Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.02.2013., 14:46   #41
Quote:
pinzgauer kaže: Pogledaj post
Onda recimo mliječni proizvodi su vrlo traženi i uvijek se može zaraditi lijep novac od dvije kravice( domaće mlijeko, sir, putar, vrhnje).

Pa onda svake godine jedno tele koje se proda i tu se uzme nekih 2500 kuna.
Neću citirati cijeli post; lijepo je napisan al lako je lijepo tako pisati kad vama taj vaš grunt nije primarni izvor zarade; isto kao što bi i mi crkli da moramo preživjeti samo od svog vrta i zemlje.

Ovo s dvije kravice je teški nonsens, nemojte se uvrediti al ne znate kaj ste napisali. Prijateljica nam ima daleko veći broj kravica, muznih, godinama se time bave i ne da im je krvavo nego je krvavo; sreća je kaj joj muž radi u firmi pa imaju jednu ziher plaću ( kolko ikaj mmože ziher biti danas ) u kući. I ta ne staje, od 05 u jutro svakog dana pa do kasno navečer; svakog dana.
__________________
"pa koju picku materinu hoces nesto cega se bojis? ucini sebi uslugu i ostalima, makni se od pasa" by typhoid_mary
ja u kutu is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 14:50   #42
Malo se pretjerano nabacijete mogućnostima, i načinima dobre zarade od poljoprivrede. Mora biti da ova gospodarstva što svakodnevno propadaju vode stvarno neuki seljaci koji imaju stogodišnju tradiciju života na selu i proizvodnje nekih proizvoda. To se proda 45 pilića, to se traži povrće , sir, voće.. No ne možete istovremeno hraniti kravicu i prodavati sir na štandu, u selu ga ne možete prodati jer nikom ne treba, a sigurno se ne isplati sir ili dva voziti na prodaju u grad.
Imam dosta jabuka, ima i kod susjeda koji ne dolaze i ne beru ih, zato sam napravio 50 litara jabučnog octa. 25 kn litra ako koga zanima, od jabuka koje ne znaju što je prskalica, potpuno prirodan i ekološki, mutan jer nisu dodavna bistrila niti je filtriran. Dostava poštom dvadesetak kuna, osobno dostavljam za 50 kn pa vi vidite hoćete li taj ili onaj iz Konzuma po 12 kn. Eto masne zarade na octu.
Pretprošle godine bilo oraha skoro 10 kg očišćenih, prošle godine niti jednoga! Bilo je i krumpira, a prošle godine ispalo gotovo manje od onog što sam posadio. Suša uzela više od pola svega što je bilo u zemlji, paprike bile ko šljive , rajčice malo veće. Prava zarada od koje se može živjeti, nema što! Vinari ubrali 10% od uobičajenog uroda, pčele dale trećinu meda od uobičajenog, tko je htio više vozio je pčele u Slavoniju pa eto zarade od 2500 kn.
Samo se nadajte da je to tako lako..
Moslavina is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 14:55   #43
Quote:
pinzgauer kaže: Pogledaj post
Upravo sam izračunao da sa 15 košnica možeš zaraditi 1800 kuna mjesečno.




Nitko ne govori o velikoj zaradi i lagodnom životu od 15 košnica.
Govorimo o tome da je to samo jedan od načina zarade koji nije uopće zahtjevan a 1800 kuna mjesečno od 15 košnica je super lova.

Ne znam vaše poimanje lagodnog života ali meni je lagodan život kad ne moram ići negdje na posao a imam dovoljno za pokriti svoje troškove.

Ako može moj susjed , ne vidim zašto ne bih mogao ja.
Praksa ti je nešto sasvim drugo od računice , bilo bi to dobro kad nebi tu bilo nikakvih troškova , ajde pitaj susjeda za troškove nemoj samo računat susjedovu zaradu po svojoj računici ,,, i još nešto bi bilo dobro kad bi se med mogao vadit 2 put mjesečno .... imam pčele vjeruj računica je jedno a praksa drugo .
cb3000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 15:05   #44
Quote:
ja u kutu kaže: Pogledaj post
Neću citirati cijeli post; lijepo je napisan al lako je lijepo tako pisati kad vama taj vaš grunt nije primarni izvor zarade; isto ako što bi i mi crkli da moramo preživjeti samo od svog vrta i zemlje.

Ovo s dvije kravice je teški nonsens, nemojte se uvrediti al ne znate kaj ste napisali. Prijateljica nam ima daleko veći broj kravica, muznih, godinama se time bave i ne da im je krvavo nego je krvavo; sreća je kaj joj muž radi u firmi pa imaju jednu ziher plaću ( kolko ikaj mmože ziher biti danas ) u kući. I ta ne staje, od 05 u jutro svakog dana pa do kasno navečer; svakog dana.

Gle, ja to ne pišem iz glave nego iz iskustva svog susjeda-prijatelja kojeg gledam skoro svaki dan.

Ima dvije krave.
U zadnjih godinu dana je imao i prodao dva teleta od 100-120 kila.
220x50=11000

Svaki dan, da hoće može napraviti jedan tvrdi sir, od svojeg mlijeka, i prodati ga za 40 kuna.
On to radi od jeseni do proljeća.
150x40=6000


10 kokoši, svaki dan 7-8 jaja.
Domaća jaja se prodaju po 3 kuna/komad bez problema.
7x30x3= 630

Breskve- 10tak stabala, urod oko 30 kila po stablu
10x30x10=3000


itd,itd

Pa vi računajte.


Da li ima posla?
Ima.
Da li je lako?
Nije lako.

I znaš kaj on kaže?
Veli on meni:
"Kumeki bi hteli biti gospoda ali ne ide to"
"Njima se niš ne 'splati"
" A kak se meni 'splati?"


Nemojte krivo shvatiti, ne kažem ja da cvjetaju ruže , samo želim reći da nekome tko želi raditi i živjeti na selu, to nije nemoguće ostvariti.
__________________
"Ako te je žena ostavila jer si kladioničar, neradnik i debilčina, ti uzmi svoju pedestrojku i otresi rafalčinu!
Osjećat ćeš se bolje"
pinzgauer is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 15:08   #45
Quote:
cb3000 kaže: Pogledaj post
Živim na selu ,, nikad čuo ni vidio da se možesa 10-15 košnica zarađivat dvije i pol tisuće kuna mjesečno ,,, kakve su to pčele ko bumbari ....
Čuj, uz dobro znanje i pčelarenje s dvije matice po košnici, te s oko 60 000 pčela po košnici često se može izvući lijepa količina meda.
Prema dosadašnjim saznanjima najoptimalnije pčelarenje je s oko 30 000 pčela po košnici. Manje prinosa nego s dvije matice ali i puno manje posla.
Neka procjena je da je s 30 košnica moguće ekonomsko pčelarenje.
Zatim recimo neko prijevozno sredstvo s prikolicom (ili bez) na koje je moguće natovariti tih 30 košnica bez potrebe za istovaranjem istih (viđano po sajmovima jako lijepih rješenja), te vozanje pčela na više nego četiri paše. Bagrem nizinski, zatim planinski, uljana repica, suncokret, livada, vrijesak, šumska paša.... Ko zna taj može nabrati dosta toga. Ja se još uvijek učim i moje pčelice za sad ne mrdaju, što skupe okolo to moji bliži i ja mažnjavamo.
Veći broj košnica zahtjeva i veći broj ruku koje se moraju brinuti oko njih.
Uz dodatnu zanimanciju i učenje ljudi svašta iščačkaju.
Prije nekoliko mjeseci sam gledao na Plodovima zemlje čova našao mušterije i to ni manje nego u Japanu za svoj propolis. Ne može dovoljno proizvesti te moli i druge pčelare da se priključe. Prema njegovoj tvrdnji potpuno se preorjentisao na proizvodnju propolisa a na minimalno sveo med i pelud.
tzipiripi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 15:18   #46
Quote:
pinzgauer kaže: Pogledaj post
10 kokoši, svaki dan 7-8 jaja.
Domaća jaja se prodaju po 3 kuna/komad bez problema.
7x30x3= 630
Svekrva ima baš tih 10 kokica; ne, ne snesu svaki dan 7-8 jaja, zimi ta brojka bude 3-4 maximum; a pojedu ko jedan pajcek, kosi se za njih, bere zelenje, minimalno jedu šrota i kemijskih pizdarija; bude jaja ( zimi ) dovoljno za njih i nas, Ljeti se nekaj i proda, prodaje ih za kunu. Frend se ozbiljnije time bavi, ne jednom sam vidla kako fura dostavu u Zg; 100 do 150 jaja, po 1,5 kunicu.



Quote:
pinzgauer kaže: Pogledaj post
Nemojte krivo shvatiti, ne kažem ja da cvjetaju ruže , samo želim reći da nekome tko želi raditi i živjeti na selu, to nije nemoguće ostvariti.
Neko tko želi živjeti i preživjeti od svog rada na selu treba ,danas, dići poveliku kredu da bi započeo i moliti bogove i sve svece da bude imao kome plasirati svoje proizvode pa od prodanog platiti ratu kredita pa onda i namiriti sve režije pa i nekaj sebi staviti na stol.
__________________
"pa koju picku materinu hoces nesto cega se bojis? ucini sebi uslugu i ostalima, makni se od pasa" by typhoid_mary
ja u kutu is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 15:27   #47
[QUOTE=pinzgauer;43613089]

Quote:
Nemojte krivo shvatiti, ne kažem ja da cvjetaju ruže , samo želim reći da nekome tko želi raditi i živjeti na selu, to nije nemoguće ostvariti.
Di su gljive, sumske jagode, kupine, sipak i ko zna koliko toga jos sto se da ubrati a da ne sadis. Samo punis skrinju
Naravno jedna skrinja nece biti dovoljna, ako je kakva rjecica u blizini za ribu, puska za zeca, svinju, srnu.....

i najbolji su mi ovi koji govore kako je tezak zivot seljaka, jerbo kao moj u Zagrebu nije, nama je lako
Topla piva is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 15:31   #48
[QUOTE=pinzgauer;43613089]
10 kokoši, svaki dan 7-8 jaja.
Domaća jaja se prodaju po 3 kuna/komad bez problema.
7x30x3= 630

pitaj tog suseda kome prodaje po 3 kune jaja? jesi li ti kad kupio od njega jaja po toj cijeni?
iskreno prvi puta čujem za takvu cijenu.
lako se onda stvara teorija o lakoj zaradi na selu.
VOLVO 940GL is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 15:33   #49
Quote:
pinzgauer kaže: Pogledaj post
Gle, ja to ne pišem iz glave nego iz iskustva svog susjeda-prijatelja kojeg gledam skoro svaki dan.

Ima dvije krave.
U zadnjih godinu dana je imao i prodao dva teleta od 100-120 kila.
220x50=11000

Svaki dan, da hoće može napraviti jedan tvrdi sir, od svojeg mlijeka, i prodati ga za 40 kuna.
On to radi od jeseni do proljeća.
150x40=6000


10 kokoši, svaki dan 7-8 jaja.
Domaća jaja se prodaju po 3 kuna/komad bez problema.
7x30x3= 630

Breskve- 10tak stabala, urod oko 30 kila po stablu
10x30x10=3000


itd,itd

Pa vi računajte.


Da li ima posla?
Ima.
Da li je lako?
Nije lako.

I znaš kaj on kaže?
Veli on meni:
"Kumeki bi hteli biti gospoda ali ne ide to"
"Njima se niš ne 'splati"
" A kak se meni 'splati?"


Nemojte krivo shvatiti, ne kažem ja da cvjetaju ruže , samo želim reći da nekome tko želi raditi i živjeti na selu, to nije nemoguće ostvariti.
ova računica o teletu je neistinita , jučer sam prodao tele imalo je 120 kila žive vage je plaćeno po 25 kuna , da je bilo klano što nesmiješ više doma raditi sam već veterinarska putnica pa pravac najbliža klaonica klaonica košta 1000 kuna , putnica 120 kuna dezinfekcija prikolice u kojoj ćeš tele voziti je dodatnih 100 kuna . tele od 120 kila ima makar 30 kila otpada pa si sada poračonaj kolko je susjed zaradio . sir ti je od 10 litara mlijeka 30-35 kuna , nisi poračunao kolko kokice pojedu šrota kukuruza pa onda izračunaj dobitak od deset kokoši i deset jaja ,za breskve nisi predvidio mraz pa ćeš prodat klinac, i ustvari kad je to tolko jednostavno primi se posla pa ćeš nam reć za godinu dana kako je ....
cb3000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 15:35   #50
[QUOTE=Topla piva;43613545]
Quote:
pinzgauer kaže: Pogledaj post


Di su gljive, sumske jagode, kupine, sipak i ko zna koliko toga jos sto se da ubrati a da ne sadis. Samo punis skrinju
Naravno jedna skrinja nece biti dovoljna, ako je kakva rjecica u blizini za ribu, puska za zeca, svinju, srnu.....

i najbolji su mi ovi koji govore kako je tezak zivot seljaka, jerbo kao moj u Zagrebu nije, nama je lako
možeš ti lovit divljinu ak si sam u divljini jer ak te dobri susjed vidi i prijavi tek buš onda imel lak život.
bu ti sudec vrezal 6 meseci rešta pa ti bu laki život. ne plačaš režije a sve ti serviraju i brinu se o tebi kad ideš spat i kad si budan, a moreš ih gnjavit u zdrav mozak. ipak je zakon na tvojoj strani. onda ih još i za nekaj tužiš i pak si zaradil

Zadnje uređivanje VOLVO 940GL : 13.02.2013. at 15:41.
VOLVO 940GL is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 15:35   #51
[QUOTE=Topla piva;43613545]
Quote:
pinzgauer kaže: Pogledaj post


Di su gljive, sumske jagode, kupine, sipak i ko zna koliko toga jos sto se da ubrati a da ne sadis. Samo punis skrinju
Naravno jedna skrinja nece biti dovoljna, ako je kakva rjecica u blizini za ribu, puska za zeca, svinju, srnu.....

i najbolji su mi ovi koji govore kako je tezak zivot seljaka, jerbo kao moj u Zagrebu nije, nama je lako
KAo da u Zagrebu nema divljači.. pogleč u Maksimiru. A znaš ti pošto je kila žirafetine? I sve se proda odmah..sve.
Moslavina is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 15:41   #52
Ode tema u...
Staromodan is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 15:41   #53
[QUOTE=Topla piva;43613545]
Quote:
pinzgauer kaže: Pogledaj post


Di su gljive, sumske jagode, kupine, sipak i ko zna koliko toga jos sto se da ubrati a da ne sadis. Samo punis skrinju
Naravno jedna skrinja nece biti dovoljna, ako je kakva rjecica u blizini za ribu, puska za zeca, svinju, srnu.....

i najbolji su mi ovi koji govore kako je tezak zivot seljaka, jerbo kao moj u Zagrebu nije, nama je lako
Bravo, to nisam ni spomenuo.

Ali pazi, 90% ljudi koji žive na selu ne budu išli brati ni jagode ni gljive jer se njima to "ne 'splati".

U jebenom Zaboku na placu prodaju vrganje skuplje nego u Zagrebu a šume su bile krcate vrganjima

Sused isto tako ustreli 7-8 srna godišnje i proda ih restoranima (nama srne prolaze kroz zemljište a okolo su šume).

Ej, pa jel vi znate koja je to lova?

Ali kumeki to ne rade, kumeki su prodali sve kaj imaju i kupili si stanove u Zaboku i sad plaćaju plin i kupuju vrganje na placu.

Jer njima se " ne 'splati" brati gljive i grijat se na drva.

Ali vidim da u zadnje vrijeme je nastala panika i svi pile i ruše drva, sad im se 'splati.

U selu di sam ja je bilo normalno da svaka kuća ima kravu.

Sad krave ima samo moj susjed.

Ali kumekima se to ne 'splati, u Konzumu im je bolje.

Ali plakali bu oni za kravom još malo, to vam garantiram.
__________________
"Ako te je žena ostavila jer si kladioničar, neradnik i debilčina, ti uzmi svoju pedestrojku i otresi rafalčinu!
Osjećat ćeš se bolje"
pinzgauer is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 15:49   #54
Neću više ništa komentirat ,, o životu na selu , lako je pričat , ono isto tele koje sam proda 120 kila teško po 25 kuna žive vage , se nije moglo poleći prirodno već carskim rezom , veterinari odnijeli 2500 kuna , prodao sam i 3 100 kilaša prasca za 3000 kuna a godinu dana su hranjeni , sa purama sam se jebavao od 3. mjeseca do sisveta jedva prodao po 35 kuna kilu , guske isto tako , jaja više ni ne pokušavam prodat razdijelim ili bacim psima , svinjama , krumpir sam prodavao 1 kunu kilu . prošli mjesec mesaru je prodana krava 650 kila teška za 3500 kuna ......... da ne nabrajam više ...... ili ako želite mogu još .... na moru nisam bio 30 godina ...... ustajem u 5 ujutro . prošlog tjedna se prasila svinja cijelo popodne i cijelu noć sam presjedio kraj nje jer treba pomoć oko prašenja , stisla zima već tjedan dana grijalica grije praščiće danonoćno ,,, jako će se isplatit prodat 25 kola živog odojka za 450 kuna ...........
cb3000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 15:49   #55
danas se seljaku ( cast izuzecima) ne da raditi.
sve je zaraslo..zemlja stoji.

Moji susjedi su svasta komentirali kad sam rekla da cu uzeti skotsko govedo.
Kravu koja ne treba stalu, ne treba ju musti... zivi pustena na livadi. osigurati joj trebas samo vodu i zimi sjeno.
A meso je izvrsno!!!

I to je kapital. i to se moze prodati.

A kaj seljak zna... samo za pšenicu i kuruzu. I dalje od toga ne zna i nece .."jel su tako radili njegovi starci". To sam puno puta cula... nazalost1
tonka is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 15:52   #56
Quote:
Staromodan kaže: Pogledaj post
Ode tema u...
Šteta da; i to samo zato kaj je nekima sve to zajebancija.

Quote:
tonka kaže: Pogledaj post
A kaj seljak zna... samo za pšenicu i kuruzu. I dalje od toga ne zna i nece .."jel su tako radili njegovi starci". To sam puno puta cula... nazalost1
Dobro, s ovime bi se složila, podosta naših ljudi se neda "krstiti" i nikako da prihvate napredak te ga primjene na svoje iskustvo i znanje.
__________________
"pa koju picku materinu hoces nesto cega se bojis? ucini sebi uslugu i ostalima, makni se od pasa" by typhoid_mary
ja u kutu is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 15:54   #57
[QUOTE=ja u kutu;43613359]
Quote:
Neko tko želi živjeti i preživjeti od svog rada na selu treba ,danas, dići poveliku kredu da bi započeo i moliti bogove i sve svece da bude imao kome plasirati svoje proizvode pa od prodanog platiti ratu kredita pa onda i namiriti sve režije pa i nekaj sebi staviti na stol.
Kakva kreda? Covac veli da ima vikendicu na selu, pa nije valjda ta vikendica na drvetu ima valjda i zemlje okolo.
Topla piva is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 16:01   #58
[QUOTE=ja u kutu;43614037]
Quote:
Šteta da; i to samo zato kaj je nekima sve to zajebancija.
Daj jos ispricaj kako se pece rakija i kako svako selo ima "knjiznicu" u kojoj se redovito "citaju" knjige
Topla piva is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 16:04   #59
Daj Piva, ne trolaj bez veze; ak moreš nekaj konstruktivno napisati, napiši; nema potrebe da se forsaš iz velegradskog stana.
__________________
"pa koju picku materinu hoces nesto cega se bojis? ucini sebi uslugu i ostalima, makni se od pasa" by typhoid_mary
ja u kutu is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 16:10   #60
Quote:
ja u kutu kaže: Pogledaj post
Daj Piva, ne trolaj bez veze; ak moreš nekaj konstruktivno napisati, napiši; nema potrebe da se forsaš iz velegradskog stana.
Ne razumijem sto ti nije jasno?
Zelis da pisem kako je zivot na selu krvav i tezak!? Kao moj zivot u stanu nije?
Ja ne moram ujutro u pol 6 na posao, ne moram platiti rezije da bi mi bilo toplo u tom stanu!
Nego, daj ti meni konstruktivno odgovori koliko jedna kuca na selu placa rezije!?
Topla piva is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:47.