Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.02.2010., 13:08   #61
Pozdrav svima.Prolazi zima i krećemo u nove radne pobede,ja krećem ovih dana (čim se sneg skine) sa proljetnom setvom.Interesuje me zna li neko od vas nešto upotrebljivo,iz vlasitog iskustva o grašku,da toga nema u knjigama jer sam njih sve proučio,naročito o razmacima kod sijanja i prvoj zaštiti.PS ja sijem čudo amerike.
sacma is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2010., 23:54   #62
Ljepi pozdrav,
izuzetno sam zadovoljna sa sortom Rondo. Srednje visoka sorta, obično 9 krupnih zrna. Meni najdraži je Američki ljubimac- šećerac. Imam najmanji povrtnjak na svijetu.
Šećerac sadim samo zato jer ga je skoro nemoguće kupiti. Ne bi se usudila savjetovati o zaštiti, ali sorta Rondo me je lani oduševila.
__________________
Sve je prolazno jedino je ondulacija - trajna
Vilma11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2010., 12:53   #63
što se graška tiče,probajte nabaviti sortu Karina (bez primisli molim).Tko god je probao oduševio se ,samo zadnjih godina ga rijetko viđam
__________________
tkošto
salel is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2010., 11:26   #64
Možda ne spada u temu ,ali vidim da ste svi ovdje pravi proizvođači i crnčite na zemlji d bi od toga živjeli ...Zašto ne tražite neki zakon koji će strogo definirti proizvođača od švercera sa Zelene tržnice,ljudi se sve više okreću trgovačkim centrima-sve manje vjeruju seljaku ,sve im je teže pratiti cijeneproizvoda ( grašak 30 kn kg-ma dajte najte,tu odmah stupa na snagu efekt supstitucije-trebam grašak -preskup mi je -kupujem npr. smrznuti ili sušeni ,opet sam zadovoljila potrebu za tim proizvodom,ali sam kupila možda lošije kvalitete i jeftinije) ne znam može li se i postoji li kod nas ovakva mogućnost__ zašto ne dati vizitku svakom svom kupcu ,omogućiti da kupac osobno dođe na vaše imanje(odmah si uštedite troškove zakupa štandova i troškove prijevoza i čuvanja u hladnjačama tržnice ,ako se to razvije)i na licu mjesta kupi proizvod ,svjež da ne može biti svježiji ,odmh se uvjeri da ste vi to stvarno sami proizveli ,malo na drugi način doživi tu svoju kupnju.....SRETNO SVIMA!
Trnoručica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2010., 13:55   #65
Ja imam 80 stabala kajsije, Keckemetska ruza. Poneka se pojede ili ode u pekmez, a sve ostale odu u rakiju. Pokusavam da idem na kvalitet, kajsiju ne prscem, ne dodajem secer i samim tim dobijem manje rakije, ali je vise nego pitka. Ova godina je bila losa, ali se nadamo da ce dogodine biti bolje.
Tepif is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2011., 23:40   #66
moji proizvodi....

Ja ne proizvodim ništa. To rade biljke za mene, a ja u vrtu radim za sebe.
Zdravo se hranim iz vlastitog vrta i pokrivam 80 posto potreba za povrćem.
Nemam za prodaju, osim sjemena povrtnica i cvijeća iz mog vrta.
zeleni među zelenima is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2011., 23:00   #67
Quote:
Trnoručica kaže: Pogledaj post
Možda ne spada u temu ,ali vidim da ste svi ovdje pravi proizvođači i crnčite na zemlji d bi od toga živjeli ...Zašto ne tražite neki zakon koji će strogo definirti proizvođača od švercera sa Zelene tržnice,ljudi se sve više okreću trgovačkim centrima-sve manje vjeruju seljaku ,sve im je teže pratiti cijeneproizvoda ( grašak 30 kn kg-ma dajte najte,tu odmah stupa na snagu efekt supstitucije-trebam grašak -preskup mi je -kupujem npr. smrznuti ili sušeni ,opet sam zadovoljila potrebu za tim proizvodom,ali sam kupila možda lošije kvalitete i jeftinije) ne znam može li se i postoji li kod nas ovakva mogućnost__ zašto ne dati vizitku svakom svom kupcu ,omogućiti da kupac osobno dođe na vaše imanje(odmah si uštedite troškove zakupa štandova i troškove prijevoza i čuvanja u hladnjačama tržnice ,ako se to razvije)i na licu mjesta kupi proizvod ,svjež da ne može biti svježiji ,odmh se uvjeri da ste vi to stvarno sami proizveli ,malo na drugi način doživi tu svoju kupnju.....SRETNO SVIMA!
tocno je da se ljudi sve vise okrecu kupnji u trgovackim centrima. zasto? roba je tamo jeftinija, veci izbor, mogucnost placanja karticama, uostalom svi manje vise kupujemo tamo.

mafija s azelene trznice kupuje proizvode i seljaka. svi mi koji imamo obrte, d.o.o, opg imamo i mogucnost prodaje. zasto to proizvodjaci ne rade? zasto se nisu udruzili u zadruge? zasto nisu nasli mogucnost da sami udju u centre? plasman i naplata sigurni. opsirno sma pisala na forumu o tim problemima jer sam sama proizvodjac, sama prodajem robu, danas sam ugovorila sa jednim lancem akciju i iduci tjedan se rjesavam dobrog dijela robe, ostat ce mi nekih jadnih par tona. a zamisli, u zadruzi sam, moj novac sjeda na racun zadruge i usluge direktora koji je placen da plasira moju robu ne koristim nikada jer svoje znam prodati i sama. direktor je tu da odradjuje papirologiju, prati zakone i radi sve ono sto ja ne zelim znati, jos manje nauciti a ponajmanje raditi. i mi super funkcioniramo. i nikada, ama bas nikada nisam imala problema sa naplatom. lazem, konzum mi je jedne godine kasnio sa isplatom nekih 6 mjeseci i od tada im nisam nista prodala.

nas proizvodjac mora biti svijestan cinjenice da je sam nikome potreban, mora se udruziti u zadrugu, imati na ponudi jaaaako puno proizvoda i to kvalitetnih, i mora biti uvijek spreman dostaviti robu kad ju kupac naruci. i ne gledati sebe, ne gledati lanac s kojim radis. bitan je onaj zadnji kupac koji kupuje nase proizvode. e njega se ne smije zeznuti i njemu se ne smije podvaliti. kad to shvate, nece imati problema sa plasmanom proizvoda.

bojim se da su neki zakasnili u tom poslu.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2011., 16:08   #68
d

isprika..pročitao sam na dr temi što me zanimalo..

Zadnje uređivanje jerfra : 28.01.2011. at 16:17.
jerfra is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2011., 09:47   #69
jel ima netko ideju za naziv robne marke marelice-kajsije proizvedene u Aljmašu, da bude prepoznatljivo , a u isto vrijeme internacionalno, biti će toga dosta
razmišljali smo o svemu i najvjerovatnije ćemo kroz koju godinu biti lider u hrvatskoj proizvodnji. Nismo još osnovali zadrugu ali smo o tome dosta razgovarali , mislim da je samo tehnički dio.

hvala unaprijed na prijedlozima
phuketya is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2011., 09:56   #70
dolce maraglia , čita e "maralja" a kazuje mar=marelica, aglia = alja= aljmaš, a dolce, čita se "dolče" = slatka
petar-prvi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2011., 10:03   #71
jel van možda triba radnik, znan sve raditi, voziti traktora, okopavati, rezati,prskati, to u voćnjaku.

onda znam brand & product management, izvoz na strana tržišta, ekonomiju.

onda tehničko održavanje..
petar-prvi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2011., 00:23   #72
A zašto onda ne radiš negdje ?
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2011., 17:15   #73
pa eto ne delan,
petar-prvi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2011., 12:14   #74
da li je netko od forumaša probao uzgoj cikle na večoj površini (1 ha).volio bih čuti(pročitati) iskustva u proizvodnji (sadnja,nicanje,navodnjavanje,urod,prodaja...).zah valjujem
mario1965 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2012., 18:58   #75
Pozdrav, dolazim iz BiH, podnožje planine Majevice tj. predio na prelazu sa ravnice Semberije i prvih brda.

Sijem 5 hektara, 4 hektara su kukuruz (hibridi grupa FAO 450 do 600, zavisno od najmjene) a 1 hektar je pod travama (0.5ha je pod lucerkom a ostatak je pod raznim divljim travama). Godišnji prinos kukuruza mi je oko 50-60 tona zrna, zavisno od uslova u toku sezone. Pored toga uzgajam stoku, svakih 18 mjeseci uzgojim 8 bikova mase oko 850-900kg, oni potroše najveći dio kukuruza tako da mi za prodaju ostane oko 10-15 tona. Pored toga, proizvodim i oko 50 tona silaže od kukuruza svake sezone koju koristim kao osnovnu hranu za uzgoj bikova. Uzgajamo i svo povrće za vlastite potrebe tako da pokrivamo svoje potrebe sa preko 90%.
__________________
" In March the apparent position of Gamma Draconis is in one direction wrt the datum line (+20 arc sec), and in September the apparent position of Gamma Draconis is in the opposite direction wrt the datum line (-20 arc sec). So, the difference is ZERO (20 - 20 = 0)."
Lik tvrdi da je razlika izmedju 20 i -20 nula.
Zombie_666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2012., 20:39   #76
dobro nam došao zombie!
__________________
Dođe tako vrijeme kad pametan zašuti, budala progovori, a fukara se obogati. - I. Andrić
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2012., 19:44   #77
Quote:
Trnoručica kaže: Pogledaj post
Možda ne spada u temu ,ali vidim da ste svi ovdje pravi proizvođači i crnčite na zemlji d bi od toga živjeli ...Zašto ne tražite neki zakon koji će strogo definirti proizvođača od švercera sa Zelene tržnice,ljudi se sve više okreću trgovačkim centrima-sve manje vjeruju seljaku ,sve im je teže pratiti cijeneproizvoda ( grašak 30 kn kg-ma dajte najte,tu odmah stupa na snagu efekt supstitucije-trebam grašak -preskup mi je -kupujem npr. smrznuti ili sušeni ,opet sam zadovoljila potrebu za tim proizvodom,ali sam kupila možda lošije kvalitete i jeftinije) ne znam može li se i postoji li kod nas ovakva mogućnost__ zašto ne dati vizitku svakom svom kupcu ,omogućiti da kupac osobno dođe na vaše imanje(odmah si uštedite troškove zakupa štandova i troškove prijevoza i čuvanja u hladnjačama tržnice ,ako se to razvije)i na licu mjesta kupi proizvod ,svjež da ne može biti svježiji ,odmh se uvjeri da ste vi to stvarno sami proizveli ,malo na drugi način doživi tu svoju kupnju.....SRETNO SVIMA!
Jest da je post iz prošle godine, al BRAVO, svaka čast! Odlično rečeno!
carmenn is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2012., 19:31   #78
Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
tocno je da se ljudi sve vise okrecu kupnji u trgovackim centrima. zasto? roba je tamo jeftinija, veci izbor, mogucnost placanja karticama, uostalom svi manje vise kupujemo tamo.

mafija s azelene trznice kupuje proizvode i seljaka. svi mi koji imamo obrte, d.o.o, opg imamo i mogucnost prodaje. zasto to proizvodjaci ne rade? zasto se nisu udruzili u zadruge? zasto nisu nasli mogucnost da sami udju u centre? plasman i naplata sigurni. opsirno sma pisala na forumu o tim problemima jer sam sama proizvodjac, sama prodajem robu, danas sam ugovorila sa jednim lancem akciju i iduci tjedan se rjesavam dobrog dijela robe, ostat ce mi nekih jadnih par tona. a zamisli, u zadruzi sam, moj novac sjeda na racun zadruge i usluge direktora koji je placen da plasira moju robu ne koristim nikada jer svoje znam prodati i sama. direktor je tu da odradjuje papirologiju, prati zakone i radi sve ono sto ja ne zelim znati, jos manje nauciti a ponajmanje raditi. i mi super funkcioniramo. i nikada, ama bas nikada nisam imala problema sa naplatom. lazem, konzum mi je jedne godine kasnio sa isplatom nekih 6 mjeseci i od tada im nisam nista prodala.

nas proizvodjac mora biti svijestan cinjenice da je sam nikome potreban, mora se udruziti u zadrugu, imati na ponudi jaaaako puno proizvoda i to kvalitetnih, i mora biti uvijek spreman dostaviti robu kad ju kupac naruci. i ne gledati sebe, ne gledati lanac s kojim radis. bitan je onaj zadnji kupac koji kupuje nase proizvode. e njega se ne smije zeznuti i njemu se ne smije podvaliti. kad to shvate, nece imati problema sa plasmanom proizvoda.

bojim se da su neki zakasnili u tom poslu.
Što se tiče osnivanja zadruga i prodaje proizvoda velikim otkupljivačima ili trgovačkim lancima...sve je to u početku lijepo i krasno,ali s vremenom je neizbježan "mljekarski scenarij"...kad količina ponuđene robe postane ozbiljnija slijedi ucjenjivačka politika,tako da na kraju ne diktiraš ti cijenu svoih proizvoda,nego otkupljivač...
Prije 5 godina radio sam sa jednim trgovačkim lancem,dogovorili cijenu,potpisali ugovor...
Radio sam sa maržom od 80%,ali da bih uopće upao u njihov dućan,morao sam im dati rabat od 10%,povrat ambalaže smo dogovorili ugovorom i trebali su mi ju vraćati,ali naravno nisu i tu sam popušio dodatnih 4%,3,5% mi je bila dostava robe...
Budući sam se obavezao ugovorom da ću im biti jedini dostavljač takvih proizvoda,robe nije smjelo falit,jer su u tom slučaju išli penali na nekompletnu ponudu i izgubljenu vrijednost zbog robe koju ne bi imali u prodaji...
Samim time mi je godišnje ostajalo 15% robe za otpis,od koje sam mogao pravdati samo 3% od robe koju sam prodao...
Povrat robe iz dućana nisam imao...
Plaćanje je bilo uredno i na kraju prve godine zvali su me na razgovor i tražili dodatnih 3% rabata za iduću godinu,kao i 2% na reklamu,jer su moji proizvodi bili u njihovim letcima na akcijama,mada ja nikakvu reklamu nisam tražio...
Na kraju godine moja konačna zarada bila je 39,5%,a krenuo sam sa 80% marže prije potpisivanja ugovora...
Iduće godine repromaterijal za proizvodnju je poskupio u prosjeku za nekih 14%,pa sam i ja trebao podići cijene svojih proizvoda,no nisu mi to dozvolili nikakvo povećanje,obećavši da ćemo to dogovoriti početkom iduće godine...
Budući su te druge godine uzeli i prodali više moje robe,tražili su još dodatnih 3% rabata...ja sam pristao na 2 %...
Tu godinu sam bacio 16 % robe i na kraju sam radio sa maržom od 22,5 %...
Iduće godine cijene sirovine su otišle još gore za oko 5,5%,jer je većina bila usko vezana sa cijenom nafte...tražio sam povećanje cijene svog proizvoda za 15%,oni su mi rekli da mogu pristati na 5%,jer takvu cijenu imaju od drugog ponuđača...
Ja sam ih samo pozdravio i zahvalio se na dosadašnjoj suradnji...
Sreća moja,pa nisam bio opterećen nikakvim kreditima i mogu se preorijentirati na drugi način proizvodnje,budući se radi o plasteničkom uzgoju i lepeza proizvodnje je stvarno velika...ali što sa ljudima koji su u posao ušli sa velikim kreditnim opterećenjima i kad jednom uđu u takvu mašineriju nekog trgovačkog centra ili otkupljivača?...njima nema spasa,moraju nastavit radit kako drugi hoće,pa makar i sa minusom,jer jednostavno ne smiju i ne mogu stati...
To se trenutno dešava u mljekarstvu,a uskoro će se desiti i u svim ostalim granama poljoprivrede...
F@@hrenheit is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2012., 23:23   #79
Znam da se prekasno uključujem na ovoj temi,ali moram reći nešto što me kopka.Teta Elza tako divno favorizira robne lance,pa mi nije jasno zašto im svoju robu nije dala prije dogovaranja akcije,kada su cijene otkupa bile više,normalne,jer koliko znamo,akcija znači manja otkupna cijena od uobičajene,a ide samo na teret proizvođača.Nekako mi se čini da tu prevelike sreće baš i nema,jer ja računam to ovako(moram reći da ja svoju robu prodajem samostalno već trideset godina i ne mislim po tome pitanju ništa mjenjati)Prodam li samo kunu po kili jeftinije,na svakoj turi koju prodam,a radi se obično o toni i pol robe,gubim tisuću i petstotina kuna.Pa tako pedesetak puta godišnje....A tamo gdje ima više robe.... ima puno otkupljivača koji će uzeti robu za akcije,i onda prodaja nije problem,uzimaju koliko hoćeš dati,a kada treba otkupiti po normalnoj cijeni,onda je netko drugi u igri.Na takvoj se suradnji zahvaljujem samo jednom u životu,ali to je onda zauvjek.
JOHABI is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2013., 22:07   #80
Pozdrav svima.

Da i ja ovdje predstavim svoju proizvodnju.

Imam rasadnik crnog oraha, te također 3 ha nasada crnog oraha.
U jednom drugom podtopiku se piše o crnom orahu tako da tamo možete saznati nešto više ukoliko nekoga zanima o ovoj vrsti oraha, te o razlozima zbog čega se sve više sadi u zadnje vrijeme.
https://www.forum.hr/showthread.php?t=284446&page=3
Jako isplativa investicija, a posebine na površinama koje se ne obrađuju tako često.

Koga zanima neka pita za više informacija
__________________
Sadnice crnog oraha
miroslaw is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:41.