Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.05.2015., 22:17   #1
Šimširov moljac

Na pocetku isprika ako se vec pisalo o ovom problemu,nisam mogla nista naci pa eto,postavljam novu temu.Evo danas sam vidjela da mi se zivica od šimšira pocela mjestimicno susiti i ta mjesta su oblozena sa necim sto je izgledalo kao paucina.Detaljnijim pregledom vidjela sam zelene gusjenice sa crnom prugom i to u velikom broju.Citala sam da je to relativno nova vrsta" napasti" i jednostavno ne znam kako se boriti protiv toga? Ima li netko iskustva sa tim gusjenicama? Kako ih unistiti,sa cime prskati i moze li se zivica spasiti?
__________________
Ja sam dijete zemlje i zvjezdanog neba...
lordy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2015., 00:08   #2
Od 5 grma prezivjela su mi 2, odi u poljoapoteku i reci simsirov moljac, gospon ce ti dati pesticid u vrecici koji razrijedis sa vodom, kosta nekih 7 kn., obilatio naspricaj sve, i ako padne kisa kroz par dana ponovi. Pregledavaj zivicu kroz cijelu vegetacijsku sezonu, dakle do listopada, mogu se vratiti, vjerojatno su i u kvartu, ako ih nema neko vrijeme, nemoj misliti da si ih se sredila, mogu se vratiti nakon par tjedana.
Eto, sretno. Ne odugovlaci sa kupovanjem pesticida jer im treba stvarno malo da pojedu cijeli grm.
__________________
Pijem suze hadezenjara! :D
Srrrrrrk!
Leman_Russ is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2015., 10:26   #3
hitno ukloniti paučinu
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2015., 10:50   #4
Quote:
lordy kaže: Pogledaj post
Na pocetku isprika ako se vec pisalo o ovom problemu,nisam mogla nista naci pa eto,postavljam novu temu.Evo danas sam vidjela da mi se zivica od šimšira pocela mjestimicno susiti i ta mjesta su oblozena sa necim sto je izgledalo kao paucina.Detaljnijim pregledom vidjela sam zelene gusjenice sa crnom prugom i to u velikom broju.Citala sam da je to relativno nova vrsta" napasti" i jednostavno ne znam kako se boriti protiv toga? Ima li netko iskustva sa tim gusjenicama? Kako ih unistiti,sa cime prskati i moze li se zivica spasiti?
Nama su dali preparat koji se miješa s vodom, to ide u prskalicu i sve se zalije tekućinom, nakon sedam dana se opet ponovi. Zatim ćemo opet početkom sedmog mjeseca prskati.

Ne znam točan naziv ali mogu pogledati ako te zanima (nije bio 7 kuna kao ovaj preparat od Lemana Russa, oko četrdesetak kuna je koštao, uzeli smo dva jer ima puno živice a gusjenice su se već bile počele verati i po kući, diskasting )...problem je što ni nema stedstva koje je točno namijenjeno za te moljce i onda kombiniraš što imaš, bitno je biti uporan jer se vraćaju.

Jedna žena dolje na pdf "Stanovanje" je napisala da je na kraju posjekla i počupala živicu - jer nije mogla izaći s njima na kraj.
SubSV is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2015., 07:51   #5
Na njih savim dobro djeluje Chromogor no, veća je opasnost što sam ih našao i na trešnji. Da nisam brzo reagirao pojeli bi svo lišće za dan-dva.
Kako sam za šimšir ipak zakasnio vjerojatno ću ga posjeći.
panorama is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2015., 10:56   #6
Quote:
panorama kaže: Pogledaj post
Na njih savim dobro djeluje Chromogor no, veća je opasnost što sam ih našao i na trešnji. Da nisam brzo reagirao pojeli bi svo lišće za dan-dva.
MOLIM?!? Jesi siguran da je ista gusjenica? Bilo kakva fotka? Jesi iz Zg-a?
__________________
Pijem suze hadezenjara! :D
Srrrrrrk!
Leman_Russ is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2015., 14:06   #7
gadne su te napasti. prošle godine smo morali posjeći dva velika grma šimšira jer im više nije bilo pomoći. sad imamo samo dva malena i vidim da su počele i njih grickati. preporučuje se jakim mlazom vode špricati grm tako da ispadnu gusjenice i onda ih mehanički uništiti (samo ne znam kako bi to bilo moguće s obzirom da ih ima mali milijun) ili ovi gore pesticidi koji su već spomenuti. samo niti oni ne garantiraju da će pocrkati te gusjenice.
a što se tiče grickanja trešnje, ne bih rekla da su to iste gusjenice. pretpostavljam da su to one "voćne" gusjenice - smeđe, dlakave i narastu puno veće od ovih šimširovih (oko 5cm). njih se lakše riješiti, doduše.
Moonie is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2015., 03:18   #8
u HR se taj moljac pojavio 2012, invazivna je vrsta prorijeklom iz Kine
__________________
Under the same sky
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2015., 07:48   #9
Quote:
Leman_Russ kaže: Pogledaj post
MOLIM?!? Jesi siguran da je ista gusjenica? Bilo kakva fotka? Jesi iz Zg-a?
Quote:
Moonie kaže: Pogledaj post
gadne su te napasti. prošle godine smo morali posjeći dva velika grma šimšira jer im više nije bilo pomoći. sad imamo samo dva malena i vidim da su počele i njih grickati. preporučuje se jakim mlazom vode špricati grm tako da ispadnu gusjenice i onda ih mehanički uništiti (samo ne znam kako bi to bilo moguće s obzirom da ih ima mali milijun) ili ovi gore pesticidi koji su već spomenuti. samo niti oni ne garantiraju da će pocrkati te gusjenice.
a što se tiče grickanja trešnje, ne bih rekla da su to iste gusjenice. pretpostavljam da su to one "voćne" gusjenice - smeđe, dlakave i narastu puno veće od ovih šimširovih (oko 5cm). njih se lakše riješiti, doduše.
Nažalost su iste. Pojavilu su se lani prvi puta na mojih dvadesetak šimšira te istovremeno obrstili gotovo cijelu, ne odveć veliku trešnju.
Ove godine je bio još jači napad na šimšir a trešnju sam špricanjem uspio obraniti.
Tipično je za ovu vrstu gusjenica da se "spuštaju" s već pojedenih grančica uz pomoć paučinaste niti.
Preostaje mi samo nada da ne jedu jabučno lišće.
panorama is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2015., 14:17   #10
znači iste te su obrstile i trešnju?! grozno! bila sam uvjerena da to nisu te iste. one dlakave, smeđe gusjenice su napale prošli tjedan krušku ali se protiv njih lako boriti. jedno ili dva špricanja i ok je.
Moonie is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2015., 21:16   #11
Naša živica je gotova otužno izgleda, samo suhe grančice, gusjenice su napravile odličan posao :klap: nijednog listića više nema - počupat ćemo to skroz van.
SubSV is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2015., 21:08   #12
Ovo smeće mi je pojelo 2 šimšira. Toliko su suhi da mislim da nema oporavka ako se počne tretirat s nečim.
Neko piše da žive u zemlji po danu. Jel treba sad sve posjeći i zapaliti i onda je gotovo ili treba i insekticid bacit po zemlji.
Saku is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2015., 18:42   #13
Quote:
Saku kaže: Pogledaj post
Ovo smeće mi je pojelo 2 šimšira. Toliko su suhi da mislim da nema oporavka ako se počne tretirat s nečim.
Neko piše da žive u zemlji po danu. Jel treba sad sve posjeći i zapaliti i onda je gotovo ili treba i insekticid bacit po zemlji.
Ne treba, kupi jeftini pesticid, naspricaj, spricaj svaka dva tjedna(ako padne kisa, cesce), mogu se oporaviti. U zemlji okolo nis ne zivi.
__________________
Pijem suze hadezenjara! :D
Srrrrrrk!
Leman_Russ is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2015., 01:24   #14
Pozdrav svima!
Protiv šimširovog moljca je učinkovito bijelo ulje (ali može i crveno ulje). Svoje šimšire sam bijelim uljem prskao 2 puta sa 7 dana razlike od jednog do drugog prskanja i uspio sam ih suzbiti. Prskanje je čak dobro napraviti prije kiše jer upravo pomoću kiše sredstvo uspije prodrijeti prema unutrašnjosti biljke gdje se nalazi većina gusjenica...
Lada Riva is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2015., 12:04   #15
Lada Riva, jel su tvoji simsiri sada i dalje u redu nakon sto si provodio svoju metodu?

Dok sam prije kojih 10 dana citao ovu temu nije ih bilo na nasim biljkama.
Nazalost, prije nekoliko dana pojavili su se i na nasim mladim simsirima, neki su grmici su dosta pojedeni, druge jos nisu poceli jest. Moji su ih necime spricali, ne znam cime, danas bi trebali ponoviti spricanje. Neke su pocrkale, ali cini se da na vecinu nije djelovao spric. Majka ih je jucer trazila po grmicima i odmah zatim gnjecila, to je dobro, ali naravno, ne mogu se suzbiti na taj nacin, jer dovoljno da ostane par komada i opet se prosire.

Kakvo je sada stanje kod vas ostalih?
__________________
The Truth Is Out There
Aeternus is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2015., 18:40   #16
Šimširov moljac tu na kontinentu ima dvije generacije godišnje. Prvu sam uspio suzbiti prije nekih mjesec i pol dana, a drugu generaciju (koja se pojavila u manjem broju od prve) sam ovom metodom uspješno suzbio prije nekih tjedan dana. Nakon napada treba proći neko vrijeme da se šimšir oporavi, čak i kada je riječ o napadu slabijeg intenziteta, te ga za to vrijeme treba zalijevati.
Lada Riva is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2015., 23:47   #17
Chromorel-D

Prije 6 sati sam poprskao grmlje šimšira insekticidom iz naslova i sada vidim da gusjenica ima po cijelom dvoristu... Očito im smeta taj insekticid ali zar ne bi trebale već krepati?? Ili prosao voz tj. insekticid ne pomaže za ove gusjenice?
kuro is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2015., 11:10   #18
Pozdrav svima.
Moljca sam primjetio u svibnju ove godine, kupio sam insekticid boxer. Nakon prskanja šimšir se počeo oporavljati, međutim u srpnju ga je napao i evo pojeo je skoro svo lišće. Probati ću sa drugim sredstvima.
avedonat is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2015., 00:58   #19
avedonat, pokusaj s Direktom, mi smo koristili njega na nasim mladim simsirima i dobro su se oporavili nakon spricanja njime i od tada se za sada jos nisu ponovo pojavili, a dobro bi bilo spricanje ponoviti kasnije. U pocetku nakon prskanja mislio sam kako taj spric nema nekog efekta, ali ipak je vrlo dobro djelovao mogu reci. A mozes probati i s Lada Rivinim prijedlogom.

Vjerojatno primjecujete i sami jako puno osusenih simsira u vasoj okolici, no moj savjet svima ostalima je da stvari ne prepustate slucaju jer kako se cini simsiri se mogu spasiti (nadam se da se ne varam) dakle samim time stvari se daju odrzavati pod kontrolom (valjda je tako). Nemojte cekati da vam se grmovi skroz posuse pa da ih morate sjeci. Steta je biljku ne spasiti ako se jos moze spasiti. Ako se na odreden nacin ne bori za njih drugo nije niti za ocekivati nego da se osuse. Pocnite s primjenom nekih od sredstava i vjerujem da postoje sanse da se bar neki od njih mogu zasigurno oporaviti.
__________________
The Truth Is Out There

Zadnje uređivanje Aeternus : 20.08.2015. at 01:09.
Aeternus is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2015., 10:50   #20
Jućer sam primjetio da su napale šimšire u dvorištu! jedino sredstvo koje sam imao je bio Neopetroid. Sinoć sam "malo" zaprašio šimšire i jutros ih je bilo 60-ak na zemlji. neke se migolje no većina se ne miće. Vidjet ćemo do navećer kako reagiraju.
Vrbakt is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:02.