Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.07.2014., 13:56   #1081
Quote:
optikav kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

prskanje mlijekom je dobro, ali paradajz treba prskati poslije svake kiše jer kiša ispire mlijeko. No, još efektnije (isprobano) je špricanje paradajza sa otopinom: 2L vode, 2-3 kavene žličice sode bikarbone, 1-2 kapi biljnog ulja i 1 kap deterdženta za suđe (dobro je pronaći kakav ekološki, ja nisam )
Ovo sredstvo je iznenađujuće učinkovito, ali naravno, prskanje treba ponoviti 1puta tjedno ili svaki put nakon kiše.
Oboljele listove rajčice odrežem škarama, zapalim van povrtnjaka, a rajčicu prskam i to po svuda, po listovima, ispod listova, po stabljici i plodovima. Nemojte štedjeti!!! Prvo vrijeme ponovim prskanje još 2 dana za redom jer nisam sigurna da li sam uspjela poprskati svaki list. Nakon toga prskam 1 puta tjedno. Plamenjača, ako je još i prisutna, puno se sporije širi ili nestane. Tako alkalna okolina nije pogodna za razvijanje gljivica.
Sretno!
Da prestanete lupetat gluposti?
Plamenjača ili pepelnica na rajčici se suzbija nekim fungicidom. najčešće na bazi bakra.
Ali, ako netko vjeruje da će mu kućne čarolije spasiti nasad, nemam ništa protiv.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2014., 14:31   #1082
Meni isto plamenjača potamani paradajz.
Nemam više snage za prskanje, te pripravcima od češnjaka, te od koprive, te jednom mlijekom, pa fungicidom... ne mogu više.
Što reć koju posluku porati? Kome??
__________________
Agni Parthene Despina I believe. Heroji žive vječno. .
Uranija is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2014., 14:37   #1083
Poljoprivedni portali preporučuju: Difcor, Dimark 40 Me ili Oriva. S tim da se meni čini Ortiva kao najpogodniji fungicid jer djeluje kako na baršunastu pljesanj tako i na plamenjaču, a i karenca mu je relativno kratka (7 dana).
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2014., 20:36   #1084
posijala sam danas mahune,niske šarene i žute,nisam imala olovkice...

a fazana budem s mahunama

Zadnje uređivanje LaPerLa Tagetes : 24.07.2014. at 20:58.
LaPerLa Tagetes is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2014., 20:52   #1085
Quote:
Uranija kaže: Pogledaj post
Meni isto plamenjača potamani paradajz.
Nemam više snage za prskanje, te pripravcima od češnjaka, te od koprive, te jednom mlijekom, pa fungicidom... ne mogu više.
Što reć koju posluku porati? Kome??
ja eto još za sad hvala bogu nisam s ničim prskala paradajz (nisam ništa prskala)
ove godine sam okružila paradajz kadificama i bosiljkom konačno mi i taj bosiljak uspio....
LaPerLa Tagetes is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2014., 21:14   #1086
Quote:
LaPerLa31 kaže: Pogledaj post
posijala sam danas mahune,niske šarene i žute,nisam imala olovkice...

a fazana budem s mahunama
bolji je fazan s krumpirom...
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2014., 22:22   #1087
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
bolji je fazan s krumpirom...

A najbolja je juha
__________________
"Ako te je žena ostavila jer si kladioničar, neradnik i debilčina, ti uzmi svoju pedestrojku i otresi rafalčinu!
Osjećat ćeš se bolje"
pinzgauer is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2014., 20:16   #1088
a kao ono,ne diraj fazana

kad sadite presadnice kelja,cvjetače i kupusa ?
LaPerLa Tagetes is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2014., 21:38   #1089
Quote:
LaPerLa31 kaže: Pogledaj post
a kao ono,ne diraj fazana

kad sadite presadnice kelja,cvjetače i kupusa ?
trebalo je već biti posađeno prije mjesec dana.
posadi što prije.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2014., 20:51   #1090
nije bilo mjesta,budem iza nedjelje......
LaPerLa Tagetes is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2014., 22:46   #1091
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Da prestanete lupetat gluposti?
Plamenjača ili pepelnica na rajčici se suzbija nekim fungicidom. najčešće na bazi bakra.
Ali, ako netko vjeruje da će mu kućne čarolije spasiti nasad, nemam ništa protiv.
To je u redu - da oni koji žele prskaju fungicidima, a oni koji žele svoje povrće štititi sredstvima u kojima nema bakra i sličnih mu elemenata, budu osuđeni na godine eksperimentiranja, propalih nasada, ali i uspješnih zaključaka.
I u redu je da se tada vesele rezultatima.
Osobno, rajčicu nikada ne bih prskala fungicidom - ali, to sam samo ja.
Pritom ne lupetam gluposti...
lila blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2014., 23:07   #1092
Quote:
LaPerLa31 kaže: Pogledaj post
a kao ono,ne diraj fazana

kad sadite presadnice kelja,cvjetače i kupusa ?
Njihova minimalna vegetacija je 65 dana od presađivanja...
F@@hrenheit is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2014., 08:15   #1093
Nakon ubranih 7 kila kornišona od 2- 5 cm, napalo me pjegama po lišću, znači ostalo mi je 10 dana do raspada sistema, koja frka u prirodi, jučer je kiša paduckala a pčele su pod mus oprašivale cvjetove na krastavcima, znaš ono ko u crtiću, lete i izbjegavaju kapljice dok padaju..........
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2014., 08:49   #1094
Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
Nakon ubranih 7 kila kornišona od 2- 5 cm, napalo me pjegama po lišću, znači ostalo mi je 10 dana do raspada sistema, koja frka u prirodi, jučer je kiša paduckala a pčele su pod mus oprašivale cvjetove na krastavcima, znaš ono ko u crtiću, lete i izbjegavaju kapljice dok padaju..........


P.S. Ja sam odustao, svejedno mi je više, morao sam iskopati luk i krumpir da ne istruli, ovo sve ostalo je bolesno, od paradajza, paprike, patidžana, krastavaca, tikvica..

Jedino me izvlače cikla, mahune, grah i zelje ove godine da barem nešto imam da valja
__________________
"Ako te je žena ostavila jer si kladioničar, neradnik i debilčina, ti uzmi svoju pedestrojku i otresi rafalčinu!
Osjećat ćeš se bolje"
pinzgauer is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2014., 14:00   #1095
šmrc, paradajz ću zapaliti...što drugo, što ćete vi sa bolesnim stabljikama i plodovima...ja sam ih prvo bacala u smeće, al sad ih je tona bolesna, gotovo svi i to više ni ne stane u kantu...

meni su paprike odlične, krastavci su do sad bili dobri, pred par dana lišće na nekima počelo žutiti...

graška, mahuna i cikle ove g.ko u priči...

al paradajzi...tuga jedna...
zarana is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2014., 14:33   #1096
Quote:
zarana kaže: Pogledaj post
šmrc, paradajz ću zapaliti...što drugo, što ćete vi sa bolesnim stabljikama i plodovima...ja sam ih prvo bacala u smeće, al sad ih je tona bolesna, gotovo svi i to više ni ne stane u kantu...

meni su paprike odlične, krastavci su do sad bili dobri, pred par dana lišće na nekima počelo žutiti...

graška, mahuna i cikle ove g.ko u priči...

al paradajzi...tuga jedna...
U Hrvatskom zagorju nisam vidio niti jedan živ paradajz svi su se posušili, moji paradajzi isto tako polako ali sigurno propadaju i još su skroz ekološki, eh danas nema ništa od eko uzgoja u kišnoj godini. A susjedi koji su barem jednom pošpricali rastu kao u plasteniku na sigurnom i njih nemuči ovo vrijeme i plamenjača, plodovi normalno dozrijevaju i zdravi su. Da sam barem jednom pošpricao imao bih kaj brati na veliko, a ovako mi bude propao pa ću jesti kupljeni paradajz koji su n-ti puta pošpricali jer nitko ne nadzire dali su proizvodi sigurni za jesti.
Ništa iduće godine ide sigurno dvije šprice kemije, bolje i to nego da jedem onaj paradajz kod kojeg su prestali brojati koliko puta su špricali, a od karence nema ni k.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2014., 16:17   #1097
Mislim da ni dva prskanja ove godine nebi pomogla. Previše ekstremna godina.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2014., 17:34   #1098
Ja sam složil cuperblau, još nije bilo ni p od ploda, onda sam šprical s onim kaj sam napisal 25.07., 7 dana karenca, i vide se naznake na lišću, suši se, ali meni je to ko svake godine ( kad nisam šprical), bacil sam jedno 5 plodova do sad , na koje sam naišel, ali koliko vidim paradajza bu ko dreka, ak se obestini prognoza za sljedećih nekoliko dana, do sada sam ubral 8 kg rajčice, 11 krastavaca, 7 kornišona,8 kg tikvica, 4 paprike i 1 kelj da mi ne pojedu pilići, mamicu im se najedem juhe, sam prođu kroz okno od ograde i juriš na kelj i paradajze.

Čikn vings bum od njih napravil....
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2014., 18:45   #1099
Quote:
SAS kaže: Pogledaj post
U Hrvatskom zagorju nisam vidio niti jedan živ paradajz svi su se posušili, moji paradajzi isto tako polako ali sigurno propadaju i još su skroz ekološki, eh danas nema ništa od eko uzgoja u kišnoj godini. A susjedi koji su barem jednom pošpricali rastu kao u plasteniku na sigurnom i njih nemuči ovo vrijeme i plamenjača, plodovi normalno dozrijevaju i zdravi su. Da sam barem jednom pošpricao imao bih kaj brati na veliko, a ovako mi bude propao pa ću jesti kupljeni paradajz koji su n-ti puta pošpricali jer nitko ne nadzire dali su proizvodi sigurni za jesti.
Ništa iduće godine ide sigurno dvije šprice kemije, bolje i to nego da jedem onaj paradajz kod kojeg su prestali brojati koliko puta su špricali, a od karence nema ni k.
Moja je rajčica isto u dosta lošem stanju, pobrala sam dosta zelenih plodova koji će otkinuti dozrijeti na suncu (ne na stabljici).

Što se tiče tvojih "radikalnih odluka" i susjeda s odličnom rajčicom - razumijem razočarenje, ali skromno mislim da bi bilo dobro dvaput promisliti...samo moje mišljenje, nemoj se ljutiti.

Naime, ova je godina bila tako nepogodna za rajčicu da je jako teško bilo prskanjem iskontrolirati tijek stvari. (Da nije susjed i koji put više prskao, nego što je priznao? I bi li ti jedno prskanje bilo dovoljno za obilnu berbu?)

Sve jako ovisi i o regiji.
Kod mene ima puno ljudi iz cca. istog područja (iste vremenske prilike) koji su prskali od 5-7 puta, znam čak jednog koji je prskao ravno 12 puta (da, da, nisam krivo napisala). Rajčica im je u istom ili gorem stanju nego moja, uključivši i onog s 12 prskanja.
Ja ću izabrati ove godine (djelomično) preskočiti rajčicu i uživati u onome što je izvrsno uspjelo (bolno, jer rajčicu jako volim , ali što je, tu je).

No, svake godine nešto propadne i ja to uzimam kao usud "neprskajućih" vrtlara...i nekako sam na to unaprijed spremna i sretna da (ipak) uspije većina posijanog i zasađenog.
lila blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2014., 18:52   #1100
Quote:
zarana kaže: Pogledaj post
šmrc, paradajz ću zapaliti...što drugo, što ćete vi sa bolesnim stabljikama i plodovima...ja sam ih prvo bacala u smeće, al sad ih je tona bolesna, gotovo svi i to više ni ne stane u kantu...

meni su paprike odlične, krastavci su do sad bili dobri, pred par dana lišće na nekima počelo žutiti...

graška, mahuna i cikle ove g.ko u priči...

al paradajzi...tuga jedna...
+1 (većinom isto)
Ja sam oduševljena graškom - stalno ga jedem (to je neka vrsta utjehe) i mrkvom.
lila blue is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:31.