Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.01.2014., 14:05   #61
Smile

Quote:
RBeac kaže: Pogledaj post
Dobro teta-elza daj nam informacije o drugim povoljnijim rasadnicima koji imaju trešnje na giseli 5. Ja imam plan posaditi 2500 stabala trešnje i trenutno sam u potraci za što boljim i povoljnijim sadnicama.
pozdrav evo ja se prvi puta logiram na forum i vidim da si ti htio zasadit nasad trešanja pa me zanima dali si ga zasadio i kako si zadovoljan sa sadnim materijalom i gdje si ga nabavio
možeš odgovorit mi na privat na
[email protected]
01vina is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2014., 23:05   #62
Quote:
Kakadu kaže: Pogledaj post
naša nova kuća imat će i mali (stvarno jako mali) vrt u koji, osim trave, namjeravamo posaditi i neko malo stabalce. spajajući lijepo s korisnim, razmišljamo o nekakvoj voćki. čitala sam o patuljastim trešnjama i sve mi zvuči privlačno, od lijepog cvijeta do ploda. e sad, koliko netko tko nema pojma o vrtu i biljkama općenito može uspješno uzgojiti trešnju? ima li tko kakav savjet? tipa gdje kupiti sadnicu, kako je i kada posaditi? ili savjet mani se toga, to je za znalce? svaki ću savjet ozbiljno razmotriti.

Znam da je post star, ali da se nebi drugi amateri zaletijeli. Pastuljste voćkice (trešnje) su cijepljene na slaboj bujnoj podlozi kak je Gisela 5, ona ima preplitak korijen. I onda takva voćkica u vrijeme suše uglavnom ljeti zahtijeva navodnjavanje kap po kap ili dvije kante vode po 15 litara bar minimum svaka tri dana da se neposuši ili zaustavi rast.
Plus takve sadnice na Giseli 5 koštaju oko 60kn po komadu, zato sam bio odlučio za svoje amaterske/osobne potrebe posaditi na podlozi Coltu. Trešnja raste do 3.5-4m u visinu i toliko otprilike u širinu, plus sadnica je upola jeftinija košta oko 30-35kn po sadnici. Istina koju godinu kasnije uđe u rod, al to je više manje jer nisu trešnje za prodaju.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2014., 07:06   #63
kakve su to ''patuljaste'' tresnje
nikad cula,a imam oko 15tak vocki , neznam tocan broj jer svake godine cijepimo mlade ,neke vocke ,plod im je ko jabuka velik, neke su manje,obicne,
al da su 'patuljaste' to neznam sto je, postoji jedino divlja tresnja, plod joj je velicine ribizla odprilike, okus je gorak i ona se ne jede, od nje se radi caj npr.
mislim, moze se jesti, al je gorka, ali zdrava. i predivno izgleda kad rodi
niptuck is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2014., 07:07   #64
kakve su to ''patuljaste'' tresnje
nikad cula,a imam oko 15tak vocki , neznam tocan broj jer svake godine cijepimo mlade ,neke vocke ,plod im je ko jabuka velik, neke su manje,obicne,
al da su 'patuljaste' to neznam sto je, postoji jedino divlja tresnja, plod joj je velicine ribizla odprilike, okus je gorak i ona se ne jede, od nje se radi caj npr.
mislim, moze se jesti, al je gorka, ali zdrava. i predivno izgleda kad rodi
niptuck is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2014., 11:02   #65
to su trešnje koje ne narastu u visinu pa ih možeš obrati bez ljestava.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2014., 12:23   #66
Quote:
soks kaže: Pogledaj post
to su trešnje koje ne narastu u visinu pa ih možeš obrati bez ljestava.
Patuljaste voćke su one koje su cjepljene na slabo bujnoj podlozi pa su niske rastom, a to omogućava berbu sa zemlje. Imaju plići korjen i nešto kraći životni vijek od bujnih sorata.
123Marijan is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2014., 23:59   #67
Quote:
niptuck kaže: Pogledaj post
kakve su to ''patuljaste'' tresnje
nikad cula,a imam oko 15tak vocki , neznam tocan broj jer svake godine cijepimo mlade ,neke vocke ,plod im je ko jabuka velik, neke su manje,obicne,
al da su 'patuljaste' to neznam sto je, postoji jedino divlja tresnja, plod joj je velicine ribizla odprilike, okus je gorak i ona se ne jede, od nje se radi caj npr.
mislim, moze se jesti, al je gorka, ali zdrava. i predivno izgleda kad rodi
Forumaši su ti objasnili, to ti je trešnja patuljastog rasta uglavnom veličine 40-50% u odnosu na podlozi sjemenjaka (divlja podloga/divlja trešnja na koju cijepiš željenu trešnju).
Znači ugrubo recimo da trešnja na divljoj podlozi kakvu poznaš ima rast visine do 6-7m i širine 5m (promijer krošnje), e sad ta patuljasta trešnja na podlozi Gisela 5 je rasta oko 2.5-3m visine i oko 2-2.5m širine.

Znači berači mogu bez problema dosegnuti rukama s zemlje visinu stabla do 2.5m, znači netrebaju im ljestve, takva trešnja puno prije dođe u rod obično već nakon dvije godine od sadnje. Dok ona na divljoj u rod dolazi tek nakon 5 godina od sadnje. A podloga Colt je između Gisele 5 i one na divljoj podlozi tj. oko 70% veličine u odnosu na divljoj podlozi.


To i ovako izgleda na slici, no tu je greška jer su stavili čovjeka da je visok preko 2m, al uglavnom to ti je to.

http://www.ashridgetrees.co.uk/produ...-Rootstock.jpg
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2014., 16:29   #68
vi pojma nemate o poljoprivredi ni o ničemu sličnom, tu nema brze i lake zarade a vama je samo to u glavi, zato lipo ostavite se toga i pustite ljude koji znaju i koji žele raditi da se bave s tim, a ne ležat doma i čekati da novci padnu s grane.
Userename is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2014., 21:02   #69
Quote:
Userename kaže: Pogledaj post
vi pojma nemate o poljoprivredi ni o ničemu sličnom, tu nema brze i lake zarade a vama je samo to u glavi, zato lipo ostavite se toga i pustite ljude koji znaju i koji žele raditi da se bave s tim, a ne ležat doma i čekati da novci padnu s grane.
Tko to nema pojma ?

Pročitao sam di tekstova o trešnjama i vidim da dio ljudi o tom znaju .

Imam nekoliko stabala trešanja u Slavoniji kalemljenih na divljoj trešnji a to znači i bujnijoj podlozi . Najveće stablo trešanja bilo je u dijelu HEP u Sl. Brodu , od 6 ostala su još 2 , dio smo nakalemili novih na divljoj trešnji .

Kod trešnje je bitno saditi sortu kojoj plod ne puca kod kiša . Ja imam 2 iznimno krupne , ali pucaju . Druge sorte ne pucaju .
Đuro Japaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2014., 16:33   #70
Quote:
Đuro Japaric kaže: Pogledaj post
Tko to nema pojma ?

Pročitao sam di tekstova o trešnjama i vidim da dio ljudi o tom znaju .

Imam nekoliko stabala trešanja u Slavoniji kalemljenih na divljoj trešnji a to znači i bujnijoj podlozi . Najveće stablo trešanja bilo je u dijelu HEP u Sl. Brodu , od 6 ostala su još 2 , dio smo nakalemili novih na divljoj trešnji .

Kod trešnje je bitno saditi sortu kojoj plod ne puca kod kiša . Ja imam 2 iznimno krupne , ali pucaju . Druge sorte ne pucaju .
Veliko stablo divlje trešnje, u Zagrebu, koje mi smeta u voćnjaku. Ima li netko tko bi ga srušio i platio? Hvala! 098 826 335
webstilus is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2014., 16:51   #71
Ti misliš da ti frajer sruši i da ti plati ? Kaj ozbiljno ?
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2014., 19:57   #72
Quote:
webstilus kaže: Pogledaj post
Veliko stablo divlje trešnje, u Zagrebu, koje mi smeta u voćnjaku. Ima li netko tko bi ga srušio i platio? Hvala! 098 826 335
Nije problem maknuti stablo ali to košta...ti plaćaš za rušenje.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2016., 02:34   #73
imam 3 velike trešnje, u godinama kad su jako rodne doslovce 95% plodova propadne na stablu jer mi beremo samo za sebe.
jel zna netko di bi možda mogao probao prodat trešnje, dal to kupuju možda slastičarne??
alkatraz123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2016., 06:17   #74
Quote:
alkatraz123 kaže: Pogledaj post
imam 3 velike trešnje, u godinama kad su jako rodne doslovce 95% plodova propadne na stablu jer mi beremo samo za sebe.
jel zna netko di bi možda mogao probao prodat trešnje, dal to kupuju možda slastičarne??
Slastičari su eventualno zainteresirani za tamne trešnje koje su sitnije i pogodne za kolač. Ni oni ne vole trešnju bez peteljke jer trune. Ali probaj ubrati uzorke i pitaj ih, možda im odgovaraju.

Trešnje lijepo rukom oberi sa peteljkom i na plac s njima.
Ovisno o krupnoći i izgledu, ponudi taj dan.. 15-25 kn po kg možeš dobiti od kupaca, na veliko ako nekom uvališ ni pola od toga.
U Rijeci ih je mala ponuda i budu i skuplje, lani krajem 5.mjeseca za svježu, dan prije branu čak 40kn je baba tražila na placu
Eh, sad je problem ako nisi u upisniku poljoprivrednih proizvođaća jer onda ne možeš prodavati na placu ali recimo po primorju ljudi dođu sa okućnice pred dućan, robu imaju već razvaganu po pola kg i kg i tu to prodaju u kratko vrijeme... uz nadu da neće naići inspektori bilo koje vrste ili policija.
Ako vide sumnjive osobe naglo ostavljaju robu i ulaze u dućan kao kupci
meliri is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2016., 13:02   #75
Imam već par godina nekoliko patuljasti trešanja, koje redovito rode, po 30 plodova na voćkici manjoj od 150 cm, ali ne rastu...trebala bih valjda s nečim pognojiti.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2016., 13:31   #76
Quote:
meliri kaže: Pogledaj post
Slastičari su eventualno zainteresirani za tamne trešnje koje su sitnije i pogodne za kolač. Ni oni ne vole trešnju bez peteljke jer trune. Ali probaj ubrati uzorke i pitaj ih, možda im odgovaraju.

Trešnje lijepo rukom oberi sa peteljkom i na plac s njima.
Ovisno o krupnoći i izgledu, ponudi taj dan.. 15-25 kn po kg možeš dobiti od kupaca, na veliko ako nekom uvališ ni pola od toga.
U Rijeci ih je mala ponuda i budu i skuplje, lani krajem 5.mjeseca za svježu, dan prije branu čak 40kn je baba tražila na placu
Eh, sad je problem ako nisi u upisniku poljoprivrednih proizvođaća jer onda ne možeš prodavati na placu ali recimo po primorju ljudi dođu sa okućnice pred dućan, robu imaju već razvaganu po pola kg i kg i tu to prodaju u kratko vrijeme... uz nadu da neće naići inspektori bilo koje vrste ili policija.
Ako vide sumnjive osobe naglo ostavljaju robu i ulaze u dućan kao kupci
nisam u upisniku, zato sam i pitao za slastičarnice
alkatraz123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2016., 15:53   #77
Quote:
soks kaže: Pogledaj post
Imam već par godina nekoliko patuljasti trešanja, koje redovito rode, po 30 plodova na voćkici manjoj od 150 cm, ali ne rastu...trebala bih valjda s nečim pognojiti.
Rastu sporo i maksimalna visina im je 3 do 4 m.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2016., 06:06   #78
@soks
Ako se radi o podlozi gisele 5, trešnje bi u trečoj ili četvrtoj godini morale biti u punom rodu.
To što sporo rastu, može biti više razloga. Trebalo bi ih pognojiti u kasnu jesen, u rano prolječe i odmah nakon cvatnje. Možeš ih pognojiti briketiranim organskim gnojivom ili umjetnim, stvar vlastitog izbora.
Dobro bi bilo mladim voćkama, kada je suša, svakih par dana izliti po kantu vode.
Puno je ovisno o tome kako je bila posađena. Jeli bila iskopana jama dovoljno široka i duboka (minimalno 80x80x60 cm) ili je bila posađena u jamicu tek toliko da je stalo korjenje. Da li je bila prilikom sadnje dobro pognojena ?
A možda im jednostavno ne odgovara tip zemlje.

Da li se provodi bilo kakva zaštita protiv nametnika (uši) i bolesti (šupljikavost lista, cvijetna monilija, kozičavost)
Evo par slika za usporedbu. trešnje na gisele 5 u trečoj i četvrtoj godini.
https://www.dropbox.com/sh/wu8wbvryu...CaKl2xO7a?dl=0
https://www.dropbox.com/sh/l7hj29ysr...vg57bJeea?dl=0
https://www.dropbox.com/sh/rqdi4mfo3...PamtBqlPa?dl=0
zribaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2016., 20:29   #79
taman se jučer tu raspitam o prodaji jer su bile ekstremno rodne, kad sinoć mraz uništi sve
alkatraz123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2016., 21:56   #80
Quote:
alkatraz123 kaže: Pogledaj post
taman se jučer tu raspitam o prodaji jer su bile ekstremno rodne, kad sinoć mraz uništi sve
Nisi jedini. Na okučnici katastrofa a u voćnjak i vinograda nemam srca otiči pogledat.
zribaric is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:14.