Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.08.2010., 21:21   #61
Quote:
djoomla kaže: Pogledaj post
50-80kn po mjestu se uzima !!!
+ materijal...
Avilu is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2010., 09:47   #62
Quote:
djoomla kaže: Pogledaj post
50-80kn po mjestu se uzima !!!
normalno da se najviše narade i najmanje zarade, kad ima likova poput ovoga.
Dobro hoće li mi netko već jednom objasniti kaj je to točno rasvjetno mjesto!
Mazarin is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2010., 13:27   #63
Quote:
Mazarin kaže: Pogledaj post
normalno da se najviše narade i najmanje zarade, kad ima likova poput ovoga.
Dobro hoće li mi netko već jednom objasniti kaj je to točno rasvjetno mjesto!
U rasvjetno mjesto ti ide kutija za prekidac, zica(u buziru) do mjesta za lampu i na kraju montaza prekidaca koji kupuje narucitelj. Cijena je 110-120kn za to po mjestu s materijalom.
Avilu is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2010., 16:58   #64
Quote:
Avilu kaže: Pogledaj post
U rasvjetno mjesto ti ide kutija za prekidac, zica(u buziru) do mjesta za lampu i na kraju montaza prekidaca koji kupuje narucitelj. Cijena je 110-120kn za to po mjestu s materijalom.
aha, znači kad završiš elektroinstalaciju u kući, naplatiš samo ono gdje si vukao lampe
drugo se ne naplaćuje ili kaj?
Mazarin is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2010., 22:27   #65
Quote:
Mazarin kaže: Pogledaj post
aha, znači kad završiš elektroinstalaciju u kući, naplatiš samo ono gdje si vukao lampe
drugo se ne naplaćuje ili kaj?
Pa otprilike sam pokusao objasniti kaj ulazi u jedno mjesto. Da postoje i stekeri, isti sistem je za njih.
Avilu is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2010., 23:26   #66
Quote:
Avilu kaže: Pogledaj post
Pa otprilike sam pokusao objasniti kaj ulazi u jedno mjesto. Da postoje i stekeri, isti sistem je za njih.
Aha, postoje i štekeri..
Tak sam si nekak i mislio...
A recimo trofazni šteker za štednjak?
Kak se on naplaćuje?
I uzmi u obzir da je dužina voda do njega 12 metara, nema nikakvih kutija, nego vod mora biti u komadu?
To je isto rasvjetno mjesto ili?
Ili npr vod za napajanje hidrofora trofaznog, dužina 18 metara?
Ili ekvipotencionalna zaštita kupaone?
Kak se to računa?
Ili glavni vod dužine 14 metara?
Ili jedan stručnjak je gore napisao temeljni uzemljivač, kaj je to isto rasvjetno mjesto?
Ili postavljanje Tichino cijevi.
To je rasvjetno mjesto ili kaj?
Ili zvonce kućno.
Recimo tipkalo je na stupu ulaznih vrata, udaljenih od kuće 16 metara.
Pa je trafo u RO, a zvonce je u Wimar kutiji kao modul u dnevnom boravku.
Ukupna dužina instalacije recimo 24 metra?
I još mali milijun takvih primjera......
Nekak mi se čini da nemate blage veze kak bi to naplatili....
Mazarin is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2010., 11:01   #67
Quote:
Mazarin kaže: Pogledaj post
Aha, postoje i štekeri..
Tak sam si nekak i mislio...
A recimo trofazni šteker za štednjak?
Kak se on naplaćuje?
I uzmi u obzir da je dužina voda do njega 12 metara, nema nikakvih kutija, nego vod mora biti u komadu?
To je isto rasvjetno mjesto ili?
Ili npr vod za napajanje hidrofora trofaznog, dužina 18 metara?
Ili ekvipotencionalna zaštita kupaone?
Kak se to računa?
Ili glavni vod dužine 14 metara?
Ili jedan stručnjak je gore napisao temeljni uzemljivač, kaj je to isto rasvjetno mjesto?
Ili postavljanje Tichino cijevi.
To je rasvjetno mjesto ili kaj?
Ili zvonce kućno.
Recimo tipkalo je na stupu ulaznih vrata, udaljenih od kuće 16 metara.
Pa je trafo u RO, a zvonce je u Wimar kutiji kao modul u dnevnom boravku.
Ukupna dužina instalacije recimo 24 metra?
I još mali milijun takvih primjera......
Nekak mi se čini da nemate blage veze kak bi to naplatili....
Da se u jednom stanu/kuci postavlja 50 trofaznih stekera za stednjak onda bi cijena bila po trofaznom stekeru za stednjak, a ne po famoznom mjestu. Za sve ostalo je tu dogovor.
Avilu is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2010., 11:48   #68
po jedinici mjere doduse u zadnjih godinu dana naplacujem preko
kavasaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2010., 12:32   #69
Quote:
Avilu kaže: Pogledaj post
Da se u jednom stanu/kuci postavlja 50 trofaznih stekera za stednjak onda bi cijena bila po trofaznom stekeru za stednjak, a ne po famoznom mjestu. Za sve ostalo je tu dogovor.
i to je tebi odgovor na zadanu temu?
Čekaj malo zbunjen sam, zašto ne odgovoriš na pitanje?
Mazarin is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2010., 12:44   #70
Quote:
Mazarin kaže: Pogledaj post
i to je tebi odgovor na zadanu temu?
Čekaj malo zbunjen sam, zašto ne odgovoriš na pitanje?
A pitanje je kako naplatiti sve sto si naveo? Pa cekaj, tko to odlucuje, ti ili ja?
Avilu is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2010., 12:48   #71
pa odgovri kak bi stranci to naplatio.
To je pitanje
Mazarin is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2010., 16:05   #72
Hej a kak ono glasi pitanje????????!!!!!!
Jel to naplata od strane firme ili posao sa strane , popreko ili iza leđa.....
__________________
SNOW_WHITE Prevuci mišem preko potpisa
glupko is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2010., 16:57   #73
Quote:
Mazarin kaže: Pogledaj post
i to je tebi odgovor na zadanu temu?
Čekaj malo zbunjen sam, zašto ne odgovoriš na pitanje?

Daj ti meni reci zasto me prozivas glede cijena? Je li nesto krivo u cijeni od 120kn po mjestu s buzirom? Evo ti jos jedan primjer kojeg sam se sjetio. Imao sam situaciju sa stanom u potkrovlju gdje trebalo pomicati kutiju s pancerom, vuci novi glavni vod do kutije na katu ispod, usput probusiti deku...I to je bilo 500kn s materijalom. Sigurno ono tvoje zvono od 24m ne ulazi u jedno rasvjetno mjesto, ali isto tako ne treba razmisljati hoce li se pravedno naplatiti ako radis cijelu kucu i u njoj imas npr. 200 mjesta.
Avilu is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2010., 00:38   #74
bilo da se radi o cjenama firmi ili na crno,postoje neki okvirni cjenici koji su takvi kakvi jesu i tu nitko posebno nije kriv..a sad to sto je sve vise odradivanja na crno,morali bi se zapitati oni koji lupaju cjenama..
m111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2010., 10:46   #75
Quote:
Avilu kaže: Pogledaj post
Daj ti meni reci zasto me prozivas glede cijena? Je li nesto krivo u cijeni od 120kn po mjestu s buzirom? Evo ti jos jedan primjer kojeg sam se sjetio. Imao sam situaciju sa stanom u potkrovlju gdje trebalo pomicati kutiju s pancerom, vuci novi glavni vod do kutije na katu ispod, usput probusiti deku...I to je bilo 500kn s materijalom. Sigurno ono tvoje zvono od 24m ne ulazi u jedno rasvjetno mjesto, ali isto tako ne treba razmisljati hoce li se pravedno naplatiti ako radis cijelu kucu i u njoj imas npr. 200 mjesta.
Uopće te ne prozivam, pitam samo kako bi to napaltio po rasvjetnom mjestu, jer eto ja neznam.....
i što znači pravedno naplatiti, ako čovjek hoće 200 rasvjetnih mjesta, onda valjda smatra da i to treba platiti, a ne da mu netko radi za badava
Uostalom instalacija se radi u stanu ili kući za cjeli život, ili se varam?


Quote:
m111 kaže: Pogledaj post
bilo da se radi o cjenama firmi ili na crno,postoje neki okvirni cjenici koji su takvi kakvi jesu i tu nitko posebno nije kriv..a sad to sto je sve vise odradivanja na crno,morali bi se zapitati oni koji lupaju cjenama..
pišeš okismorone, ako postoje okvirni cjenici, kako netko može lupati cjenama?
no nije to bitno, za ovo stanje je kriva država i nitko drugi.
Od kada su ukinuli porezne olakšice, nitko od fizičkih osoba, čitaj ljudi ne želi račun i žele radove bez PDV-a...
a ti kupuj materijal plati PDV a filozofu daj bez PDV-ea.....
Mazarin is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2010., 11:42   #76
Mazarin ajd kad si ti tako pametan napravi jedan cjenik pa da vidimo kak to zgleda i da vidimo jel se po njemu može radit. Najlakše je pametovati......... uvijek stavljaš primjedbe na druge komentare pa daj jednom nešto konkretno.
sfar is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2010., 12:50   #77
Quote:
sfar kaže: Pogledaj post
Mazarin ajd kad si ti tako pametan napravi jedan cjenik pa da vidimo kak to zgleda i da vidimo jel se po njemu može radit. Najlakše je pametovati......... uvijek stavljaš primjedbe na druge komentare pa daj jednom nešto konkretno.


To što ti u životu (vjerojatno) nisi vidio jedan projekt električne instalacije, ne mora nužno značiti da se u 21. stoljeću i dalje radi sa šumskim mjerama, kao što je "jedno rasvjetno mjesto". To je "jedinica mjere" jedino za razne KV automehaničare, i slične štemajzl-priučene fušere - wanna be "električare".

Teško mi je uopće zamisliti kako bi izgledao tender za izvođenje elektroinstalacije neke malo veće kuće, stambeno poslovne zgrade ili objekta, u kojem bi cijela instalacija bila svedena "rasvjetna mjesta"

Projekt (ili tehničko rješenje) između ostalog sadrži i troškovnik, u kojem je posebno specificiran sav potrebni elektro materijal. Osim toga je detaljno razrađen i predmjer radova, koji je dalje opet podjeljen na građevinske i elektroinstalaterske radove.

Pod građevinskim radovima se specificira na pr. izrada otvora za ugradnju (raznih) tipova ormarića (ovisno o dimenzijama, vrsti podloge - beton, cigla i sl.).... Isto tako izrada utora (štemanje) za polaganje cijevi ili vodova, izrada kanala po podu, i t.d. i t.d.

U elektromontažnom dijelu specificira se na pr. polaganje vodova, izrada završnih spojeva, završna mjerenja, izrada atesta, i t.d.

Ukratko, ne postoji ni jedna radnja koja nije opisana u predmjeru radova, a ponuđaći za izvođenje radova samo određuju po kojoj cijeni bi oni izveli neki dio posla.
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)

Zadnje uređivanje champ : 15.08.2010. at 12:57.
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2010., 13:29   #78
Quote:
sfar kaže: Pogledaj post
Mazarin ajd kad si ti tako pametan napravi jedan cjenik pa da vidimo kak to zgleda i da vidimo jel se po njemu može radit. Najlakše je pametovati......... uvijek stavljaš primjedbe na druge komentare pa daj jednom nešto konkretno.
ako ću ja "iskusnim" električarima raditi cjenik i to za badava, onda fakat znam sa kakvim stručnjacima imam posla.
Osim ovoga kaj ti je champ napisao, imaš elektromehaničarski priručnik, cijena 260 kuna, tamo imaš "šprancu" za troškovnik.
Plus toga platiš 615 kuna za CD sa cjenicima za gređevinske radove, jer elektroinstalacija JEST građevinski rad, pa ćeš znati i cijene.
i onda kad slijedeći put vidiš troškovnik, znat ćeš cijene a popuste ćeš raditi kroz rabate na materijal i "ruke", ovisno o tome koliko trebaš spustiti i jel ti se to uopće isplati.
Da imate i malo pojma o cijenama nebi se moglo dogoditi da se razvlače nekakve razvodne kutije za glavni vod sa materijalom za 500 kuna.
nije samo stvar u cijeni, nego je i stvar u tome da HEP ima potpuno pravo obustaviti isporuku el.energije takvom kupcu.
Ako se to još ne događa, zakonska osnova je tu, i početi će te se izuvati u zraku kad se počne provoditi zakon.
uostalom kaj jedan popravljač gorenje veš mašina ima sa elektroinstalacijama?
Mazarin is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2010., 13:32   #79
No ovoj glupoj kamarili na vlasti ni ovo stanje nije dovoljno zamršeno i balkansko, pa sad u školovanje uvodi instalatere instalacija u stanove.
A pod pojmom instalater ulazi elektroinstalater, vodoinstalater, monter centralnog grijanja i plinoisntalater.
Pa će situacija biti još gora, jer imat će te "majstora" za sve instalacije, dobit će dozvole za prijavnice, i mimo zakona će raditi na građevini kao i svaka druga firma koja ima sve potrebne certifikate, jer po običaju nitko neće kontrolirati kakvi šlaprteki rade po zgradama!
Mazarin is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2010., 13:36   #80
Ma nabijem ja vas oba dvojicu na k..c samo pametujete tu po forumu evo i sad serete bez veze. Normalno ako nekom radiš 10 štekera da nećeš raditi elaborat , no ako se radi kuća ili zgrada koja ima projektnu dokumentaciju to je jasno da mora postojat procedura i cjenik i naravno građevinski dnevnik ako znate što je to. sad ste iz izvođenja instalacija počeli raditi znanstveni rad , s što bi tek bilo kad bi počeli praktični rad i u najgorem slučaju da naletite na sami beton.
Ajd pametnjaci i volio bih druge da pogledaju vaše komentare i neki puta mislim da su to dvije iste osobe samo pod drugim nadimkom.
sfar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:02.