Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.05.2010., 16:37   #41
Quote:
irrenca kaže: Pogledaj post
Da li ima kdo iskustva kako pa se suše u aparatu,koji se kupi za sušenje voča
Nemoj u aparat, nije dobro. Rajčice se moraju sušiti na suncu. Moraju biti tvrdi šljivari sorte San Marzano ili Perini, narežu se na ploške debele oko 2 cm, posole i nataknu na razapeto uže, kao rublje. To se radi usred ljeta po najvećim vrućinama i mora biti na punom suncu. Najbolje su kada ih se umjesto da se sole, narezane stavi pola sata u more. Gotovi su za 5 do 7 dana, ovisno o temperaturi. Ja ih tada nabijem u staklenku i zalijem maslinovim uljem.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2010., 17:10   #42
Quote:
patientia kaže: Pogledaj post
Natapaj 2 sata u toliko vode da ih prekrije, zblendaj s cesnjakom i orasima, pa mazi na kruh.
wow, ovo zvuči super fino...
baš ću probat ovih dana..
tnx
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2010., 22:42   #43
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Nemoj u aparat, nije dobro. Rajčice se moraju sušiti na suncu. Moraju biti tvrdi šljivari sorte San Marzano ili Perini, narežu se na ploške debele oko 2 cm, posole i nataknu na razapeto uže, kao rublje. To se radi usred ljeta po najvećim vrućinama i mora biti na punom suncu. Najbolje su kada ih se umjesto da se sole, narezane stavi pola sata u more. Gotovi su za 5 do 7 dana, ovisno o temperaturi. Ja ih tada nabijem u staklenku i zalijem maslinovim uljem.
Ja sam vidjela da ih ljudi suše na gražiolama, ko smokve.
Ovo mi se više sviđa...
Nisam ih do sada sušila, ( zato redovno plaćam bolesnu cijenu za njih u bio-bio) a jedem ih sušene, bez namakanja, u sendvičima, stavljam ih u tjestenine, na bruscete, ma svugdje gdje mogu. Jako ih volim.
Par puta sam kupila one iz ulja i nisu mi tako dobre kao ove bez ičega.
Mogu li ovako domaće posušene staviti samo u vrećicu, bez ulja?
I treba li ih po noći unositi u kuću ili pokrivati od vlage?
I kako znam kad su gotove?
Enciklopedijo, pomagaj!!!!
crveno-crno is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2010., 22:48   #44
U Metrou su puno jeftinije nego u bio&bio. Doduse, nisu iz biouzgoja. Zapravo, mozda i jesu. Nisam obracala paznju.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2010., 22:55   #45
Quote:
patientia kaže: Pogledaj post
U Metrou su puno jeftinije nego u bio&bio. Doduse, nisu iz biouzgoja. Zapravo, mozda i jesu. Nisam obracala paznju.
Jednom sam kupila u ulju i nisu mi bile dobre, bacila ih na kraju.
Ima li ih i bez ulja?
crveno-crno is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2010., 22:58   #46
Quote:
crveno-crno kaže: Pogledaj post
Ima li ih i bez ulja?
ima, da, u metrou...ja kupila veliki paket za malo love...nekih 20-ak kuna!
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2010., 23:01   #47
Quote:
kladionica kaže: Pogledaj post
ima, da, u metrou...ja kupila veliki paket za malo love...nekih 20-ak kuna!

...prvom prilikom u metro
crveno-crno is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2010., 23:08   #48
Quote:
crveno-crno kaže: Pogledaj post
Mogu li ovako domaće posušene staviti samo u vrećicu, bez ulja?
I treba li ih po noći unositi u kuću ili pokrivati od vlage?
I kako znam kad su gotove?
Možeš, bez problema,one su već konzervirane solju i dehidracijom.
Ne treba ih unositi, ja nikad nisam, samo ih sklonim od evetualnog pljuska.
Vidjet ćeš po njima, nakon 6-7 vručih dana izgledaju i na opip ostavljaju dojam da bi prije pukle, slomile se, nego savile. Tek kasnije povrate malo vlage iz zraka i postanu tvrdo-elastično-žilave.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2010., 23:19   #49
Quote:
crveno-crno kaže: Pogledaj post
Jednom sam kupila u ulju i nisu mi bile dobre, bacila ih na kraju.
Ima li ih i bez ulja?
Imaš i na Kvatriću kod prodavača sjemenki (ono bajami,indijski oraščići,lješnjaci, sezam, kiki-riki) paralelno uz Martićevu, dobri, jaki, nisu preslani.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2010., 23:23   #50
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Možeš, bez problema,one su već konzervirane solju i dehidracijom.
Ne treba ih unositi, ja nikad nisam, samo ih sklonim od evetualnog pljuska.
Vidjet ćeš po njima, nakon 6-7 vručih dana izgledaju i na opip ostavljaju dojam da bi prije pukle, slomile se, nego savile. Tek kasnije povrate malo vlage iz zraka i postanu tvrdo-elastično-žilave.
...jedva čekam da probam
...na suncu, na otoku, na maeštralu, na mojoj rivi sušene
...to će biti THE sušene pomidore, kakav bio-bio, pih...
crveno-crno is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2010., 10:18   #51
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
wow, ovo zvuči super fino...
baš ću probat ovih dana..
tnx
meni je to puno prejako za na kruh.
Ali je fino na tjesteninu ili njoke.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2010., 10:29   #52
E komaj čekam leto i ču isprobat.Nikad to nisam radila ...
Kamo jih mogu stavit ako ne želim u ulje.Moraju bit u hladnjaku ili u papirnatoj vrečici,da ne bi došle plesnive.. joj neznam kako vi kažete,da se ne pokvare
irrenca is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2010., 11:05   #53
Quote:
irrenca kaže: Pogledaj post
E komaj čekam leto i ču isprobat.Nikad to nisam radila ...
Kamo jih mogu stavit ako ne želim u ulje.Moraju bit u hladnjaku ili u papirnatoj vrečici,da ne bi došle plesnive.. joj neznam kako vi kažete,da se ne pokvare
Ništa posebno, u papirnatu vrećicu i na tamno, u ostavu. Neće popljesniviti, zaštićene su soljenjem.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2010., 11:18   #54
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Ništa posebno, u papirnatu vrećicu i na tamno, u ostavu. Neće popljesniviti, zaštićene su soljenjem.
Hvala .Sad ču samo čekat ,da izrastu na taščinom (od muža mama) vrtu
i onda na posao
irrenca is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2010., 15:41   #55
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Ništa posebno, u papirnatu vrećicu i na tamno, u ostavu. Neće popljesniviti, zaštićene su soljenjem.
jel' se kod ovih kupovnih osjeti sol?
ja sam imala od nekog obiteljskog gospodarstva iz samobora (zaboravila sam kak' se zovu) i uopce nisu djelovale slano. samo sam malo potrosila i onda sam ih drzala u frizideru u njihovoj plasticnoj kutijici. nakon pet mjeseci otvorim kutijicu i miris k'o da su jucer zapakirane. jedino mi se na par njih uhvatilo malo bijeloga, nekak' mi bas ne lici na plijesan, al' ne znam sta bi drugo bilo. pa sam ih bacila, iako je miris i dalje bio super.
__________________
you're so vain - i bet you think this song is about you
sympathy for the devil
*jezebel* is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2010., 15:55   #56
Da, nemoj dodatno solit jelo.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2010., 16:06   #57
Quote:
*jezebel* kaže: Pogledaj post
jel' se kod ovih kupovnih osjeti sol?
ja sam imala od nekog obiteljskog gospodarstva iz samobora (zaboravila sam kak' se zovu) i uopce nisu djelovale slano. samo sam malo potrosila i onda sam ih drzala u frizideru u njihovoj plasticnoj kutijici. nakon pet mjeseci otvorim kutijicu i miris k'o da su jucer zapakirane. jedino mi se na par njih uhvatilo malo bijeloga, nekak' mi bas ne lici na plijesan, al' ne znam sta bi drugo bilo. pa sam ih bacila, iako je miris i dalje bio super.
Kod uvoznih iz Turske (na Kvatriću) sol se dobro osjeti, kod mojih, nakon što ih pola sata držim u moru, još više. Šnite rajčice prije sušenja treba dobro posoliti da što prije dehidriraju. Kada ih izvadim iz mora, stavim ih na mrežu da se ocijede, pa tek onda na uže. U prvih par sati ocjeđivanja kaliraju više od 50%.
Koristim ih samo za juhe od govedine, neka pirjana mesa, pašticadu i sl., a tada ne dosoljavam posebno.
Za sendviče, namaze i sl. meni su preintenzivne.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2010., 16:53   #58
Vidiš, vidiš, ove iz bio-bio nisu uopće slane. Ali nimalo. Bez problema ih mogu kombinirati sa feta sirom ili sa slanim inćunima. I nisu jako intenzivnog okusa. Jučer sam ih stavila 3-4 na sendvič
crveno-crno is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2010., 17:27   #59
Ja sam dobila od frendice,oni su sami susili...Dobila sam punu teglu....Al mi nema nekon intenzivnog okusa ko one sto sam kupila i bile su u ulju...Ove nisu u ulju,mozda da ih stavim pa ce imat onaj ljepi jaki okus?
__________________
Jel bas moras da dises dok sam nervozna !!!?HA!??
mafri is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2010., 20:58   #60
Quote:
crveno-crno kaže: Pogledaj post
Vidiš, vidiš, ove iz bio-bio nisu uopće slane. Ali nimalo. Bez problema ih mogu kombinirati sa feta sirom ili sa slanim inćunima. I nisu jako intenzivnog okusa. Jučer sam ih stavila 3-4 na sendvič
Onda samo pretpostavljam da ako nije sol, onda je neki.
Zar i Bio&bio?
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:30.