Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.03.2005., 10:43   #1
Tuja (Thuja)

Kupujem za dvorište 20-30 komada thuja ( vrsta čempresa ) pa me zanima dal netko zna gdje se u Zg ili bližoj okolici mogu povoljno nabaviti.I kad je najbolje vrijeme za sadnju.Svaki savjet za vezanu tematiku je dobrodošao. Unaprijed zahvaljujem
__________________
uvijek tu negdje
goodboy is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2005., 12:19   #2
evo
xxGaladrielxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2005., 14:26   #3
U V.Gorici preko puta velikog placa (njihovog Jakuševca) ima rasadnik
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2005., 10:26   #4
Imaš ih u Bauhausu, visine 70-80cm po 39 kuna komad.
Reki is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2005., 22:47   #5
sade se upravo sad, na raznak od 50 cm u nizu, dubina sadnje 50 cm.
Bocca della Verita is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2005., 12:05   #6
Da ne otvaram novi topik, radi se o thujama. Na jesen sam kupila par thuja za terasu, posadila ih u velike tegle i dvije su suhe. Lisće im je suho i na dodir se trga i pada. Kaj nema šanse da se oporavi ili ipak ima?
__________________
moj blog
freakusha is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2005., 07:36   #7
pa mislim da ima...imala sam u dvorištu jednu thuju koja je godinama bila iste veličine, sve dok se nismo sjetili malo oko nje okopati, dodati crne zemlje i pognojiti, te zaljevati- sad je gigant
:-)
Reki is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2005., 14:49   #8
Bilo bi super kada bi se i moje oporavile, baš sam im jučer stavila i novu zemlju, sve u nadi da će se oporaviti.
__________________
moj blog
freakusha is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2005., 15:15   #9
malo pričaj s njima, malo ih u prolazu podragaj i buš vidla :-)
Reki is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2005., 20:47   #10
Pričam i tepam in, a one tako baš me žaloste.
__________________
moj blog
freakusha is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2005., 13:00   #11
i jesu se za ovo kratko vrijeme kaj oporavile?
Reki is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2005., 14:09   #12
Nisu baš, suhe su i čim ih dodirenem lišće se rasipava, a u zadnje vrijeme puno s njima pričam, a i ptičice su na terasi i cvrkuću, a thuje ništa, da bar pokažu malo dobre volje
__________________
moj blog
freakusha is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2005., 19:27   #13
Nadam se da se mogu i ja ubaciti u ovaj topic... BTW, nova sam ovdje i oduševili ste me, pa sam se odlučila registrirati i uključiti.

Mene zanimaju jako tuje, jer imam dosta dugačak balkon, prometnu ulicu, vjetar i susjedu - zabadalo! Kako ne mogu zatvoriti balkon jer vlasti ne dopuštaju, dosjetila sam se da bih ga mogla možda ukrasiti tujama kao zaštitu od buke i susjede, te od vjetra za moje druge male biljčice...
Jedino što me muči može li recimo 15tak tuja stati na jedan balkon i hoće li to biti preteško, da ne bi balkon propao susjedu u dnevnu sobu? Ispod mene nema balkona, već je stan. Možda je onda čvršća struktura? Ne znam. Ako ih moram staviti manje, hm, da ih posadim po dvije u onu veliku žardinjeru ili da svaka bude u svojoj tegli?
Joj, imam još hrpu pitanja... ali jedno po jedno, da vas ne opteretim...

Zadnje uređivanje Elinya : 24.05.2005. at 19:59.
Elinya is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2005., 10:33   #14
Hmmmm....pa mogla bi ih nekako rasporediti, ne baš 15 komada ali pokušati kombinirati s nekakvim bršljanom ili nekom penjačicom između...kupe se ili naprave one ljestvice koje pričvrstiš za ogradu i po tome se penje
Reki is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2006., 15:54   #15
Thuje

Htio bih napraviti ogradu u vrtu od thuja. Pošto mi ih treba oko 300 kom. ne bih ih htio kupovati nego možda sam rasaditi. Ima li tko kakav savjet: kada, kako, gdje itd.
Mojle is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2006., 12:45   #16
može ovako: reznicama. uzmi reznicu sa mladim izbojkom na vrhu, a donji dio da je stariji (ukupna dužina oko 15-20 cm), rez je bolji da bude malo ukoso, skini malo listića sa donjeg kraja i zabodi (zapikaj) u mješavinu humusa i pjeska (postoji za kupiti i nekakav prah za pospješivanje ukorjenjavanja). prekrij to nekakvim najolonom, ili pvc vrećicom, ali izbuši malo tako da ipak ima zraka. posudu s reznicama nemoj staviti na jako sunce, nego onako u malu hladovinu, redovito zalijevaj vodom, ili orošavaj (vlaga treba biti velika). najbolje vrijeme je u kolovozu ili rujnu. do zime bi već trebalao da se ožile.

ili drugi način: imaš tuju koja raste, položiš jednu njenu granu malo na zemlju, možeš ju pritisnuti kamenom i malo zatrpati. duge godine odrežeš tu granu i presadiš ju.
castanea is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2006., 09:33   #17
Ja sam prošle godine pokušao na gore navedeni način, 50 kom i nijedna jedina se nije primila sve se osušile. Doduše bile su na suncu od podneva. Vjerojatno ću pokušati ovako sa pjeskom i humusom i najlonom opet.

Nego, 300 ,ja imam oko 70 komada (komad od 25x25) pa imam posla preko glave sa obrezivanje, već sam treće škare polomio, 2 sata mi treba da snjeg sa njih počistim da se ne slome po zimi. Visoki su oko 3 metra, ali da je lepo, lepo je....ko na groblju
Alenko V6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2006., 04:13   #18
Quote:
castanea kaže:
može ovako: reznicama. uzmi reznicu sa mladim izbojkom na vrhu, a donji dio da je stariji (ukupna dužina oko 15-20 cm), rez je bolji da bude malo ukoso, skini malo listića sa donjeg kraja i zabodi (zapikaj) u mješavinu humusa i pjeska (postoji za kupiti i nekakav prah za pospješivanje ukorjenjavanja). prekrij to nekakvim najolonom, ili pvc vrećicom, ali izbuši malo tako da ipak ima zraka. posudu s reznicama nemoj staviti na jako sunce, nego onako u malu hladovinu, redovito zalijevaj vodom, ili orošavaj (vlaga treba biti velika). najbolje vrijeme je u kolovozu ili rujnu. do zime bi već trebalao da se ožile.
- dužina - 10 cm
- Neokor 3 - hormon za ukorijenjivanje drvenastih kultura

S opisanim postupkom + hormon + ne na sunce + ne zalijevati nego špricati tj. kišiti - ukorijenjivanje je 90 postotno
nenos is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2007., 19:54   #19
da ne otvaram novu temu...

kupila sam thuju za balkon, prilicno veliku - preko 1,5 m - stavila ju u kantu od 55 litara i na balkon. i tako ona meni traje vec jedno 3 tjedna, medjutim primjetila sam da se grane pri dnu i to skroz unutra, dakle one najblize stablu, pocinju susiti. ma vraga pocinju, osusile su se. evo bas sam sad puno saku izvadila iz nje.

zanima me u cemu bi mogao biti problem i ima li netko slicnih iskustava?
kratki info o mojoj thuji generalno - zemlja u koju sam ju nabila je iz MBM vrtnog centra, humus koji je za sve -pise na njemu, a thuja je na balkonu na juznoj strani, dakle sunce od jutra do sutra. ne zaljevam ju previse, prihranjujem ju supstralom. medjutim skuzila sam da se zemlja jako brzo isusuje (bice zbog sunca valjda) pa ako je to slucaj, na koji nacin ju mogu oporaviti i znaci li ovo sto joj se desava da ce uvenuti skroz ili ima spasa?

hvala!
__________________
"Having sex is like playing bridge. If you don't have a good partner, you'd better have a good hand."
--Woody Allen
darin is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2013., 20:47   #20
Imam nekog iskustva u vezi Thuja i preporučio bih Vam da izbjegavate kupnju u trgovačkim centrima. Budući da se nalaze u plastičnim vazama (negdje nisu ni u vazama, nego im je korjen u mrežama) i izložene su isušivanju. Dosta trgovačkih lanaca ih ne zalijeva na odgovarajući način i zna im korjen biti predugo suh, Neka Vas onda ne čudi što se osuše kada ih posadite doma....

Što se tiče zakorjenjivanja, nije baš samo popikati u zemlju, bar meni nije tako jednostavno. Kada sam krenuo s tim, po pričama drugih sam mislio da je to mačji kašalj, a pitanje koliko je njih to radilo, a koliko ih je kopiralo neki post s drugog foruma. Evo 4. godina je prošla,eksperimentirao sam sa svakakvim metodama i tek sam sada uspjeo dobiti zadovoljavajući postotak zakorjenjivanja... Najbolje mi se pokazalo s petom. Ako Vam se osuše reznice znači da je falilo vlage, a ako pocrne imalo je previše vlage i tu je glavna caka
To za orošavanje finim mlazom stoji, a i onda se ne zalijeva često, jer dobiva puno vlage preko orošavanja. Ako nekoga zanima više neka pita pozz
marko26zgb is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:01.