Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.09.2013., 16:44   #1
Oštećena tolerancija glukoze

Tako glasi moja dijagnoza: Oštećena tolerancija glukoze, kažu na Vuk Vrhovec.
Jedini simptom koji imam, i zbog kojeg sam se obratila liječniku jest osjećaj hipoglikemije (hladni znoj, tresavica, zbunjenost) svakodnevno, koja počinje oko 11 ujutro, i ne prestaje sve dok nešto ne pojedem.
Ono što me brine jest što kažu doktori da mi dijabetes unutar 10 g. ne gine, a uz pravilnu prehranu mogu taj period produljiti.
Da li ima netko sa istom dijagnozom? koliko dugo?
I kako se ponašati s tim? Zbilja očekivati dijabetes?
Enid is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2013., 18:25   #2
Quote:
Dijagnoza šećerne bolesti uspostavlja se mjerenjem glukoze u krvi. Ako se u dva mjerenja natašte nađu koncentracije glukoze 7,0 mmol/l ili više, riječ je o šećernoj bolesti. U nejasnim slučajevima rade se i test-opterećenja glukozom (OGTT - Oral Glucose Tolerance Test) kada se natašte popije 75 g glukoze u 2,5 dl vode, pa ako se nakon dva sata nađe koncentracija glukoze u krvi veća ili jednaka 11,1 mml/l, potvrđuje se dijagnoza šećerne bolesti.

Ako OGTT nakon dva sata pokazuje vrijednosti glukoze između 7,8-11,1 mml/l, radi se o takozvanoj oštećenoj toleranciji glukoze, a ako su vrijednosti glukoze natašte između 6,1-7,0 mml/l, o poremećenoj glikemiji natašte. Oštećena tolerancija glukoze ne mora se uvijek razviti u šećernu bolest, ali najčešće dovodi do nastanka šećerne bolesti. Oštećena tolerancija glukoze predstavlja i veliki rizik za nastanak kardiovaskularnih bolesti (češće aterosklerotske promjene krvnih žila, što uzrokuje moždane i srčane udare).
Izvor gornjeg citata

Quote:
Predijabates

S obzirom da je izrazito važno što ranije postaviti dijagnozu šećerne bolesti, poželjno je zapravo i pravovremeno ustvrditi postojanje predijabetesa. Predijabetes, odnosno oštećena tolerancija glukoze, ozbiljno je stanje koje prethodi razvoju punog oblika bolesti, a najčešće traje 10-12 godina prije nego bude postavljena dijagnoza šećerne bolesti. Zastrašujuća je činjenica da se, u skladu sa nezdravim načinom života, predijabetes pojavljuje u sve mlađoj populaciji pa podaci govore kako je zabilježen u 25% izrazito pretile djece i u 21% izrazito pretilih adolescenata. To asimptomatsko razdoblje nosi veliki rizik od nastanka makrovaskularnih komplikacija u vidu ateroskleroze; postepeno se oštećuju stijenke krvnih žila, sužava se njihov lumen (unutrašnji promjer) te dolazi do začepljenja koja dovode do koronarnog srčanog i perifernih vaskularnih oboljenja. Stoga ne čudi što postojanje šećerne bolesti ponekad bude nagoviješteno najgorim mogućim scenarijem: srčanim i/ili moždanim udarom.

Kako bi se rizik od razvoja makrovaskularnih komplikacija, točnije kardiovaskularni rizik sveo na minimum, poželjno je što prije postaviti dijagnozu predijabetesa te započeti s provođenjem preventivnih i terapijskih mjera. Za postavljanje dijagnoze potrebno je izmjeriti vrijednosti glukoze natašte (8 sati nakon noćnog gladovanja) i postprandijalno (dva sata nakon doručka), a prema dobivenim rezultatima predijabetes se može podijeliti u nekoliko kategorija:

Oštećenje tolerancije glukoze natašte (OTG-NT) - vrijednosti natašte kreću se između 5,6 i 6,9 mmol/L, a dva sata nakon obroka su unutar zadanih granica, točnije <7,8 mmol/L
Oštećenje tolerancije glukoze postprandijalno (OTG-PP) - vrijednosti natašte su uredne (do 5,6 mmol/L) a dva sata nakon obroka su lagano povišene - između 7,8 i 11,1 mmol/L za kapilarnu punu krv. Za vensku punu krv te vrijednosti su između 6,7 i 10 mmol/L, a za kapilarnu krv između 8,9 i 12,2 mmol/L.
Kombinirano oštećenje tolerancije glukoze (OTG-NT + OTG-PP) - vrijednosti natašte se kreću između 5,6 i 6,9 mmol/L, a postprandijalno se kreću između 7,8 i 11,1 mmol/L. . Za vensku punu krv te vrijednosti su između 6,7 i 10 mmol/L, a za kapilarnu krv između 8,9 i 12,2 mmol/L.
(prilikom vađenja krvi, vrlo je bitno obratiti pozornost na laboratorijeske parametre jer različiti laboratoriji uzimaju drukčije uzorke krvi, o čemu ovisi i konačna vrijednost glukoze u krvi)

Vrijednosti glikoziliranog hemoglobina (HbA1c) u predijabetesu variraju između 5,7 i 6,4%.

Kako je već prije spomenuto, oštećena tolerancija glukoze s vremenom dovodi do razvoja punog oblika šećerne bolesti, a taj proces - u kojem nastaje niz patoloških promjena - traje desetak godina. Međutim, u 40% slučajeva oštećene tolerancije glukoze dijabetes će se razviti unutar sbega 5 godina i time ubrzati pojavu i napredovanje kroničnih komplikacija. I usprkos tome što je kardiovaskularni rizik koji nosi predijabetes (1,5 puta veći u odnosu na opću populaciju) manji od onoga koji nosi razvijeni dijabetes (4 puta veći u odnosu na opću populaciju), potrebno je rano započeti s preventivnim mjerama usmjerenima na kardiovaskularni sustav. Prvi koraci u borbi protiv razvoja vaskularnih komplikacija su regulacija krvnog tlaka i lipidograma te prestanak pušenja. Jednako važna stavka u prevenciji razvoja dijabetesa, pa čak i redukciju oštećenja tolerancije glukoze svakako su higijensko-dijetetske smjernice koje nalažu redovitu tjelesnu aktivnost i provođenje redukcijskog i dijabetičkog plana prehrane. Gubitak 5-10% tjelesne mase, u kombinaciji sa intenzivnom tjelesnom aktivnošću (30 minuta dnevno kroz 5 dana u tjednu), pokazao se odličnim preventivnim čimbenikom koji uvelike usporava razvoj bolesti i nastanak komplikacija
Cijeli ovaj citat se nalazi ovdje

To su samo citati i strane o dijagnozi oštećena tolerancija glukoze.
Kako se ponašati sa tom dijagnozom? Slušati preporuke dijabetologa sa Vuk Vrhovca, od načina prehrane, nadalje.
__________________
Sorry, but my karma just ran over your dogma.
Teta2U is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2013., 20:26   #3
Redovno vježbanje itekako preventivno djeluje na razvoj dijabetesa.
Također, drži tjelesnu težinu ispod granice pretilosti.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2013., 23:26   #4
Quote:
Enid kaže: Pogledaj post
Tako glasi moja dijagnoza: Oštećena tolerancija glukoze, kažu na Vuk Vrhovec.
Jedini simptom koji imam, i zbog kojeg sam se obratila liječniku jest osjećaj hipoglikemije (hladni znoj, tresavica, zbunjenost) svakodnevno, koja počinje oko 11 ujutro, i ne prestaje sve dok nešto ne pojedem.
Ono što me brine jest što kažu doktori da mi dijabetes unutar 10 g. ne gine, a uz pravilnu prehranu mogu taj period produljiti.
Da li ima netko sa istom dijagnozom? koliko dugo?
I kako se ponašati s tim? Zbilja očekivati dijabetes?
vjerujem da su ti na VV vadili krv, pa dali bi mogao napisati stanje glukoze ujutro natašte?

imam sličan problem koji se javio unazad par mjeseci, prilikom vađenja krvi glukoza mi je bila snižena ispod donje granice, ali doktor mi nije dao nikakve upute osim da jedem kad se probudim (čak ne ni što da jedem). inače sam cijeli život provela bez doručka (mislim da u 12 godina škole nisam doručkovala prije nastave više od 3 puta, na faksu ponekad jesam jer nisu predavanja startala baš u 8 kao škola) i nikad mi nije smetalo. sad imam ove simptome ponekad i neposredno nakon ustajanja (5-10 minuta), a najčešće sat-dva nakon.
dire Dawn is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2013., 10:24   #5
Kao što napisah, vadila sam na Vuk Vrhovac, natašte je glukoza 5.2.
Mislim da nemamo isti problem ako ti nakon 120 minuta nije povišen. Meni je ali lagano (9.5).
Kužim teoriju i čitala sam dosta o svemu, a zanima me iz iskustva ostalih, da li se zbilja mora razviti u dijabetes ili se da izbjeći.
Enid is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:27.