Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.06.2016., 09:45   #1321
kakav je danas zakon ako se nekretnina proda unutar 3g ili 5g, da li i koliko se plaća porez?
svjpromatrac is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2016., 16:23   #1322
Naslijedila sam nekretnine od pokojne majke i posljednju mirovinu.
To moram prijaviti u poreznu upravu. Imam rješenje o nasljeđivanju. Da li moram ispunjavati obrazac PPN?
vivre is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2016., 16:32   #1323
Quote:
JakiXC kaže: Pogledaj post
pozdrav forumaši,

imam jednu dilemu pa ako netko ima iskustva, bio bih zahvalan.

prije 4 i pol godine sam kupio prvu nekretninu i iskoristio pravo prvokupa. S obzirom da je nekretnina bila veća od 50m2 platio sam razliku poreza.

U međuvremenu sam se oženio i dobio kćerku i sina. S obzirom da nam je stan postao premali, odlučili smo se na kupnju većeg , stan od 90m2.

Te tu dolazimo do dileme:
S obzirom da nam je ovo primaran prostor za život da li se plaća porez na nekretnine na to, s obzirom da sam već pravo prvokupa iskoristio?
Na stranicama porezne stoji da obitelj do 4 ima mogućnost oslobođenja do 90m2.

Zakon jest jasan, ali kao i sve drugo, nedorečen.

Nadalje postoji primjer na broušuri iz porezne na linku:
http://www.porezna-uprava.hr/HR_publ...etnine_159.pdf

Pa da ga prenesem u cijelosti:

Državljanin Republike Hrvatske vlasnik je stana od 45 m2 u kojemu živi sa suprugom i dvoje djece. Tržišna vrijednost stana je 432.900,00 kn. U ožujku 2015. godine zbog rješavanja stambenog pitanja kupuje stan od 72 m2,, čija je tržišna vrijednost 692.640,00 kn. Građanin je oslobođen od plaćanja poreza na promet nekretnina, bez obzira što je i dalje vlasnik manjeg
stana, jer ispunjava sve zakonske uvjete

E sada, tu nije jasno da li je on bio oslobođen poreza na toj prvoj nekretnini ili ne, ali situacija je jasna.

Na poreznoj sam pitao, te se pozivaju na članak 11. te da ne postoji mogućnost oslobođenja plaćanja poreza jer se isti iskoristio.

Moje pitanje jest, da li je netko imao ikakvih sličnih iskustava?

Hvala!
I mene bi ovo zanimalo?
Ima li netko iskustva u situaciji opisanoj gore? Na poreznoj su mi preko telefona rekli da nemam pravo, ali s druge strane naišla sam da su ljudi pisali na nekoliko mjesta da su i drugi put bili oslobođeni na račun povećanja obitelji (pa imaju pravo na više kvadrata), ali su to sve stariji upisi, prije par godina. Ima li netko neko nedavnije iskustvo? Isplati li se tražiti oslobođenje?
didi fru is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2016., 14:36   #1324
porez na prvu nekretninu

Bok ljudi!


Imam pitanje

Muz i ja bi kupili stan. S obzirom na to da on vec ima jedan stan na svoje ime (prva nekretnina), ako kupimo drugi i oboje smo vlasnici, da li placamo porez? Ja nemam nekretninu na svoje ime, on ima taj prvi stan koji bismo prodali pa kupili drugi, veci.


Ili da kupimo na moje ime, da nemamo poreza i kasnije njega upisemo kao suvlasnika? Ili to automatski ide jer smo u braku iako tek 3 godine?
ostoppbar is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2016., 15:21   #1325
Pozdrav, imam pitanje: jedna osoba koja je državljanin RH ali već jako dugo godina ne živi u RH bi htio kupiti nekretninu od mene. Zanima me kakva je za njega procedura po pitanju plaćanja poreza na kupnju nekretnine, tj. koje bi sve dokumente morao donjeti kod prijave poreza i što mu sve treba?

Pitam ovo jer čovjek živi na potpuno drugom kontinentu (Australija) i neće biti tu većinu godine, pa kad već dolazi da mu znam reći koje sve dokumente mora donijeti u vezi poreza? Hvala.
BYurek is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2016., 23:37   #1326
Poštovanje!

U hrpu raznih pitanja dodajem i svoje


Osoba A je vlasnik nekretnine, te ugovorom o doživotnom uzdržavanju daje tu nekretninu osobi B. Nakon smrti osobe A, osoba B nema interesa za tu nekretninu, već ju prodaje kako bi osoba C kupila nekretninu u inozemstvu. E sad, poreza nekog će biti, naravno, sad je samo pitanje kako to najlakše i/ili najjeftinije napraviti

Kako mi je rečeno, osoba B plaća porez na prodaju, te još neki porez zato što prodaje nasljeđenu nekretninu unutar 3 godina nakon nasljeđivanja, te od dobivenih novaca daje osobi C onoliko koliko je potrebno za kupovinu nekretnine, te osoba C te novce nosi vani, kupuje i stvar riješena.

Da li sve to štima, da li ima nekih drugih načina, itd? Svi savjeti su dobrodošli. Ako išta znači, osoba A i B su u odnosu tetak i nećak, osoba C je nevezana uz bilo šta ili bilo kog.

Hvala!
hmore85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2016., 22:21   #1327
Pozdrav,

u fazi sam kupovanja kuče, pošto rješavam vlastito stambeno pitanje sebe i svoje obitelji, oslobođen sam plačanja 90 m2 poreza na nektretninu ( 4 nas je ). E sad nije mi jasno da moram platiti porez na komplet sve šta spada ili mi nisu dobro objasnili. Dvorište je 172m2, kuča je 84m2, garaža je 24 i ima još malu kučicu od 31m2 ( vodi se u knjigama kao zgrada)koja se iznajmljivala. Sveukupno 139m2 - 90m2 oslobođenja ostaje mi 49m2 za platiti porez od 5%.
Zar se na garažu plača isto kao i za stambenu zgradu porez.. te na zgradu koja može biti bilo šta kao šupa ili ostava, vrtna kučica... šta oni znadu šta može sve bit. E sad po zakonu koliko sam čitao.. evo recitiram..

""(6) Porez na promet nekretnina iz stavka 1. ovoga članka, kojeg je građanin bio oslobođen, plaća se naknadno ako u roku od 3 godine od dana stjecanja:
1. građanin otuđi ili iznajmi nekretninu u cijelosti ili djelomično, ""

Praktički ako mi naplate za 49m2 poreza.. zašto nebi smio iznajmljivat zgradu u dovirštu od 31m2 ???

U tome ima dosta nerješenih pitanja... ????????

Ako netko zna odgovore neka napiše

LP
dadojaksa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2016., 11:36   #1328
Pozdrav,

pitanje u vezi plaćanja poreza na prvu nekretninu.
Obzirom da se to ukida od Nove godine, pitanje je:
ukoliko ja platim kaparu do 31.12. recimo 40k eur, i u ugovoru piše da ostatak iznosa 50k eur će biti plaćen 1.2. da li sam oslobođena plaćanja poreza ( tročlana obitelj ). Da li to priznaje porezna? Prilikom potpisivanja ugovora bi se pisala tabularna izjava da se uknjižba nemože izvršiti prije konačne isplate.7

Također, još važnije, da li imamo pravo na oslobođenje poreza ukoliko suprug posjeduje pola stana (16m2) na koje je već dobio oslobođenje od plaćanja poreza. Naime kolikosam proćitala uzakonu piše:
Građanin kojemu je rješenjem Porezne uprave utvrđeno pravo na oslobođenje od
plaćanja poreza na promet nekretnina za kupnju prve nekretnine kojom rješava
stambeno pitanje nema pravo na ponovno oslobođenje.
Pravo na oslobođenje od plaćanja poreza na promet nekretnina nema niti braćni
drug građanina ako je građaninu utvrđeno pravo na oslobođenje od plaćanja
poreza na promet nekretnina, kao niti u slučaju ako je građaninu porez na promet
nekretnina naknadno utvrđen rješenjem Porezne uprave.


unaprijed hvala
__________________
Moj album za prodaju...

Zadnje uređivanje Kikica123 : 11.12.2016. at 12:18.
Kikica123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2016., 21:05   #1329
I mene zanima slično. Uzima li se u obzir datum predugovora ili datum ugovora ili nešto treće?
anita is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2016., 13:48   #1330
Pozdrav,

u hrpi pitanja, nisam naišla na odgovor, pa da ovdje pokušam,a ko netko slučajno ima kakvu informaciju.
Naime dečko i ja kupujemo stan. taj stan su on i sestra nasljedili od bake, svatko u 1/2 vlasništvu. Od plaćanja poreza su bili oslobođeni.S obzirom da sad rješavamo stanbeno pitanje, od njegove sestre kupujemo njenu polovicu. Stan ima 64 kvadrata. Na toj adresi imam i on i je prebivalište. e sad, s obzirom da mu/nam je to prva nekretnina, oslobođeni smo 50m2 po osobi. U kupoprodajnom ugovoru je samo on naveden kao kupac. toliko svega sam pročitala da sam zbunjena
da li postoji mogućnost da ja ikako budem suvlasnik sa 1/2 djelom ako nisam na kupoprodajnom ugovoru? U slučaju da ne, da li se njemu računa ukupna kvadratura od 64 kvadrata od oslobođenja plaćanja poreza ili samo na kupljeni dio(32) pa bio bio oslobođen? Sumnjam, ali moram pitat
Hvala svima na odgovoru
dragana2502 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2017., 23:10   #1331
Pozdrav,
Da li jos uvijek vrijedi ona odredba da se ne smije promijeniti prebivaliste nad prvom nekretninom (oslobodenom od placanja ppn) u trajanju tri godine od stjecanja; jer u protivnom se mora platiti oslobodeni dio ppn? Sada taj clanak zakona vise ne postoji.

Poslano sa mog D5803 koristeći Tapatalk
spas021 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2017., 15:34   #1332
Quote:
spas021 kaže: Pogledaj post
Pozdrav,
Da li jos uvijek vrijedi ona odredba da se ne smije promijeniti prebivaliste nad prvom nekretninom (oslobodenom od placanja ppn) u trajanju tri godine od stjecanja; jer u protivnom se mora platiti oslobodeni dio ppn? Sada taj clanak zakona vise ne postoji.

Poslano sa mog D5803 koristeći Tapatalk
Sada ne postoji, no za tebe vrijede uvjeti koju su vrijedili u doba kad si dobio oslobođenje. Dakle, nema promjene prebivališta. Ili će ti vrlo rado naplatiti porez koji tada nisi morao platiti.
__________________
Incidit in Scyllam qui vult vitare Charybdim
rhodium11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2017., 23:54   #1333
Hvala na odgovoru. U pravu si, gospodja iz porezne mi je isto potvrdila.

Poslano sa mog D5803 koristeći Tapatalk
spas021 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 10:40   #1334
Kupio sam prvu nekretninu prije cca 2,5 god, dok je jos vrijedilo oslobođenje za kupnju prve nekretnine do 50m2. Znam da je ne smijem prodat ili iznajmit u roku 3 god od kupnje, ali ono što me zanima, a u zakonu se ništa ne govori o tome, je što ako ja prije isteka 3 godine idem kupit još jedan stan? Logika mi govori da cu platit porez od 4% na taj drugi stan i to je to ili? Ima li činjenica da sam oslobođen za kupnju prvog stana i da kupujem drugi stan u roku 3 god od kupnje prvog ikakve veze? Ako netko zna odgovor, zahvaljujem unaprijed!
putnick982 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2017., 16:32   #1335
Quote:
putnick982 kaže: Pogledaj post
Kupio sam prvu nekretninu prije cca 2,5 god, dok je jos vrijedilo oslobođenje za kupnju prve nekretnine do 50m2. Znam da je ne smijem prodat ili iznajmit u roku 3 god od kupnje, ali ono što me zanima, a u zakonu se ništa ne govori o tome, je što ako ja prije isteka 3 godine idem kupit još jedan stan? Logika mi govori da cu platit porez od 4% na taj drugi stan i to je to ili? Ima li činjenica da sam oslobođen za kupnju prvog stana i da kupujem drugi stan u roku 3 god od kupnje prvog ikakve veze? Ako netko zna odgovor, zahvaljujem unaprijed!

nema veze. platiti ćeš 4% poreza.
jelena-85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2017., 22:24   #1336
Question Desperate

Hej ljudi, molim vas pomoć. Dakle što se tiče ovih pravnih dokumenata to je za mene "tursko pismo" i tri dana već gledam i gledam i nije mi jasno ništa... Dakle od 1.1.2017. se mijenjao zakon i sad mi koji želimo kupiti prvi stan (za rješavanje vlastitog stambenog pitanja) plaćamo porez? :/ Dakle ja moram platiti 4% (ugovorene cijene, to nešto po kvadratima, kako..?) poreza..? Uopće ne kužim, smotana sam... Dakle radi se o tome da zadnjih godinu dana pokušavam kupiti svoj prvi stan, trebalo se raditi o nekakvih 40ak m2, ali sad mi je iskrslo nešto od 60ak m2, pa ono... Ako itko ima volje malo detaljnije pojasniti, pls... Hvala
nina-o-s-t is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2017., 21:24   #1337
placas porez na kupovnu cijenu stana i to je to..
__________________
"The difference between stupidity and genius is that genius has its limits" Albert Einstein
sheldooon is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2017., 02:27   #1338
Quote:
sheldooon kaže: Pogledaj post
placas porez na kupovnu cijenu stana i to je to..
Jel se porez plaća kad porezna utvrdi vrijednost po nekom svom izračunu, ili na kupovnu cijenu u kupoprodajnom ugovoru?

jer ako je ovo drugo,onda ljudi mogu prodat stan za 1 eur u ugovoru i platit 0.04 centa poreza
webstartm is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2017., 16:58   #1339
Darovao bih kćerci kuću i zemlju s tim da ostavim jednu prostoriju sebi na doživotno uživanje dali netko zna dali moramo platiti kakav porez ili javnog bilježnika i koliko to iznosi.
Bonanza is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2017., 18:37   #1340
Quote:
Bonanza kaže: Pogledaj post
Darovao bih kćerci kuću i zemlju s tim da ostavim jednu prostoriju sebi na doživotno uživanje dali netko zna dali moramo platiti kakav porez ili javnog bilježnika i koliko to iznosi.
Prema situaciji što sam primjetila kod mojih susjeda savjetovala bih oprez kod sklapanja takvog ugovora.
Identično pravo kakvo namjeravaš sebi ostaviti je imao sin pokojnih susjeda koji su imanje darovali unuci - djetetu njegove sestre. Njemu su ostavili u doživotno uživanje jednu sobu. Živio je u drugome mjestu, no, nakon odlaska u mirovinu se doselio k njima u svoju prostoriju sa namjerom da nakon nekog vremena ode u dom umirovljenika. Ali, tu mu se dopalo - nećaka mu je kuhala i prala pa je promijenio plan. Njezinom mužu, a niti njoj to nije odgovaralo pa su mu nakon nekog vremena objasnili u kojoj se on situaciji nalazi - ima jednu sobu, bez vode, wc - a,grijanja, i, ako oni tako odluče - bez struje. Može ostati, to je njegovo pravo, ali morati će si sam kuhati, prati, uvesti zasebnu vodu, struju, plinu tu sobu, napraviti si u njoj i kuhinju......pokupio se već slijedeći mjesec i otišao u dom, nakon dvije godine što je bio kod njih u svojoj sobi.
Za tebe bi bilo bolje da uvjetuješ dar na neki drugi način jer nikada ne možeš biti siguran što ti donosi budućnost - možda međuljudski odnosi puknu pa završiš ispod mosta ako si ne budeš mogao plačati starački dom.
__________________
Kada zašutim, okrenem se i odem, to ne znači da si me pobijedio.
To znači da više nisi dostojan moga vremena.

BUKOWSKI
JOHABI is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:32.