Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.03.2009., 10:52   #41
ljudi prvo pogledajte efekte koje je postigao MMF u drugim zemljama, od istočne Europe do azijskih tigrova kad su posrnuli, pa onda još jednom razmislite dali želite baš tog stečajnog upravitelja.

Prije 10-15 godina MMF je imao preko 100mld USD-a plasmana raznim zemljama, da bi u zednje dvije-tri godine pao na svega 11mld jer su ih svi počeli izbjegavati i bježati od njih,a ne bez razloga.

Druga je stvar što oni sad opet cvjetaju jer imaju slobodnih sredstava, a u ovom sranju koje je nastalo prvotno radi makinacija američkog kapitala nalaze ponovno svoju priliku da postanu bitni u svijetu.

I tu je meni onaj najgori paradoks - uređenja sa slobodnim tržištem/slobodnim kapitalom, neoliberalne ideje i sve što ide uz to se pokaže kao totalni promašaj i pokaže potrebu za regulacijom i inim alatima, ali smo mi sami po sebi toliko nikakvi i zbrčkani i rastureni da se okrećemo upravo onima koji su taj propali sustav poticali i u najvećoj mjeri pokrenuli. Bilo bi smiješno da nije prestrašno...

pa tko se, osim nas i sličnih zemalja koje se ne zanju sada pobrinuti sami za sebe, okreće MMF-u...katastrofa
tutlek is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2009., 11:57   #42
Quote:
tutlek kaže: Pogledaj post
ljudi prvo pogledajte efekte koje je postigao MMF u drugim zemljama, od istočne Europe do azijskih tigrova kad su posrnuli, pa onda još jednom razmislite dali želite baš tog stečajnog upravitelja.

Prije 10-15 godina MMF je imao preko 100mld USD-a plasmana raznim zemljama, da bi u zednje dvije-tri godine pao na svega 11mld jer su ih svi počeli izbjegavati i bježati od njih,a ne bez razloga.

Druga je stvar što oni sad opet cvjetaju jer imaju slobodnih sredstava, a u ovom sranju koje je nastalo prvotno radi makinacija američkog kapitala nalaze ponovno svoju priliku da postanu bitni u svijetu.

I tu je meni onaj najgori paradoks - uređenja sa slobodnim tržištem/slobodnim kapitalom, neoliberalne ideje i sve što ide uz to se pokaže kao totalni promašaj i pokaže potrebu za regulacijom i inim alatima, ali smo mi sami po sebi toliko nikakvi i zbrčkani i rastureni da se okrećemo upravo onima koji su taj propali sustav poticali i u najvećoj mjeri pokrenuli. Bilo bi smiješno da nije prestrašno...

pa tko se, osim nas i sličnih zemalja koje se ne zanju sada pobrinuti sami za sebe, okreće MMF-u...katastrofa
Gle, mi smo i ovako i onako u kurcu sa 1 000 000 penzionera i 550 000 branitelja.........Samo mi nije jasno, jer bi sa 550 000 branitelja došli do Kine, a ne do Drine......Znam ih ja takvih kvazi branitelja/umirovljenika, i sere mi se od toga........Dabogda svi crkli od gladi, mater im parazitsku............
I.G. is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2009., 18:11   #43
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Kakvim analizama, konkretno?

Cijela država ima oko 65000 državnih službenika, od toga pola MUP i MORH. Tebi se čini previše da u svim državnim poslovima radi oko 30.000 ljudi? Imamo previše policajaca na cestama? Što točno?

Sve analize EU govore u biti o nedovoljnom broju ljudi na stručnim mjestima u državnoj upravi, pogledaj nacionalni plan za pristupanje, za bilo koju godinu.
Pozdrav svima na ovom cijenjenom forumu...
Rasprave su na daleko najvećem nivou za razliku od svih sličnih mjesta.

A sad o temi.
Mislim Vojky da si u pravu što se tiče državnih službenika.
Ali ono što mene brine je lokalna uprava. Sad sam radio nešto sa elementima te uprave i fascinantno je koliko ima općina recimo u dalmatinskom zaleđu koje nemaju nikakvu ekonomsku računicu za postojanje, a ipak zapošljavaju nekoliko ljudi.
Mislim da je to definitivno prostor gdje bi se mogle napraviti uštede, a ovolika rascjepkanost na tolike sitne elemente upravljanja je pogubna.
Realno ekonomski gledano, neki sitni element koji nema samostalno financijsku snagu za bilo kakvu aktivnost, niti ima kompetentne ljue koji tu aktivnost mogu generirati je osuđen na stagnaciju.
Država mora uskakati takvima da bi vlast održala svoje stranačke agitatore u tim sredinama i tako su oni zapravo teret koji je ovoj državi totalno nepotreban.

U svakom slučaju, državu treba presložiti. Svi ti ljudi koji rade za državu su možda potrebni, ali na malko drugačiji način. Mislim da se preslagivanjem stvari može puno uštedjeti. Dokaz mojoj tvrdnji će biti to da će se to napraviti, htjeli mi ili ne, jer se mora.

A MMF?
Čitao sam Engdalovo stoljeće rata nedavno i ostao zapanjen nekim igrama dolar/nafta. Nije ovo prvi put da najprije godinama raste cijena nafte, pune se džepovi naftnih moćnika, zemlje koje tu naftu kupuju se zadužuju, posebice SAD, svi se zadužuju u dolarima, a onda se polako spušta vrijednost dolara što ubija sve koji su se zaduživali u dolarima, jedino Ameri u toj priči imaju koristi od valutne (svoje) kaluzole. Njihov dug financiraju zemlje koje su kupile njihove obveznice (Kina i zemlje dalekog istoka najviše), a oni opet pripreme neki fini marketing za svijet....(npr. Obama)
I onda u zemlje koje ne mogu vraćati kredite (dolarske) dolazi MMF koji reže socijalu, ulaganje u razvoj, bilo kakav rast gospodarstva kako bi te zemlje nastavile svoju dužničku krizu...

E sad, ovdje ima ljudi koji to puno bolje poznaju. Koliko je Engdal istinit?

Da sam ga pričitao prije krize, rekao bi da je šarlatan i teoretičar zavjere. Ovako mi sve nešto poznato izgleda ova kriza, liči na već neke koje su se desile.

Evo nekoliko fascinantnih podataka iz knjige:

Prema podatcima Svjetske banke u razdoblju 1980 do 1986.g. 109 zemalja dužnika na ime kamata je otplatilo pod nadzorom MMF-a 326 milijardi dolara kamata. Glavnice je istovremeno otplaćeno 332 milijarde dolara. Dakle ukupno 658 milijardi.
Početni dug je bio 430 milijardi, a obaveza 1986.g. tih 109 zemalja je bila 882 milijardi dolara....


Jel se meni čini ili je ovo pljačka?

Zadnje uređivanje Tactum : 23.03.2009. at 18:36.
Tactum is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2009., 18:39   #44
Quote:
Tactum kaže: Pogledaj post
........
Jel se meni čini ili je ovo pljačka?
pljačka, ali legalna

pozdrav "prijateljima" bankarima!!

Zadnje uređivanje lee_chan : 23.03.2009. at 18:59.
lee_chan is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2009., 18:51   #45
Da, ali još fascinantnije zvuči ovo: "većina tog novca nikad nije napustila trezore njujorških banaka"
Tactum is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2009., 19:06   #46
Quote:
Tactum kaže: Pogledaj post
Da, ali još fascinantnije zvuči ovo: "većina tog novca nikad nije napustila trezore njujorških banaka"


ide se iz kredita u kredit, reprogramiranje dugova, ali na kraju sve to netko zaradi i plati. radnici kroz rad, poduzetnici kroz plaćeni porez...

kolko sam ja skuzio ono sto je do "bretton woodsa" bilo zlato , danas je potraznja.
znači "realna" vrijednost novca najvećim dijelom ima uporište u potražnji.

ako si na to mislio?
lee_chan is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2009., 19:12   #47
Nitko ne tjera drzave da traze pomoc MMF-a - uvijek imaju opciju bankrotirat, otpisat sve dugove i nacionalizirat imovinu svih domacih i stranih banaka.
celavi2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2009., 19:27   #48
Ma da, i sa zlatom su shebali svijet...


Zapravo svi naftni šokovi u povijesti, sve ekonomske krize, svi poremećaji na tržištu (neću pretjerivati i napisati - svi ratovi, ali ) nekome donose dobit. I stvarno kad se pogleda zadnjih 100 godina kud vodi trag tog mede koji je omastio brk, nađe se uvijek isti medo pod stablom.

E sad koliko je ova kriza instrumentirana, a koliko je iznenađenje za one koji su dosad instrumentirali to je pitanje.
Činjenica da ako je potražnja mjerilo, onda će svi koji imaju ponudu nagrabusiti.
Jer linije koje su nagomilane u zemljama dalekog istoka da bi kreirale ponudu za ogromnu potražnju zapadnog svijeta ne vrijede ni pišljiva boba ako nema potražnje.
A činjenica je da će potražnja padati i to jako...
E sad koliko je ovo instrumentiran udar na zemlje koje imaju ponudu, to je upitno...
Ali odošmo sa teme....

Kod nas je prilično sigurno da nam MMF dolazi. Mislim da smo toliko do guše u kaši da nemamo izbora.
Ali ako je išta pozitivno, ova kriza možda poruši neke trendove koji su nas ovdje i doveli.
A možda i iznjedri neke ljude koji će prestati raditi čudo zvano: "kako uništiti raj na zemlji"
Nada umire posljednja...


Quote:
celavi2 kaže: Pogledaj post
Nitko ne tjera drzave da traze pomoc MMF-a - uvijek imaju opciju bankrotirat, otpisat sve dugove i nacionalizirat imovinu svih domacih i stranih banaka.
Nekako mi se čini da je to moguće da bi mnogi to iskoristili. Ali to ja onako totalis laički, jer ne kužim ovoljno materiju...

Zadnje uređivanje Tactum : 23.03.2009. at 19:36.
Tactum is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2009., 20:00   #49
dug drzave je samo manji dio ukupnog vanjskog duga.

recimo da ekipa dobija otkaze i ne moze vise bankama vracati kredite. gube stanove i bankrotiraju, ali to direktno vodi ka bankrotu banaka, a ne drzave. drzava jedino gubi razne poreze koje bi inace taj stanovnik placao da normalno zivi.
dakle drzava bi trebala gledat da sad otplati svoje dugove, a ne da se dodatno zaduzuje.
__________________
bok
markotros is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2009., 20:11   #50
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Da se toliko ne pljačka u HEP-u ne bi bilo ni gubitka...
A oni očito nisu ni čuli o racionalizaciji poslovanja...
O ovome smo toliko vec drvili na temi o nuklearkama.


Quote:
Da ne spominjemo nerealno visoke plaće...
7000kn je nerealna placa za inzenjera elektrotehnike koja mizerno raste s godinama iskustva. Jos malo kad se ociste ovi iz socijalizma kojima se ne mijenja radno mjesto i HEP ce zjapit prazan sto se strucnih kadrova tice. Tamo ce ic ili neradnici ili nesposobni.
Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2009., 20:14   #51
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Pa već su bili ovdje 80-tih. Što su promijenili?
Recimo samo da je vojska prije njih gutala 60% saveznog proracuna. Zaratilo, zaratilo...
Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2009., 23:08   #52
fali kadrova SVUGDJE. nece zjapit prazan, samo ce posao inzinjera odradivat tehnicar koji je prosao neki tecaj. imat ce jednog ili dva inzinjera zbog pecata samo da vrse tehnicke preglede i to je to. a inspekcija je pod tepih gurat sve sto nije tehnicki ispravno. ali ako pogledas financijsko izvjesce HEPa, pa pogledaj s kolko novca se financira nas sport, nogomet, rukomet, itd. pa ces vidjet gdje se trosi i gubi. a jebote, drzava s 4 miliona stanovnika, a imamo sportasa i medalja ko kina! trebalo bi malo srezat ova davanja za sport i sponzoriranje. prezivjet cemo bez zlatne medalje. evo ti je janica koju je hrvatska digla u nebesa, a ona onda pobjegla u luksemburg placati poreze.
__________________
bok
markotros is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2009., 23:21   #53
ako cemo rezat, treba rezat na socijali. zalosno ali istina. i jednostavno oni koji imaju neka pomognu onima koji nemaju. ali nece se simona gotovac odreci torbice koja beskucnika moze hraniti godinu dana.
a teska socijalna situacija vodi kriminalu. a kriminal odbija ulagace. i sve je to povezano i isprepleteno. i onda jos ogromna porezna davanja prezaduzene drzave... treba kratit branitelje i invalide koji to nisu. treba onaj registar branitelja javno objavit. sad su i ovako prodali svoje udjele u fondovima i vise ih nema ko salijetat. treba javno te registre objavit i ljepo vidjet ko je a ko nije. i onda ove koji nisu poslat na robiju neka rade 10tak godina badava da otplate ovo sta su trosili. da vidis kako se moze ustedit. pa ja mislim da ce MMF prvo srezat branitelje i ratne invalide koji su dobili PTSP preko veze.
__________________
bok
markotros is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2009., 08:39   #54
Quote:
markotros kaže: Pogledaj post
fali kadrova SVUGDJE. nece zjapit prazan, samo ce posao inzinjera odradivat tehnicar koji je prosao neki tecaj. imat ce jednog ili dva inzinjera zbog pecata samo da vrse tehnicke preglede i to je to. a inspekcija je pod tepih gurat sve sto nije tehnicki ispravno
Nece bas bit tako, al ajde.

Quote:
, pa pogledaj s kolko novca se financira nas sport, nogomet, rukomet, itd. pa ces vidjet gdje se trosi i gubi. a jebote, drzava s 4 miliona stanovnika, a imamo sportasa i medalja ko kina! trebalo bi malo srezat ova davanja za sport i sponzoriranje. prezivjet cemo bez zlatne medalje. evo ti je janica koju je hrvatska digla u nebesa, a ona onda pobjegla u luksemburg placati poreze.
Uf to debelo treba kresat. Jesi profesionalni sportas, od toga zivis, od toga jedes kruh. Ko te jebe, placaj onda i troskove. Tako je Blanka Vlasic jednom izjavila da trosi par tisuca kuna na razgovor s prijateljicama preko moba, a da joj Split da dvoranu i sportsku stipendiju. Mrš u kurac.
Ako je Finska mogla rec Palanderu da zaradjuje dovoljno da financira sam sebi OI, mozemo i mi bob reprezentaciji.
Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2009., 11:46   #55
samo još zadnje budale ne znaju da je fed privatna rokfelerovsko/rotšildovska prčija još od 1913. i da preko njega cionistički lobi upravlja amerikom = svijetom. naravno idioti će to sve nazvati riječnikom cionista ... „teorija zavjere”, a znamo da su recimo kenedi i marin luter king umrli od gripe, a ne od „lažne teorije zavjere”. menadžeri Goldman Sachsa zavladali su svijetom sa ciljem uvođenja jedne monete, jedne vlade tj. Novog Svjetskog Poretka koji je cionistički projekt rotšilda, rokfelera i njihovih trabanata.

http://www.youtube.com/watch?v=zLmURwsg3ow

Kako je Rothschild familija zajedno sa svojim partnerima uspostavila kontrolu nad američkim Federalnim rezervama, nad SAD i nad cijelim “slobodnim” svijetom možete pronaći ovdje:
http://theunjustmedia.com/The%20federal_reserve_is
_privately_own.htm.
Citat: "U 1963 godini predsjednik SAD John Kennedy je poželio da zatvori sistem federalnih rezervi koje su gušile SAD i praktično cijeli svijet. Sa jednostavnim potezom pera on je otpustio sistem federalnih rezervi i naredio vladi SAD da povrati konstitutivni mandat nad kontrolom novca. Predsjednik Kennedy je ubijen tri tjedna kasnije. Kada je predsjednik Lyndon Johnson preuzeo položaj, odmah je poništio odluku predsjednika Kenedija i Federalne rezerve su opet ostvarile pobjedu." Izvor: http://www.sonic.net/sentinel/naij2.html.
Bolji od tebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2009., 18:40   #56
Quote:
Quote:
KILLERDOG kaže:
jeee dolazi nam mmf

iskreno se veselim tome jer možda nešto promjeni u našoj kolektivnoj svijesti (ak ne bar bi sad neka nova politička opcija mogla isplivati
Zasto bi se itko radovao MMF kojima je glavni cilj corporate takeover na drzavnom nivou i sa jedinim ciljem pljacke i rasprodaje imovine?
Kao i kod svakog takeover-a tako su i MMF-u samo bitni interesi shareholders-a. Uopce ih ne zanima koliko ce destabilizirati doticnu drzavu. Jedan od naziva koje sam cula za IMF je global loan shark.

Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Pa već su bili ovdje 80-tih. Što su promijenili?
Mozda su pogurali jedan omanji rat?
__________________
The people who are trying to make this world worse are not taking the day off. Why should I? BOB MARLEY

Zadnje uređivanje talia : 27.03.2009. at 18:53.
talia is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2009., 21:05   #57
Zanima me dal ce MMF skresat i nase politicare ? Ako je tako ja mu se klanjam
Inox 18/10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2009., 22:45   #58
Quote:
Inox 18/10 kaže: Pogledaj post
Zanima me dal ce MMF skresat i nase politicare ? Ako je tako ja mu se klanjam

Zato bi ih skresao, dokle god suradjuju?
Nakon MMF ces plakati za "nasim politicarima", koji su Majka Tereza za MMF...

Ljudska glupost je beskonacna...
__________________
The people who are trying to make this world worse are not taking the day off. Why should I? BOB MARLEY
talia is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2009., 22:49   #59
Quote:
talia kaže: Pogledaj post
Zato bi ih skresao, dokle god suradjuju?
Nakon MMF ces plakati za "nasim politicarima", koji su Majka Tereza za MMF...
Zasto bi plakao? Netko mora uvest reda i odsjec ruku da gangrena ne pojede cijelo tijelo.
Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2009., 23:26   #60
Evo malo vijesti od susjeda

U Srbiji se kažnjavaju najmanje krivi

Quote:
"Mislim da netko konačno zaista mora preuzeti odgovornost za loše vođenu ekonomsku politiku u prošlom razdoblju tranzicije. Jako je teško u ovoj situaciji govoriti da vas neko, tko vas je na neki način i doveo u ovu krizu, sada može iz nje i izvući." Jer, naglašava ekonomist, Srbija bi bila u krizi i da nije nastupila svjetska ekonomska kriza. Utoliko sada imaju "krizu na kvadrat".
Quote:
Jedina nada za socijali mir: nesposobni sindikati
signum is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:20.