Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Psi

Psi Najbolji prijatelji

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.01.2021., 00:02   #1
Agresivan pas

Pozdrav!
Molim vas za savjet, sto učiniti i na koji način korigirati problem sa agresijom.

Prije otprilike godinu dana pronašla sam psa u katastrofalnom stanju.
Pas je bio mršav do kosti, sa nekom kožnom bolesti i toliko preplašen da su mi trebala dva mjeseca da joj uspijem prići. Cvilila bi čim bi ugledala čovjeka, jasno je kakav je tretman imala kod prijašnjeg vlasnika.

Pas je specifičan.
npr. iako ima mogućnost biti sa mnom u kući, ili vani u svojoj kućici sa slamom, ona bira spavati na goloj zemlji.
jako brzo uči. Odmah je savladala povodac i vožnju u autu. Sa mnom i članovima moje obitelji koji žive u drugom djelu grada dobro se slaže.
problem su svi ostali ljudi s kojima dolazi u kontakt. Susjedi, prolaznici...
Toliko je nemoguće agresivna da je se i ja ponekad bojim makar na mene nikad nije ni zalajala.
Nedavno mi je pobjegla iz dvorišta i krenula napadati random ljude po ulici. U tim trenutcima kad krene napadati uopće me ne sluša i ne mogu je dozvati kod je ne udarim. inače je nikad ne tučem, služim se metodom nagrađivanja dobrog ponašanja a ignoriranjem lošeg i to je do sada uvijek palilo.
Imali smo još takvih incidenata i ja jednostavno ne znam kako to njezino agresivno ponašanje riješiti. Mislila sam da je stvar teritorija ali i na mjestima na kojima je prvi put ponaša se isto.
Očito je da je to agresija iz straha, napada samo muškarce, vjerojatno posljedica toga što je prošla kod prvog vlasnika.
da li se je netko susreo sa sličnim i kako je riješilo problem?
lola123456 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2021., 04:50   #2
Quote:
lola123456 kaže: Pogledaj post
da li se je netko susreo sa sličnim i kako je riješilo problem?
Ja nisam, ali jedini ispravan savjet jest da potražiš stručnu pomoć. Odakle si?
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2021., 07:38   #3
Quote:
lola123456 kaže: Pogledaj post
Pozdrav!
Molim vas za savjet, sto učiniti i na koji način korigirati problem sa agresijom.

Prije otprilike godinu dana pronašla sam psa u katastrofalnom stanju.
Pas je bio mršav do kosti, sa nekom kožnom bolesti i toliko preplašen da su mi trebala dva mjeseca da joj uspijem prići. Cvilila bi čim bi ugledala čovjeka, jasno je kakav je tretman imala kod prijašnjeg vlasnika.

Pas je specifičan.
npr. iako ima mogućnost biti sa mnom u kući, ili vani u svojoj kućici sa slamom, ona bira spavati na goloj zemlji.
jako brzo uči. Odmah je savladala povodac i vožnju u autu. Sa mnom i članovima moje obitelji koji žive u drugom djelu grada dobro se slaže.
problem su svi ostali ljudi s kojima dolazi u kontakt. Susjedi, prolaznici...
Toliko je nemoguće agresivna da je se i ja ponekad bojim makar na mene nikad nije ni zalajala.
Nedavno mi je pobjegla iz dvorišta i krenula napadati random ljude po ulici. U tim trenutcima kad krene napadati uopće me ne sluša i ne mogu je dozvati kod je ne udarim. inače je nikad ne tučem, služim se metodom nagrađivanja dobrog ponašanja a ignoriranjem lošeg i to je do sada uvijek palilo.
Imali smo još takvih incidenata i ja jednostavno ne znam kako to njezino agresivno ponašanje riješiti. Mislila sam da je stvar teritorija ali i na mjestima na kojima je prvi put ponaša se isto.
Očito je da je to agresija iz straha, napada samo muškarce, vjerojatno posljedica toga što je prošla kod prvog vlasnika.
da li se je netko susreo sa sličnim i kako je riješilo problem?
Ja sam ti volontirala u azilu prije par godina, tamo su dolazili svakakvi psi pani oni agresivni. Imali smo covjeka koi je dolazio raditi s tim psima, bas je bio dreser pasa i znao je kako i s ovim agresivnim psima. Odveo bi ih kod sebe i tamo dresirao mjesec dana i onda bi ga ponovno doveo i polako socijalizirao da bude s nama volonterima i drugim psima. Cini mi se da je oko 3mj proslo da je pas bas promijenio ponasanje ali bi se cimnuo na svako malo naglije prilazenje. Traume ne prolaze tako lako.

Pogledaj si videe na internetu o metodama ublazavanja oseceg karaktera, ima dosta toga za naci, a ako hoces mozes psa dati i na tu skolu za pse da oni porade s njim koliko ti ne budes mogla. Sretno
VitaliK is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2021., 08:56   #4
Quote:
vitality kaže: Pogledaj post
Ja sam ti volontirala u azilu prije par godina, tamo su dolazili svakakvi psi pani oni agresivni. Imali smo covjeka koi je dolazio raditi s tim psima, bas je bio dreser pasa i znao je kako i s ovim agresivnim psima. Odveo bi ih kod sebe i tamo dresirao mjesec dana i onda bi ga ponovno doveo i polako socijalizirao da bude s nama volonterima i drugim psima. Cini mi se da je oko 3mj proslo da je pas bas promijenio ponasanje ali bi se cimnuo na svako malo naglije prilazenje. Traume ne prolaze tako lako.
Gdje je to? Mislim, koje mjesto? Drago mi je što čujem da neki azil kod nas ima takvu suradnju, no Loli je najvažnije da joj stručnjak za pseće ponašanje bude u istome gradu odnosno mjestu gdje i ona živi. Što joj vrijedi da joj ti ili ja preporučimo nekoga, recimo iz Zagreba ili Splita, ako ona živi u Rijeci? Pričekajmo najprije njezin odgovor.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2021., 14:38   #5
Quote:
lola123456 kaže: Pogledaj post
Pozdrav!

Molim vas za savjet, sto učiniti i na koji način korigirati problem sa agresijom.



Prije otprilike godinu dana pronašla sam psa u katastrofalnom stanju.

Pas je bio mršav do kosti, sa nekom kožnom bolesti i toliko preplašen da su mi trebala dva mjeseca da joj uspijem prići. Cvilila bi čim bi ugledala čovjeka, jasno je kakav je tretman imala kod prijašnjeg vlasnika.



Pas je specifičan.

npr. iako ima mogućnost biti sa mnom u kući, ili vani u svojoj kućici sa slamom, ona bira spavati na goloj zemlji.

jako brzo uči. Odmah je savladala povodac i vožnju u autu. Sa mnom i članovima moje obitelji koji žive u drugom djelu grada dobro se slaže.

problem su svi ostali ljudi s kojima dolazi u kontakt. Susjedi, prolaznici...

Toliko je nemoguće agresivna da je se i ja ponekad bojim makar na mene nikad nije ni zalajala.

Nedavno mi je pobjegla iz dvorišta i krenula napadati random ljude po ulici. U tim trenutcima kad krene napadati uopće me ne sluša i ne mogu je dozvati kod je ne udarim. inače je nikad ne tučem, služim se metodom nagrađivanja dobrog ponašanja a ignoriranjem lošeg i to je do sada uvijek palilo.

Imali smo još takvih incidenata i ja jednostavno ne znam kako to njezino agresivno ponašanje riješiti. Mislila sam da je stvar teritorija ali i na mjestima na kojima je prvi put ponaša se isto.

Očito je da je to agresija iz straha, napada samo muškarce, vjerojatno posljedica toga što je prošla kod prvog vlasnika.

da li se je netko susreo sa sličnim i kako je riješilo problem?
Dakle znaš da imaš agresivnog psa, spominješ "nekoliko incidenata", zadnje pobjegla iz dvorišta i napadala random ljude i tada kad je u agresssive modu, uopće te ne doživljava. Sve pet i ok da potražiš pomoć stručnjaka, ali očito sama nisi poduzela ono što si mogla, a to je da povisiš ogradu, i da u šetnji obavezno ima uz povodac i brnjicu.

Poslano sa mog PRA-LX1 koristeći Tapatalk
-skyfall- is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2021., 14:40   #6
Dakle znaš da imaš agresivnog psa, spominješ "nekoliko incidenata", zadnje pobjegla iz dvorišta i napadala random ljude i tada kad je u agresssive modu, uopće te ne doživljava. Sve pet i ok da potražiš pomoć stručnjaka, ali očito sama nisi poduzela ono što si mogla, a to je da povisiš ogradu, i da u šetnji obavezno ima uz povodac i brnjicu.

Poslano sa mog PRA-LX1 koristeći Tapatalk
-skyfall- is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2021., 15:42   #7
Kako znaš da nema povodac i brnjicu? Nije nigdje napisala ni da nema, a ni da ima. Zapravo, spominje da je svladala povodac. Pas se ne prestaje napadački ponašati samo zato što si mu stavio brnjicu i povodac, iako se učinak tog ponašanja, naravno, smanjuje.
I kako znaš da je ogradu preskočila? Možda je, možda nije. Nigdje ne piše, a nije to jedini način na koji pas može zbrisati iz dvorišta.
I u redu, treba i ograda ako je preniska, i povodac ako ga ne koristi. No ništa od toga ne riješava problem, ako problem vidiš u tome da psu treba pomoći da ga određene situacije ne trigeriraju i da ostatak života provede kao što zadovoljnija i stabilnija životinja.
Flying Circus is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2021., 16:05   #8
Quote:
Flying Circus kaže: Pogledaj post
Kako znaš da nema povodac i brnjicu? Nije nigdje napisala ni da nema, a ni da ima. Zapravo, spominje da je svladala povodac. Pas se ne prestaje napadački ponašati samo zato što si mu stavio brnjicu i povodac, iako se učinak tog ponašanja, naravno, smanjuje.
I kako znaš da je ogradu preskočila? Možda je, možda nije. Nigdje ne piše, a nije to jedini način na koji pas može zbrisati iz dvorišta.
I u redu, treba i ograda ako je preniska, i povodac ako ga ne koristi. No ništa od toga ne riješava problem, ako problem vidiš u tome da psu treba pomoći da ga određene situacije ne trigeriraju i da ostatak života provede kao što zadovoljnija i stabilnija životinja.
Napisala sam samo da ona treba kao vlasnik poduzeti što može, a ostalo je na posebnoj dresuri. Ako spominje incidente, kao množina i da ju pas vani ne doživljava, meni to zvuči kao totalno izvan svake kontrole i opasno za druge.
Ona nije spomenula brnjicu, pa sam zato ja. Ako joj stavlja, super.
Šta se tiče dvorišta, poduzmeš što možeš, obično preskaču, pa nije joj valjda ostavila širom otvorena vrata. Ako prokopava, staviš cigle u zemlju, ako nikako nije moguće to riješiti, onda vanjski boks.
Da ja imam agresivnog psa i već nekoliko incidenata, već bi mi se upalili svi alarmi, da nešto mijenjam i sama kao vlasnik.
Mada, osobno se nikad u tako nešto ne bih upuštala...


Poslano sa mog PRA-LX1 koristeći Tapatalk
-skyfall- is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2021., 21:29   #9
pas pobjegne i napada sve zive ljude oko sebe, ali ne ugrize nikoga?.... jel je pas uopce ikada ugrizao ikoga? to je pitanje s najvaznijom informacijom. ako se od ponasanja psa cak i ti toliko jako uplasis a pas kad je slobodan zapravo ne ugrize nikoga to ti govori jako puno. puno puta igrz psa se dogodi iz tihog mirnog ponasanja sa ukocenim tijelom, pas kad se ponasa da pokaze agresivnost to moze bit ponasanje drugacijeg karaktera. navika takvog ponasanja moze biti toliko apstraktno neobicna i doslovno moze potrajati mjesecima da trener otkljuca pravi uzrok. takvoj situaciji alternativa je ozbiljni bihevioralni poremecaj sto bi se cinilo u skladu sa situacijom u kojoj je pas pronadjen. i tu mislim da je poremecaj ju doveo do takvog tretmana, ne da je tretman uzrokovao poremecaj, u smislu dosla je s problemom u ruke nekoga bez suosjecanja, bez obzirnosti i zbog toga bila maltretirana. medjutim samo zato sto je izgledao mizerno i jadno ne znaci da je agresivnost od toga potekla.... prisjeti se dali je bilo ozljeda koje bi ukazivale bas na direktno fizicko zlostavljanje. druga stvar je dobro pratiti i promatrati detalje u okolnostima kada pas "eksplodira" u to ponasanje. ako nije teski poremecaj u ponasanju morat ce bit poveznica svim situacijama, osim da je covjek prisutan, ili da je veliki covjek prisutan.

recimo, karikiram, jaka navika ljudima je "pruzi ruku da ti ju pas ponjusi" medjutim to je ulazak u osobni prostor psa i makar vecina pasa dobro to podnosi, kod nekih moze izazvati napad sa teskim posljedicama. recimo mene je skotski ovcar ugrizao kad sam bio dijete (12ak godinacca), pas je lezao u miru i pruzio sam mu ruku da ju ponjusi, no valjda sam se na neki nacin cijeli nagnuo prema psu i pas je odskocio i uhvatio me je za lice. iz te situacije su dva bitna primjera, pas je ugrizao iz smirenog ponasanja i lezeceg polozaja, moj postupak uobicajene navike o pristupanju psima uznemirio je mir psa i on je reagirao kao da je ugrozen. pokusavam zapravo preusmjerit tebe da razmisljas malo vise izvan okvira "moj pas je agresivan" da pokusas eliminirati sto vise tih stvari i ustanoviti najprije dali su ljudi zbilja u opasnosti od ugriza i naknadno da konacno i dodjes do razloga sto navodi psa da tako reagira. ako je cvilila kad ste je pronasli i ako je to bila naucena reakcija na dotadasnji tretman onda treba razmisliti zasto se sad reakcija promjenila iz cviljenja u agresivnost.

vjerojatno bi me mogli opet popljuvati jer imam neko misljenje makar nisam ni pocemu strucan, ali mislim da smo zato na forumu, ne da ponavljamo "nadji strucnu pomoc" kao odgovor na svako pitanje ikad postavljeno. pises da se dobro slaze sa clanovima vaseg kruga ljudi, da je dobro svladala povodac i hodanje, da je u biti dobar pas, samo ovo... pa evo vidi, ona vas cuva od drugih. njoj je promjena iz ocaja u dobro bila kad ste dosli vi, kad dodju drugi ona cuva tu promjenu, ja mislim da se jednostavno ne zeli vratiti na staro i reagira tjerajuci druge ljude od svojih ljudi, od ljudi koji su je spasili.

inace i ja imam agresivnog psa i kolko god sam se zadao u proucavanje, u ucenje, kolko god sam treninga odradio sa profesionalnim strucnim trenerima, uspjesnim pametnim ljudima.... ne znam kako rijesiti. uglavnom sve vise mi se cini da je stvar do uzgoja. pas moze tjeskobom, nesigurnoscu, bijesom, agresivnoscu ici od 1 do 10... i ti psi se oblikuju i odgajaju po rutini dosta uspjesno. medjutim uspio sam postavit pitanje jjednom od najuspjesnijih svjetskih trenera online tijekom podcasta uzivo i kad sam mu rekao da me moj pas uopce ne cuje, da ne bi cuo ni vlak koji ce ga pregazit i da kao da skoci na 15 u skali od 1 do 10.... reko je da je to do uzgoja.
__________________
Svaki je muskarac od pocetka svog zivota predodredjen da bude sve ono sto osoba koju ce zavoljeti treba i zeli, ali mu je sudbina takva da do trenutka kada ju pronadje on postane sve sto je tome suprotno.
El Borracho is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2021., 22:01   #10
Psu se ne pruža ruka da je ponjuši, ni izdaleka ni izbliza, nego se ostane mirno stajati, najbolje postrance, pa se psa pusti da nam priđe. Ako hoće, hoće, ako ne, ne. Gledala sam neki dan pokušaj takvog zbližavanja: tata s klincem i njegov prijatelj s pudlom na lajni. Tata nagovara klinca, a pseći vlasnik psa, klinac dreči i uzmiče, a pudlu je situacija isto neugodna, ali se ne može maknuti jer je na lajni. Nisam se htjela miješati.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2021., 22:47   #11
Prije svega hvala svima na komentarima, a najviše El Borracho, stvarno nisam razmišljala o tome da ona u biti hoće druge ljude otjerati iz tog razloga.

Nisam nažalost iz mjesta koje ima dresera pasa, niti si to u ovom trenutku mogu priuštiti. Najbolje što imam je čovjek koji ima pse tartufare i par lovaca koji vole pse.

Prvi incident koji se dogodio bio je kad smo izlazile iz auta prema dvorištu. s druge strane ceste je prolazio covjek, zaletila se prema njemu i pukla je orma.
Inače se radi o psu srednje veličine ali nekako slabije građe.
uspjela sam je dohvatiti za to što je ostalo od orme, podigla je u zrak (prije sam imala jazavčare i to je uvijek palilo), ali je nastavila lajati i režati tako u zraku. onda sam je udarila na što nije reagirala. Pa sam je udarila još jače i tada je stala. Nije lajala i režala na mene ali mislim da je nepovjerenje jedne prema drugoj bilo više nego očito.

Drugi incident je bio kada je prokopala rupu ispod ograde (inače visoke 1,5m pa ni nije bilo potrebe da je podižem). mene tada nije bilo kod kuće. Nazvala me susjeda u panici da pas napada ljude po ulici. kako ta ista susjeda ima psa s kojim se moj pas nekad igra bilo je očito da je krenula u igru, a prijetnja su joj bili svi koji su se našli između nje i tog drugog psa.
I da, bilo je to režanje i položaj tijela koje sigurno upućuje na to da će ugristi.
naravno da sam ogradu dodatno osigurala da više ne može kopati.

Kad smo u šetnji gradom tad je na povodcu i svim poznanicima koji nam žele prići iz daljine naznačim da nije prijateljski raspoložena.

kad smo u šetnji šumom, skinem joj povodac i normalno se ponaša. Njuška okolo, ali me uvijek strah da će naići izletnici pa te šetnje kratko traju.

Mene pas doživljava kad smo sami, bilo vani, bilo u kući. Djecu obožava. Igra se kao najnormalniji pas. Sve trikove (daj šapu, lezi, sjedi, kreni, stani, pravi se mrtva) je savladala u par dana.
problem nastaje čim su tu drugi ljudi koji nisu moja obitelj.
Probala sam je nekako "socijalizirat" na druge ljude pa sam zamolila prijatelja da joj svaki dan nosi hranu. Ma podivljala bi čim bi se približio ogradi. Hranu koju je donesao nije ni pogledala.

Lokali veterinar kaže da je to jednostavno takav pas. ja ne želim da ona bude takav pas, stalno sam u nekom grču kad kod me zovne netko od susjeda, uvijek mislim da je opet negdje izašla i ugrizla nekog. Stresno je s njom ići bilo kuda gdje ima ljudi.

kad sam je našla imala je znakove zlostavljanja. ta kožna bolest joj je i dosla od otvorenih rana koje su nastale vjerojatno od šibe. Dio uha joj je falio i tu je bila najgora rana koju nikako nismo uspjevali zalječit pa je veterinar morao još malo odrezati. Dva mjeseca sam joj svakodnevno nosila hranu dok mi nije prvi put prišla. Na prolaženje kraj nje na udaljenosti od 20m cvilila je kao da je netko tuče. I tako smo se malo po malo sprijateljile. Još dugo vremena poslje tog kad mi je prišla imala je rep među nogama ( ja sam mislila da ga ni ne može drukčije držati).

Sad kad gledam unazad, uopće se ne mogu sjetit točnog trenutka kad je iz cvilenja krenula u napadanje. Nemam uopće ideju što bi mogao biti okidač za takvo ponašanje. Vjerojatno je uzrok u genetici (ona je mješanac svih mješanaca, ne liči ni na jednu pasminu, najviše liči na lisicu)
Zna ona lajat ko normalan pas, ali to je onaj normalni lavež. Kad napada to ni nije lavež, to je neko podmuklo režanje, dubok kratki lavež i pokazivanje zubi. Baš vidiš da bi ugrizla.

Mene sada zanima kako da ja to njezino ponašanje suzbijem?
kako da otkrijem što je okidač za takvo ponašanje (meni se čini da ga nema)?
Može li se takvo ponašanje korigirati bez uključivanja jakih udaraca?
Da li je moguće da je pas jednostavno takav i da to nije moguće promjeniti?
Sto onda?
Ne želim je dati u neko sklonište, ne želim je uspavati ali ne želim ni živjeti u strahu.
lola123456 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2021., 23:16   #12
Ponovno se vraćamo na to da vam razlog ponašanja moze dati strucnjak, možda ne u obliku razloga nastanak takvog ponašanja ali moći će prepoznati radi li se o strahu, teritorijalnog agresiji ili nečemu trećem.
Psa nemojte davat ‘na dresuru’ koja uključuje odvajanje od skrbnika, već potražite stručnjaka koji će naučiti vas kako da radite s psom.
Nabavite kvalitetnu opremu, ako je sklona izvuci se, primjerice ormu s tri pojasa, zbog njene sigurnosti i sigurnosti svih drugih. Naučite je na brnjicu.
Psa nemojte udarati, udaranje osim nepovjerenja koje ste naveli, vrlo lako može dovesti do toga da ugrize vas. Ne reagira li na ništa na sto inace obraća pažnju - signal, poslastice... preblizu je okidaču pa je, ne ide li drugacije, fizički udaljite. Radi li se o strahu, ideja je primijeniti emocionalni odgovor psa na određen podražaj.
Osim kontaktiranja stručnjaka, proguglajte termine desenzitizacije i protuuvjetovanja, slaganja okidača...
glenn is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:30.