Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.09.2004., 18:02   #1
Tahikardija - ubrzan rad srca

Desilo mi se danas, maloprije...

Dakle sve je mormalno, odjednom mi srce počelo jako i ubrzano lupati... Mislila sam da će iskočiti iz grudi... i tako jedno 10-ak sekundi.

Prije dva mjeseca šetala sam gradom i isto mi se desilo... samo jačeg intenziteta... stim da je tada bio prisutan i nedostatak daha. Trajalo je nekih 30-ak sekundi, ali sam morala sjesti malo da dođem sebi... Imala sam osjećaj da mi se srece popelo u grlo...

Nije bila nikakva stresna situacija u pitanju... šetala sam gradom i lizala sladoled.

Strašan osjećaj

Godina mi je 25... ima li razloga da paničim i da idem doktoru.

Ideje?!
Leeloo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2004., 18:35   #2
Mojoj prijateljici se to počelo događati prije godinu dana (ima 23 g.) Prvi put joj se dogodilo dok je ležala u krevetu,nikakva stresna situacija. Nekoliko puta je završila na hitnoj,jer je imala puls 160 i imala osjećaj da će pasti u nesvjest.
Išla je na sve moguće pretrage..od kardiologa do nefrologa i psihijatra,ali sve je ok.
Dali su joj da pije helexe,prvo svaki dan,a zatim po potrebi. Jedno vrijeme je čak uzimala i beta-blokatore za srce,ali nije joj ništa pomagalo.
Sad kad osjeti nemir ili ubrzano lupanje srce uzme helex. U početku joj je bilo strašno,ali sad se privikla na to (ne događa joj se jako često).

Znam da nisam puno pomogla,ali eto...bar nešto
shoegal is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2004., 18:43   #3
imam malo niži pritisak... 110/80, znao je ponekad biti i 90/60... (rijetko.. desilo se 3 puta).

Kako se meni čini manifestacija sresa mi je nizak pritisak... to kad je bio tako nizak... bila mi je ludnica u životu.
Leeloo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2004., 18:58   #4
zvuci ko napad panike
ne moras imat stresnu situaciju neposredno prije ili usred napada
moze organizam reagirat satima ili danima nakon
377chiara is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2004., 22:20   #5
Leeloo

Pa čuj, nemaš razloga za paničariti ali malo temeljitije dijagnostike neće ti nikako škoditi.
Kao prvo zaobiđi odmah liječnike opće prakse i traži uputnice za specijaliste.
Prvi na "repertoaru" ti je kardiolog. Svakako ćeš izvaditi krv za malo šire laboratorijske pretrage. Kardiolog ( ne obični doktor nego kardiolog! ) bi ti trebao poslušati rad srca da isključi kojekakve šumove. Ne gine ti i jedan dobar, standardni 12 - kanalni EKG gdje se vidi električna aktivnost tvog "herca". Nakon toga ukoliko doco procjeni da treba, možeš uraditi UZV srca i 24-satni Holter EKG gdje će tvoja tahikardija biti zabiljažena ukoliko se pojavi bilo kad u 24 sata.
Ako ti nije ništa s hercom, ja bi na tvom mjestu "skenirao" endokrine organe i izvadio krv na hormane, a napose hormone štitnjače ( dakako nakon pregleda kod spec. nuklearne medicine ). Ti nuklearci su u biti poprilično dobri internisti koji znaju poprilično dobro sagledati cjelokupnu simptomatologiju i nerijetko "prokljuvit" uzrok.
Treća stanica bi ti mogla biti recimo, endokrinolog, koji bi mogao tvoje probleme promotriti sa svog aspekta.
Negdje na kraju popisa, mogli bi biti nefrolog i neurolog a tek debelo, debelo iza, psihić.
E, ako ti nitko ništa ne nađe, a stvar ti se ponavlja, ja bi otišao na akupunkturu ili pokušao nešto od alternativnih metoda liječenja ( šarlatani isključeni ).
Mada najčešće ovakve stvari se dese jednom ili više puta, nitko ništa ne nađe i onda se ti simptomi isto tako misteriozno izgube i nikad više se ne ponove.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2004., 23:19   #6
Provjeri štitnjaču!
FridaS is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2004., 11:49   #7
Ne mora biti ništa strašno (prema simptomima), al čovjeka sigurno prepadne i svakako je bolje otić na neke preglede.
Može bit lagani napad panike (podsvijest čuda čini), da si se nečega naglo prepala, reakcija na stres, a stres je (nažalost) svuda oko nas. Rekacije na stres mogu biti ne samo danima, već mjesecima nakon nekog stresnog događaja. Pojačano lupanje srca može bit i od anemije. Tako da svakako otiđi kardiologu i izvadi malo detaljniju krvnu sliku (provjera željeza svakako).
Malo laganiji stil života, lagana rekreacija, izbjegavanje kave... Ako osjetiš da si onako sva nemirna, popij čaj od kamilice, može pomoć. Tablete samo i isključivo ako ne postoji drugo rješenje i nikad ne na svoju ruku! Totalno i previše si mlada da počneš pit tablete za smirenje. Treba uklonit uzrok, a on je gotovo sigurno u stresu...
hajdi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2004., 16:34   #8
kad isključiš sve ostale uzroke - a pišeš da su nalazi u redu -
znači krvna slika, EKG, štitna žlijezda itd. mogao bi biti
vrlo vjerojatno - panični napad. samo to.
jako česta pojava danas.
__________________
Promjena je zakon života.
"Kad si zadnji put učinio nešto po prvi put?"
zvjezdicaiz mora is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2004., 16:57   #9
To se meni par puta desilo. Na kratko, 5 do 10 sekundi. Ko da ti netko rukom srce stišće. Onako ga baš osjetiš jedno vrijeme.

Isto tako, bez ikakvog stresa, radiš nešto kad te ono ćopi iz čistog mira.
__________________
Živio Predrag Raos!
MilkyWay is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2004., 17:48   #10
.. vjerojatno mali napad panike.. i meni se znalo dogoditi (imam 25god.).. jednom i na hitnu zavrsija. Sve pregledano ..stitnjaca, pluca, srce.. i sve je OK.
salty is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2004., 22:18   #11
meni se isto desilo

nikad nisu našli uzrok, ja sam prihvatila onaj o reakciji organizma na stres jer sam se upravo smirivala nakon jako teškog emotivnog razdoblja

ipak napravi pretrage, zlu ne trebalo, meni je frendica prošle godine imala infarkt "iz vedra neba"
__________________
Zar stvarno misliš da razumijen to šta iman u glavi .. :-*
sunčica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2004., 11:09   #12
s koliko godina je dobila infarkt ????

vjerojatno od kakve urođene mane na srcu za koju nije
ni znala da je ima (?)
__________________
Promjena je zakon života.
"Kad si zadnji put učinio nešto po prvi put?"
zvjezdicaiz mora is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2004., 11:13   #13
Re: Iznenadno jako lupanje srca

Quote:
Leeloo kaže:
Godina mi je 25... ima li razloga da paničim i da idem doktoru.
nema razloga za paniku, ali odi doktoru.
__________________
"Life is like a box of chocolates - you always know that you'll get fat."
mrkenangelo is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2004., 17:31   #14
zivotno

To ti je panic-attack iliti napad panike. Kod prvog sam mislila da cu otegnut papke i jos me vise uhvatila panika. Bilo je to prije godinu dana. Nema ti to nikakve veze sa trenutnim dusevnim stanjem to ti je odgovor tijela na nacin zivota. Bitno je smiriti se, lagano i plitko disati i znati da ce proci za par minuta. Kod drugog napada je vec bilo lakse jer sam znala o cemu se radi.
 
Odgovori s citatom
Old 10.09.2004., 19:19   #15
Ja isto mislim da su to napadi panike- meni se isto desi tu i tamo iako mi je sa zdravljem sve u redu. Nije bas najugodnije iskustvo.
Isto imam 25. Prvo mi se uspanici tijelo i srce lupa ko blesavo, a onda umjesto da se smirim ja se jos i psihicki uspanicim i pocnem razmisljat ko hipohonder.
Treba se jednostavno opustiti i smiriti
__________________
fali more, drz´ se kopna!
Gliser
vejn is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2005., 22:18   #16
Meni se to isto dešavalo pa kad sam išla vaditi krv ispalo je da imam jaku anemiju
__________________
marietta
marietta2005 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2005., 13:42   #17
meni se zna desiti da srce iznenada jače počne lupati, ne mogu dovoljno zraka udahnuti i sl.
dođe i prođe, lupanje srca prođe brzo, a ovo s nedostatkom zraka zna potrajati i satima

obavila sam razne pretrage i kao nije mi ništa... pa ne pravim od toga paniku, veli: stres, mada ne živim stresno, al' dobro

u svim tim promatranjima same sebe sam primjetila da mi je puls uvijek ubrzan
čak i onda kad nemam nikakve tegobe meni je puls 80-100
(imamo doma tlakomjer pa iz radoznalosti idem mjeriti)

nije da me to nešto muči i da sam zabrinuta al' me zanima otkud to može doći da je puls u prosjeku iznad gornje granice normale

tlak mi je otprilike 110/7 ili 120/80, imam 30 godina

netko zna?
__________________
A ti Krešiću...čerupaj svoju kokoš na svom pragu!
DJanko is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2005., 16:45   #18
meni se zna dogodit da ubrzano pocne lupat
preskocit
al na svim pretragama i snimanjima nista nisu uspjeli otkrit
kazu
vama nije nista
 
Odgovori s citatom
Old 14.01.2005., 18:36   #19
a ja cim procitam ovo sve mene ufati panika, jebote, sto je nekad neznanje dobro...
nekazem da je zdravo, al nekad covjek bolje da ne zna.
Ja se oznojim kad odem do bolnice.. I meni zna nekad tako da srce zalupeta. Al najgore je kad ne mozes da dises.. Sto se zna nekad desit. Ono moras kratke dahove da uzimas. Ne smijes da udahnes jer isto kao da ti je noz zaboden. Vjerovatno je dosta vas to i imalo. Stariji ljudi kazu da je sanovnjaca, nesto kao ruzno spavao. Itd itd.. Uh..



pepeljara is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2005., 02:07   #20
Najčešći uzrok tahikardije kod mladih, inače zdravih žena je neurovegetativni - stres, panika, šiza, nazovite kako hoćete.
Psihijatri učestalo pojavljivanje tjelesnih simptoma izazvanih aksioznošću svrstavaju u grupu konverzivnih neuroza.
Isto tako, tahilardiju može izazvati predoziranje kofeinom, nikotinom, abuzus stimulativnih lijekova.
Organski uzroci su najčešće anemija,hipertiroidoza, te neke od smetnji provodnog sistema srca, poput sindroma prenadraženosti SA čvora, te na kraju, neke od bolesti srca...
Riječanka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:46.