Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.03.2012., 15:25   #101
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
kada spominješ kraljevstvo, naravno, svakako se radi o Kraljevstvu koje kraljuje s Neba
gore se donose odluke a teleportiraju ljudima dolje na zemlju
naravno, danas još tako što ne postoji al će biti u skoroj budućnosti, obećao je Bog a kad On nešto kaže - nikad ne zakaže!
Nije istina, Kraljestvo Nebesko je u ovom trenutku sada, to je kad učenici pitaju Isusa:

20) Upitaju ga farizeji: "Kad će doći kraljevstvo Božje?" Odgovori im: "Kraljevstvo Božje ne dolazi primjetljivo. (21) Niti će se moći kazati: 'Evo ga ovdje!' ili: 'Eno ga ondje!' Ta evo - kraljevstvo je Božje među vama!"


Quote:
spomenuo si 1. Božji zakon, i hvala ti na tom (malo ko se sjeti napisati ga)
no ono što si zaboravio (il ti promaklo) je upravo citat koji se dalje veže za isti taj zakon... zato, nadopiši sam da ne ispadneš nedorečen
Iza ne ubij stoji znak !, koji sam zaboravio navesti možda. A iza toga piše ne ukradi!

Inače Biblija po meni nije vjerodostojna, s obzirom na oputstva o silovanju žena i ubijanju male dječice koja daje, i tako dalje..


Quote:
dalje, stvari koje si naveo, 'ne opiri se zlu, kad te neko udari po obrazu' etc
stoje do određene mjere jer ne znam gdje si pročitao da Isus spominje neke milje i sl.
no dobro, sam si rekao da se sad nećemo doslovce držati svake pojedine riječi, pa onda i nećemo
A ja vam kažem: Ne opirite se Zlomu! Naprotiv, pljusne li te tko po desnom obrazu, okreni mu i drugi. (40) Onomu tko bi se htio s tobom parničiti da bi se domogao tvoje donje haljine prepusti i gornju. (41) Ako te tko prisili jednu milju, pođi s njim dvije. (42) Tko od tebe što zaište, podaj mu! I ne okreni se od onoga koji hoće da mu pozajmiš."
Ljubav prema neprijateljima

i onda dalje najbitnija stvar za ovu temu:

(Lk 6,27-28. 32-36)
(43) "Čuli ste da je rečeno: Ljubi svoga bližnjega, a mrzi neprijatelja. (44) A ja vam kažem: Ljubite neprijatelje, molite za one koji vas progone (45) da budete sinovi svoga oca koji je na nebesima, jer on daje da sunce njegovo izlazi nad zlima i dobrima i da kiša pada pravednicima i nepravednicima. (46) Jer ako ljubite one koji vas ljube, kakva li vam plaća? Zar to isto ne čine i carinici? (47) I ako pozdravljate samo braću, što osobito činite? Zar to isto ne čine i pogani?" (48) "Budite dakle savršeni kao što je savršen Otac vaš nebeski!"


Quote:
Isus je svjesno odabrao proliti krv za mnoge, za sve one koji stvarno žele povjerovati, za njih i nikog drugog!
( neka ovog budu svjesni svi oni koji misle da će samo tako uć u Kraljevstvo jer kako je rekao Isus : Prije će deva uć kroz iglenu uš nego bogataš u kraljevstvo nebesko.)
i što ćemo sad?, oćemo devu provlačit kroz iglu il ćemo odma zaključit da je nemoguće materijalistima zaslužiti vječni život?!
mislim ono, pa sav svijet ionako zna da se materijalisti klanjaju svom "bogu"
Naravno, sve dok se ne odreknemo svega, ne možemo vidit Kraljestvo Nebesko niti imati udio u njemu, to vrijedi i za mene i za tebe i za sve ostale, i za papu, dok ne razdijeli svojih 100 000 000 000 dolara imanja siromašnima.


Quote:
to je tek jedan primjer, a ima i drugih, recimo govori se i o homosexualcima (koji tvrde da je Bog stvorio njih)
ma govori se o svima, svak u citatima može prepoznati sebe, ako ne laže samog sebe
Naravno, jer su oči ogledalo naše duše.


Quote:
a roditelji?
njima je Bog zapovijedio da poučavaju svoju djecu
krivica je na roditeljima koji nisu ispunili to, što zbog vlastitog neznanja, a što
zbog pomanjkanja interesa općenito
roditelj koji se doista trudio al mu dijete, eto takvo, ima srce koje prijamlja samo na loše, tada je taj roditelj oslobođen svog zadatka i nije kriv kao roditelj
Zato je i rekao Isus, Otpusti jim, jer ne znaju šta čine. Iako svaki roditelj dobro zna, da postoji na svijeto 200 000 000 djece bez roditelja, djece koja gladuju..


Quote:
kada spominješ Isusove riječi 'tamo vani je tvoja majka, braća' to je bio momenat u kojem je Isus htio naglasiti da svi ljudi u srcu trebaju biti kao jedno, i nije bitno tko je tko, i nikom se neće dati posebna zasluga
što je pak izvrstan primjer za sve one koji su Mariju izdigli na način da je božansko biće... a nije, nije bila samom Isusu pa ne znam zašto bi bila nama koji slijedimo Isusa kao učitelja, začetnika kršćanstva
Marija nema nikakve veze ni s Bogom ni s Isusom ni s ničim, to je izmišljotina sa strane katoličke crkve, nastala prije 1000 godina.

Sa ovim prvim se slažem, na istoku postoje dvije vrste ljubavi: prva je maja, ljubav do svoje obitelji, svoje države, svoje religijske zajednice (tj. tako zvana ''lažna ljubav'', ljubav, koju je i Hitler osječao do svoje obitelji), a druga je ljubav prema svim bičima, božanska ljubav, zaboravio sam kako se točno zove..
__________________
Film: Detachment (2011)
krajnc is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2012., 22:39   #102
Teorija za teorijom? A nitko ne spominje praksu?

Puste li teologije?

Ima jedna mala kvaka koju nitko ne spominje...

Pustimo sada po strani sve ča ste rekli i stavite se u situaciju da je dobro braniti zemlju. Recimo da ju je dobro štititi i pred Bogom opravdano.

I ča sad? Gremo vidit

Dan prvi. Lika. Rane devedesete. Evo nas na položaju. U rovovima. Sve je sjajno ekipa ludilo, ima za jesti i piti, puše se cigarete, tuče se po neprijateljskim položajima. Svi za dom spremni i bla bla.

Dan četvrti. Nakon samoranjavanja maminih sinova (slabijih karaktera) i odlaska tatinih momaka (koji su od imućnijih roditelja), ostajete vi, entuzijasti. Sve je ok, iako počinju separacije. Primjetiš da je par momaka stalno na travi, a na drugom kraju položaja par njih brije glave i pumpa sklekove. Tu ste i vi, treća grupa, normalni momci. Na straži je izbila tuča zbog vica o Hercegovcima.

Dan sedmi. Jednome je dosadilo da samo od njega žicaju cigarete pa nastaje nervoza u rovovima zbog nedostatka istih. Drugome su ukrali zlatan lančić. Zapovjednik se napio prošlu noć. Male trzavice postaju vidljivije i grupacije su već očite. Par nabrijanih slobodno vrijeme koriste za nabrijavanje oružja i tijela, a napušenom tandemu se pridružilo još par entuzijasta.. Većina je počela drk%t prije spavanja.

Dan deseti. Skoro petina postrojbe je na dimu. Zna se ko je glavni diler, a jedan novopečeni koji je prošvecao par pizeva danas je premlaćen da se zna ko kontrolira drogu. Ona nabrijana ekipa se sinoć vratila sa povećom količinom novca i zlata odnekud. Odvojili su se i nastupaju na svoju ruku - zna se i tko kontrolira plijen. Zapovjednik postojbe je tu večer dao diskutabilnu naredbu jačim karakterima među normalnim momcima ali su je ovi odbili izvršiti.

Dan trinaesti. Pročulo se da je izbio rat sa muslimanima. Jedan od naših suboraca iz normalnih je musliman... uf! Nabrijaneri mu ulijeću dok piša iza bunkera i mlate ga ka vola u kupusu. Ostali normalni skaču da ga brane ali glavni nabrijani karakterističnim mafijaškim stilom rješava sitauciju. Par normalnih ne žele biti izvan trenda i prelaze u nabrijanere, a onaj musliman odlazi k napušenima.

Dan četrnaesti. Suborcu koji je iz mješanog braka (Hrv-Srb) nestao kalašnjikov i novčanik. Trojici momaka je netko pojeo njihove porcije dok su bili na straži. Nije ugodna situacija gledati dok ovi lome čaše i traže da im se da toploga za jesti. Ima samo stari CSO iz 1944. od Amera. Tu večer se pročula priča da je netko od vojnika dopustio redaljku u svoju guzu u nedostatku žena. Ona trojica gladnih tu noć odlaze sa straže u nepoznatom smjeru.

Dan šesnaesti. Mafijaški sustav nabrijanih postiže da čak i zapovijednik pleše kako oni kažu. Glavni napušeni su izginuli u čudnoj akciji od jutros nakon nepoznate nam zapovijedi naređenog. Svi su nervozni i gledaju kada će im doći smjena. Onu trojicu dezertera je uhvatila VP kako kradu hranu i vrijedne stvari po kućama obližnjeg sela. Srpski snajperi prvi puta počeli tuči prema nama.

Dan sedamnaesti. Treba izaći iz rova i dovuć suborca koji je ugazio na minu kad je išao srat. Nitko neće pomoć čovjeku. Nikome se ne gine za domovinu? Dobro. A za brata suborca? Jedan normalan izlazi i dovlači suborca. Svi okreću glavu i gledaju svoja posla.

Dan dvadeseti. Granate padaju oko rovova. Uz zvuk srpskoga harmonikaša započinje pješački napad četnika iz smjera I-SI. Naši mb60mm otvaraju vatru ali im se tresu ruke, pa promašuju sve živo. Nije ni čudo prvi nam je vatreni okršaj. Otvaramo vatru na nadiruće pješaštvo. Ja se tješim i lažem sebe da pogađam neprijatelja ali mi se tresu ruke ka ... Buka, dim i prašina pa ne vidimo ali čujemo - prvi bolni urlici sa one strane započinju kada se son of a gun uključio u borbu sa svojim browningom (pogledati 0:26..). Kosi četnike ka u filmu bitka na Neretvi. Zapovjednik nam se malo pogubio od onolike krvi i udova od četnika ča je letilo na sve strane. Nije jedini, pola ekipe povraća. I četnici isto. Odvratna scena. Svi su prestali pucati samo onaj browing grmi. I danas taj čovjek ima želudca za sve.
Slijedi drugi val četnika. Napušeni dovlače mg sa bočne pozicije jer je na browingu nestalo municije i na zvuk švabe četnici padaju. Nisu uspjeli aktivirati ručne bombe pa su eksplodirale kod njih. Sada bacamo mi našu porciju šišarki. Nakon eksplozija, muk...
Nabrijani stavljaju bajunete i kreću u protunapad. Pola ekipe ih prati. "Za dooom? Spremni!" čuje se kotlinom. Harmonikaš je prvi stradao kada smo uletjeli među njihove položaje. Bio je Srbin iz Banja Luke. Nisu pružili neki otpor. Kasnije smo ustanovili da je među onim četnicima koji su prvi jurišali na nas bio i jedan Hrvat iz Kostajnice. Kažu zarobljenici da su u prvom jurišu sudjelovali momci iz mješanih brakova ili prisilno unovačeni nesrbi. Tek u drugom valu su bili Srbi.
Tu večer smo proveli u šutnji i po prvi puta nismo gledali tko je dobar sa kim, napušen je sjedao sa nabrijanim, normalan sa zapovjednikom.. Do prvog žicanja cigareta, a onda je sve otišlo po starome.

Dan dvadesetprvi. Dolazi pojačanje. I smjena. Neki novaci kao i mi prvi dan. Pjevaju "Vilu Velebita" i sanjaju o jednom srcu i bratskoj ljubavi među suborcima..

Shvatili ste poantu. Braniti dom nije samo puškaranje sa neprijateljem, toga je najmanje.
Ovih 21 dan je trebalo živjeti među drugim ljudima, biti na adrenalinu svo to vrijeme. I to nije 21 dan već mjeseci, nekima i godine. Treba znati dijeliti cigarete, hranu, odbiti napasti, znati reći pravu stvari, pomoći suborcu, obraniti slabijega, ostati ponosan kada ti povodljivi (90% ljudi) okrene leđa, znati ostati normalan, ostati čovjek.

Mislite da je ubiti neprijatelja najlošija stvar? Ima i gorih stvari...

Ići više u rat? Vjerojatno ne. Rat, i kada je obrambeni, jest zamka vražja.
Vojska nije kao zatvor ali nije ni kao i velika sretna obitelj ako vam se čini (a čini vam se da je to romantično bratstvo..)
Gadne su to i opasne relacije. Niti idu svi u rat zbog ideala. Neki idu zbog interesa.. A sa vremenom (ponavljam vremenom, ne odmah) te trule jabuke pokvare jedan dio dobrih jabuka, upadne se u kojekakve šeme i na kraju ti prisjedne sve, pa poželiš da si poslušao Isusa ("ne lati se mača") a ne Tomu Akvinskog ("opravdan rat je opravdan ako bla bla") ili borbene od Jure Stublića
Remington is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2012., 19:56   #103
Quote:
krajnc kaže: Pogledaj post
Nije istina, Kraljestvo Nebesko je u ovom trenutku sada, to je kad učenici pitaju Isusa:

20) Upitaju ga farizeji: "Kad će doći kraljevstvo Božje?" Odgovori im: "Kraljevstvo Božje ne dolazi primjetljivo. (21) Niti će se moći kazati: 'Evo ga ovdje!' ili: 'Eno ga ondje!' Ta evo - kraljevstvo je Božje među vama!"




Iza ne ubij stoji znak !, koji sam zaboravio navesti možda. A iza toga piše ne ukradi!

Inače Biblija po meni nije vjerodostojna, s obzirom na oputstva o silovanju žena i ubijanju male dječice koja daje, i tako dalje..




A ja vam kažem: Ne opirite se Zlomu! Naprotiv, pljusne li te tko po desnom obrazu, okreni mu i drugi. (40) Onomu tko bi se htio s tobom parničiti da bi se domogao tvoje donje haljine prepusti i gornju. (41) Ako te tko prisili jednu milju, pođi s njim dvije. (42) Tko od tebe što zaište, podaj mu! I ne okreni se od onoga koji hoće da mu pozajmiš."
Ljubav prema neprijateljima

i onda dalje najbitnija stvar za ovu temu:

(Lk 6,27-28. 32-36)
(43) "Čuli ste da je rečeno: Ljubi svoga bližnjega, a mrzi neprijatelja. (44) A ja vam kažem: Ljubite neprijatelje, molite za one koji vas progone (45) da budete sinovi svoga oca koji je na nebesima, jer on daje da sunce njegovo izlazi nad zlima i dobrima i da kiša pada pravednicima i nepravednicima. (46) Jer ako ljubite one koji vas ljube, kakva li vam plaća? Zar to isto ne čine i carinici? (47) I ako pozdravljate samo braću, što osobito činite? Zar to isto ne čine i pogani?" (48) "Budite dakle savršeni kao što je savršen Otac vaš nebeski!"




Naravno, sve dok se ne odreknemo svega, ne možemo vidit Kraljestvo Nebesko niti imati udio u njemu, to vrijedi i za mene i za tebe i za sve ostale, i za papu, dok ne razdijeli svojih 100 000 000 000 dolara imanja siromašnima.




Naravno, jer su oči ogledalo naše duše.




Zato je i rekao Isus, Otpusti jim, jer ne znaju šta čine. Iako svaki roditelj dobro zna, da postoji na svijeto 200 000 000 djece bez roditelja, djece koja gladuju..




Marija nema nikakve veze ni s Bogom ni s Isusom ni s ničim, to je izmišljotina sa strane katoličke crkve, nastala prije 1000 godina.

Sa ovim prvim se slažem, na istoku postoje dvije vrste ljubavi: prva je maja, ljubav do svoje obitelji, svoje države, svoje religijske zajednice (tj. tako zvana ''lažna ljubav'', ljubav, koju je i Hitler osječao do svoje obitelji), a druga je ljubav prema svim bičima, božanska ljubav, zaboravio sam kako se točno zove..
Je, kraljevstvo već stoji al to je teško pa makar u kontextu objasniti ljudima, jer ljudi ne vide to, vide samo što je ovo danas

spomen nečeg takvog, ravna je onom kad su učenici bili jako znatiželjni o vremenu budućnosti, pa pitali Isusa kako će to biti živjeti u posljednjim vremenima
i kad je Isus rekao da će biti isto kako se živjelo u Sodomi i Gomori, ženit će se, udavati, rađati djecu,... sve dok ne dođe Dan pa ih sve redom pomete zauvijek!

i kako sad danas ljudima otvoriti oči da uvide da živimo baš u to vrijeme?
kad im veliš, svi se nasmiju
kad ih upozoriš, najradije bi te loncem po glavi
jer ispada da mi, koji razumijemo, da smo smetala za njih
smetamo im u svakodnevnom životu, na način da je naše postojanje davež kojim ih podsjećamo da Nešto, Nešto iznad njih svih stvarno postoji, da će doći, da neće izostati, stići će i osuditi sve redom

ljudi ne vole takve priče, ljudi bi radije svaki dan slušali/gledali redcarpet i sl.

jer kad gledaju nakaznost te vrste, barem si fantaziraju da nema osobne veze s njima?
ravno kad snažan potres pohara neku državu, i izgine mnogo ljudi, i djece, nakratko se sablazne ljudi kad vide te vijesti, osjete u srcu koliko je svaki čovjek malen pred Bogom i kako planeta može progutati u sekundi
... a ipak, uvijek to tek ostane vijest kao vijest i brzo prođe jer se na planeti svako malo nešto događa i mijenjaju se adrese
... sad smo tu - sad tamo, u biti nigdje al stalno zatrpani... vijestima

i navikli ljudi, tim više što je stiglo 21.st. pa samo zbog tog su ljudi već u napretku, misle da sve znaju, sve razumiju
a da dođemo i do 25.st. - opet bi bili u istim povojima
... jer prevelikom materijom su zatrpani ljudi i izgubili su kompas, sami sebe u dubini više ne razumiju, koja je njihova krajnja svrha - tog se ne sjećaju

da ne ispadne da se ljudi nisu pogubili i u vrijeme apostola Pavla, jer jesu, zato ih je sam podsjećao da se iznova moraju vratiti mlijeku, a što je bilo čudno onima koji su mlijeko odavno prevazišli

mlijeko - kaša - kruta hrana = po redu i s ozbiljnom namjerom

što se tiče naziva za "vrste ljubavi" slažem se s ljudima koji vele da je hrvatski jezik po pitanju opis/nadjevanja imena ljubavi jedan od najkrutijih jezika, jezik koji je onesposobljen objasniti ljubavi po specifikacijama

u hrvata je riječ "ljubav" opčenita stvar pa se svako malo moraju ljudi objašnjavati na koju vrstu ljubavi su mislili, pa to onda predočavati usporedbama, metaforama
stari grci su bili pametniji pa su svakoj vrsti ljubavi pridjeli ime i nikad nesporazuma nije bilo oko "ljubavi", točno se znalo tko kog voli i na koji način

što se Marije tiče, ona nije imalo zasluge kojima su ju ljudi proglasili "sveticom"

a ipak, jedna je od rijetkih a odabranih koji već stoje na Nebu
i niko nije rekao da se njoj smije obraćati molitvama
niti njoj niti onima koji su gore stigli skupa s njom

prije nje, bili su i anđeli po Božjem zadatku (koji su po redu daleko viši od nje)
a svejedno, kad je čovjek vidio anđela, kleknuo pred njega u strahopoštovanju - anđeo je ustuknuo i rekao da se nikad pred nikim ne kleći osim pred Stvoriteljem

neka to bude škola svima koji bi kleknuli
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:43.