Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.12.2009., 14:00   #1
Što mislite, bi se razvila inteligentna vrsta dinosaura da nisu izumrli?

Da nije pao meteor na Jukatan i prouzrokovao posledice zbog kojih su zbrisani dinosaurusi, da li bi do danas evoluirala neka vrsta dinosaurusa do inteligencije današnjeg čoveka?
lizanje guze is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2009., 14:05   #2
ne
coolinesay is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2009., 14:37   #3
Exclamation Sta ti misliš

ja se prije pitam jesu li bili toplokrvni ili hladnokrvni?
wekac is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2009., 15:52   #4
Quote:
wekac kaže: Pogledaj post
ja se prije pitam jesu li bili toplokrvni ili hladnokrvni?
po gradji koja je jako slicna pticama, te po tome da je velika vjerovatnost da je velika vecina dinosaura imala neku vrst perja, ja(a i vecina znanstvenika ) bih rekao da su bili toplokrvni.

Pogotovo ovi veci, jer bi za njihovo kretanje trebalo energije koju hladnokrvna zivotinja nema mogucnosti proizvesti.

Vrsena su vrlo detaljna ispitivanja na nekim ocuvanijim fosilima da bi se ustanovila npr. razlika u temperaturi medju dijelovima tijela, pa se je ustanovilo da su temperaturne razlike bile 2-3 celzijeva stupnja max, sto upucuje na to da su bili toplokrvni.


Sto se tice originalnog pitanja, nije nemoguce da bi se razvila inteligentna(a'la ljudi) vrsta dinosaura. Moguce je da su postojale vrste dinosaura koje su bile inteligencijom vrlo blizu primatima. Njihovi izravni potomci, ptice, u svojim redovima imaju dosta jako inteligentnih vrsta, uzmimo samo papigu Keu koju dosta znanstvenika smatra inteligentnijom i od primata i dupina.
__________________
Monkeys are really the end of the line in the pet world. I think when you're at the monkey level of pet ownership, have a kid. I mean, come on. I mean, you're so close. If you need a pet that can roller skate and smoke cigars, it's time to think about a family
Velo C. Raptor is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2010., 17:17   #5
Quote:
coolinesay kaže: Pogledaj post
ne
Ne? ne bi bas rekao, jesi ti uopce svjestan koliko je proslo od njihovog izumiranja do danas? I da tog izumiranja ajmo reći nije bilo i da se nastavio kontinuitet...

Ja bi dao najveću šansu velociraptorima i smatram da su imali 99% šanse da se razviju u inteligentna bića kroz evoluciju, već u svoje vrijeme su davali nevjerovatne naznake primitivne životinjske inteligencije glede lova u kojem je sudjelovao čopor raptora, to je dovoljno rekonstruirano.

Igrom "sudbine" i ruleta života na planetu, oni nisu dobili šansu a dobili smo je mi, i bogami kako zasad stvari stoje, još je nismo iskoristili kao vrsta.

Quote:
Velociraptor kaže: Pogledaj post
Sto se tice originalnog pitanja, nije nemoguce da bi se razvila inteligentna(a'la ljudi) vrsta dinosaura. Moguce je da su postojale vrste dinosaura koje su bile inteligencijom vrlo blizu primatima. Njihovi izravni potomci, ptice, u svojim redovima imaju dosta jako inteligentnih vrsta, uzmimo samo papigu Keu koju dosta znanstvenika smatra inteligentnijom i od primata i dupina.
Da, vjerojatno bi to isto rekli raptori za nas sisavce da su karte bile drukcije posložene

Zadnje uređivanje Road_Warrior : 20.06.2010. at 17:26.
Road_Warrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2010., 17:37   #6
Quote:
Road_Warrior kaže: Pogledaj post
Ja bi dao najveću šansu velociraptorima i smatram da su imali 99% šanse da se razviju u inteligentna bića kroz evoluciju, već u svoje vrijeme su davali nevjerovatne naznake primitivne životinjske inteligencije glede lova u kojem je sudjelovao čopor raptora, to je dovoljno rekonstruirano.
Misliš li na one dinosaure od kojih su se razvile ptice?
Ili možda na one od kojih su se razvili sisavci?

Svi mi potječemo od dinosaura, gledamo li dovoljno daleko. Od malih, brzih i spretnih dinosaura.
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2010., 18:10   #7
Quote:
Lastan kaže: Pogledaj post
Misliš li na one dinosaure od kojih su se razvile ptice?
Ili možda na one od kojih su se razvili sisavci?

Svi mi potječemo od dinosaura, gledamo li dovoljno daleko. Od malih, brzih i spretnih dinosaura.
Od onih iz kojih su se razvile ptice... Ako se ne varam, znanstvenici su u novije doba dokazali da su velociraptori imali po sebi neko perje, a baš njih, vidim kao vrstu koja je mogla kroz te stotine tisuća godina iznjedriti inteligentnu vrstu glede evolucije... Znam da je ovo možda hrabra izjava ali eto, to je moje mišljenje...

Jer ne treba zaboraviti, da smo se mi kao ljudi danas, razvili sasvim slučajno, koliko je tu varijabli trebalo se uskladiti da dođemo do ovoga do ceg smo dosli... Pa onda ici pretpostavkom da druge vrste nisu imale šanse je ja mislim jako arogantno i egoistocno, a opet, cijela nasa vrsta je egoisticka i arogantna od svojih početaka, pa i nije se za čuditi

P.S: Možda bi netko po mojim postovima mogao zakljuciti da sam ateist, al nisam ateist, daleko od toga... Al sam pobornik evolucije kao jedine logične pojave nastanka vrsta.
Road_Warrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2010., 18:19   #8
dupli post.... forum me zeznuo
__________________
Monkeys are really the end of the line in the pet world. I think when you're at the monkey level of pet ownership, have a kid. I mean, come on. I mean, you're so close. If you need a pet that can roller skate and smoke cigars, it's time to think about a family
Velo C. Raptor is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2010., 22:40   #9
Quote:
Velociraptor kaže: Pogledaj post
dupli post.... forum me zeznuo
Evo nam jednog velociraptora koji je preživio propast dinosaura i ne samo to, već s nama tu se dopisiva
Road_Warrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2010., 18:20   #10
Quote:
Lastan kaže: Pogledaj post

Svi mi potječemo od dinosaura, gledamo li dovoljno daleko. Od malih, brzih i spretnih dinosaura.
Nije bas istina... sisavci i dinosauri potjecu od pragmazova(praamniota u biti), ali od 2 razlicita roda. Cisto govoreci, imamo zajednicko porijeklo, ali ne u tom vidu.
__________________
Monkeys are really the end of the line in the pet world. I think when you're at the monkey level of pet ownership, have a kid. I mean, come on. I mean, you're so close. If you need a pet that can roller skate and smoke cigars, it's time to think about a family
Velo C. Raptor is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2010., 19:38   #11
Quote:
Velociraptor kaže: Pogledaj post
Nije bas istina... sisavci i dinosauri potjecu od pragmazova(praamniota u biti), ali od 2 razlicita roda. Cisto govoreci, imamo zajednicko porijeklo, ali ne u tom vidu.
Moguće; nisam detaljno proučavao gdje se točno račvamo.
U svakom slučaju, inteligentne dinosaure možemo vidjeti i danas. Imaju perje, često rabe razne alate, a uče i govoriti te matematiku, ma koliko ograničeno.
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2010., 20:36   #12
Quote:
morbidangel kaže: Pogledaj post
ok, ponovit ću sutra. Kako me fino ovo danas izbacilo iz tračnica

Nije baš bilo sutra, a sada sam raspoložen samo za spam. Uglavnom budem kad se osjetim motiviran napisati nešto pametno
Quote:
Lastan kaže: Pogledaj post
Misliš li na one dinosaure od kojih su se razvile ptice?
Ili možda na one od kojih su se razvili sisavci?

Svi mi potječemo od dinosaura, gledamo li dovoljno daleko. Od malih, brzih i spretnih dinosaura.
E tu si se garant zajeba Neda mi se sad googlat ili kopati po sistematici, ali gmazovi koji vode prema sisavcima i dinosauri su odvojene skupine. Čak ako se dobro sjećam, "predak" sisavaca je živio i izumro čak i prije nego su se dinosauri razvili kako spada, još početkom trijasa. Mislim da je bilo tada.
Ajde neka netko provjeri
__________________
Pušači su sebični i smrdljivi ovisnici.
morbidangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2010., 02:26   #13
Quote:
Neda mi se sad googlat ili kopati po sistematici, ali gmazovi koji vode prema sisavcima i dinosauri su odvojene skupine. Čak ako se dobro sjećam, "predak" sisavaca je živio i izumro čak i prije nego su se dinosauri razvili kako spada, još početkom trijasa. Mislim da je bilo tada.
Ajde neka netko provjeri
http://www.teorijaevolucije.com/pf6.html

... ako sam dobro shvatio, preci sisavaca i dinosaura su se razdvojili vrlo rano, jos krajem karbona, pred 310 miliona godina, dok su se gmazovi tek poceli razlikovati od vodozemaca... dakle ovaj hylonomus (prije 312 m.g.) bi bio zadnji zajednicki predak; "guster" od 20tak centimetara... kasniji gmazovi kao
sinapsidi, medju kojima i pelikosauri (kao ovaj dimetrodon*), i kasniji terapsidi, iako slicniji dinosima, zapravo su blizi nama...

*

Zadnje uređivanje haram : 21.06.2010. at 02:34.
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2009., 17:15   #14
Ne bi. Mozak im je bio veličine klikera. Sisari su mnogo inteligentniji, iako ima i ptica vrlo inteligentnih... Da su mogli opstati opstali bi. Evolucija je nezaustavljiva. Slabi i neprilagodljivi ne opstaju...
__________________
666+999=zlo i naopako
Lesli Eldridž is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2009., 20:16   #15
Uzmi najpametnije ptice i to ti je otprilike stadij do kojeg bi (odnosno do kojeg jesu, ako na ptice gledas kao na nasljednike) dinosaurusi napredovali po pitanju inteligencije.
enax is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2009., 22:32   #16
Quote:
enax kaže: Pogledaj post
Uzmi najpametnije ptice i to ti je otprilike stadij do kojeg bi (odnosno do kojeg jesu, ako na ptice gledas kao na nasljednike) dinosaurusi napredovali po pitanju inteligencije.
Ne nuzno... sauropodi su imali vecinom slobodne prednje udove jer su hodali uspravno na straznjim nogama.
Inace se uspravljanje na straznje noge smatra jednim od najvaznijih ljudskih prilagodbi, jer je oslobodilo prednje udove, sto je omogucilo razvijanje razno-raznih alata i sl. pomagala i u neku ruku potpomagalo evoluciju i razvoj ljudskog mozga.

Nije nemoguce zamisliti da bi neka od sauropodskih porodica dinosaura mozda krenula u slicnom smjeru. Mali sauropodi mesozderi sa kraja Jure i u Kredi nisu bili toliko razliciti od danasnjih zajednica primata, lavova ili dupina npr... Nagadja se da su lovili u coporima koordinirano. A to je odmah zahtijevalo malo vecu kolicinu inteligencije.

U svakom slucaju, vrlo zanimljiva tema za razmisljanje, mada se nista ne moze definitivo zakljuciti s obzirom da ne mozemo ni svoj razvoj dokraja dokuciti.
__________________
Monkeys are really the end of the line in the pet world. I think when you're at the monkey level of pet ownership, have a kid. I mean, come on. I mean, you're so close. If you need a pet that can roller skate and smoke cigars, it's time to think about a family
Velo C. Raptor is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2009., 00:00   #17
Quote:
Velociraptor kaže: Pogledaj post
U svakom slucaju, vrlo zanimljiva tema za razmisljanje, mada se nista ne moze definitivo zakljuciti s obzirom da ne mozemo ni svoj razvoj dokraja dokuciti.
kako misliš da se sa sigurnošću može zanti šta se dešavalo u nekom vremenskom prozoru dugačkom stotinjak hiljada godina, a sve prije 65 milijuna godina? pa mi čak i sada jedva da imamo pokoji ostatak hominida sa područja afara, a kamoli da se nešto sačuva 65 milijuna godina. od današnje civiklizacije bi vjerovatno i nakon 65 milijuna ostalo dovoljno tragova, ali od neke male nomadske zajednice, teško
sali is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2009., 09:38   #18
@Velociraptor
Zamijenio si sauropode i theropode

Za neku iznimnu inteligenciju u gmazova sumnjam. Mada se volumen mozga malih gornjekrednih theropoda (troodon, npr) bitno razlikovao od svojih predaka pa je nekog napretka možda i bilo.
Hallucigenia is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2009., 11:13   #19
Quote:
Hallucigenia kaže: Pogledaj post
@Velociraptor
Zamijenio si sauropode i theropode

Za neku iznimnu inteligenciju u gmazova sumnjam. Mada se volumen mozga malih gornjekrednih theropoda (troodon, npr) bitno razlikovao od svojih predaka pa je nekog napretka možda i bilo.
Ja, vidi stvarno...

Za gmazove se slazem, medjutim, dinosauri nisu gmazovi. Nemaju ni priblizno istu gradju. Dinosaure treba gledati kao pretke/rodjake ptica.
__________________
Monkeys are really the end of the line in the pet world. I think when you're at the monkey level of pet ownership, have a kid. I mean, come on. I mean, you're so close. If you need a pet that can roller skate and smoke cigars, it's time to think about a family
Velo C. Raptor is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2009., 11:23   #20
Quote:
Velociraptor kaže: Pogledaj post
Ja, vidi stvarno...

Za gmazove se slazem, medjutim, dinosauri nisu gmazovi. Nemaju ni priblizno istu gradju. Dinosaure treba gledati kao pretke/rodjake ptica.
Dinosauri jesu gmazovi, prema svim obilježjima. A ptice su samo evolucijski ishod jedne omanje skupine dinosaura, tj gmazova, zadržavajući neka od njihovih glavnih obilježja.
Hallucigenia is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:33.