Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.12.2009., 11:18   #21
Quote:
inflictum kaže: Pogledaj post
mislis na stršljena?? ako da bolje d ih se rijesis jer kad te taj ubode osa je muha.
Često sam na terenu, i ponekad je instrument pored gnjezda stršljena. to se dogodilo 10ak puta. e ja sam se svaki put s njima "sprijateljio". nikad problema.

inace cuo sam da su oni dobrocudne zivine, jedino im smeta buka... pa znaju napasti recimo ekipu s kazicem.
Bitno je ne panicirati i lamatati rukama.. pusti da te obleti par puta i sve ok
DarkRyder is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2009., 15:31   #22
Quote:
DarkRyder kaže: Pogledaj post
Često sam na terenu, i ponekad je instrument pored gnjezda stršljena. to se dogodilo 10ak puta. e ja sam se svaki put s njima "sprijateljio". nikad problema.

inace cuo sam da su oni dobrocudne zivine, jedino im smeta buka... pa znaju napasti recimo ekipu s kazicem.
Bitno je ne panicirati i lamatati rukama.. pusti da te obleti par puta i sve ok
jel preporučljivo zujati kad si oko njih?
__________________
Moje namjere su prozirne, ali moja namjera da mi namjere budu prozirne je skrivena.
poštar4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2009., 13:18   #23
Quote:
coolinesay kaže: Pogledaj post
ovisi od osobe koliko može podnijeti uboda. ako je čovjek jak ko bik možda mu neće značiti ništa dva uboda. ali ako si prosječan čovjek mislim da postoje dobre šanse da umreš i od jednog uboda. toliko o obadima.
Obadi ne bodu žalcem s otrovom kao ose i pčele, jer ga nemaju. Obadi grizu i sisaju krv, malko bolno ali bezazleno. Još ga je lakše ubiti kad zagrize, jer onda ne može brzo pobjeći.
rakijetina is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2009., 13:35   #24
Cuo sam da su ose "miroljubivije" od pcela , to jest tolerisace na primjer ako ih necim malko pritisnes . Ako se vec bojis osa , i bojies se moguceg ujeda i posegnes za prvom papucom , najbitnija stvar koju moras da znas je ta da ose imaju kao neki oklop sto ih cini daleko tvrdjim od pcela.
Mene je jednom ujela osa , i nema puno razlike izmedju ujeda ose i pcele , bar kod mene. Zanimljivo je takodjer da pcele umru kad ujedu , a ose prezive , jer im ne ostane zaoka u ubodu , tako je kad je mene ujela, ujela je i mog starog .
PussyLicker is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2011., 17:23   #25
Quote:
coolinesay kaže: Pogledaj post
ovisi od osobe koliko može podnijeti uboda. ako je čovjek jak ko bik možda mu neće značiti ništa dva uboda. ali ako si prosječan čovjek mislim da postoje dobre šanse da umreš i od jednog uboda. toliko o obadima.
Hmm... Bit će da si pomiješao nešto. Obad (ili "konjska muha" kako ga neki zovu) je praktički bezopasan. Istina, dosadan je ko vrag, bode (prilično oštar ubod) ali je totalno bezopasan. Ja sam odrastao uz Dravu i mali milion obada me znalo izbosti preko ljeta i ništa. Bude malo jači otok, crvenilo i svrbež ali nema pravih posljedica kao što je recimo slučaj sa stršljenima koji su daleko najopasniji od do sada nabrojanim letećih nakaza.


Nego..., imam ja jedno pitanje... Mene često na poslu znaju izbosti zemljane ose i to je užas. Obična osa (kakva me je danas recimo ubola dva puta, zato i čitam ove stvari sada ) je naspram njih sveti komarac. Jel ima itko informacije o kojoj se točno vrsti radi ? Žive u rojevima u zemlji, imaju boju kao i pčela (nisu jarko žute kao ose) , nešto su manje od obične ose i doslovno napadaju kad im se približi. Ja recimo koji nisam alergičan na ubode imam i po tjedan dana jake bolove na mjestima uboda (teško da će samo jedna ubosti jel napadaju u roju) ali čovjek koji sa mnom radi je alergičan i po njega moramo zvati hitnu pomoć.

da ne bi bilo sve baš tako crno eto i jedan mali savjet za one nesretnike koje napadnu. Samo se treba što prije udaljiti najmanje pet do deset metara od rupe i tu ste sigurni. Još će nekih par minuta letjeti oko rupe i to je to. Onda se povuku u rupu i ostane samo dvije ili tri vani iznad rupe.
Eto, bio bi zahvalan ako netko zna o kojoj se točno vrsti radi.
strat04 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2011., 21:13   #26
Kad sam bila mala, stala sam na gnijezdo stršljena.
Tko zna koliko njih me je ubolo, kažu da sam se onesvijestila.
Ne znam kakvu terapiju je mama primijenila, ali sam preživjela i bez liječničke pomoći.
To znači da sam postala neosjetljiva na ubode kukaca.... ili?
Omaha is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2011., 01:21   #27
Quote:
strat04 kaže: Pogledaj post
Hmm... Bit će da si pomiješao nešto. Obad (ili "konjska muha" kako ga neki zovu) je praktički bezopasan. Istina, dosadan je ko vrag, bode (prilično oštar ubod) ali je totalno bezopasan. Ja sam odrastao uz Dravu i mali milion obada me znalo izbosti preko ljeta i ništa. Bude malo jači otok, crvenilo i svrbež ali nema pravih posljedica kao što je recimo slučaj sa stršljenima koji su daleko najopasniji od do sada nabrojanim letećih nakaza.


Nego..., imam ja jedno pitanje... Mene često na poslu znaju izbosti zemljane ose i to je užas. Obična osa (kakva me je danas recimo ubola dva puta, zato i čitam ove stvari sada ) je naspram njih sveti komarac. Jel ima itko informacije o kojoj se točno vrsti radi ? Žive u rojevima u zemlji, imaju boju kao i pčela (nisu jarko žute kao ose) , nešto su manje od obične ose i doslovno napadaju kad im se približi. Ja recimo koji nisam alergičan na ubode imam i po tjedan dana jake bolove na mjestima uboda (teško da će samo jedna ubosti jel napadaju u roju) ali čovjek koji sa mnom radi je alergičan i po njega moramo zvati hitnu pomoć.

da ne bi bilo sve baš tako crno eto i jedan mali savjet za one nesretnike koje napadnu. Samo se treba što prije udaljiti najmanje pet do deset metara od rupe i tu ste sigurni. Još će nekih par minuta letjeti oko rupe i to je to. Onda se povuku u rupu i ostane samo dvije ili tri vani iznad rupe.
Eto, bio bi zahvalan ako netko zna o kojoj se točno vrsti radi.
i ja sam se šokirala sa tim "pčelama u zemunicama". živim na selu (al ne oduvijek pa ne znam baš puno tajni prirode ), i u zadnjih par godina se bar par puta godišnje desilo da ili mene ili moju djecu ubode pčela/osa (nikako da upamtim koje su koje). uvijek je bilo malo plača, malo otekline, pa floceta i onda sve pet. al kad je ova beštija najprije ubola malog, pa nakon par dana i malu...katastrofa! i jednom i drugom otekla cila noga( doslovno, od stopala do bedra!!) , cipelu uopće nisu mogli obut, i tek nakon cjepiva, rinolana, i hladnih obloga je to počelo polako padat. al trebalo je bar tri četri dana da se sve vrati na svoje. do tad uopće nisam znala da ih ima i u zemlji.
__________________
Before you diagnose yourself with depression or low self esteem, first make sure you are not, in fact, just surrounded by assholes.
not perfect is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2011., 11:28   #28
Quote:
not perfect kaže: Pogledaj post
i ja sam se šokirala sa tim "pčelama u zemunicama". živim na selu (al ne oduvijek pa ne znam baš puno tajni prirode ), i u zadnjih par godina se bar par puta godišnje desilo da ili mene ili moju djecu ubode pčela/osa (nikako da upamtim koje su koje). uvijek je bilo malo plača, malo otekline, pa floceta i onda sve pet. al kad je ova beštija najprije ubola malog, pa nakon par dana i malu...katastrofa! i jednom i drugom otekla cila noga( doslovno, od stopala do bedra!!) , cipelu uopće nisu mogli obut, i tek nakon cjepiva, rinolana, i hladnih obloga je to počelo polako padat. al trebalo je bar tri četri dana da se sve vrati na svoje. do tad uopće nisam znala da ih ima i u zemlji.
Da, izgleda su to upravo te nakaze... Ako ih imaš u dvorištu treba ih što prije uništiti a sada je idealno vrijeme za to pošto su jutra hladnija. Ako se ne varam, a to je i iz iskustva jel sam veliki dio života posvetio boravcima u prirodi (planinarenje i slične aktivnosti), ose, stršljeni i pčele ne mogu letjeti na nekih 12C (iz tog razloga se mogu recimo kupiti bumbari u poljoprovredne svrhe zbog oprašivanja biljaka jel oni lete na niskim temperaturama). moj savjet je da se pronađe rupa (u ranim jutarnjim satima) i nalije u nju nafte i zapali. Deinitivno ćeš ih tako uništiti (to mi recimo radimo na poslu u ovo doba godine) i neće se sigurno vratiti na isto mjesto. Sve ostale sprejeve i slične stvari možeš zaboraviti.
strat04 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2016., 13:07   #29
u zadnja dva dana opet dvi smrti od ose i stršljena , čitam savjet u komentarima 24 sata , se isplatili se

PREPORUKA SVIMA: zamolite svog doktora da vas pošalje na 'prick' alergološko testiranje - nije bitno imate li 15 ili 50 godina. Testiranje traje 20 minuta. Ako tamo saznate da ste alergični na pčele i ose ili stršljene, moći ćete biti pripremljeni i sa sobom uvijek nositi epi-pen (koji plaća HZZO, nije više da ga sami morate kupovati). Sretno svima !

mene ko malog pčela ubola dva puta , bolilo jako ali nije ništa nateklo

inaće prošli tjedan u stan mi uletio stršljen , radi se o 14.katu i dobu od 04:00 ujutro
babunovich is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2016., 19:57   #30
S obzirom da neki neznaju razlike, evo:

PČELA


OSA


STRŠLJEN


OBAD
Bozy is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2016., 00:44   #31
Stršljen izgleda intimidirajuće, tbh.
eroctruh is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2016., 09:09   #32
I je, gad zna glavu ciljat.

Netko je napisao da je otrov ose jaci od pcelinjeg, cak da je pcelinji zdrav ibezopasan, pa bih htjela ispravit navod. Pcela me u djetinjstvu dva puta piknula i alergicna sam sigurno (naoticanje i zatvaranje disnih puteva) docim me osa bocne svake godine i reakcija bude lokalna (bol, crvenilo, otok, toplina oko mjesta uboda).

Ako vas je ubola osa pomaze pritisnut na to mjesto nesto vruce i drzati neko vrijeme, koliko mozete podnijet. Pomaze i sok trpuca - nekoliko listica istrljati da puste tekucinu, prisloniti i drzati na mjestu uboda.
__________________
otpis
peronja is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2016., 19:35   #33
ne znam kak vi, al trenutno se strsljena bojim vise nego ISILa.

panika me hvata pri izlasku na otvoreno, al bas panika.

mozda sam ovo trebala pisati na psihologiji

moze li se na testovima za alergije otkrit alergija na strsljenove produkte ako te on nije nikad ubo/ugrizao ili sta god vec rade?
My Name Is... is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2016., 20:20   #34
Realno i imas vise sanse da te kokne strsljen.
__________________
otpis
peronja is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:41.