Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.01.2011., 18:39   #1561
Krvni nalaz

Zadnjih par mjeseci sam cesto pusio travu, a ovih dana trebao bi na ljekarski pregled za vozacki. Ne znam da li se tu rade krvni nalazi, a ako se rade, zna li neko da li se na tim nalazima moze naci THC u krvi?

Neka ne zamjere drugovi moderatori ako ovakva tema vec postoji(nisam je mogao naci), i ako tema nije na pravom pdfu.
JakoDobarNick is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2011., 19:25   #1562
Iz običnih krvnih pretraga se ne može vidjeti.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2011., 22:47   #1563
Osim ako ti na testu ne zatraže i test urina.

Ali, mislim da ti je već problem to često pušenje nego nalaz koji pokušavaš učiniti negativnim. Samo da spomenem, između sijaseta ostalih problema, marihuana može biti jedan od trigera shizofrenije. Zato, smanji.
__________________
U selu svi pošteni, a mog prasca nema...
Fra Ante is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 01:26   #1564
@Fra Ante- Znam da marihuana moze biti uzrocnik psihickih oboljenja (i ne samo oboljenja te vrste), ali ne pretjerujem u uzetim kolicinama.

Hvala vam.
JakoDobarNick is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 23:15   #1565
jedno jednostavno pitanje.....bila sam naručena na pregled kod kirurga zbog hernie u 8mj.trudnoće...pregledao me dr.med. i dao neko vrlo oskudno mišljenje, činilo se kao da nema pojma što da kaže a i ginekolog mi je više rekao,,,
nije mi jasno ako sam naručena kod kirurga, nije li me trebao pregledati kirurg-bilo bi logično jelda? (ne bi li njemu pisalo spec. kirurgije a ne dr.med.)
nemam veze s medicinom pa se ne kužim u titule ni u struku,al mi ovakve stvari upadaju u oči. hvala na odgovoru
__________________
http://waitwhat.co/
superlight is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 23:59   #1566
Quote:
superlight kaže: Pogledaj post
jedno jednostavno pitanje.....bila sam naručena na pregled kod kirurga zbog hernie u 8mj.trudnoće...pregledao me dr.med. i dao neko vrlo oskudno mišljenje, činilo se kao da nema pojma što da kaže a i ginekolog mi je više rekao,,,
nije mi jasno ako sam naručena kod kirurga, nije li me trebao pregledati kirurg-bilo bi logično jelda? (ne bi li njemu pisalo spec. kirurgije a ne dr.med.)
nemam veze s medicinom pa se ne kužim u titule ni u struku,al mi ovakve stvari upadaju u oči. hvala na odgovoru
Poštovana,

Po svemu sudeći, Vas je pregledao specijalizant opće kirurgije.

Specijalizanti su liječnici koji su završili medicinski fakultet i time stekli titulu dr. med., koja se piše iza imena i prezimena, obavili obvezatni pripravnički staž, položili državni stručni ispit te su započeli sa specijalizacijom, u ovom slučaju, vjerojatno je riječ o općoj kirurgiji, čije trajanje iznosi 54 mjeseca. Nakon završene specijalizacije, liječnik polaže specijalistički ispit i stječe titulu specijalista određene grane medicine.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.

Zadnje uređivanje El Gato Félix : 01.02.2011. at 00:05.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 14:47   #1567
pozdrav,trebala bi pomoć oko prijevoda dijagnoze sa otpusnog pisma-znam o čemu se radi,ali bi željela točan prijevod sa otpusnice...dakle dijagnoza je: subileus.NLP abdominis.Ascites-carcinosis perinotei. i pretpostavljam terapija: Laparotomia explorativa.biopsio omenty mayoris. unaprijed hvala na pomoći...
KIKA5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 15:40   #1568
kako se radi 24 satna kaliurija,24 sata urin???
Maddie is online now  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 18:33   #1569
Imam pokacen bilirubin,sta bi moglo biti?
iad is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 18:47   #1570
Quote:
KIKA5 kaže: Pogledaj post
pozdrav,trebala bi pomoć oko prijevoda dijagnoze sa otpusnog pisma-znam o čemu se radi,ali bi željela točan prijevod sa otpusnice...dakle dijagnoza je: subileus.NLP abdominis.Ascites-carcinosis perinotei. i pretpostavljam terapija: Laparotomia explorativa.biopsio omenty mayoris. unaprijed hvala na pomoći...
Poštovana KIKA5,

Pokušat ću odgovoriti na Vaš upit.

Subileus = smetnje u prolasku crijevnog sadržaja uzrokovane različitim stanjima.

NLP abdominis ne znam što bi označavala, a ako se radi o NPL abdominis, onda je to neoplazma (tumor, novotvorina) u trbuhu.

Ascites = nakupljanje tekućine u slobodnoj trbušnoj šupljini.

Carcinosis peritonei = širenje zloćudnih stanica po peritoneju (potrbušnici). Najčešće nastaje kao posljedica širenja tumora nekih organa u trbuhu - tumora crijeva, jajnika, želudca, jetre, gušterače.

Laparotomia explorativa = operativni zahvat kojim se kroz rez na trbušnoj stijenci otvara trbušna šupljina s ciljem utvrđivanja prirode zbivanja u trbuhu.

Biopsio omenti majoris = biopsija (uzimanje uzorka tkiva za mikroskopsku analizu) velikog omentuma. Veliki omentum je struktura poput pregače koja polazi od želudca i prekriva prednju stranu crijeva i sadrži različitu količinu masnog tkiva.

Nadam se da su Vam liječnici objasnili o čemu se radi.

Samo na temelju ovih podataka, teško je reći o čemu se radi. Ono što se iz navedenoga razabire jest da je pacijent s tumorom u trbuhu i poremećajem u prolasku crijevnog sadržaja (što je vjerojatno potvrđeno Rtg snimkom trbuha i drugim pretragama) podvrgnut operativnom zahvatu tijekom kojeg je pronađena tekućina u slobodnoj trbušnoj šupljini sa promjenama na potrbušnici koje ukazuju na širenje procesa iz ishodišnog organa po trbušnoj šupljini. Također, u tijeku zahvata uzeti su uzorci tkiva za mikroskopsku analizu.

Lijepi pozdrav.

Quote:
Maddie kaže: Pogledaj post
kako se radi 24 satna kaliurija,24 sata urin???
Poštovana Maddie,

Pripremite čiste boce, dobro oprane vodom, najbolje plastične boce.

Prvo jutarnje mokrenje nakon buđenja obavite u WC-u, kao i obično.

Od tog trenutka svu mokraću sakupljajte u bocu tijekom cijelog tog dana i noći a također i prvi jutarnju urin nakon buđenja drugog dana.

Da bi analiza bila točna, potrebno je podesiti sakupljanje tako da započnete i završite postupak u isto vrijeme.

Npr. prvi dan ispraznite mjehur točno u 7 sati ujutro u WC. Nakon toga sakupljate sav urin u bocu sve do idućeg jutra, kada trebate točno u 7 sati isprazniti mjehur do kraja i sakupiti mokraću u bocu.

Nakon toga, uzorak (bocu ili boce) trebate dostaviti u laboratorij tijekom tog jutra (ovisno o tome do kada laboratorij prima uzorke). Čuvajte boce s urinom na hladnom mjestu (hladnjak)!

Važno je primijetiti jedan detalj: prvi dan prvo jutarnje mokrenje obavljate u WC-u, a prvo jutarnje mokrenje drugi dan sakupljate u bocu!

Lijepi pozdrav.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 19:58   #1571
fala
Maddie is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2011., 09:49   #1572
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Poštovana KIKA5,

Pokušat ću odgovoriti na Vaš upit.

Subileus = smetnje u prolasku crijevnog sadržaja uzrokovane različitim stanjima.

NLP abdominis ne znam što bi označavala, a ako se radi o NPL abdominis, onda je to neoplazma (tumor, novotvorina) u trbuhu.

Ascites = nakupljanje tekućine u slobodnoj trbušnoj šupljini.

Carcinosis peritonei = širenje zloćudnih stanica po peritoneju (potrbušnici). Najčešće nastaje kao posljedica širenja tumora nekih organa u trbuhu - tumora crijeva, jajnika, želudca, jetre, gušterače.

Laparotomia explorativa = operativni zahvat kojim se kroz rez na trbušnoj stijenci otvara trbušna šupljina s ciljem utvrđivanja prirode zbivanja u trbuhu.

Biopsio omenti majoris = biopsija (uzimanje uzorka tkiva za mikroskopsku analizu) velikog omentuma. Veliki omentum je struktura poput pregače koja polazi od želudca i prekriva prednju stranu crijeva i sadrži različitu količinu masnog tkiva.

Nadam se da su Vam liječnici objasnili o čemu se radi.

Samo na temelju ovih podataka, teško je reći o čemu se radi. Ono što se iz navedenoga razabire jest da je pacijent s tumorom u trbuhu i poremećajem u prolasku crijevnog sadržaja (što je vjerojatno potvrđeno Rtg snimkom trbuha i drugim pretragama) podvrgnut operativnom zahvatu tijekom kojeg je pronađena tekućina u slobodnoj trbušnoj šupljini sa promjenama na potrbušnici koje ukazuju na širenje procesa iz ishodišnog organa po trbušnoj šupljini. Također, u tijeku zahvata uzeti su uzorci tkiva za mikroskopsku analizu.

Lijepi pozdrav.

puno Vam hvala na razumljivom odgovoru i objašnjenju koje na žalost nismo dobili u bolnici.naime radi se o mojoj mami kojoj 3 dana poslije operacije nitko nije govorio što joj je rađeno operativnim zahvatom,a 4. dan kada je pitala samo joj je šturo odgovoreno da joj je uklonjen veliki tumorski apsces.jučer,6 dana nakon operacije je puštena na kućnu njegu dok ne budu gotovi nalazi.željela sam samo znati na čemu smo i nadati se najboljem,ali čini mi se da se ničem dobrom ne možemo nadati.

još jednom Vam zahvaljujem i lijepi pozdrav.
KIKA5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2011., 20:03   #1573
jel može pomoć mala?na nalazu pišeKS segmentirani 73.71H(ref.interval je između 50-70),znači leukociti su mi malo povećani koliko sam skužila,i MCHC 347H(50-70)to ne znam što je točno?

Prije 3 tjedna sam imala upalu grla koju sam liječila klavaxom,ali me i nakon toga grlo lagano boli,ali samo dok gutam.Bila sam kod dokt prije kojih tj. dana i rekla je da nema potrebe za antibiotikom bez obzira što mi je grlo bilo malo upaljeno.

E sad,mene još boli grlo i počela sam kašljucati,nemam temp.Da napomenem krv sam vadila radi pregleda jetrene probe pa mi je i usput učinjena cijela krvna slika.Ne znam više što ću sa bolnim grlom,da li da ponovno idem kod dokt na pregled??
__________________
A little less conversation, a little more action please
storm007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2011., 20:28   #1574
E da i povišen mi je fibrinogen pa zbog toga ne mogu piti antibaby pilule.Da li je možda povišen zbog podulje upale grla?hvala
__________________
A little less conversation, a little more action please
storm007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2011., 13:26   #1575
GLAUKOM ? - Protumačiti nalaz

Dakle dijete 14 godina pri pregledu mjeren očni tlak - nekontaktno:
1.11.2010. 14.11.2010.
AT od 26 mmHg AT od 25 mmHg
AT os 25 mmHg AT os 24 mmHg

Upućen na daljne pretrage: pahimetrija,at,vidno polje i glaukomska obrada.
Naručen za 27.12.2010.godine (Osijek,AGK)

27.12.2010.
Nalaz:

V od -4.0 Dsph = 1.0
V os -4.0 Dsph = 1.0

VPG ou: Izoptera I1 uključuje slijepu pjegu

AT(kontaktno) od 22 mmHg
AT(kontaktno) os 20 mmHg

TH: ou.: Sol. Cosopt 2x
Kontrola za 1 tjedan, radi pregleda fundusa i gonioskopije.

Dijagnoza: Glaucoma simplex susp.ou

Zatim je izašla medicinska sestra i rekla da on sigurno nema glaukom, a ta dokotorica što ga je pregledala je ovdje zaposlena tek mjesec dana, da on sigurno nema glaukom.
Pa nam je rekla da dođemo u petak kada radi glavni doktor magistar koji ima iskustva.
I došli smo, nalaz:

31.12.10.

Cosopt niije ukapavan

AT(kontaktno) od 20 mmHg
AT(kontaktno) os 19 mmHg
VPG ou.: uredan nalaz
Gonioskopija ou.: komorni kut široko otvoren, otvor IV
Fundus ou.: fiziološki velike ekskavacije u sklopu miopije, ali nisu suspektna na glaukomsko oštećenje.
TH: nihil

Učiniti OCT optikus za 3 mjeseca, kontrola s nalazom
Naručen/a za 16.03.2011 u 11:00h - OCT
16.03.2011 U 11:30h - AGK

Molio bih ako ima na forumu neki oftalmolog da protumači nalaz,
dječak ima 14 godina.
Hvala
Lent11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2011., 01:18   #1576
Quote:
storm007 kaže: Pogledaj post
jel može pomoć mala?na nalazu pišeKS segmentirani 73.71H(ref.interval je između 50-70),znači leukociti su mi malo povećani koliko sam skužila,i MCHC 347H(50-70)to ne znam što je točno?

Prije 3 tjedna sam imala upalu grla koju sam liječila klavaxom,ali me i nakon toga grlo lagano boli,ali samo dok gutam.Bila sam kod dokt prije kojih tj. dana i rekla je da nema potrebe za antibiotikom bez obzira što mi je grlo bilo malo upaljeno.

E sad,mene još boli grlo i počela sam kašljucati,nemam temp.Da napomenem krv sam vadila radi pregleda jetrene probe pa mi je i usput učinjena cijela krvna slika.Ne znam više što ću sa bolnim grlom,da li da ponovno idem kod dokt na pregled??

Quote:
storm007 kaže: Pogledaj post
E da i povišen mi je fibrinogen pa zbog toga ne mogu piti antibaby pilule.Da li je možda povišen zbog podulje upale grla?hvala
Poštovana storm007,

Što se nalaza leukocita i DKS tiče, važno je navesti i ukupan broj leukocita te udjele pojedinih vrsta leukocita. Naveli ste samo postotak neutrofilnih granulocita koji je tek malo povišen. Tako da je sve skupa teško komentirati. Ako je ukupan broj leukocita uredan, tada je ovo praktički uredan nalaz.

MCHC predstavlja prosječnu koncentraciju hemoglobina u eritrocitima, a komentira se zajedno s brojem eritrocita, hemoglobinom i ostalim eritrocitnim konstantama (MCV, MCH). MCHC se uobičajeno mjeri u g/L, a referentni interval iznosi 320-345 g/L, što bi značilo da vrijednost od 347 g/L predstavlja praktički uredan nalaz. Negdje se potkrala pogreška (mislim na ovaj raspon 50-70 koji je u zagradi naveden kraj vrijednosti MCHC).

U svezi fibrinogena, poznato je da on jedan od tzv. upalnih proteina pa tako njegova povišena vrijednost može biti pokazatelj nekog upalnog zbivanja u organizmu, ali treba naglasiti kako postoje i brojni drugi mogući razlozi.

I na kraju, što se grlobolje tiče, teško je reći ovako na daljinu što bi bilo pametno učiniti. Tegobe koje ste naveli (kašalj, normalna tjelesna temperatura) ne bi govorile u prilog streptokokne grlobolje koja se liječi antibioticima. Trebate li se obratiti liječniku, najbolje bi bilo da sami procijenite. S obzirom da tegobe traju već duže vrijeme (preko 3 tjedna muči Vas grlobolja, ako sam dobro shvatio), ponovni posjet obiteljskom liječniku čini se kao najbolja opcija.

Lijepi pozdrav.


Quote:
Lent11 kaže: Pogledaj post
GLAUKOM ? - Protumačiti nalaz
Odgovorio sam na pm.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2011., 12:41   #1577
Patoloska analiza polipa debelog crijeva:

Na temelju dva biopticka uzorka (promjer 0,2 cm)...

"Histoloski, nalaze se dijelovi polipozne tvorbe gradjene od blago prosirenih kripta oblozenih pravilnim mucinoznim cilindircnim epitelom. U okolnoj stromi nalazi se obilan upalni infiltrat limfocita i plazma stanica, eozinofila te neutrofila."

Hvala,

Pozdrav
GSM is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2011., 13:22   #1578
U nalazu mi par brojki odstupa:
Fibrinogen - aktivnost: 4.4
Neseg.neutrofili 5.0
MPV 6.4
MCHC 350
MCV 80.0

Je li moguće da je fibrinogen povišen jer sam prehlađena i dosta kašljem ovih dana? Nisam valjda trudna.
A u vezi ovog ostalog, jesam to anemična ili su mi stanice slabije kvalitete? Može li se to popraviti?
Taccy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2011., 14:12   #1579
Pozdrav
Evo nalaz je sljedeći:
Na ucinjenim scintigramima nalazi se pojacano nakupljanje radiofarmaka na kostima glave,kukovima,zglobovima,kostima ruke,zdjelice..
Što sad to znači?

Lp
Alfa KT is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2011., 22:05   #1580
Quote:
GSM kaže: Pogledaj post
Patoloska analiza polipa debelog crijeva:

Na temelju dva biopticka uzorka (promjer 0,2 cm)...

"Histoloski, nalaze se dijelovi polipozne tvorbe gradjene od blago prosirenih kripta oblozenih pravilnim mucinoznim cilindircnim epitelom. U okolnoj stromi nalazi se obilan upalni infiltrat limfocita i plazma stanica, eozinofila te neutrofila."

Hvala,

Pozdrav
Poštovani GSM,

Ono što se iz dijela nalaza koji ste citirali vidi, jest da u uzorcima nisu nađene niti sumnjivo promijenjene (displastične), niti zloćudne stanice, što je odličan pokazatelj i zapravo najvažnije u cijeloj priči oko polipa debelog crijeva.

Međutim, o čemu se točno radi, tj. o kakvoj vrsti polipa, što je bitno da bi se utvrdilo jesu li potrebne kontrole i praćenje, nije moguće reći samo na temelju jedne rečenice iz citiranog nalaza.

Lijepi pozdrav.

Quote:
Taccy kaže: Pogledaj post
U nalazu mi par brojki odstupa:
Fibrinogen - aktivnost: 4.4
Neseg.neutrofili 5.0
MPV 6.4
MCHC 350
MCV 80.0

Je li moguće da je fibrinogen povišen jer sam prehlađena i dosta kašljem ovih dana? Nisam valjda trudna.
A u vezi ovog ostalog, jesam to anemična ili su mi stanice slabije kvalitete? Može li se to popraviti?
Poštovana Taccy,

Samo na temelju ovih nekoliko parametara koji ste izdvojili, nije moguće odgovoriti na Vaše upite.

Kao što sam već napisao u komentaru jednog nalaza ranije, povišeni fibrinogen sam za sebe nam ne govori puno. Može biti pokazatelj nekog upalnog procesa, ali ni ne mora (da, i u trudnoći se povisuju vrijednosti fibrinogena, kao i kod niza drugih stanja, tako da o tome ne možemo ništa zaključiti samo na temelju vrijednosti fibrinogena). Mislim da nije vjerojatno da bi kao posljedica obične prehlade došlo do povišenja fibrinogena.

Radi li se o anemiji ili ne, može se reći nakon uvida u koncentraciju hemoglobina i broj eritrocita. Ako su oni uredni, onda nije posrijedi anemija. Nalazi MCHC i MCV, a također i MPV, su praktički uredni.

Broj nesegmentiranih neutrofila je nešto veći, ali samo u postotnom iznosu, a je li i u apsolutnom iznosu, nije moguće reći bez poznavanja ukupnog broja leukocita.

Sve u svemu, može se reći da neki parametri tek blaže odstupaju od uobičajenih vrijednosti, ali se ništa konkretno ne može zaključiti bez pregleda.

Stoga se trebate posavjetovati sa svojim obiteljskim liječnikom.

Lijepi pozdrav.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:21.