Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.05.2019., 22:01   #641
Quote:
Sforza Aspang kaže: Pogledaj post
Kara(tur.crno,loše,nevaljalo)
Bulj(tur;buljuka-?)
Bašić(tur;baša-zapovjednik)
Bešlić(tur;bešluk-srebrni novčić)
KaraBulj
Bolji od tebe is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2019., 13:10   #642
Bubalo iz sela Turčinovići kod Širokog Brijega?
Bolji od tebe is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2019., 21:49   #643
Pašalić


Paša (turski: paşa) je počasna titula dodjeljivana visokim vojnim i civilnim dostojanstvenicima u političkom sustavu Otomanskog carstva, koja se stavljala iza vlastita imena (Mehmed-paša, Omer-paša).

Lista nekih poznatih paša:


Ahmed-paša Hercegović
Ahmed paša (Claude Alexandre de Bonneval)
Ali paša -državnik
Aga Gombas paša uspješni turski poslovni čovjek
Barbarosa Hajrudin paša
Cigalazade Jusuf Sinan paša
Emin paša
Enver-paša
Esad paša
Fahri paša
Fuad paša
Glubb paša (John Bagot Glubb)
Gordon paša
Ibrahim paša
Ismet paša (İsmet İnönü)
Jafar al-Askari
Jamal paša
Kara Mustafa paša
Kazazian paša
Kilic Ali paša
Kara Mustafa paša
Mehmed paša Sokolović
Melling paša
Midhat paša
Muhammad Ali paša — podkralj Egipta
Mustafa Kemal paša, više znan kao Kemal Atatürk osnivač RepublikeTurske
Mustafa Rešid paša
Nubar paša
Osman paša
Pijale paša
Rijad paša — Egipatski državnik
Said paša
Sinan paša
Sulejman paša
Talat paša
Tusun paša
Yusuf Karamanli Paša od Tripolija
Bolji od tebe is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2019., 02:17   #644
Bebek?
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2019., 02:03   #645
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Bebek?
Jesi li siguran da je to turcizam? Prezime je inace iz Hercegovine (ljubuski kraj).
Freidenker is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2019., 02:49   #646
Quote:
Freidenker kaže: Pogledaj post
Jesi li siguran da je to turcizam? Prezime je inace iz Hercegovine (ljubuski kraj).
Bebek na turskom znaci beba. Odi na Facebook, upisi u trazilicu Bebek, Istanbul, pa provjeri i sam.
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2019., 04:09   #647
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Bebek na turskom znaci beba. Odi na Facebook, upisi u trazilicu Bebek, Istanbul, pa provjeri i sam.
Oke, samo mi nije jasno sto te bas interesuje oko tog prezimena. Jedini Bebek za kojeg znam je Zeljko, koji jeste rodom iz Vrhbosne, ali su i njegovi valjda porijeklom odozdo.

Inace turcizmi u prezimenima kod nasih ljudi nemaju veze sa turskim porijeklom. Zamisli netko si nadije prezime Sarafcigerovic i za stotinu godina i vise njegovi potomci na osnovu tog germanizma pocnu misliti da su porijeklom Svabe.
Freidenker is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2019., 05:51   #648
Quote:
Freidenker kaže: Pogledaj post
Oke, samo mi nije jasno sto te bas interesuje oko tog prezimena. Jedini Bebek za kojeg znam je Zeljko, koji jeste rodom iz Vrhbosne, ali su i njegovi valjda porijeklom odozdo.

Inace turcizmi u prezimenima kod nasih ljudi nemaju veze sa turskim porijeklom. Zamisli netko si nadije prezime Sarafcigerovic i za stotinu godina i vise njegovi potomci na osnovu tog germanizma pocnu misliti da su porijeklom Svabe.
Pa ako bas hoces znati sto me "interesuje", bilo mi je onako zabavno da netko sa facom kao Zeljkova, ima prezime Bebek, t.j. beba, lutka.
Sumnjam da su hercegovacki Bebeki Turci, ali od nekud su to prezime dobili, koje kako vidis nose i mnogi Turci.

Inace Zeljka Bebeka volim slusati. Njegov duet, Da znna zora sa Beslicem mi je odlican.
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2019., 06:31   #649
Ljudima su nerijetko, pogotovo jos u Hercegovini, nadimci upisivani kao prezimena. U Bosni imas i hardcore prezimena kao Krvavac ili Bezdrob. Totalni blek metal.
Freidenker is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2019., 12:06   #650
Quote:
Freidenker kaže: Pogledaj post
Ljudima su nerijetko, pogotovo jos u Hercegovini, nadimci upisivani kao prezimena. U Bosni imas i hardcore prezimena kao Krvavac ili Bezdrob. Totalni blek metal.
Potpuno se slazem. Imali smo jednom diskusiju o nakaradnim prezimenima i razlog za to je dat jer u selu imaju svi isto prezime, po se onda ne zna tko je tko. Meni je to glup izgovor i cudi me zasto Crkva to dozvoljava. Ako netko i dobije nadimak za cijeli zivot, to ne znaci da se to mora uvoditi u maticne knjige i na taj nacin njegovu djecu zigosati. U Spanjolskoj i Juznoj Americi, na pr. djete formalno nosi dva krsna imena, ocevo porodicno prezime i majcino djevojacko prezime. Njegovo dijete opet isto, ovog puto djevojacko prezime njegove zene, ali porodicno prezime uvijek ostaje isto. Englezi i Amerikanci, dva krsna imena i prezime, a Francuzi i Njemci vjerovatno nesto slicno. Rusi, krsno ime, ime oca i prodicno prezime. Dakle vise od milijarde ljudi nema problema s identifikacijom, samo u nesretnoj BiH oni imaju!

Osobno kad bih morao za sebe birati izmedju Bubalo, na pr. i Bebek, ja bih izabrao Bebek.
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2019., 13:14   #651
Normalno da imaju više imena/prezimena kad ih ima na desetke i stotine miliona;treba to nekako razlikovati.
Robert Mugabe is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2019., 15:30   #652
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Potpuno se slazem. Imali smo jednom diskusiju o nakaradnim prezimenima i razlog za to je dat jer u selu imaju svi isto prezime, po se onda ne zna tko je tko. Meni je to glup izgovor i cudi me zasto Crkva to dozvoljava. Ako netko i dobije nadimak za cijeli zivot, to ne znaci da se to mora uvoditi u maticne knjige i na taj nacin njegovu djecu zigosati. U Spanjolskoj i Juznoj Americi, na pr. djete formalno nosi dva krsna imena, ocevo porodicno prezime i majcino djevojacko prezime. Njegovo dijete opet isto, ovog puto djevojacko prezime njegove zene, ali porodicno prezime uvijek ostaje isto. Englezi i Amerikanci, dva krsna imena i prezime, a Francuzi i Njemci vjerovatno nesto slicno. Rusi, krsno ime, ime oca i prodicno prezime. Dakle vise od milijarde ljudi nema problema s identifikacijom, samo u nesretnoj BiH oni imaju!

Osobno kad bih morao za sebe birati izmedju Bubalo, na pr. i Bebek, ja bih izabrao Bebek.
Kako misliš imaju.


Edit:
Inače po mom mišljenju još su čudnija prezimena u Imotskoj krajini.

Inače još jedan zanimljiv fenomen, koji posebno vrijedi za Hrvate u her5cegovini. To je obiteljski nadimak, a taj obiteljski nadimak je često i prezime (ne i prezime te obitelji).

Evo u mom slučaju, ja imam poznato prezime (ne Šimić). I ja sam Ajduk "poznato prezime". Jedan moj prpradid je imao dosta sinova i svi su dobili nadimak po njegovom imenu, a jedan od njegovih sinova (moj pradid) koji je isto imao dosta dice je osnovao svoju lozu koju u žargonu zovemo po njemu.

Pa sam tako ja "poznato prezime"
-obiteljski nadimak po jednom pretku i znam da postoji takvo prezime
Obiteljski naziv po drugom pretku -ne znam da postoji takvo prezime.

Ili imam dvojicu prijatelja, jedan ima prezime i obiteljski nadimak koji može biti prezime.
Drugi ima prezime (koje je isto kao kod prvog obiteljski nadimak), a njegov obiteljski nadimak je kao prezime kod prvog.

Naravno u službene dokumente se uvijek uvodi samo službeno prezime, a obiteljski naziv služi za raspoznavanje među ljudima i za stavljanje na nadgrobne spomenike (u zagradi).
__________________
.....žensko.....
ajduk a šimić is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2019., 16:18   #653
Piše jedan moj fb prijatelj, koji je knjigovođa ili nešto slično, dolazi mu čovjek i kaže otvaram tvrtku, trebam knjigovodske usluge. On pita kako vam se zove tvrtka, kaže, "Šesto ćulo". Kaže, e baš dobro, originalno ime, drago mi je da ne stavljate svoje prezime u naziv. Ne, kaže ovaj, ja sam Šesto, a moj partner je Ćulo.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2019., 16:31   #654
Quote:
ajduk a šimić kaže: Pogledaj post
Kako misliš imaju.


Edit:
Inače po mom mišljenju još su čudnija prezimena u Imotskoj krajini.

Inače još jedan zanimljiv fenomen, koji posebno vrijedi za Hrvate u her5cegovini. To je obiteljski nadimak, a taj obiteljski nadimak je često i prezime (ne i prezime te obitelji).

Evo u mom slučaju, ja imam poznato prezime (ne Šimić). I ja sam Ajduk "poznato prezime". Jedan moj prpradid je imao dosta sinova i svi su dobili nadimak po njegovom imenu, a jedan od njegovih sinova (moj pradid) koji je isto imao dosta dice je osnovao svoju lozu koju u žargonu zovemo po njemu.

Pa sam tako ja "poznato prezime"
-obiteljski nadimak po jednom pretku i znam da postoji takvo prezime
Obiteljski naziv po drugom pretku -ne znam da postoji takvo prezime.

Ili imam dvojicu prijatelja, jedan ima prezime i obiteljski nadimak koji može biti prezime.
Drugi ima prezime (koje je isto kao kod prvog obiteljski nadimak), a njegov obiteljski nadimak je kao prezime kod prvog.

Naravno u službene dokumente se uvijek uvodi samo službeno prezime, a obiteljski naziv služi za raspoznavanje među ljudima i za stavljanje na nadgrobne spomenike (u zagradi).
da, marići (kako ih ima dosta) imaju takve nadimke, marići pranići, marići kubati, marići gašići, marići andrešići...


na koji način su se davala obiteljski nadimci:

Quote:
Marići Džidušići - Ovih Marića je tridesetak domaćinstava sa oko 120 čeljadi, koji su razasuti je po čitavoj Evropi, a u Provu je ostalo samo 3 domaćinstva sa 8 čeljadi. Nadimak Džidušići dolazi im od jedne od prvih žena, vjerovatno one prve, koja se u jednoj raspravi sa begom, nakon što su svi muškarci podvili rep i zaćutali, isprsila se i pobijedila ga, po rečenom Tihomiru bilo je ovako: Beg je imao interes da na imanje, pored Marića, dovede još jednu kmetovsku porodicu, čak da joj od Marića da bolju zemlju, i kad je to Marićima rekao oni su se pobunili. Onda im je beg priprijetio da će ih najuriti sa svog imanja, i da oni neće imati kud, i savjetuje ih da budu mirni i poslušni, i muškarci se povukoše. Onda se isprsuje ta žena: "Ako ćeš ago išta uzimati od zemlje uzmi sve, ja sam dogovorila sa begom Bregalićem da pređemo kod njega na čitluk." Kako se begu nije gubila ovako vrijedna porodica, a povjerovao je u njenu izmišljotinu, rekao je: "Dobro, ostanite, ostaje vam čitava zemlja." Ta baka bila je od Džidića, zvali su je Džidićkom, pa će joj i nasljednici po njoj ponijeti nadimak.
Samo jako! 1994 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2019., 16:52   #655
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
U Turskoj postoji prezime Aniç (Anič). Vjerovatno znaci nesto na turskom jeziku i ne mislim da ima ikakve veze s prezimenom Anić.

Nego mene sve ovo o turskim prezimenima kao i o turcizmima uopce, navodi na jednu drugu pomisao. Mi svi vise manje vjerujemo u popularni mit da pravih Turaka kod nas, a tu mislim u cijelom "srpsko-hrvatskom" podrucju zapravo da i nije bilo puno. Mi smo zadrzali nasu rasu, Bosnjaci su nase cisto rasno cvijece, tra-la-la.. Ti svi Turci o kojima narodne pjesme pricaju su sve neki poturceni Hrvati ili Srbi, zavisi tko vec prica.

E pa sad ako je to zbilja tako, odkud toliki turcizmi i turska prezimena kod nas? Postojala je 400-500 godina nekakva dopisna skola turskog jezika? Nekako mi se cini da je turski kulturni i genetski utjecaj bio daleko veci nego sto mi to priznajemo.
turski je bio jedini službeni jezik i ako si imao ikakva kontakta s vlašću, sudovima i sl morao si angažirati prevoditelja...e sad ne mislim da su naši učili ljudi turski, više mislim da je u pitanju...to što je otomansko carstvo bilo civilizacija u poređenju s nama...masu stvari nismo ni vidjeli i za masu pojmova nismo ni čuli dok ih oni nisu donijeli ovamo...pa je logično da nismo imali vlastite nazive za to i da smo automatski usvajali njihove

u hrvatskom jeziku ima preko 8 tisuća turcizama, u srpskom barem duplo više.
Samo jako! 1994 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2019., 17:04   #656
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Piše jedan moj fb prijatelj, koji je knjigovođa ili nešto slično, dolazi mu čovjek i kaže otvaram tvrtku, trebam knjigovodske usluge. On pita kako vam se zove tvrtka, kaže, "Šesto ćulo". Kaže, e baš dobro, originalno ime, drago mi je da ne stavljate svoje prezime u naziv. Ne, kaže ovaj, ja sam Šesto, a moj partner je Ćulo.
I ja sam čuo takav vic, samo je u njemu hercegovačko prezime Čulo.

Inače turski jezik je pun riječi stranog podrijetla, perzijskog (više) i arapskog (manje). Tako da je veliki broj turcizama u stvari perzijskog podrijetla, a Turci su ih prenijeli u Europu.
__________________
.....žensko.....
ajduk a šimić is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2019., 17:08   #657
Genetika je rekla svoje. Bosna je autosomalno (genetski) udaljenija od Anatolije nego npr. Srbija, što god to značilo...
Liudewitus is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2019., 18:03   #658
Quote:
ajduk a šimić kaže: Pogledaj post
I ja sam čuo takav vic, samo je u njemu hercegovačko prezime Čulo.

Inače turski jezik je pun riječi stranog podrijetla, perzijskog (više) i arapskog (manje). Tako da je veliki broj turcizama u stvari perzijskog podrijetla, a Turci su ih prenijeli u Europu.
Pun je i grckih rijeci, npr. avlija (aula), krevet (krabatos), kutija (kouti)...

Inace mislim da je gro turcizama zapravo perzijskog porijekla i nesto manje arapskog kako kazes. Hocu reci da ih je vise nego pojmova koji su zaista turskog/turkijskog porijekla.
Freidenker is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2019., 18:31   #659
Quote:
Freidenker kaže: Pogledaj post
Pun je i grckih rijeci, npr. avlija (aula), krevet (krabatos), kutija (kouti)...

Inace mislim da je gro turcizama zapravo perzijskog porijekla i nesto manje arapskog kako kazes. Hocu reci da ih je vise nego pojmova koji su zaista turskog/turkijskog porijekla.
A s tim u vezi ima tu jos jedna stvar. Ono sto smo mi prihvatili kao (cesto i kreolizirani) turski je zapravo otomanski turski. To upravo znaci turski jezik koji je pun tih tudjica iz perzijskog i arapskog jezika. Turci su prosli kroz svoj kulturni preporod, izbacili puno tudjica i danas kad hoces impresionirati nekog Turcina sa svojim znanjem turskih rijeci, nemoj se iznenaditi ako te on puno. ni ne razumije.
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2019., 19:20   #660
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
A s tim u vezi ima tu jos jedna stvar. Ono sto smo mi prihvatili kao (cesto i kreolizirani) turski je zapravo otomanski turski. To upravo znaci turski jezik koji je pun tih tudjica iz perzijskog i arapskog jezika. Turci su prosli kroz svoj kulturni preporod, izbacili puno tudjica i danas kad hoces impresionirati nekog Turcina sa svojim znanjem turskih rijeci, nemoj se iznenaditi ako te on puno. ni ne razumije.
Znao sam par Turaka koji su isli sa mnom u skolu (odrastao sam u Austriji) i vjeruj mi, nisam ih nikada pokusavao impresionirati poznavanjem nekoliko turcizama. Inace ih generalno izbjegavam izuzev ako za njih zaista ne postoji domaca rijec.
Freidenker is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:14.