Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.03.2009., 18:03   #21
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Državna služba je jedno, javne službe su drugo... Imaš temu na politici. No, ne bih opet rekao da ima previše učitelja, da u vrtićima ima previše teta i sl. - rekao bih da ih je i premalo, pogledaj koliki su razredi ili vrtićke grupe. Druga stvar su naravno razne agencije, zavodi, parafisklalna tijela i sl.



Poneki gradovi imaju ...... to je ustavna kategorija.
ok, hvala na objašnjenju

očito neki nesrazmjer postoji, onog čega treba (profesori, odgajatelji, a tu onda već dolazimo i do infrastrukturnih problema, ima tko raditi ali nema gdje..) nedostaje.
a onog cega ima i viška, tipa raznih ureda za gub.vremena i istrazivanje ruda, tu imamo jos i visak ljudi.
bitno da im MMF ne moze nista
lee_chan is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2009., 18:10   #22
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
... Ali njima nitko ne može ništa, osim samih građana tih gradova, koji to trebaju procijeniti na izborima. Zato i jesu lokalna samouprava, to je ustavna kategorija....
to bas i nije istina ...ustroj lokalne samouprave je ustrojila drzava a ne lokalni gradjani na izborima....ak hocemo manje opcina i gradova - to moze rijesit samo drzava, nikako lokalna samouprava - pa ne buju sami sebe ukinuli....nisu ludi
hrexpat is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2009., 18:11   #23
Quote:
leafar kaže: Pogledaj post
@lee_chan, ono šta će sigurno otpast su škverani, HEP, itd... mislim da će struja znatno poskupijet a HEP se privatizirat. Isto i sa vodom...
struja je već poskupila. ja sam u "zaštićenoj" kategoriji pa mi je otišla 80% gore
frend mi je ferovac, energetika, rekao mi je da elektranama treba vremena da se otplate, ali da su nakon toga "zlatna koka". znači opet će biti "nije beg cicija!"
lee_chan is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2009., 18:11   #24
Quote:
lee_chan kaže: Pogledaj post
ok, hvala na objašnjenju
Sorry što sam bio oštar (preeditirao sam post, ali si ti već odgovorio, pa sam vratio izvorni), ali radio sam u državnoj službi i falilo nam je pola ljudi (VSS, stručnjaci). Ljudi otišli u privatnike. Jadno ti je to kada tako složen sustav kao država ne može privući stručnjake. Nije to dobro za sve nas.

Što je rekao jedan moj poznanik kojega su jednom davno pozvali da bude ni manje više nego ministar:

- Da li mogu nagradit radnika i sankcionirat neradnika?
- Ne.
- Onda ništa.

I odbio. Kaže da ne bi mogao jamčiti kvalitetno obavljanje posla uz takve uvjete.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2009., 18:12   #25
Quote:
hrexpat kaže: Pogledaj post
to bas i nije istina ...ustroj lokalne samouprave je ustrojila drzava a ne lokalni gradjani na izborima....ak hocemo manje opcina i gradova - to moze rijesit samo drzava, nikako lokalna samouprava - pa ne buju sami sebe ukinuli....nisu ludi
Je, ali da li će tamo radit 1 ili 100 ljudi, oni sami odlučuju.

Zanimljivo, svojevremeno su gledali vozni park županija, najsiromašniji su imali najskuplja vozila.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2009., 18:12   #26
HEP radi sa gubitkom ili na rubu gubitka (dosta ovisi koliko kise padne u godini). Prodaje u hr struju ispod cijene po kojoj uvozi npr, a mora uvoziti. Nije jedini trosak sagraditi elektranu.

Doduse, ima malo viska zaposlenih.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2009., 18:18   #27
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Sorry što sam bio oštar (preeditirao sam post, ali si ti već odgovorio, pa sam vratio izvorni), ali radio sam u državnoj službi i falilo nam je pola ljudi (VSS, stručnjaci). Ljudi otišli u privatnike. Jadno ti je to kada tako složen sustav kao država ne može privući stručnjake. Nije to dobro za sve nas.

Što je rekao jedan moj poznanik kojega su jednom davno pozvali da bude ni manje više nego ministar:

- Da li mogu nagradit radnika i sankcionirat neradnika?
- Ne.
- Onda ništa.

I odbio. Kaže da ne bi mogao jamčiti kvalitetno obavljanje posla uz takve uvjete.
ma nije bad.
vidio sam vec po forumu da je problem u drzavnim sluzbama(sudstvo pogotovo kolko sam skuzio) sa malim plaćama, i da strucnjaci odlaze.
a i ti si nam dobar primjer

slažem se da nije dobro, kratkoročno se gleda, al jbg takvo nam je drustveno uređenje, od izbora do izbora...
lee_chan is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2009., 18:23   #28
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
HEP radi sa gubitkom ili na rubu gubitka (dosta ovisi koliko kise padne u godini). Prodaje u hr struju ispod cijene po kojoj uvozi npr, a mora uvoziti. Nije jedini trosak sagraditi elektranu.
Pa to i kažem.
Sumnjam da će MMF bit 'socijalno osjetljiv' kao ova vlada. A privatni vlasnici još manje. I još imaju monopol.
__________________
Our best hope is that the enemy kills so many of us that they become slightly depressed.
leafar is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2009., 20:07   #29
Quote:
lee_chan kaže: Pogledaj post
ma nije bad.
vidio sam vec po forumu da je problem u drzavnim sluzbama(sudstvo pogotovo kolko sam skuzio) sa malim plaćama, i da strucnjaci odlaze.
a i ti si nam dobar primjer
Sucima je još i dobro, oni su dužnosnici i idu po posebnom sustavu, mada i tamo najbolji zarađuju po trećinu više u kakvoj banci i sl.

Glede mene, ja bih kao viši savjetnik sa stažom i doktorskim dodatkom imao 6500 kuna. Dakle, tek nešto iznad ZG prosjeka...
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2009., 20:23   #30
jeee dolazi nam mmf

iskreno se veselim tome jer možda nešto promjeni u našoj kolektivnoj svijesti (ak ne bar bi sad neka nova politička opcija mogla isplivati)
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2009., 21:59   #31
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Cijela država ima oko 65000 državnih službenika, od toga pola MUP i MORH. Tebi se čini previše da u svim državnim poslovima radi oko 30.000 ljudi? Imamo previše policajaca na cestama? Što točno?
Meni se onako odokativno, bez neke konkretne studije ili citanja cini da dosta love guta ona maksuz-decentraliziranost u stavima koje mozda i ne moraju bit decentralizirane. Aludiram naravno na sve one opcine i zupanije za koje nisam siguran da nam trebaju. Koliko sam gledao TV vidio sam da su neke opsincke institucije poceli polako spajat, bio nekidan primjer iz Like i spajanju nekih sudova kako bi se racionaliziralo poslovanje.
PetBorut is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2009., 22:53   #32
Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post
jeee dolazi nam mmf

iskreno se veselim tome jer možda nešto promjeni u našoj kolektivnoj svijesti (ak ne bar bi sad neka nova politička opcija mogla isplivati)
Pa već su bili ovdje 80-tih. Što su promijenili?
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2009., 23:56   #33
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Kakvim analizama, konkretno?

Cijela država ima oko 65000 državnih službenika, od toga pola MUP i MORH. Tebi se čini previše da u svim državnim poslovima radi oko 30.000 ljudi? Imamo previše policajaca na cestama? Što točno?

Sve analize EU govore u biti o nedovoljnom broju ljudi na stručnim mjestima u državnoj upravi, pogledaj nacionalni plan za pristupanje, za bilo koju godinu.
65K?
Ovi tvrde 260K...
?
ZEGA is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2009., 00:44   #34
Quote:
ZEGA kaže: Pogledaj post
U javnim službama ima 180.000, a u državnim službama 65.000 zaposlenih. U javnim službama je 80.000 zaposlenih u obrazovanju, 10.000 u znanosti, 65.000 u zdravstvu, 10.000 u socijalnoj skrbi i 5.000 u kulturi. U državnim službama ima 27.000 zaposlenih u MUP-u, 3.000 u Carinskoj upravi, 4.000 u Poreznoj upravi, 2.500 u zatvorskom sustavu, 900 u Državnom inspektoratu, 10.000 u pravosuđu i 17.000 u ministarstvima, državnim upravnim organizacijama i uredima državne uprave.

...

http://www.novilist.hr/Vijesti/broj-...nim-i-jav.aspx
PetBorut is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2009., 01:26   #35
ma sve je kriv sistem,i hrvatski zakoni pa nemozes otpustit ljude.zamisli si koji bi tek redovi nastali na MUP-u,na poreznom samo kad bi dio sluzbenika na salteru ukinuli.

to je trebalo odavno restrukturirat,promjenit zakone...

ne zelim,al eto usporedit cu opet njemacku gdje uopce ne ides na saltere,nego sve obavljas postom,zahtjev za povrat poreza,za djeciji doplatak,za dopunsko zdravstveno,za mirovinu ,itd,itd.

sa interneta skines zahtjev,ili zatrazis telefonski da ti ga posalju,ispunis sa ostalim potrebnim papirima u kovertu i u sanducic.

u Hrvatskoj svugdje moras ici na salter,ponijeti osobnu.....ajmeeee

u drzavnioj upravi i inace u drzavnim firmama radi citavo cudo ljudi koji su ak malo bolje promislis zapravo nepotrebni

da al treba krenut u reformemal ocito za to u HR nema snage

gledajuci dnevnik u 19:30 stjecem neki dojam da sanader i kompanija zapravo nemogu docekat da prodju izbori pa da zovnu mmf.

ova sva nazovi rezanja proracuna je samo odrzavanje na povrsini do izbora.bar ja stjecem takav dojam

Zadnje uređivanje buntspecht : 19.03.2009. at 01:54.
buntspecht is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2009., 07:37   #36
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
MMF je stecajni upravitelj. Njegova funkcija je da omoguci otplatu dugova neke zemlje. Znaci, on izmice sve iz zemlje sto moze, nebili sacuvao interes stranih banaka u zemlji. Jedna od mjera koju cesto koristi je obrana tecaja i socijalizacija duga. Da nebi pravne i fizicke osobe koje su dizali kredite bankrotirale i dovele strane banke u gubitke, on zaduzuje drzavu i sa tim subvencionira duznike. U medjuvremenu rasproda drzavnu imovinu i sreze sve troskove koje moze iz budjeta.
I ne zvuči tako loše...
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2009., 07:40   #37
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
HEP radi sa gubitkom ili na rubu gubitka (dosta ovisi koliko kise padne u godini). Prodaje u hr struju ispod cijene po kojoj uvozi npr, a mora uvoziti. Nije jedini trosak sagraditi elektranu.

Doduse, ima malo viska zaposlenih.
Da se toliko ne pljačka u HEP-u ne bi bilo ni gubitka...
A oni očito nisu ni čuli o racionalizaciji poslovanja...

Da ne spominjemo nerealno visoke plaće...
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2009., 07:42   #38
Quote:
PetBorut kaže: Pogledaj post
U javnim službama ima 180.000, a u državnim službama 65.000 zaposlenih. U javnim službama je 80.000 zaposlenih u obrazovanju, 10.000 u znanosti, 65.000 u zdravstvu, 10.000 u socijalnoj skrbi i 5.000 u kulturi. U državnim službama ima 27.000 zaposlenih u MUP-u, 3.000 u Carinskoj upravi, 4.000 u Poreznoj upravi, 2.500 u zatvorskom sustavu, 900 u Državnom inspektoratu, 10.000 u pravosuđu i 17.000 u ministarstvima, državnim upravnim organizacijama i uredima državne uprave.

...

http://www.novilist.hr/Vijesti/broj-...nim-i-jav.aspx

Zašto ne spominješ HEP, HŽ, Hrvatske vode, šume i nebo, kojekakve zavode, lokalnu samoupravu...

Svi oni žive ( i to jako dobro!) na grbači radnika, zar ne?
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2009., 09:04   #39
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Zašto ne spominješ HEP, HŽ, Hrvatske vode, šume i nebo, kojekakve zavode, lokalnu samoupravu...
Ako procitas tekst na koji se moj odgovor odnosio bit ce ti jasno.
PetBorut is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2009., 09:48   #40
sami nemožemo riješiti svoja sranja.pitanje je dali će biti za plaće idući mjesec.bolje je da nam što prije dođe stećajni upravitelj zvan MMF .manje ćemo se mućiti i prije izaći iz govana.
laser is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:44.