Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.02.2010., 09:55   #161
Quote:
lala kaže: Pogledaj post
Hm...a uvjet je da ti je to jedino stambeno rješenje. A što ako nisi kupio drugi stan-nego preselio i živiš primjerice kao podstanar u drugoj županiji, gradu...pitam se.
MOžeš ti zivjeti gdje hoćeš, ali prebivalište ti mora biti na tom stanu. S tim da onda, kao podstanar negdje, nemaš pravo na poreznu olakšicu, jer imaš stan. Ukratko, tako je to osmišljeno da ne možeš sjediti na 2 stolca.

The susjed,
što se roka za prijavu poreza tiče, ja sam ugovor s prodavateljem potpisala, s bankom još ne, jer sam zahtjev tek predala, ovdje svi trube da je rok 30 dana od potpisa ugovora s prodavateljem, pa si me sad skroz zbunio (premda mi jest glupo prijavljivati porez, a još niti ne znam hoće li mi banka odobriti kredit).
filanapaprika is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2010., 11:45   #162
ovaj s prodavateljem je bitan za poreznu (kao i za sve ostalo kasnije), sorry ako sam te zbunio, ovaj s bankom sam samo naveo usput...
the_susjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2010., 13:16   #163
Quote:
filanapaprika kaže: Pogledaj post
MOžeš ti zivjeti gdje hoćeš, ali prebivalište ti mora biti na tom stanu. S tim da onda, kao podstanar negdje, nemaš pravo na poreznu olakšicu, jer imaš stan. Ukratko, tako je to osmišljeno da ne možeš sjediti na 2 stolca.

t).
Ma o.k., za poreznu olakšicu na podstanarstvo te prvo gazda mora prijavit, na to ne računam...pitam recimo mogu li ja prijavit stan ako ga iznajmljujem? Ili postoji neki zakonski rok?

I mogu li minjat prebivalište?
__________________
ne spavamo
lala is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2010., 21:40   #164
Haj!
Evo i moje situacije- muž i ja kupili kuću od 164 m2 i 610 m2 livade.
Kako smo samo "on i ja", zajedno imamo pravo biti oslobođeni od 65 m2.
Jel oni uzimaju u obzir cijenu navedenu na ugovoru ili rade svoje procjene?
Budući da kuća nije završena nego ju mi sad završavamo jel ima to kakve veze?
Odnosno dal će porez biti manji ako kuća nije završena?
mia21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2011., 16:15   #165
Primjer za pitanje??

Ako sam vlasnik 1/4 nezavršene kuće(dobijeno, ne kupljeno) od cca 160 kvadrata stambenog prostora, odnosno vlasnik od oko 40 kvadrata stambenog prostora i trenutno koristim dvije uređene prostorije (iako nigdje ne piše da sam ja vlasnik baš te dvije sobe) i zajedno sa suprugom odlučim kupiti prvu nekretninu od cca 50 kvadrata, da li sam oslobođen plaćanja poreza na promet nekretnina....obzirom da mi je to prva nekretnina kojom bi rješio stambeno pitanje(ovih 40 kvadrata ne rješavaju stambeno pitanje jer ne ispunjavaju uvjete za život), a daljnje proširenje nije moguće jer nisam vlasnik ostatka kuće.

Temeljito sam proučio one odredbe o kvadraturi stana za dvije osobe, prijavi prebivališta i one o neispunjavanju higijensko tehničkih uvjeta kuće, međutim vidim da svatko ima svoje tumačenje...netko čim čuje riječ nekretnina odmah automatski odgovara da nemaš pravo na oslobođenje iako u zakonu tako ne stoji!!!

Zanima me tko ide u provjeru stanja na terenu, uvida u pravo stanje stvari???
Pravi li se kakav zapisnik??
Koliko to potraje??

Mene zanima tko utvrđuje i na koji način ove boldane uvjete ??

9.5. da građanin te članovi njegove uže obitelji nemaju u vlasništvu drugu nekretninu (stan ili kuću) koja zadovoljava njihove stambene potrebe. Pod nekretninom (stan ili kuća) koja zadovoljava stambene potrebe smatra se vlasništvo stambenog prostora koji je opremljen osnovnom infrastrukturom i zadovoljava higijensko-tehničke uvjete
. Odgovarajućim stanom ne smatra se stan u vlasništvu fizičke osobe kojim se koristi zaštićeni najmoprimac,

Zadnje uređivanje Zip : 16.01.2011. at 16:26.
Zip is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2011., 15:29   #166
Nitko ne kaze koliki se porez plati ako prodam stan prije isteka roka od 5 god. a bila sam oslobodjena. Ima li kakva kta na iznos?
__________________
"Postoje samo dvije beskonačne stvari - svemir i ljudska glupost... ali za svemir nisam baš potpuno siguran" A. Einstein
AHSATAN GNUS is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2011., 15:00   #167
Pitanje.

Dečkova mama nikad u životu nije kupila ni jednu nekretninu. Vlasnica je stana od 85 kvadrata kojeg je naslijedila oporučno od pokojnog muža.
Živi u kući pokojne majke iza koje još nije napravljena ostavinska, tako da nigdje u papirima ne piše da je ona vlasnik tj. nasljednik.
Upravo je prodala ovaj stan od 85 kvadrata i kupuje stan od 50 kvadrata.
Da li plaća porez ili je oslobođena poreza kao prve nekretnine?
Molly06 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2011., 15:43   #168
Quote:
Molly06 kaže: Pogledaj post
Pitanje.

Dečkova mama nikad u životu nije kupila ni jednu nekretninu. Vlasnica je stana od 85 kvadrata kojeg je naslijedila oporučno od pokojnog muža.
Živi u kući pokojne majke iza koje još nije napravljena ostavinska, tako da nigdje u papirima ne piše da je ona vlasnik tj. nasljednik.
Upravo je prodala ovaj stan od 85 kvadrata i kupuje stan od 50 kvadrata.
Da li plaća porez ili je oslobođena poreza kao prve nekretnine?
Koliko je meni poznato mora platiti porez na novu nekretninu jer joj nije prva u zivotu.oslobodjeni ste samo prve nekretnine pod uvjetom da ne posjedujete ili da niste posjedovali neku prethodno
jones85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2011., 22:20   #169
Quote:
jones85 kaže: Pogledaj post
Koliko je meni poznato mora platiti porez na novu nekretninu jer joj nije prva u zivotu.oslobodjeni ste samo prve nekretnine pod uvjetom da ne posjedujete ili da niste posjedovali neku prethodno
Hvala, tako sam i mislila. To je prva nekretnina koju kupuje, ali nije prva koju posjeduje, jer je u vlasnički list koji je nasljedila i prodala upisana kao vlasnik.
Molly06 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2011., 21:16   #170
Živim u kući od 100 i više kvadrata koju su izgradili roditelji, nakon smrti oca dogovorio sam s majkom ugovor o dosmrtnom uzdržavanju kojom mi ona daruje kuću(živim sa suprugom i jednim djetetom).Porezna uprava me oslobodila plaćanja poreza na nekretnine od 5% što je i logično.
imam namjeru kupiti stan od 50 kvadrata u gradu u kojem namjeravam živjeti sa obitelji.Pretpostavljam da ću državi morati platiti tih jebenih 5% poreza na nekretninu (stan)zbog dolje navedenog
da građanin te članovi njegove uže obitelji nemaju u vlasništvu drugu nekretninu (stan ili kuću) koja zadovoljava njihove stambene potrebe. Pod nekretninom (stan ili kuća) koja zadovoljava stambene potrebe smatra se vlasništvo stambenog prostora koji je opremljen osnovnom infrastrukturom i zadovoljava higijensko-tehničke uvjete. Odgovarajućim stanom ne smatra se stan u vlasništvu fizičke osobe kojim se koristi zaštićeni najmoprimac.
Također me zanima tko to utvrđuje i kako kontrolira, napominjem da prvi puta kupujem nekretninu.
pizdoslav is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2011., 15:31   #171
Pročitala sam cijelu temu kao i pravilnik Por.uprave i još uvijek ne znam što u ovoj situaciji:

Muž je već bio u braku i kupio prvu nekretninu (zajedno sa bivšom) i koristio porezno oslobođenje. Kasnije su se rastali, podijelili, njemu je pripao stan (isplatio bivšu). Potom je stan prodao (prošlo je 5 god. od kupnje) kako bi vratio sve dugove

U međuvremenu se ponovno oženio, dobio jedno dijete i obitelj nema rješeno stambeno pitanje i ne posjeduju nikakve nekretnine.
Sadašnja žena nije nikada imala nekretninu u posjedu. U procesu su kupnje stana. Ima li obitelj pravo na oslobođenje od plaćanja 5% poreza na nekretnine jer time rješavaju svoje stambeno pitanje.

Ako da, da li na svih 80 kvadrata (3 čl. obitelji) ili na 65 kvadrata (žena i dijete)?
Ako ne, da li to znači da je žena zakinuta za pravo koje imaju svi ostali građani kada kupuju prvu nekretninu?
Oni su čuli da nemaju pravo jer je muž već imao nekretninu.

Da li ima razlike (u tom poreznom smislu) ako se stan vodi na ženu ili ako se vodi na oboje?
Driver1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2011., 09:47   #172
Dižem ovu temu jer me zanima sljedeće; roditelji su kupili kuću,prebacili svoje prebivalište na novu adresu,te prebivalište brata i sestre.ja ne selim s njima ali u slučaju da prebacim adresu na tu novu kuću onda će im se povećati porezno oslobođenje. e sad, meni baš ne odgovara promjena adrese iz nekoliko razloga pa razmišljam da promjenim adresu na osobnoj,te se nakon što oni plate porez ponovo vratim na staru adresu.Zanima me da li im porezna može raditi probleme zbog toga. Hvala unaprijed.
zd.hr is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2011., 17:49   #173
Pozdrav, (ako ima koga još na forumu):-)
Nakon pregleda kompletne teme nisam našla sličnu situaciju.

Dakle, brat i sestra ugovorom o darovanju od oca dobili svako po polovicu stana od 64m2. Znači bratu 32 m2 , sestri 32 m2. Brat diže kredit i isplačuje sestri njezinu polovicu, dakle njenih 32 m2. Porezna uprava izdala rješenje za plaćanje poreza na 32m2 i kaže da bra nema pravo na oslobađanje iako tom kupnjom rješava stambeno pitanje. Bili smo uvjereni da će se porez platiti na 14 m2 viška jer se traži oslobađanje za 1 osobu ali porezna kaže NE, to se ne priznaje???????????? Jer brat je kao imao nekretninu u vlasništvu (iako je vrlo jasno da polovina nekretnine nije rješeno stambeno pitanje?????)

MOlim nekoga za objašnjenje ili link zakona gdje je to napisano, hvala unaprijed.
Weca is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2011., 16:51   #174
Pozdrav, jedno pitanje možda će bit smješano ali ću pitat da se poslje ne lupam u glavu, kupujem stan(naravno na kredit :-)), moja prva nekretnina pa me zanima da li mogu ostvariti

povrat poreza na prvu nekretninu budući da sam suinvestitor u gradnji zgrade i samim tim oslobođen PDV-a i 5,5% poreza?
sportline is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2011., 13:40   #175
ukratko..primjena zakonskih odredbi se u ovoj situaciji tumači na sto načina, sto verzija i ni u jednoj poreznoj upravi nećete dobit indentičan odgovor...
Zip is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2011., 23:17   #176
Može li netko naslutiti odgovor za moju situaciju:
Supruga i njena sestra imaju kuću (kupljenu novcem od roditelja ali su odmah oni ukljuženi kao vlasnici svaka po 50%) od sveukupno 200m2 od čega je 100m2 uređeno, a 100m2 goli zidovi (cigla). U uređenih 100m2 žive samo njihovi roditelji i prijavljeni su samo njihovi roditelji.
Mi imamo sve skupa 4 člana obitelji (dakle, dvoje djece), a sestra od supruge 3 člana obitelji.
1. osnovno pitanje...da li raspoloživom kvadraturom moje supruge se smatra 100m2 uređenih / 2 dijela = 50m2 ili ...???
2. pitanje...da li bi pomogao ugovor između moje supruge i njenih roditelja da ih ne može doživotno izbaciti iz kuće?

Hvala unaprijed.
vule73 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2011., 21:39   #177
Samo da se ubacim ako je kome korisno... do veljače ove godine (čini mi se) je vrijedio zakon da se može dobiti oslobođenje od poreza na nekretninu na temelju prve nekretnine ako kupac u TOM trenutku nije vlasnik nijedne nekretnine. Nije mu morala biti prva. Taj zakon se promijenio i sad vrijedi dakle samo prva. Znam iz prve ruke.
Sadie G. is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2011., 21:43   #178
Quote:
sadie_g kaže: Pogledaj post
Samo da se ubacim ako je kome korisno... do veljače ove godine (čini mi se) je vrijedio zakon da se može dobiti oslobođenje od poreza na nekretninu na temelju prve nekretnine ako kupac u TOM trenutku nije vlasnik nijedne nekretnine. Nije mu morala biti prva. Taj zakon se promijenio i sad vrijedi dakle samo prva. Znam iz prve ruke.
to za poreznu prijavu do 28.2.12.**???
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2011., 21:52   #179
Quote:
Kladi kaže: Pogledaj post
to za poreznu prijavu do 28.2.12.**???
Vjerojatno misliš na 2011., jer da, na mom rješenju piše za porezne prijave do nekog datuma u veljači 2011., ne znam sad napamet.
Sadie G. is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2011., 23:20   #180
Quote:
sadie_g kaže: Pogledaj post
Vjerojatno misliš na 2011., jer da, na mom rješenju piše za porezne prijave do nekog datuma u veljači 2011., ne znam sad napamet.
zapravo govoriš o prošloj godini?
oprosti...upala sam u ovu temu ne pročitavši je.
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:09.