Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.03.2013., 12:22   #221
Quote:
Cilim kaže: Pogledaj post
Ali ako je 10. u mjesecu Nedjelja, onda 11.
uglavnom da, iako je meni znalo sjesti i 8. u tom slučaju uglavnom tu negdje
...:ana:... is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2013., 14:34   #222
Zanima me da li je istina ako diplomiram u 4 mjesecu gubim mirovnu odmah ili ipak ne?

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2
Kruno_21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2013., 21:06   #223
"To pravo pripada djeci do kraja redovitog školovanja, ali najduže do navršene 26. godine života"

Ako je diplomiranje kraj redovitog skolovanja onda vjerojatno da.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2013., 01:13   #224
Quote:
Cilim kaže: Pogledaj post
"To pravo pripada djeci do kraja redovitog školovanja, ali najduže do navršene 26. godine života"

Ako je diplomiranje kraj redovitog skolovanja onda vjerojatno da.
Pa je da, ali kako će ministarstvo znati da sam diplomirao. Apsolvent sam pa zato pitam. Htio bih ga rijesiti sada, ali ako gubim onda ću ostaviti za 9. mjesec. Bolonja sam pa ono 3+2 ide.
Kruno_21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2013., 07:58   #225
Quote:
Kruno_21 kaže: Pogledaj post
Pa je da, ali kako će ministarstvo znati da sam diplomirao. Apsolvent sam pa zato pitam. Htio bih ga rijesiti sada, ali ako gubim onda ću ostaviti za 9. mjesec. Bolonja sam pa ono 3+2 ide.
Pa kak će znati, ovako kad završiš fax prvo moraš na zdravstveno (znači odjava da nisi student više i prijava kao nezaposleni), drugo vjerojatno i fax javi, i treći slučaj moraš ti javiti da si završio jer ako ne javiš, a skuže (skužiti će 100%) morati ćeš im sve vratiti od dana kad si diplomirao, stoga bolje diplomiraj u 9.mj., a ako ćeš do 9.mj. napuniti 26 godina sami ti ukinu mirovinu.
Sabrina86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2013., 11:11   #226
Quote:
Sabrina86 kaže: Pogledaj post
Pa kak će znati, ovako kad završiš fax prvo moraš na zdravstveno (znači odjava da nisi student više i prijava kao nezaposleni), drugo vjerojatno i fax javi, i treći slučaj moraš ti javiti da si završio jer ako ne javiš, a skuže (skužiti će 100%) morati ćeš im sve vratiti od dana kad si diplomirao, stoga bolje diplomiraj u 9.mj., a ako ćeš do 9.mj. napuniti 26 godina sami ti ukinu mirovinu.
Ok hvala, ma ne nisam ni blizu 26 godine , ali svakako nastavljam u 10 mjesecu diplomski studiji. Redovno
Kruno_21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2013., 08:06   #227
Quote:
Kruno_21 kaže: Pogledaj post
Ok hvala, ma ne nisam ni blizu 26 godine , ali svakako nastavljam u 10 mjesecu diplomski studiji. Redovno
Pa to nisi gore napisao, ako nastavljaš onda ti neće ništa ukinuti i ako si daleko od 26. godina, jer ćeš im početkom godine poslati opet potvrdu da si student tako da možeš i diplomirati prije ako ti se baš žuri, ako ne pričekaj 9.mj.
Sabrina86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2013., 17:55   #228
Quote:
Sabrina86 kaže: Pogledaj post
Pa to nisi gore napisao, ako nastavljaš onda ti neće ništa ukinuti i ako si daleko od 26. godina, jer ćeš im početkom godine poslati opet potvrdu da si student tako da možeš i diplomirati prije ako ti se baš žuri, ako ne pričekaj 9.mj.
ja sam ti imala gotov diplomski i sve, ali obranu sam dogovorila za 9. mj. baš zbog tog, objasnila mentorici stanje i ona mi je rekla kad želim diplomirati samo da joj se javim 2 tj. prije
__________________
"If you suffer, it is because of you. If you feel blissful, it is because of you. Nobody else is responsible, only you and you alone.
You are your hell and your heaven too."
Osho
tetsi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2013., 18:00   #229
a sad moje pitanje

situacija je takva da primam obiteljsku mirovinu od oca na temelju redovnog školovanja, no s obzirom da se uskoro udajem i čekam bebu, mogu li izgubiti tu mirovinu prilikom promjene, tj. dodavanja muževog prezimena i prilikom promjene prebivališta?
također, bila u hzzo pitat dal imam pravo na porodiljnu naknadu, ali oni naravno nemaju pojma, kao načelno imam, ali opet bi voljela čuti iskustvo nekog ko se eventualno našao u sličnoj situaciji? čisto da mi onda odjednom se ne sjete oduzet mirovinu
__________________
"If you suffer, it is because of you. If you feel blissful, it is because of you. Nobody else is responsible, only you and you alone.
You are your hell and your heaven too."
Osho
tetsi is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2013., 17:23   #230
Quote:
tetsi kaže: Pogledaj post
a sad moje pitanje

situacija je takva da primam obiteljsku mirovinu od oca na temelju redovnog školovanja, no s obzirom da se uskoro udajem i čekam bebu, mogu li izgubiti tu mirovinu prilikom promjene, tj. dodavanja muževog prezimena i prilikom promjene prebivališta?
također, bila u hzzo pitat dal imam pravo na porodiljnu naknadu, ali oni naravno nemaju pojma, kao načelno imam, ali opet bi voljela čuti iskustvo nekog ko se eventualno našao u sličnoj situaciji? čisto da mi onda odjednom se ne sjete oduzet mirovinu
Dok god si redovni student i imas manje od 26 imas pravo na mirovinu,bez obzira na prezime(promjenis dokumente i prezime na faxu),a porodiljno imas pravo(ja sam ti redovna studentica na porodiljnom) samo sto dobijes mjesecno 1663kn.
Sabrina86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2013., 22:21   #231
Quote:
Sabrina86 kaže: Pogledaj post
Dok god si redovni student i imas manje od 26 imas pravo na mirovinu,bez obzira na prezime(promjenis dokumente i prezime na faxu),a porodiljno imas pravo(ja sam ti redovna studentica na porodiljnom) samo sto dobijes mjesecno 1663kn.
super, to me zanimalo, tnx
__________________
"If you suffer, it is because of you. If you feel blissful, it is because of you. Nobody else is responsible, only you and you alone.
You are your hell and your heaven too."
Osho
tetsi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2013., 15:06   #232
Molio bih pomoć ako netko zna.

Prijateljici mi je umro tata. Prije smrti je pokrenuo postupak za prijevremenu mirovinu jer je bio teško bolestan, ali ju nije dočekao, zbog smrti naravno. Ona je studentica.

Očigledno je da će nakon tog procesa dobiti obiteljsku mirovinu na koju ima pravo do svoje 26. godine.

Ono što nas sada zanima je tko ima pravo na tu mirovinu, ona ili njezina mama? Ili obije? Da li se to zakonski određuje ili njih dvije imaju pravo odlučiti tko će tu mirovinu naslijediti? Mama joj ima mirovinu od 1000 kn i da li je moguće da mama naslijedi tu obiteljsku mirovinu koja bi bila veća od dosadašnjih njezinih 1000 kn?
SpecialOne is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2013., 23:50   #233
Kako maćehi uskratiti primanje obiteljske mirovine

Pozdrav,

nisam naišao na isti ili barem sličan problem, ali se nadam da će netko znati odgovor ili me barem uputiti na pravo mjesto..

Naime, moja situacija je slijedeća.. Korisnik sam obiteljske mirovine po ocu, redovan student. U vrijeme smrti mog oca njegova tadašnja supruga (moja maćeha) imala je 45 godina. Ovaj mjesec će navršiti 50godina, te će sada steći pravo na pola obiteljske mirovine. Međutim, ona živi (u kući mog oca) s drugim čovjekom već oko godine dane, a taj je čovjek na papiru još uvijek u braku (iako ne živi sa suprugom).
..Prema zakonu o mirovinskom osiguranju osoba koja je u izvanbračnoj zajednici nema pravo na ob mirovinu, dok obiteljski zakon govori da je izvanbračna zajednica, zajednica neudane žene i neoženjenog muškarca..samim time ja nemogu dokazivati postojanje njihove izvanbračne zajednice..
Zanima me mogu li ja išta učiniti po pitanju da joj uskratim primanje te mirovine jer zbilja joj ne pripada, a meni je ona važan izvor financiranja daljnjeg školovanja?
Unaprijed hvala na odgovoru.
Lp
Wertoph is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2013., 16:42   #234
mirovina

Kako ovdje mogu naći samo upise o obiteljskoj mirovini djece moram otvoriti temu. Naime ja sam udovac od 56 godina i sa 30 godina staža,nezaposlen i bez izgleda da nađem posao,djeca su primala mirovinu pok.majke i zanima me da li ima mogućnosti da ja,po završetku njihova školovanja, kao njen suprug (znam da je ženama omogućena ta opcija) nastavim primati njenu mirovinu dok ne steknem uvjete za vlastitu jer trenutno nemam nikakve šanse ni za prijevremenu niti bilo što ?! Unaprijed hvala na eventualnom odgovoru.
vrilo mudrosti is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2013., 20:21   #235
Bez obzira na to sto djeca primaju obiteljsku mirovinu iza pokojne majke po meni to pravo imate i vi (Udovica ili udovac imaju pravo na obiteljsku mirovinu (prema čl. 61. ZOMO-a)):

- ako su do smrti bračnog druga po kojem im to pravo pripada navršili 50 godina života ili
Ako udovica ili udovac do smrti bračnog druga nisu navršili 50, ali su imali 45 godina života , imaju pravo na obiteljsku mirovinu kad navrše 50 godina života.

Raspitajte se kod pravnika u svojoj nadležnoj područnoj službi HZMO-a.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2013., 12:24   #236
Pozdrav, mene zanima ,ako tko zna , kad student padne godinu dali tu ponavljačku godinu ima pravo primati mirovinu? dakle odnosi li se to samo na ono do 26 godine ?
Felix 3575 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2013., 22:49   #237
pozz ljudi... treba mi pomoć jedna...
da li netko zna, da li i dalje postoji pravo dobivanja obiteljske mirovine, ako ponovno upisuješ parcijalu 1.godine ali na potpuno različitom fakultetu??
bila bih vrlo zahvalna na odgovoru...
niky3012 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2013., 23:00   #238
Quote:
Wertoph kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

nisam naišao na isti ili barem sličan problem, ali se nadam da će netko znati odgovor ili me barem uputiti na pravo mjesto..

Naime, moja situacija je slijedeća.. Korisnik sam obiteljske mirovine po ocu, redovan student. U vrijeme smrti mog oca njegova tadašnja supruga (moja maćeha) imala je 45 godina. Ovaj mjesec će navršiti 50godina, te će sada steći pravo na pola obiteljske mirovine. Međutim, ona živi (u kući mog oca) s drugim čovjekom već oko godine dane, a taj je čovjek na papiru još uvijek u braku (iako ne živi sa suprugom).
..Prema zakonu o mirovinskom osiguranju osoba koja je u izvanbračnoj zajednici nema pravo na ob mirovinu, dok obiteljski zakon govori da je izvanbračna zajednica, zajednica neudane žene i neoženjenog muškarca..samim time ja nemogu dokazivati postojanje njihove izvanbračne zajednice..
Zanima me mogu li ja išta učiniti po pitanju da joj uskratim primanje te mirovine jer zbilja joj ne pripada, a meni je ona važan izvor financiranja daljnjeg školovanja?
Unaprijed hvala na odgovoru.
Lp
Otiđi u Zavod za mirovinsko u nekom gradu, traži pravnika i pitaj ga sve što te zanima.Ja sam doznala sve što me zanima čak i telefonskim razgovorom s mjerodavnom osobom. Ovo preporučam svima na temi.
Instant is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2013., 09:36   #239
Quote:
Felix 3575 kaže: Pogledaj post
Pozdrav, mene zanima ,ako tko zna , kad student padne godinu dali tu ponavljačku godinu ima pravo primati mirovinu? dakle odnosi li se to samo na ono do 26 godine ?
Quote:
niky3012 kaže: Pogledaj post
pozz ljudi... treba mi pomoć jedna...
da li netko zna, da li i dalje postoji pravo dobivanja obiteljske mirovine, ako ponovno upisuješ parcijalu 1.godine ali na potpuno različitom fakultetu??
bila bih vrlo zahvalna na odgovoru...
Smijete i pasti i biti parcijala i mijenjati fakultet. Sve što trebate je potvrda da ste upisani kao redovni student.
Ja sam mijenjala faks, to je tehnički pad godine i bila sam opet prva i nije bilo problema. Bitno je na vrijeme predati potvrdu.
Nyla* is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2013., 14:27   #240
Pozdrav,

ove godine cu napuniti 21 godinu , postoji šansa da ću pasti u izvaredne studente sada u 10 mj , te cu pokusati se vratiti iduce godine nazad na redovne studente.

Mene zanima da li ja onda imam pravo ponovno zatraziti primanje mirovine po tati ili ne ?
Da li je netko bio u ovakvoj situaciji?
Mjauuu is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:47.