Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.08.2015., 09:43   #361
Quote:
Harf kaže: Pogledaj post
E, vidiš draga Naftali. Bog se sigurno može dokazati! Cijelo vrijeme ti o tome govorim. Kakva je to vjera koja nema dokaz za svog Boga? A druga je stvar ako netko ne želi čuti dokaz (ima i takvih).
Neću komentirati drugo jer nema veze s temom.

Što se tiče ovoga, dokaza za Boga nema. To sam ti rekla i prije 5 godina.

Čovjek može naslućivati i vjerovati na temelju nekih egzistencijaalnih znakova da postoji Bog, ali dokaza nema, kao što ne postoji metoda verifikacije koja bi mogla utvrditi istinitost teze da postoji Bog.
naftali is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2015., 10:41   #362
Quote:
naftali kaže: Pogledaj post
Što se tiče ovoga, dokaza za Boga nema. To sam ti rekla i prije 5 godina. Čovjek može naslućivati i vjerovati na temelju nekih egzistencijaalnih znakova da postoji Bog, ali dokaza nema, kao što ne postoji metoda verifikacije koja bi mogla utvrditi istinitost teze da postoji Bog.
Eto šta sam doživio. Da mi katolik kaže da nema dokaza za Boga, niti da postoji metoda verifikacje kojom bi se moglo potvrditi njegovo postojanje. A postoji oboje, Naftali... i dokaz i metoda verifikacije.
Harf is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2015., 11:00   #363
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Ako pročitaš moj post prije, uvidjet ćeš da sam povukla crtu između jednog i drugog,
zato ovisno koji je čovjeku cilj do čega ili do koga, jer ne, ni blizu nije isto.
bome niusam razumio, dođe kao pitijevski dvosmisleno.

osvrt je bio na isusa i njegov put od rođenja, djelovanja, smrti, uskrsa.
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2015., 11:06   #364
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Pitanje je što znači biti jedno s bogom?

Biti jedno s diktatorom kojeg nasilnici 2000 godina sileći ljude promoviraju?

Što to znači zapravo biti jedno s bogom?

I tko je zapravo spasitelj i čemu uopće spasitelj ako može biti bilo tko jedno s bogom?
to bi trebali pitati kršćanske mistike..vjerojatno neki zanos.

gnostici su razvili takva znanja i njima je upravo to cilj, transformacija i ritualno uskrsnuće itd., koliko shvaćam ta 'dogma' (plus znanja iz alexandrije, a to iam veze s egiptom, a i židovima onda) je suština zapadnjačke ezoterije..
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2015., 11:06   #365
Quote:
Harf kaže: Pogledaj post
Eto šta sam doživio. Da mi katolik kaže da nema dokaza za Boga, niti da postoji metoda verifikacje kojom bi se moglo potvrditi njegovo postojanje. A postoji oboje, Naftali... i dokaz i metoda verifikacije.
Ti ako misliš da možeš verificirati Boga, slobodno izvoli....evo, podij je tvoj.
Opovrgni moju konstataciju.
naftali is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2015., 11:11   #366
Quote:
Fantasist kaže: Pogledaj post
bome niusam razumio, dođe kao pitijevski dvosmisleno.

osvrt je bio na isusa i njegov put od rođenja, djelovanja, smrti, uskrsa.
Ma nije dvosmisleno, sasvim je uobičajeno...

Isus nikada nije bio sam. Otac, Bog Stvoritelj, također nikad nije sam.
Na koncu ni onaj kojeg zovu 'bogom svijeta' nije sam (taj ima hrpu demona oko sebe).

Zato rekoh stila 'nit je sam bog, a nit je sam Bog'.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2015., 19:04   #367
Tko vlada nad kraljevima zemaljskim?


5 I od Isusa Krista, koji je svjedok vjerni, prvorođenac od mrtvih, i vladalac nad kraljevima zemaljskim. Njemu, koji nas je ljubio i otkupio nas od grijeha naših krvlju svojom;
OTKRIVENJE 1
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2015., 23:46   #368
Quote:
naftali kaže: Pogledaj post
Ti ako misliš da možeš verificirati Boga, slobodno izvoli....
evo, podij je tvoj. Opovrgni moju konstataciju.
To bi bio offtopic u ovoj temi. Ja sam na forumu mnogo puta dokazao postojanje Boga.
Malo se otrgni od štancanja YouTube klipova na glazbi, pa ćeš vidjeti.
Ali dobro je što je jedna kršćanka (katolik) napisala da nema dokaz za postojanje Boga.
Niti metodu verifikacije kojom bi ga mogla potvrditi. Muslimani sigurno imaju oboje.
Harf is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2015., 00:00   #369
Quote:
Harf kaže: Pogledaj post
To bi bio offtopic u ovoj temi. Ja sam na forumu mnogo puta dokazao postojanje Boga.
Malo se otrgni od štancanja YouTube klipova na glazbi, pa ćeš vidjeti.
Ali dobro je što je jedna kršćanka (katolik) napisala da nema dokaz za postojanje Boga.
Niti metodu verifikacije kojom bi ga mogla potvrditi. Muslimani sigurno imaju oboje.
Za sada je znanstvena spoznaja došla do toga da je Bog najvjerovatnije ovo:
http://image.frood.io/magnum_chaos.sm.jpg

Ali se nitko njemu ne klanja iako ga spominju: https://www.forum.hr/showpost.php?p=5...1&postcount=54
Vjerujem u jednog tajnog i neizrecivog GOSPODA; i jednu Zvijezdu u društvu, zvijezdau od vatre čije smo stvoreni, i Gospoda kojem ćemo se vratiti; i jednog Oca života, misterija nad Tajnama, a Njegovo ime je KAOS
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2015., 04:10   #370
Quote:
Harf kaže: Pogledaj post
To bi bio offtopic u ovoj temi. Ja sam na forumu mnogo puta dokazao postojanje Boga.
Na forumu dokazao Boga??
E Harfe.......
Quote:
Harf kaže: Pogledaj post
Malo se otrgni od štancanja YouTube klipova na glazbi, pa ćeš vidjeti.
Ja nisam Rob, ja sam slobodna osoba koja piše što hoće, koliko hoće i kako hoće.
Čak mi ni Bog ne naređuje intezitet pisanja ili slušanja glazbe.
To je lako za shvatiti.Sad već postaješ i drzak!

Quote:
Harf kaže: Pogledaj post
Ali dobro je što je jedna kršćanka (katolik) napisala da nema dokaz za postojanje Boga.
Niti metodu verifikacije kojom bi ga mogla potvrditi.
Nema te metode verifikacije koja može na jasan i evidentan način utvrditi istinitost tvrdnje o postojanju Božje egzistencije.
Postoje znakovi ili neki razumski momenti zaključivanja (logika) koji nam mogu dati naslutiti da postoji neko Trancedentno biće ili sila, postoji i vjera na temelju objave, ali dokaza za Boga nema.

Quote:
Harf kaže: Pogledaj post
Muslimani sigurno imaju oboje.
Možeš ti piti kavu do ujutro, no dokaza za Boga nema.
Sukladno tome, nemaš ni dokaza da je Kur'an riječ Allahova.
Nemaš dokaza ni da Isus nije Bog.
Zapamti dobro - ti nisi vlasnik objektivne istine.

Ti si samo nositelj svoga subjektivnog stava ili svoje osobne logičke spoznaje.

Apsolutnu istinu može znati samo onaj čiji se bitak poklapa s Apsolutnom istinom.

Stvorenje nema istobitnost bitka s Apsolutnim bitkom. On ima sličnost.
Štoviše, onda kada čovjek tvrdi da je A.Istina ono što on kaže, misli i vjeruje, tada se on postavlja na mjesto Boga i obožava sebe kao apsolutnog subjekta spoznaje - a to je idolatrija!

Nema te teme, niti nekog foruma, na kojem ti meni možeš dokazati postojanje Boga!
Ne možeš mi ni dokazati da Bog nije Trojedini!
Možeš iznositi svoj stav ili vjerovanje, ali svojim mišljenjem ti ne narušavaš integritet katoličkog nauka.
Credo KC strogo je definiran, a on kaže:
Jedan je Bog, a tri su božanske osobe.
Apsolutni monoteizam.
naftali is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2015., 05:09   #371
Quote:
naftali kaže: Pogledaj post
Na forumu dokazao Boga?? E Harfe...
Da. Mnogo puta!

Quote:
naftali kaže: Pogledaj post
Ja nisam Rob...
Nisam ni rekao da si. A nisam ni drzak. Nisi fer.

Quote:
naftali kaže: Pogledaj post
Nema te metode verifikacije koja može na jasan i evidentan način utvrditi istinitost tvrdnje o postojanju Božje egzistencije. Postoje znakovi ili neki razumski momenti zaključivanja (logika) koji nam mogu dati naslutiti da postoji neko Trancedentno biće ili sila, postoji i vjera na temelju objave, ali dokaza za Boga nema.
A šta misliš naftali, kako su ljudi vjerovali ljudima poput Abrahama, Noe, Mojsija.. misliš da nisu dobili dokaze i da su vjerovali bez dokaza?! Čisto samo što su naslućivali? Daleko si ti "odlutala", mogu ti reć...

Quote:
naftali kaže: Pogledaj post
Možeš ti piti kavu do ujutro, no dokaza za Boga nema.
Ima! Ajoj, kakva žena.

Quote:
naftali kaže: Pogledaj post
Sukladno tome, nemaš ni dokaza da je Kur'an riječ Allahova.
Obzirom da ga nisi pročitala ne znam od to? Rekao ti netko?

Quote:
naftali kaže: Pogledaj post
Nemaš dokaza ni da Isus nije Bog.
Imam. Jeo je hranu. (sorry za kokice, one su mi samo simpa)

Quote:
naftali kaže: Pogledaj post
Zapamti dobro - ti nisi vlasnik objektivne istine. Ti si samo nositelj svoga subjektivnog stava ili svoje osobne logičke spoznaje. Apsolutnu istinu može znati samo onaj čiji se bitak poklapa s Apsolutnom istinom. Stvorenje nema istobitnost bitka s Apsolutnim bitkom. On ima sličnost. Štoviše, onda kada čovjek tvrdi da je A. Istina ono što on kaže, misli i vjeruje, tada se on postavlja na mjesto Boga i obožava sebe kao apsolutnog subjekta spoznaje - a to je idolatrija!
Nije. Musliman vjeruje kako mu je Bog objavio. A Bog mu je objavio da postoji, i dao mu jasni dokaz. I on nije u idolatrini, tj. on sebe čini bogom, ako kaže: Bog je apsolutna Istina.

Quote:
naftali kaže: Pogledaj post
Nema te teme, niti nekog foruma, na kojem ti meni možeš dokazati postojanje Boga!
To ne zavisi od tebe, kao što već rekoh ranije.
Ako Bog htjedne, ti ćeš mi se javit da ti dam dokaz i dobit ćeš ga, i posle nećeš sumnjati.

Quote:
naftali kaže: Pogledaj post
Ne možeš mi ni dokazati da Bog nije Trojedini!
Kako ne mogu. Mogu. Pojam "TROJEDAN" prije svega ne postoji realno.Kao što ne postoji recimo ni trokuti krug. To ne može postojati, kužiš! Eto, napiši mi ti brojku - trojedan? To je kao da kažeš petojedan... ili osmotrojan... Ne postoji ni petojedan, ni osmotrojan, ni trojedan. To su sve zablude koje je sotona izmislio da se ljudi okrenu od JEDNOG. Jedan je prava stvar.. fokusirajmo se na jdnog! Jer čim kažemo: dvojedan, trojedan, četvorojedan, petojedan, šestojedan, sedmojedan, osmojedan, devetojedan, desetojedan, jedanaestojedan, dvanaestojedan, trinaestojedan, četrnaestojedan..... stodvijetisućeosamstopedesetčetvorojedan... ... već lutamo.

Quote:
naftali kaže: Pogledaj post
Možeš iznositi svoj stav ili vjerovanje, ali svojim mišljenjem ti ne narušavaš integritet katoličkog nauka. Credo KC strogo je definiran, a on kaže: Jedan je Bog, a tri su božanske osobe. Apsolutni monoteizam.
A taj jedan Bog, kojeg spominješ, je li jedna osoba? Cijelo vrijeme te to pitam a zaobilaziš kao kiša oko Slavonije. Pogledaj gore naslov teme, molim te. Piše: "Bog ne može biti osoba ako nije trojstvo!" (to je naslov, nisam ništa izmijeno?) Znači, u naslovu se kaže "Bog ne može biti osoba" - znači "ne može biti jedna osoba" je li tako? Nije napisao "ne može biti mnoge osobe" nego "ne može biti osoba" (jedna osoba). I trebala bi se smilovati pa mi odgovoriti. Kad bi ti mene mnogo puta nešto pitala, ne bih imao srca da ti ne odgovorim, ma šta bilo. Znad te dovoljno dugo da ne bih mogao ignorirati te na takav način... Nisam takav.
Harf is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2015., 05:22   #372
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Za sada je znanstvena spoznaja došla do toga da je Bog najvjerovatnije ovo:



Ali se nitko njemu ne klanja iako ga spominju: https://www.forum.hr/showpost.php?p=5...1&postcount=54 Vjerujem u jednog tajnog i neizrecivog GOSPODA; i jednu Zvijezdu u društvu, zvijezdau od vatre čije smo stvoreni, i Gospoda kojem ćemo se vratiti; i jednog Oca života, misterija nad Tajnama, a Njegovo ime je KAOS
Piše "magnum kaos".
Usudio bih se reć da izgleda prilično uređeno za jedan kaos.

1) Ruke su mu simetrične, svaka sa po pet prsti, kao kod čovjeka ili majmuna.
2) Noge su također simetrične, slične ženskim, ali neka koja boluje od reume.
3) Ko mu je lijepo (a ljepota nije odlika kaosa). Daleko od kaosa, zaista!
4) Sve zrake iz njega se simetrično talasaju, na lijevo, pa na desno pa prema gori.
5) simetrični krugovi u njegovoj pozadini su također daleko od kaosa. Previše su pravilni! A u kaosu nema pravila niti reda.
6) Magline ispod njega vrve životom...
7) Narandžasta Boga nije odlika kaosa.
AUMGN.
Harf is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2015., 11:47   #373
Quote:
Harf kaže: Pogledaj post

Obzirom da ga nisi pročitala ne znam od to? Rekao ti netko?
Pročitala sam Kur'an i on za mene nije Riječ Božja.
Ni jedan musliman mi ne može dokazati da je on direktna i autorska riječ Boga.
No, to sam ti već rekla.


Quote:
Harf kaže: Pogledaj post
Imam. Jeo je hranu.
Ovo sam ti odgovorila nekoliko puta, a ti opet provociraš.
Ja nisam nadležna za tvoju mogućnost razumijevanja onoga što sam ti više puta objasnila s aspekta katoličkog nauka.
Isus Krist je Bog koji se sjedinio s ljudskom naravi, te su dvije naravi u njemu Bogu, nepomiješane i nerazdvojene.



Quote:
Harf kaže: Pogledaj post
Nije. Musliman vjeruje kako mu je Bog objavio. A Bog mu je objavio da postoji, i dao mu jasni dokaz. I on nije u idolatrini, tj. on sebe čini bogom, ako kaže: Bog je apsolutna Istina.
Bog je Apsolutna istina - čak je i to izjava koja je logički, a ne ontološki "dokaz". Dakle, mi to vjerujemo, evidentnog dokaza nema.
Mislim da bi muslimani trebali malo više proučiti epistemologiju - nauk o spoznaji. Ljudi previše svojataju istinu,a to je tek jedan osobni, subjektivni i pojedinačni pokušaj da koju mrvicu od istine spozna.
I onda kad nešto spozna, uobrazi se.
Drugim riječima, postavlja sebe i svoje mišljenje kao opći princip u kojega trpa Apsolutnu istinu. Toliko se čovjek osjeća nemoćnim, da mu je to postao modus operandi života i obrambeni mehanizam od istine koju svi možemo nedvojbeno verificirati: čovjek je ograničeno biće u svim svojim dimenzijama.

Quote:
Harf kaže: Pogledaj post
To ne zavisi od tebe, kao što već rekoh ranije.
Ako Bog htjedne, ti ćeš mi se javit da ti dam dokaz i dobit ćeš ga, i posle nećeš sumnjati.
Dokaz za Boga i njegovu egzistenciju ne postoji.
Ne možeš mi, nikakvim stihom ili bilo kakvim osobnim iskustvom,podastrijeti dokaz Boga.
Dokaz i u znanstvenom smislu je danas uzdrman teorijom determinističkog kaosa, a kamoli da bi se neke religijsko-doživljajne formulacije mogla držati dokazom.

Quote:
Harf kaže: Pogledaj post

A taj jedan Bog, kojeg spominješ, je li jedna osoba? Cijelo vrijeme te to pitam a zaobilaziš kao kiša oko Slavonije. Pogledaj gore naslov teme, molim te. Piše: "Bog ne može biti osoba ako nije trojstvo!" (to je naslov, nisam ništa izmijeno?) Znači, u naslovu se kaže "Bog ne može biti osoba" - znači "ne može biti jedna osoba" je li tako? Nije napisao "ne može biti mnoge osobe" nego "ne može biti osoba" (jedna osoba). I trebala bi se smilovati pa mi odgovoriti. Kad bi ti mene mnogo puta nešto pitala, ne bih imao srca da ti ne odgovorim, ma šta bilo. Znad te dovoljno dugo da ne bih mogao ignorirati te na takav način... Nisam takav.
Detaljno sam objasnila na više načina i u više prilika. Katolički nauk o Trojstvu.
To što ti to ne prihvaćaš, nije moja stvar.
naftali is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2015., 11:53   #374
Bez obzira kakve intelektualne smicalice i eskapade izvodili, ostaje da je vjerovanje u trojstvo mnogoboštvo.
medonaodmoru is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2015., 22:55   #375
Quote:
Harf kaže: Pogledaj post
Piše "magnum kaos".
Usudio bih se reć da izgleda prilično uređeno za jedan kaos.

1) Ruke su mu simetrične, svaka sa po pet prsti, kao kod čovjeka ili majmuna.
2) Noge su također simetrične, slične ženskim, ali neka koja boluje od reume.
3) Ko mu je lijepo (a ljepota nije odlika kaosa). Daleko od kaosa, zaista!
4) Sve zrake iz njega se simetrično talasaju, na lijevo, pa na desno pa prema gori.
5) simetrični krugovi u njegovoj pozadini su također daleko od kaosa. Previše su pravilni! A u kaosu nema pravila niti reda.
6) Magline ispod njega vrve životom...
7) Narandžasta Boga nije odlika kaosa.
AUMGN.
Nekako ga se mora slikovno prikazati !

Ova slika mi nekako bolje označava Chaos:

krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2015., 14:56   #376
Quote:
Rade Kumitkata kaže: Pogledaj post
Evo upravo sam polagao dogmatiku na faksu, pa inspirisan trojičnim bogoslovljem došao na ideju da otvorim ovaj thread! Naime, jednostavna je činjenica da svi mi postojimo kao osobe samo i jedino u odnosu na druge, tj u zajednici sa drugima, a da kao usamljene jedinke ne možemo sebe ni spoznati kao osobe (zamislite da prije vas, u vaše vrijeme i poslije vas nema nikoga od ljudi, pa se zapitajte da li bi čovjek u takvoj situaciji mogao sebe uopće poimati kao osobu). Isto to važi i za Boga, ako na Boga gledamo kao na osobu a ne kao bezlični kosmički zakon ili silu. Bog ne može biti osoba ako nema pored sebe makar još jednu osobu ravnu Njemu samome u odnosu na koju će se ugledati i ogledati kao osoba, u odnosu na koju će sebe poimati kao osobu! Što mislite o ovome pitanju?


Koristim ovu priliku da pozdravim sve meni drage i ljubljene forumaše foruma.hr koje nisam dugo vremena čuo, jer sam bio otsutan, ali evo, opet sam tu. Nadam se da ćemo se družiti! Volim vas sve!
Znaci ADAM nije bio osoba , dok Bog nije mu stvorio evu
miky-maus is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2015., 20:47   #377
Quote:
medonaodmoru kaže: Pogledaj post
Bez obzira kakve intelektualne smicalice i eskapade izvodili, ostaje da je vjerovanje u trojstvo mnogoboštvo.
id, ego i super ego!

3 u 1!

ni m od mnogobostva!
__________________
"Law is reason free from passion"
majaness is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:15.