Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.03.2004., 18:42   #1
Denacionalizacija i procedura

Može li mi itko reći koja je procedura s povratom imovine.
Naime, zanima me koja je procedura nakon što županijska komisija za povrat imovine proslijedi predmet "u Zagreb".
Rješenje o povratu je donešeno od strane spomenute komisije i "čeka pravomoćnost", pretpostavljam o Vrhovnog suda.
Moonlight Cat is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2004., 21:02   #2
Kad se donese prvostupanjsko rješenje, dostavlja se samo zaineteresiranim osobama, koje mogu u roku od 15 dana podnijeti žalbu Ministarstvu pravosuđa. Ako se nitko ne žali, onda rješenje postane pravomoćno. Tada u roku od 30 dana, Županijski ured koji je rješenje i donio, šalje rješenje u gruntovnicu i katastar na provedbu.Naravno, ako se radi o naturalnom povratu imovine.

Prije su ta rješenja dostavljana u Ministarstvo i Državno parvobraniteljstvo radi nadzora, ali je ta odredba ukinuta.
Cijeli postupak je reguliran Zakonom o naknadi za imovinu oduzetu za vrijeme jugokomunističke vladavine ( narodne novine br.92/96, 92/99, 80/02,81/02)
maza_seniorka is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2004., 11:10   #3
Tenks. Dosadan sam, ali šta ako se netko žali. naime, radi se o poslovnom prostoru za koji je 5 suvlasnika podnijelo zahtijev 1997. godine. Jedan se suvlasnik žalio, pa sad postupak još traje. Ne znam kako saznati gdje je zapelo.
Moonlight Cat is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2004., 21:51   #4
Županijski ured dužan ti je dati obavijest kada je predmet po izjavljenoj žalbi upućen Ministarstvu pravosuđa, koje će rješavati po žalbi tog jednog od suvlasnika. Kad to saznaš, onda zemeš plajvaz u ruku ili ako ti je tipkovnica pri ruci )), napišeš ljubazno pismo Ministarstvu pravosuđa na adresu Zagreb, Republike Austrije 14, u kojem lijepo zamoliš da požure s rješenjem. I tako par puta...U požurnici napišeš da ti je generalna frka, životno pitanje,bla,bla,bla..

I btw, primi izraze najdublje sućuti povodom pravne situacije u kojoj si se našao.Da imam viška živaca, ustupila bih ti ih bez naknade, ali nemam.
maza_seniorka is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2007., 02:10   #5
molim za odgovor.
Mojem pranoniću oduzeta je imovina nakon '45.
E sad, ja sam čuo da ako se spor ne riješi dok je moj tata živ, da ja kao njegov nasljednik gubim pravo na povrat te nacionalizirane imovine?!

Hvala.
markezi13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2009., 09:49   #6
Thumbs up

Quote:
markezi13 kaže: Pogledaj post
molim za odgovor.
Mojem pranoniću oduzeta je imovina nakon '45.
E sad, ja sam čuo da ako se spor ne riješi dok je moj tata živ, da ja kao njegov nasljednik gubim pravo na povrat te nacionalizirane imovine?!

Hvala.
Svi nasljednici prvog koljena (žena - djeca - unuci - itd) zadržavaju pravo povrata / naknade / oduzete imovine (vidi zakon Narodne novine 92/96 članak 9)
__________________
women - you can't with them... the end
zutiljuti is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2009., 15:47   #7
povrat imovine

oduzete mome djedu 1948 godine. Naime, od 1945 godine je živio i radio u Pragu. Bio je bogat čovjek, toliko da je jedan put poslao svojoj ženi, mojoj baki, toliko novaca sa idejom da kupi kuću i stan u Zagrebu. Naravno da su joj ti novci oduzeti i da ih nikada nije vidila. O njegovom bogatstvu se malo pričalo u obitelji ali pouzdano znam da se mjerilo u milionima današnjih Eura. 1948 godine mu država Češka konfiscira imovinu i njega zatvore te ubiju. E sad, ima netko ideju odkuda početi i kome se obratiti za naknadu i povrat imovine. Svaki savjet je dobrodošao. On ima još živuće djece a ja ovo pišem u njihovo i svoje ime. Hvala.
girling is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2009., 09:16   #8
ništa???
girling is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2010., 19:11   #9
Question Vraćanje nacionalizirane zemlje

Zanima me što treba napraviti ako ti se odbije vratiti šuma koja je nacionalizirana mislim 1947 ili '48? Nije potpisan papir o naknadi. Mom kolegi, župniku u Zagrebu (nije bitno koja župa?) su na toj župnoj šumi izgradili nadvožnjak i cestu. Pola župne šume je porušeno...E sada, imamo li mi kao pravne osobe neke povlastice na sudu (jer kolega bi na sud ) ili povlastice kao svećenici RKC ili kako izbjeći sud? Postoji li mirniji način za vraćanje odštete Crkvi osim suda?
__________________
Bog je beskrajna sfera čije je središte svugdje, a periferija nigdje. ✞
Alojzije is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2011., 22:08   #10
da li tko zna kad će biti ponovni zahtjevi za denacinalizacijom imovine

prije cirka mjesec dana je jadranka kosor najavila da će biti ponovni rok za povrat denacionalizirane imovine pa ak netko zna gdje je stalo to ili gdje mogu pročitati obavijesto tome jer btw moja mama nikad nije dala zahtjev a imam oko 100 h zemlje i jedan rudnik za povrat
em em is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:46.