Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.04.2003., 13:17   #61
Postoji jedna knjiga od Paula Semulsona, zove se OSNOVE F...G EKONOMIJE. Probajte pročitat malo poglavlje o cijeni valuta....
 
Odgovori s citatom
Old 25.04.2003., 15:07   #62
Foreign trade im je u k..... i dok se to ne stabilizira niti dolar nece porasti. Navodno se jos dobro drzi.
Billi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2003., 09:31   #63
Quote:
asa kaže:
Postoji jedna knjiga od Paula Semulsona, zove se OSNOVE F...G EKONOMIJE. Probajte pročitat malo poglavlje o cijeni valuta....
asa, ako znaš nešto o tome bili bismo ti zahvalni da nas malo prosvijetliš. Dobru referencu si navela ali da bar dan traje 40 sati još bih nešto i stigao pročitati. Zanima me par najosnovnijih stvari
čisto da dobijem osjećaj. Ak ti se da.
 
Odgovori s citatom
Old 29.04.2003., 10:23   #64
Quote:
Barry Kent kaže:
asa, ako znaš nešto o tome bili bismo ti zahvalni da nas malo prosvijetliš. Dobru referencu si navela ali da bar dan traje 40 sati još bih nešto i stigao pročitati. Zanima me par najosnovnijih stvari
čisto da dobijem osjećaj. Ak ti se da.
Beri, knjiga ima oko 800 stranica i ima poglavlje koje opisuje exchange rate i faktore koji ga determiniraju. Knjiga je dobra i lako razumljiva. Meni se cini da se Asa malo pravi vazna, jer na temelju njezinog posta gotovo nitko nece ici kopati po knjizi.
Billi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2003., 12:20   #65
ko ste rece menager, nafta amerima nece moci pomoci jer su krenuli linijom manjeg otpora koji vodi u propast njihove ekonomije.

jedina sansa da amerika ostane jaka (ukljjucujuci valutu) jest globalna kriza, pa na to i pucaju. uzas. ali i istina.
fugitive is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2003., 12:49   #66
Bijeli, znam ja tu knjigu, imao sam čak i jedan ispit na faksu iz toga - Inženjerska Ekonomika, ali se oko njega nisam baš potrudio. Sa mi je ža, a šta ću. Nema druge nego ju posudit/kupit i kopaj. Zapravo, tak radim sa strukom, zakaj ne bi i zvan nje. Javim vam se sa novim spoznajama!
 
Odgovori s citatom
Old 08.05.2003., 10:10   #67
Sad je vec na 6,6!
Katastrofa - ja već dulje vrijeme čekam da prodam ono kaj imam, dok je bilo 7,2 to mi je bilo nisko - a kaj sad?
Na svakih 100 dolara gubim po 60 kuna u odnosu na to vrijeme, a ako racunamo da bi trebalo biti bar 7,5 - skoro sto kuna!!
UnExpected is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2003., 13:36   #68
Dolar na novim najnižim razinama prema euru nakon izjava Snow-a
12.5.2003.

Dolar je danas gubio na vrijednosti prema najznačajnijim svjetskim valutama, zabilježivši najnižu razinu u posljednjih više od četiri godina u odnosu na euro, nakon što je američki ministar financija John Snow izjavio da će jeftini dolar pomoći američkom izvozu.

Američka valuta oslabila je tako za više od jedan posto prema europskoj, na iznad 1,16 dolara za euro, pri čemu je njezin gubitak u posljednjih mjesec dana dosegnuo gotovo 10 centi, i nadomak je tečaja od 1,1750 koliko je euro vrijedio prilikom njegova uvođenja u siječnju 1999. Više od pola posto oslabio je istodobno prema jenu, na 116,66 jena, te zabilježio višegodišnje najniže razine prema australskom i novozelandskom dolaru.

Govoreći za američki televizijski program u nedjelju, američki je ministar financija izjavio: "Kada je dolar na nižim razinama, on pomaže izvozu, a mislim da izvoz, kao posljedica toga, postaje snažniji".

"Snow-ovi komentari dolili su ulje na vatru i pojačali su stanovište da Amerikanci žele slabiji dolar", kazao je viši menadžer na valutnim tržištima pri Bank of Tokyo Mitsubishi u Londonu, Neal Kimberley. "Amerikanci su suočeni sa sve većom nezaposlenošću i očajnički žele stimulirati rast aktivnosti prije predsjedničkih izbora".

Jačanje eura prema dolaru potaknulo je i rast europske jedinstvene valute do rekordno visokih razina prema jenu od 135,5 jena. Zasad u eurozoni zvuče opušteno glede jačanja eura na valutnim tržištima, ali ulagače zanima hoće li ministri financija eurozone na svojem dvodnevnom sastanku, koji danas započinje, pokazati svoju uznemirenost takvim kretanjima.

Trgovci smatraju vjerojatnim da euro dosegne rekordno visokih 1,19 dolara, koliko je vrijedio ubrzo nakon što je uveden u siječnju 1999. "Iduća meta za euro bila bi razina od 1,1745 dolara, koliko je vrijedio pri uvođenju. Probijanje te granice moglo bi potaknuti njegovo daljnje jačanje na oko 1,18 ili čak 1,20 dolara", kazao je jedan trgovac u japanskoj banci.

U međuvremenu, jačanje jena prema dolaru držalo je ulagače na oprezu zbog moguće intervencije japanske središnje banke s ciljem slabljenja neželjenog rasta domaće valute. Japan je priznao da je ranije ove godine potajno intervenirao na financijskim tržištima ne bi li oslabio jen, a mnogi trgovci slute da se takva politika ponovila i prošloga tjedna.
Frankie is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2003., 09:08   #69
Dolar pred padom na - 6 kuna

Dvadeset dana nakon potpunog sloma režima Sadama Huseina, tečajne liste s vodećih svjetskih burzi, kao i s ovdašnjeg deviznog tržišta, upućuju na paradoksalan, ali pouzdan zaključak: američko-britansko ratno osvajanje Iraka i svih njegovih naftnih polja znatno je oslabilo i američki dolar i britansku funtu, a ojačalo evropski euro i – hrvatsku kunu. U čemu je igra i na čiji račun, pita se Ivo Jakovljević u Novom listu. "Jučer je, naime, jedan euro na većini svjetskih burzi dostigao cijenu od blizu 1,17 dolara, čime je u usporedbi s tečajem od prije dvije godine, kada je prema dolaru bio na dosad najdubljem dnu (jer je jedan euro tada stajao samo 0,85 dolara), poskupio gotovo 38 posto... Sve jeftiniji dolar u toj je igri, u ovom času, najznačajnija poluga, pomoću koje ponovno oživljavaju američki i britanski izvoz, a sve skuplji euro poluga pomoću koje slabi američki uvoz iz EU-a, odnosno evropski izvoz u SAD."

REKOH JA DA JOS NIJE GOTOVO KOD SADAM NEKAZE DA JE GOTOVO. A DALEKO JE DOTADA.

Analiza u ovom textu je naravno amaterska i povrsna kao i razmisljanje nekih u prijasnjim postovima. Naravno da nizak tecaj stringa omogucava laksi izvoz, ali ne i u slucaju kada je njegov pad vezan za neke druge razloge unutarnje trule americke ekonomije. Razvoj dogadjaja samo dokazuje moju tezu da je ustvari rat i poceo radi toga sto je $ poceo slabiti i sto amerima gori pod petama. Zato $ ne raste. Zdrava logika kaze da ako ti izvoz raste onda valuta mora jacati, a posto tomu nije tako, znaci da je razlog padu dolara puno ozbiljniji, a to kauboji oko BUSHA nece znati rijesiti.

Hoce netko kupit stringove mozda? He He He

STEDITE NA VEZANOJ STEDNJI TO JE NAJISPLATIVIJE I NAJSIGURNIJE.
manager is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2003., 09:31   #70
"Hoce netko kupit stringove mozda? He He He"

Hoce, jer zdrava logika kaze da se kupuju kad su jeftini..
Frankie is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2003., 15:21   #71
manager, vidim citaju se biznis portali, ha?

bas sam im ja htjela kopirat tu vijest, hvala kaj si mi prištedio truda
 
Odgovori s citatom
Old 14.05.2003., 20:30   #72
Ma pravo da ti kazem nemam bas vremena previse za citanje, slucajno sam naletio na to.
Volim kada vrijeme pokaze da dobro procjenjujem.
A mozda jos i nije tako, tko zna.

Recimo procjenio sam i da Microsoft nece dugo, ali jos cekam da me vrijeme potvrdi. He He He
manager is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2003., 12:26   #73
Samo da registriram tečaj
1 dolar = 6.570045 kn
1 euro = 7.505619 kn
1 funta = 10.653824 kn
Anderlon is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2003., 12:53   #74
E sad su vec poceli ozbiljno rijesavati probleme. Koliko sam cuo oko 300mlrd dolara ce biti manje u proracunu radi smanjenja poreza. Sad im vec gori. Naravno ako sve prodje u kongresu.
manager is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2003., 22:19   #75
Na ovom postu sam se javio negdje na pocetku, da bih kaznije bio odsutan, ali evo me opet. U medjuvremenu je napisano mnogo pametnih stvari, takodje i onih ne tako pametnih, no o tome ne bih cijenio, nego bih vam pojasnio ono sto sam napisao na pocetku, naravno uz par komentara na vase postove.

Prije svega, svi vi koji se radujete padu dolara mnogo grijesite, jer Americi odgovara nizi dolar zbog stimuliranja izvoza. Oraz jakog eura ne mora biti znak jake evropske ekonomije, jer i sami znate u kakvom je stanju, kao ni odraz slabe americke, jer ona to nije. Najgore je proslo, prije nekih sest mjeseci su u Americi odahnulo, jer industrija se pocela zahuktavati. Zlobnici neka ne misle da je to zbog rata sa Irakom, iako je to jedan od uzroka, iako minimalan. Od kako je ekonomija krenula "niz brdo" (jos za vrijeme Clintona), od samog kraha na Wall Street-u, moralo je doci do nekih promjena. Interes je konstatno padao da bi se stimulirala industrija i kupovina, te koliko-toliko ublazio ili usporio taj pad. Poduzete mjere ne mogu imati uticaj preko noci, vec treba proci jedan odredjeni period da bi se vidjeli rezultati. Na tome ovdje rade stotine, hiljade ljudi i proces nije nimalo jednostavan. Ovo je takodje mala opaska na stanjeu Hrvatskoj, u kojoj Vlada mora dobiti vremena da bi pokazala da njihovi progami daju rezultate.

Nakon vise od dvije godine, rezultati su tu. Industrija je u mnogo boljem stanju nego je bila nakon kraha trzista dionicama, a sve je to odraz poduzetih mjera. Ne zaboravite, Bush je takodje morao odrzati obecanje i vratiti dio (pre)placenih poreza nazad, sto je u mnogome ostetilo balans budzeta, a taj novac se mogao pametnije iskoristiti.

Jedna od poduzetih mjera za oporavak privrede jeste i slabljenje dolara u odnosu na strane valute. To slabljenje direktno stimulira izvoz, smanjuje uvoza, a direktan rezultat toga je sto? Mozda jacanje domace privrede? Da pojasnim primjerom.

Recimo da neki americki proizvod kosta $1000. Kada je dollar jednak euru, taj isti prozivod je kostao 1000 eura. Jaka matematika, jel da? Medjutim, Amerikanci zele izvesti sto vise tih proizvoda, da bi povecali proizvodnju, a time ubrzali oporavak. Sto se desava kada dollar padne u odnosu na euro? Recimo $1=0.9 EUR... Ako cijena od $1000 ostaje ista, onda Evropljani trebaju samo 900 eura da kupe taj isti proizvod. Logicno je da se kupovna moc Evropljana u odnosu na americki proizvod povecava, jer taj isti kupac mora izdvojiti manje novaca. Na drugoj strani, Amerikanac jos uvijek dobija istu kolicinu dollara za svoj proizvod, dok slican proizvod koji je napravljen u Evropi i koji je kostao 1000 eura, jos uvijek kosta 1000 eura... Koji proizvod ce Evropljanin kupiti: Americki koji kosta $1000 (900 eura) ili Evropski koji kosta 1000 eura?

Par pitanja za Teslu:

Odkuda ti ideja da je kruh u Americi $4, da je betonski blok $4, ili da registracija placa mjesecno? Takodje bih htio znati od kada se kupovna moc mjeri kolicinom mineralne vode koju mozes kupiti za mjesecnu placu i da su racuni rezija mnogo skuplji?

Quote:
by Sandra O
dolar ne kupovati. prodat i zahvalit bogu da je gubitak samo toliki
Sa prvim dijelom se slazem - ne kupovati. A zasto prodavati ako ste na njima vec izgubili. Za nekoliko mjeseci kada se americka industrija zaholca, sve ce doci na svoje... pa i euro vs. dollara.

Quote:
by Sandra O
zaduženiji su nego zemlje trećeg svijeta
dolar se ne oporavlja tako skoro,ameri su u mrkloj krizi
Ovisi na koji dug mislis. Unutrasnji i spoljasnji? Zar mislis da ti dugovi nisu pod kontrolom? Hmm, pojasni "mrklu krizu".

Quote:
by asa
Ekonomija im je u komi, a rat definitivno odmaže...
Ekonomija u komi? You wish! Kako onda pojasniti ovo:

Quote:
by manager
E sad su vec poceli ozbiljno rijesavati probleme. Koliko sam cuo oko 300mlrd dolara ce biti manje u proracunu radi smanjenja poreza. Sad im vec gori. Naravno ako sve prodje u kongresu.
Da toliko gori, zasto bi se smanjivao porez? Ne treba im lova? Razmislite!
Ame®icano is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2003., 00:49   #76
Naravno da im treba lova ali treba barem nesto napraviti za raju kad vec rat protiv terora neide.
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2003., 04:44   #77
Naravno da od tebe nema ni jednog komentara o Americi koji ima veze ni sa cim, osim mrznje prema Amerima... Nije ti dovoljno da istu pricu prosipas po Znanosti, pa si se preselio ovdje... Ako ti nije poznato, ovo je tema o gospodarstvu, ne o politici, cak ni o znanosti, prema tome, ohladi malo...
Ame®icano is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2003., 09:43   #78
Americanino ne kontas ti to bas previse.
Dobar je nizak dolar radi izvoza, ali ponavljam vec nekoliko puta samo ako je nizak dolar rezultat odgovora sredisnje monetarne banke na njega, i to samo kratkorocno. A u ovom slucaju je dolar nizak zato sto se veliki broj stranih, mislim van americkih, investitora povlaci i jos uvijek se povlaci iz amerike. Znaci da to sto ti zoves dobra stvar nije krenula radi zdrave ekonomije, nego trule. Po tebi znaci da je dolar 0.01 euro to bi bilo super. Sve bi bilo jeftino i Amerika bi bila zemlja raj. Lupas gluposti. Nizak tecaj je samo JEDNA od poluga kojom se moze pospjesiti izvoz neke zemlje. Samo jedna i to kratkorocna. Vrlo je jednostavan razlog. Kada jednom spustis cijenu necemu, bilo tecaj bilo roba, puno je veca cijena povratka na visu cijenu nego sto zaradis na njenom smanjenju. To je zakon trzista. Rat protiv terorizma ce jos vise uvjetovati da dolar bude nizak jer Bush vodi Ameriku u krizu sa svojim kaubojskim nacinom razmisljanja. Na taj nacin se nemoze rijesiti terorizam. Sadamove kipove su mogli srusiti i da nisu cijelu zemlju sjebali sa bombama. Ameri misle da ako je pao glupi kip da je pao i Sadam. To je rezultat razmisljanja nacije, bolje receno vlade da nemislis da poistovjecujem sve amerikance sa stupidnim Bushom, koja nema pojma sta je povijest duza od par stotina godina i kojima je Pamela Anderson idol od zene. Kontas?

Sto se tice smanjivanja poreza.
Pa naravno da Ameriki netreba lova, imaju je i previse, ali smanjenje poreza uvjetuje da strani investitori jeftinije posluju. U tome je kvaka, a ne punjenje proracuna sa novcima koji im netrebaju. Ako se privreda zahuktava onda takav potez Busha uopce nema smisla. Kak ne kontas bokte. Vidjet ces kad bude jos par napada u nekim americkim gradovima izazvalo paniku kako ce bit kriticno.
Nabroji mi molim te zemlje u kojima se Ameri mogu osjecati sigurno danas?

Pozdrav!
manager is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2003., 10:22   #79
manager,

Cudi me da si od vise primjera primjetio jedino onak koji se odnosi na smanjenje dollara i stimuliranja privrede istim. Istina, primjer koji sam navio najvise govori o tome, ali to nije jedina stvar koju sam pomenuo. Ne znam, mozda ti je promaklo da se radi o programu Vlade da ozivi privredu, a jedna od mjera jeste i povecanje izvoza, direktno uslovljeno, pored ostalog i padom dolara. Zao mi je sto nisam imao vremena da pojasnim i ostale parametre, pa si mi vjerovatno zbog toga i priljepio etiketu.

Sam si naveo smanjenje proracuna, za kojeg mislim da se trazi upravo zbog velikog priljeva novca iz drugih izvora. Kojih izvora? Recimo kredita drugim drzavama koje su iskoristile povoljan tecaj da balansiraju svoje dugove. Pored toga, Amerika ima i veliki vanjski dug nastao prodajom "money funds" ili "government funds". Japan je odlican primjer, jer kada su imali veliki suficit oni su ga investirali u US money funds, tako da pored svega jos dobijaju i interes... Nije mi jasno zasto Amerika nije otplatila dio tog duga kada je imala priliku (za vrijeme Busha i Clintona), ali eto, valjda znaju sto rade.

OK, kazes da Bushov potez nema smisla upravo zato sto se privreda zahuktala. Mislim da si me pogresno shvatio. Nije novac potreban samo za, kako Bush kaze "stimuliranje novih poduzetnika", nego prije svega za sanaciju starih. Avionske kompanije su mnogo izgubile nakon 9-11. Neke od njih su i Bankrotirale. Vece se jos uvijek nekako odrzavaju zahvaljujuci drzavnim inekcijama u iznosima od stotina miliona dolara... Vecina novca kojeg je trazio odlazi upravo na smanjenje individualnih poreza, kao i nekih business-a i ne odnosi se na jednu ili dvije godine, nego na deset. Takodje veliki dio novca odlazi na mjesta koja se ovdje rijetko spominju, na primjer AIDS problemi u Africi koje placaju americki poreznici u iznosu... jesi spreman na cifru?... deset milijardi dollara!!! Od toga je bar jedna milijarda moja.

Jos jedna stvar u vezi rezanja poreza. Jedan dio toga reza de odnosi na privremeno ukidanje poreza na dividende (profit share) dionica. Sto se time postize? Privlace se investitori da ulzau novac u market. Zasto? Ne zato sto je ekonomija trula, kako ti kazes, nego da bi se brze ozivjela... Razlika postoji. U industrijskim firmama ima akumulirano oko 400 milijardi dollara profita koji se moze siplatiti kao dividenda, a ta brojka je za trecinu veca nego sto je to bila prije tri ili cetri godine... Sto to znaci? Da su firme zbog uzdrmane ekonomije radije zadrzavale novac u bankama umjesto da ih isplate dionicarima. Kada bi do isplate doslo, novac bi uglavnom bio reinvestiran u market ili bi bio... potrosen? Osobno sam vlasnik par hiljada Fordovih dionica za koje svaka tri mjeseca dobijam dividendu. Od te dividende ne vidim preko jedne trecine koje odlazi na porez. Ja sam mali dionicar, pa me toliko ne smeta, ali oni koji drze velike pakete... Sto s njima?

Nastavim kad mognem...
Ame®icano is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2003., 12:29   #80
E sada vec ozbiljnije pricas o stvarima.
Nemoj samo zaboraviti da je tema ovog posta DO KAD CE DOLAR PADATI?, da ne izgubis nit vodilju.
Ja sam samo pokusavao odgovoriti ljude od kupovanja velikog iznosa stringova, jer su neki htjeli zaraditi na tecajnoj razlici, posto smatram da oporavak dolara nece biti tako brz. Bez obzira sto radi sadasnja vlast u Americi bojim se da potcjenjuju negativne reakcije u cijelom svijetu spram njihove politike prema sada vec svima, a ne samo muslimanima. Tamo gdje mogu koristiti svoja pametna i kukavicka oruzja sigurno im nema premca, ali protiv teroristickih napada kakvi se dogadjaju nemaju oruzja i to jako dobro znaju pa su zato nesigurni. Uvijek sam mislio da je onaj Powell pametan covjek, ali sam se dobro zajebo.
Jos kad na vidjelo izadje da je za napad od 11-tog bila upoznata vlada, a da namjerno nisu htjeli nista uciniti da bi se stvari odvijale ovako kako se odvijaju vidjet ces belaja za string. Zasto onog aviona koji je kao udario u Pentagon nigdje nema???
Zato sam i negdje jos prije mjesec dana rekao da ce string jako tesko dostici razinu od prije pocetka svadjanja sa cijelim svijetom.
Takva politika je ustvari glavni razlog gubljenja vrijednosti dolara, a ne toliko "losa" privreda. A zato onda i neke standardne ekonomske metode nemogu vratiti vrijednost dolaru nego samo promjena politike. Sto je jako tesko ocekivati od sadasnje garniture na vlasti.
Vec sad bih se mogao kladiti da Bush nece dobiti novi mandat.

Ajd pozdrav!
manager is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:39.