Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.11.2014., 12:31   #1
Dohodak iz inozemstva?

Imam vecu svotu novaca na jednom online (payment)računu. Novac je zarađen kroz godine iz raznih izvora, oglasavanje web stranica, kanala, poker i klađanje, ebay itd.

Da li moram na to platiti porez ako povucem na devizni tekuci? Na koju svotu, smijesno je da placam porez na ulozeno, to ne postoji nigdje? Imalo bi smisla da se placa na zaradu, tj. razliku između onog sto je otislo na online racun i stiglo, a to tako ne ide koliko razumijem?

Ne zelim da me pljackaju, trazim posten nacin isplate, posto je rijec o vecoj svoti.

1. Sto se događa ako te novce isplatim na račun poslovnog subjekta?
2. Mogu li otvoriti račun u nekoj od zemalja koja ima povoljniji porezni sustav na ovakve isplate (gotovo cijela EU)?

3. Postoji li ikakav legalan način (možda otvaranje posl. subjekta?) da legalno zarađujem i placem porez na zaradu? Besmisleno je da ulozim recimo pedeset tisuca kuna, pa zelim povuci kroz dva mjeseca sedamdeset da mi drzava zeli oporezovati svih sedamdeset kao zaradu?????? Pa to je pljacka neviđenih razmjera. A sto u slucaju da ne ostvarim dobit ili sam recimo u gubitku? Država ce mi uzeti pola investicije jer sam i probao???

Stvarno smijesno.. kao da sam kriminalac, a ne da zelim unijeti svjez inozemni kapital u drzavu koji sam legalno zaradio i legalno platiti porez. Bitno da su im puna usta poduzetnicke klime..
tuberkuloza is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2014., 13:24   #2
Zbogom, Tuberkulozo, bilo te lijepo poznavati..


http://upload.wikimedia.org/wikipedi...dcuffs_alt.jpg


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2014., 15:38   #3
Do 230.000 kuna godišnje (total) možeš neprijavljeno proć, sve iznad se plaća porez. Ako se radi o svoti većoj od tog iznosa onda nađi par frendova kojima vjeruješ i na njihove račune poskidaj postepeno sve.

Isto tako možeš otvorit tvrtku, na nju spustit sve novce, na taj iznos do 230.000 kuna ne placas porez, na sve ovo iznad platit porez.
Syzygy is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2014., 16:00   #4
Quote:
Syzygy kaže: Pogledaj post
Do 230.000 kuna godišnje (total) možeš neprijavljeno proć, sve iznad se plaća porez. Ako se radi o svoti većoj od tog iznosa onda nađi par frendova kojima vjeruješ i na njihove račune poskidaj postepeno sve.

Isto tako možeš otvorit tvrtku, na nju spustit sve novce, na taj iznos do 230.000 kuna ne placas porez, na sve ovo iznad platit porez.
Odakle ti
Odakle ti podaci? Poslao sam mail hnbu i oni kazu da u roku 8 dana od sjedanja trebam to prijaviti kao dohodak i platiti porez, mirovinsko, zdravstveno, sto je ponavljam smijesno placati porez na novac koji mi je vec oporezovan kao dohodak u RH. Ja sam cuo da sve iznad 3 tisuce eura moze doci pod fokus porezne, za ostalo nemaju vremena. Da to razlomim na sitne isplate do 3 tisuce trebalo bi previse vremena.

Razmisljam da preko skrilla otvorim mysafe karticu nad kojom porezna nema direktnu kontrolu pa dignem gotovinu, jedino u slucaju dojave mogu traziti sluzbenim kanalima podatke, a ipak nisam tolika riba.

Ili mozda za svaki slucaj da to probam podici u nekoj drugoj zemlji da nema nikakve poveznice sa rh. Mozda neka banana zemlja najbolje??


Uglavnom nema sanse da postupim po savjetu hnba, cista pljacka.
tuberkuloza is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2014., 17:12   #5
Nitko ti ne može na to dati točan odgovor osim referenta za porez na dohodak u nekoj od poreznih uprava.
Hrvatska ima zakonski jako rasčlanjene vrste dohodaka (kad na stranici porezne klikneš na ono građani, vidiš otprilike što tu svega ima) , pa ti sve ovisi kakav je dohodak, iz koje je zemlje, ima li HR s tom zemljom ugovor o izbjegavanju oporezivanja i cijeli niz detalja.

ovo o 230,000,00 kn godišnje je nebuloza, to ne slušaj. Taj iznos je okvir koji se veže uz tzv. male porezne obveznike tj. paušaliste, a ti to očito nisi.

A prije nego kreneš u prebacivanje novaca amo-tamo, baci oko ovdje:
http://www.porezna-uprava.hr/EU_Vanj...ice/Fatca.aspx
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2014., 17:33   #6
Quote:
tuberkuloza kaže: Pogledaj post
Imam vecu svotu novaca na jednom online (payment)računu. Novac je zarađen kroz godine iz raznih izvora, oglasavanje web stranica, kanala, poker i klađanje, ebay itd.

Da li moram na to platiti porez ako povucem na devizni tekuci?
Ne znam da li moraš, ali bi po zakonu trebao.

Quote:
Na koju svotu, smijesno je da placam porez na ulozeno, to ne postoji nigdje? Imalo bi smisla da se placa na zaradu, tj. razliku između onog sto je otislo na online racun i stiglo, a to tako ne ide koliko razumijem?
To bi se tako gledalo da si registriran kao neki poslovni subjekt, npr. obrt ili d.o.o. onda bi mogao razlikovati primitke i izdatke, te porez platiti samo na razliku.

Ovako ti najvjerojatnije ide na sve..


Quote:
1. Sto se događa ako te novce isplatim na račun poslovnog subjekta?
Onda ćeš ukopati taj poslovni subjekt kojemu je to primitak, a još nema nikakav dokument za to..

Quote:
2. Mogu li otvoriti račun u nekoj od zemalja koja ima povoljniji porezni sustav na ovakve isplate (gotovo cijela EU)?
Ne znam možeš li, ako ti daju, otvori. Svaka država za sebe određuje da li će te oporezivati. Ako te budu oporezivali, čuvaj te potvrde o uplaćenom porezu u inozemstvu, jer si kod nas svakako dužan prijaviti porez s tim da se priznaje porez uplaćen u inozemstvu.


Quote:
3. Postoji li ikakav legalan način (možda otvaranje posl. subjekta?) da legalno zarađujem i placem porez na zaradu?
Ne vidim zašto ne bi mogao to učiniti..

Quote:
Besmisleno je da ulozim recimo pedeset tisuca kuna, pa zelim povuci kroz dva mjeseca sedamdeset da mi drzava zeli oporezovati svih sedamdeset kao zaradu?????? Pa to je pljacka neviđenih razmjera. A sto u slucaju da ne ostvarim dobit ili sam recimo u gubitku? Država ce mi uzeti pola investicije jer sam i probao???
Tako je. Doduše dalo bi se kasnije pokušati dokazivati taj tijek novca pa da samo platiš razliku, ali to je long shot, jer je jedna stvar porijeklo financijske imovine, a druga stvar je porez na dohodak iz inozemstva..

I ponavljam, ne znam zašto ne bi mogao registrirati firmu..


Quote:
tuberkuloza kaže: Pogledaj post
Odakle ti
Odakle ti podaci? Poslao sam mail hnbu i oni kazu da u roku 8 dana od sjedanja trebam to prijaviti kao dohodak i platiti porez, mirovinsko, zdravstveno, sto je ponavljam smijesno placati porez na novac koji mi je vec oporezovan kao dohodak u RH. Ja sam cuo da sve iznad 3 tisuce eura moze doci pod fokus porezne, za ostalo nemaju vremena. Da to razlomim na sitne isplate do 3 tisuce trebalo bi previse vremena.
Istina je što kaže HNB. Isto je tako istina da možeš proći bez fokusa Porezne, ali ne moraš. Limit od 3000 € je izmišljen, sve što sjeda na devizni ili žiro a da je veće od 1000 kn ukupno godišnje može privući pozornost. Dakle, može ti proći da ti sjedne 100 000 kn bez ičega ili te mogu uhvatiti za 1500 kn. I mogu ići do 3 g unazad.


Quote:
Razmisljam da preko skrilla otvorim mysafe karticu nad kojom porezna nema direktnu kontrolu pa dignem gotovinu, jedino u slucaju dojave mogu traziti sluzbenim kanalima podatke, a ipak nisam tolika riba.
To bi moglo proći, ali za umjerene iznose.

Quote:
Ili mozda za svaki slucaj da to probam podici u nekoj drugoj zemlji da nema nikakve poveznice sa rh. Mozda neka banana zemlja najbolje??
Isto ti je, ako unosiš cash u RH, mislim iznad cca 40 000 kn i dužan si prijaviti na carini.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is online now  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2014., 17:43   #7
Quote:
Syzygy kaže: Pogledaj post
Do 230.000 kuna godišnje (total) možeš neprijavljeno proć, sve iznad se plaća porez. Ako se radi o svoti većoj od tog iznosa onda nađi par frendova kojima vjeruješ i na njihove račune poskidaj postepeno sve.

Isto tako možeš otvorit tvrtku, na nju spustit sve novce, na taj iznos do 230.000 kuna ne placas porez, na sve ovo iznad platit porez.
Quote:
ovo o 230,000,00 kn godišnje je nebuloza, to ne slušaj. Taj iznos je okvir koji se veže uz tzv. male porezne obveznike tj. paušaliste, a ti to očito nisi.
Točno, taj limit nema nikakve veze s inozemnim dohotkom.

Osim tog limita za 'paušalce' koje spominješ, Ured za sprječavanje pranja novca se prije kretao oko uplata oko cca 200 000 kn, danas je i mislim, i niži..


Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Nitko ti ne može na to dati točan odgovor osim referenta za porez na dohodak u nekoj od poreznih uprava
Ja se u te njihove odgovore ne bih pouzdao Jedino ako zatražiš pismeni odgovor, a on će glasiti, ako imaš inozemni dohodak, dužan si ga prijaviti i gotovo. Neće ti nuditi 10 opcija kao na forumu..

Quote:
Hrvatska ima zakonski jako rasčlanjene vrste dohodaka (kad na stranici porezne klikneš na ono građani, vidiš otprilike što tu svega ima) , pa ti sve ovisi kakav je dohodak, iz koje je zemlje, ima li HR s tom zemljom ugovor o izbjegavanju oporezivanja i cijeli niz detalja.
Istina je da su ti Ugovori iznad zakona, međutim, pokretač teme je rezident RH i svakako dohodak prijavljuje u RH. Ako je što poreza plaćeno u inozemstvu, to se priznaje kao uplaćeni porez kod nas.

Osim ako u ugovoru izričito ne piše da samo ta država u kojoj je zaradio novac zadržava pravo oporezivanja.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is online now  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2014., 18:52   #8
Quote:
tuberkuloza kaže: Pogledaj post
Imam vecu svotu novaca na jednom online (payment)računu. Novac je zarađen kroz godine iz raznih izvora, oglasavanje web stranica, kanala, poker i klađanje, ebay itd.

Da li moram na to platiti porez ako povucem na devizni tekuci? Na koju svotu, smijesno je da placam porez na ulozeno, to ne postoji nigdje? Imalo bi smisla da se placa na zaradu, tj. razliku između onog sto je otislo na online racun i stiglo, a to tako ne ide koliko razumijem?

Ne zelim da me pljackaju, trazim posten nacin isplate, posto je rijec o vecoj svoti.

1. Sto se događa ako te novce isplatim na račun poslovnog subjekta?
2. Mogu li otvoriti račun u nekoj od zemalja koja ima povoljniji porezni sustav na ovakve isplate (gotovo cijela EU)?

3. Postoji li ikakav legalan način (možda otvaranje posl. subjekta?) da legalno zarađujem i placem porez na zaradu? Besmisleno je da ulozim recimo pedeset tisuca kuna, pa zelim povuci kroz dva mjeseca sedamdeset da mi drzava zeli oporezovati svih sedamdeset kao zaradu?????? Pa to je pljacka neviđenih razmjera. A sto u slucaju da ne ostvarim dobit ili sam recimo u gubitku? Država ce mi uzeti pola investicije jer sam i probao???

Stvarno smijesno.. kao da sam kriminalac, a ne da zelim unijeti svjez inozemni kapital u drzavu koji sam legalno zaradio i legalno platiti porez. Bitno da su im puna usta poduzetnicke klime..
Ajmo otvoreno,da li imas te novce na paypalu,skrillu,netelleru ili necem petom ili ih bas moras povuc na devizni racun?
mozak23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2014., 12:31   #9
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Istina je što kaže HNB. Isto je tako istina da možeš proći bez fokusa Porezne, ali ne moraš. Limit od 3000 € je izmišljen, sve što sjeda na devizni ili žiro a da je veće od 1000 kn ukupno godišnje može privući pozornost. Dakle, može ti proći da ti sjedne 100 000 kn bez ičega ili te mogu uhvatiti za 1500 kn. I mogu ići do 3 g unazad.




To bi moglo proći, ali za umjerene iznose.



Isto ti je, ako unosiš cash u RH, mislim iznad cca 40 000 kn i dužan si prijaviti na carini.
Nije isto, jer iako je npr. Skrillova kartica potpuno nepovezana sa hrvatskim sustavom, onog trenutka kad bi si isplatio ili platio bilo sto, ta se transkacija obavlja preko neke od nasih banaka buduci da oni terete moj inozemni racun. I tako mogu doci pod fokus porezne.

U slucaju da te novce dignem u inozemstvu, sanse za to nikakve, jer bi trebali pokrenuti istragu mog racuna zajedno s jos dvije zemlje, a banka im se uredno naplatila od Skrilla i jos uzela proviziju. Tako da je to SF.

A preko granice lako. Deset tisuca eura je limit, a skoknuti negdje preko granice i natrag je par sati.
tuberkuloza is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2014., 07:37   #10
Sumnjam da se radi o 1,000.000$ stoga se ne moraš bojati da će drzava ulagati enormne napore oko tebe i tvoje situacije.

Takvih kao ti ima hrpa, jos nisam cuo da su se na nekog zakacili...

Sve je u teoriji bajno ali u praksi ne.

Ono sto znam je to da ce banka poreznoj prijaviti svaku vecu i sumnjivu transakciju jer je to i po zakonu duzna uciniti.

Kao EU gradjanin okreni se ostalim zemljama ako se radi o bas toliko vecem iznosu.

A razmisli i u US acc preko Payoneer kartice..
Zaleks is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2014., 11:30   #11
Quote:
tuberkuloza kaže: Pogledaj post
Nije isto, jer iako je npr. Skrillova kartica potpuno nepovezana sa hrvatskim sustavom, onog trenutka kad bi si isplatio ili platio bilo sto, ta se transkacija obavlja preko neke od nasih banaka buduci da oni terete moj inozemni racun. I tako mogu doci pod fokus porezne.

U slucaju da te novce dignem u inozemstvu, sanse za to nikakve, jer bi trebali pokrenuti istragu mog racuna zajedno s jos dvije zemlje, a banka im se uredno naplatila od Skrilla i jos uzela proviziju. Tako da je to SF.

A preko granice lako. Deset tisuca eura je limit, a skoknuti negdje preko granice i natrag je par sati.

Pa gledaj nece te nijedna banka prijavit poreznoj ako svako par dana dignes par tisuca kuna na bankomatu,sigurno imas 5-6 razlicitih bankomata i svaki dan na drugi dizes novce i nema problema,druga je stvar ako ti zelis te novce legalno prijavit ali onda ce te drzava oderat 40ak% ali nevidim smisla ako se ne radi o nekoj ogromnoj svoti.
mozak23 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:15.