Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.02.2007., 17:20   #1
Pravo na povlasticu pri kupnji auta

Ako želim kupiti motocikl/automobil ... od osobe koja je to vozilo kupila na braniteljsku povlasticu i u knjižici vozila piše da je zabrana otuđenja npr. do 1.1.2010 jel se to vozilo može prenesti na mene bez plačanja poreza ili čega več ?

Hvala.
__________________
FBI - Female body inspector
:Man in black: is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2007., 17:21   #2
sve te zabrane otudjenja po povlasticama su davno ukinute, tako da ti mozes kupit vozilo.

ali porez naravno moras platiti
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2007., 17:28   #3
Quote:
kemik kaže: Pogledaj post
sve te zabrane otudjenja po povlasticama su davno ukinute, tako da ti mozes kupit vozilo.

ali porez naravno moras platiti
Koliko se plača taj porez, po čemu se to računa, ima kakvih tablica na netu ? Jel se plati kaj manje ako je isteklo 2 god ?
__________________
FBI - Female body inspector
:Man in black: is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2007., 09:59   #4
POVLASTICE ZA INVALIDE-AUTI

zna li netko ima li kakvih povlastica na kupnju auta ili su u pripremi?
hvala
zorroZ is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2007., 16:01   #5
koji invalidi.....?
girling is online now  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2007., 16:36   #6
Quote:
girling kaže: Pogledaj post
koji invalidi.....?
civilni inv
zorroZ is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2007., 13:37   #7
znači, kupiš po redovnoj cijeni, a nakon toga uz hrpu papira da bi dokazao dokazano, tražiš od Min financija povrat, mislim samo PDV-a,...udare ti u prometnu zabranu otuđenja 5 god....na registraciji imaš povlasticu, mislim na cestarini plus besple cestarinu na auto-putu....TAKO.
girling is online now  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2007., 16:23   #8
da, bilo je to 2003
zorroZ is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2007., 16:37   #9
Quote:
girling kaže: Pogledaj post
znači, kupiš po redovnoj cijeni, a nakon toga uz hrpu papira da bi dokazao dokazano, tražiš od Min financija povrat, mislim samo PDV-a,...udare ti u prometnu zabranu otuđenja 5 god....na registraciji imaš povlasticu, mislim na cestarini plus besple cestarinu na auto-putu....TAKO.
jel se gleda postotak invalidnosti , ovisi povlastica o tome ? jel to vazi i za polovne i nove aute ?

ovo za cestarinu isot , jel za sve (civilne) invalide il kak .. pliz konrketan odgovor.
Hrvoje xyz is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2007., 17:19   #10
ja toliko....za preciznije info mislim da je bolje mjesto HZZO.
girling is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2007., 01:25   #11
Quote:
girling kaže: Pogledaj post
znači, kupiš po redovnoj cijeni, a nakon toga uz hrpu papira da bi dokazao dokazano, tražiš od Min financija povrat, mislim samo PDV-a.
ne, to samo tzv "vojni" invalidi.

tzv "civilni" invalidi na to nemaju pravo.

osobno smatram da je ovakvo nesto ispod svake civilizacijske razine.

( nisam nikakav invalid)
testdrive is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2007., 22:49   #12
Quote:
Hrvoje xyz kaže: Pogledaj post
......
ovo za cestarinu isot , jel za sve (civilne) invalide il kak .. pliz konrketan odgovor.
...Osobe s 80% ili više postotaka tjelesnog oštećenja, odnosno osobe kod kojih je utvrđeno tjelesno oštećenje koje ima za posljedicu nesposobnost donjih ekstremiteta 60% ili više postotaka, ne plaćaju godišnju naknadu za uporabu javnih cesta i cestarinu za jedan osobni automobil u svom vlasništvu..

http://www.hac.hr/?task=ces&stask=19

Inace, apsolutno se slazem da je ispod svake razine uskracivati pravo na povlastice civilnim invalidima pri uvozu automobila. Nazalost, to ima svoju povijest kad su se te povlastice zloupotrebljavale (mozda se sjecate naslova u novinama - 'Baka vozi Kawasaki') i najlakse ih je bilo ukinuti.
bbc is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2008., 16:49   #13
Pravo na povlasticu pri kupnji auta

Pozdrav! Prije svega sry ako sam fulo podrucje. Punoljetni sam sin pogunulog branitelja, pa me zanima da li imam pravo na povlasticu pri kupnji auta? U zakonu iz 2004 g. pise da punoljetna djeca, supruge i roditelji imaju pravo na povlasticu jednokratno. Mama i djed(tatin otac) su to iskoristili, znaci da je samo meni trebala ostat. Mama je zvala u neki ured i oni kazu da nemam, dok opet tetak kaze da bi trebo imat jer je neki njegov kolega s posla iskoristio nedavno svoju...molim sad vas...hvala
lucky_boy_dado is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2008., 23:49   #14
Mislim da nakon 2 godine od iskorištenja povlastice imaš pravo na drugu, ali nisam ti 100% sigurna-stalno to mjenjaju.Sutra ću pitat na poslu pa ću ti odgovorit točno.
Agata1979 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2008., 12:47   #15
Evo ti ovdje članak iz Zakona o hrv. braniteljima, čiji članak u biti nije jasan, ali pravo na povlasticu je već iskoristio tvoj djed, tako da ti više nemaš pravo na nju, a za članove obitelji je povlastica jednokratna

CARINSKE I POREZNE OLAKŠICE

Članak 60.

(1) HRVI iz Domovinskog rata s oštećenjem organizma od 100% I. skupine ima pravo na osobni automobil s ugrađenim odgovarajućim prilagodbama koji mu u vlasništvo dodjeljuje Ministarstvo obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti svakih 7 godina.

(2) Bračni drug, punoljetna djeca i roditelji smrtno stradalih, zatočenih ili nestalih hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata imaju pravo na uvoz osobnog automobila bez plaćanja carine, posebnog poreza i poreza na dodanu vrijednost jednokratno, ako to pravo do sada nisu iskoristili.

(3) HRVI iz Domovinskog rata od II. do IV. skupine čije utvrđeno oštećenje organizma ima za posljedicu oštećenje funkcije ekstremiteta ili oštećenje vida, ima pravo na uvoz osobnog automobila bez plaćanja carine, posebnog poreza i poreza na dodanu vrijednost u iznosu utvrđenog postotka oštećenja organizma svakih 5 godina.

(4) Prava iz stavka 1., 2. i 3. ovoga članka međusobno se isključuju.

(5) Pravo na povlastice iz stavka 2. ovoga članka ako su roditelji razvedeni, ima roditelj s kojim je smrtno stradali ili zatočeni ili nestali hrvatski branitelj iz Domovinskog rata živio u zajedničkom kućanstvu najmanje 5 godina prije smrtnog stradavanja, odnosno od dana utvrđivanja da je osoba zatočena ili nestala.

(6) Ako korisnik povlastice iz stavka 2. i 3. ovoga članka osobni automobil proda, daruje ili u cijelosti otuđi u roku od dvije godine od nabave obvezan je platiti carinu, posebni porez i porez na dodanu vrijednost kojih je bio oslobođen pri uvozu.

(7) Ako HRVI iz Domovinskog rata ili član obitelji smrtno stradaloga, zatočenoga ili nestaloga hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata umre prije isteka roka od 2 godine od nabave automobila, zakonski nasljednici mogu prodati automobil koji su naslijedili bez plaćanja carine, posebnog poreza i poreza na dodanu vrijednost.

(8) Ministarstvo obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti obvezno je osigurati automobile iz stavka 1. ovoga članka u roku od 6 mjeseci od podnošenja zahtjeva.

(9) Vlada Republike Hrvatske utvrdit će uredbom uvjete i postupak ostvarivanja carinskih i poreznih olakšica hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji.

Članak 61.

(1) HRVI iz Domovinskog rata oslobođeni su plaćanja carine i poreza na dodanu vrijednost na ortopedska i druga pomagala koja su izravan nadomjestak tjelesnih organa, odnosno oštećenih tjelesnih organa te na rezervne dijelove i potrošni materijal za ta pomagala.

(2) Nezaposleni HRVI iz Domovinskog rata, dragovoljac, hrvatski branitelj iz Domovinskog rata i obitelj smrtno stradaloga, zatočenog ili nestaloga hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata oslobođeni su od plaćanja carine i poreza na dodanu vrijednost kada uvoze strojeve i opremu za obavljanje gospodarske djelatnosti, odnosno samostalne profesionalne djelatnosti, sukladno posebnim propisima.

(3) U ostvarivanju prava iz stavka 2. ovoga članka primjenjuju se odredbe iz članka 60. stavka 6. i 7. ovoga Zakona.
Agata1979 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2008., 23:47   #16
Povlastica pri kupnji auta iz inozemstva

Evo pricao sam maloprije s covjekom iz Bih koji je kupio auto u austriji i dovezao ga ovamo s tudom povlasticom i nije platio poreze itd...I sad znam da ako je kupio s povlasticom na tude ime,on prakticki nesmi vozit to auto,al on mi kaze da je dobio punomoc na tu povlasticu,znaci kao da je ona njegova i on moze s tim autom ic gdje god hoce,preko granice i ostalo.I ja dodem kuci maloprije i ispricam ovo caci kad mi on kaze da su u hrvatskoj punomoc na tudu povlasticu nemoze dobiti vise,da se je to ukinilio.E sad mene zanima jeli to istina il on nije u pravu?
Burazer is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2009., 09:02   #17
Povoljnija kupnja auta za invalide?

Suprug mi je invalidna osoba sa 100% tjelesnog oštećenja funkcije organa za kretanje.
Molim Vas da nam pomognete odgovorom vezano za najpovoljniju kupnju automobila (automatik upravljanje).
- Ima li suprug pri kupnji automobila kod autokuće – uvoznika pravo na povrat naknade dijela sredstava u visini plaćenog poreza na dodanu vrijednost????
- Kome se podnosi zahtjev????
- Dali je na snazi Odluka o naknadi dijela sredstava pri uvozu osobnog automobila u visini plaćenog poreza na dodanu vrijednost za 2003. godinu ("Narodne novine" br. 159/03.)?????
Pozdrav, zahvalna Pepsi
__________________
pepsi
pepsi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2009., 13:17   #18
ovo je iz jednog teksta iz 2005
19. Oslobođenja od carine, poreza na promet pri uvozu i kupnji osobnog automobila;

20. Oslobođenje od godišnje naknade za ceste kod registracije automobila;

21. Oslobođenje pri plaćanju cestarine, mostarine i tunelarine;

22. Oslobođenje plaćanja godišnjega poreza za osobni automobil;

23. Pravo na dobivanje posebnog znaka pristupačnosti i oznake za vozilo radi parkiranja vozila na mjestima rezerviranim za invalide;

i ovo na stranicama hsuti (možda je najbolje njih kontaktirati link )

11.Oslobađanje plaćanja cestarine i godišnje naknade za korištenje cesta

Na temelju Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o javnim cestama (NN br. 138/06) prema članku 63.a, osobe koje imaju 80% tjelesnog oštećenja odnosno osobe kod kojih je utvrđeno tjelesno oštećenje koje ima za posljedicu oštećenje donjih ekstremiteta 60% ili više postotka, ne plaćaju godišnju naknadu za uporabu javnih cesta iz članka 62. stavka 1., i cestarinu i članka 62. stavka 2. ovog Zakona za jedan osobni automobil u svom vlasništvu. Rješenje o tjelesnom oštećenju izdaje Područna služba HZMO (u Zagrebu, Tvrtkova 5), a potvrdu o nesposobnosti nogu izdaje izabrani liječnik. Iste osobe stječu pravo i na oslobađanje plaćanja cestarina na autocestama, tunelima i mostovima. Pravilnikom o provedbi tog Zakona (NN br.143/06) propisan je postupak i način ostvarivanja prava. Osim toga, invalidi mogu ostvariti i popust na dodatno godišnje osiguranje automobila u visini od 10-20%, ovisno o kriteriju osiguravajuće tvrtke.



12. Znak pristupačnosti

Zakonom o znaku pristupačnosti (NN br. 16/05, 66/05 i 10/06), pravo na znak pristupačnosti za besplatno parkiranje vozila na rezerviranim i posebno označenim parkirališnim mjestima za invalide imaju osobe s oštećenjem donjih ekstremiteta od najmanje 70%. Zahtjev za izdavanje znaka pristupačnosti podnosi se Odjelu za promet Gradskog ureda za prostorno uređenje, graditeljstvo, stambene i komunalne poslove i promet, Trg S. Radića 1, tel. 01/6101-143 (za grad Zagreb). Osobe s prebivalištem izvan Zagreba, zahtjev podnose Uredu za gospodarstvo Zagrebačke županije, Ul. grada Vukovara 72, tel. 01/6345-110. Uz administrativnu pristojbu od 70,00 kn, zahtjevu treba priložiti nalaz i mišljenje ovlaštenog vještaka HZMO te fotografiju veličine 35x30 mm. Služba "pauk" u Zagrebu tel. 6333-333.
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona
KILLERDOG is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2009., 10:46   #19
Sa Rješenjem o invalidnosti se otiđe u auto kuću i odabere automobil, auto kuća faksira to rješenje generalnom uvozniku koji provjerava članke u Rješenju, i šalje auto kući cijenu za odabrani automobil.

Dakle, u auto kući ti mogu izračunati (možda) približnu cijenu automobila, ali točan iznos mora izračunati GENERALNI uvoznik
iivana is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2009., 09:15   #20
zahvaljujem, ali ima jedan ALI, kontaktirala sam auto kuću i dobila odgovor da za aute proizvedene u evropskoj uniji ( npr. Opel ) nema carine, uglavnom autokuće imaju tumačenje da nema kupnje bez carine.
Pa mi ništa nije jasno, tj. neznam na koji propis da se pozovem??????
__________________
pepsi
pepsi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:50.