Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Pogledaj rezultate ankete: Koja je uluga HNB-a i monetarne politke u krizi?
Uništila je hrvatsko gospodarstvo 68 35.42%
Spriječila je totalni raspad 94 48.96%
Politka HNB-a nije imala značajan utjecaj 30 15.63%
Glasovatelji: 192. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.02.2010., 11:11   #61
dakle očito je da ovako stvari više nejdu. i da nešto treba mijenjati. a vaše gospodarske strategije idu najdalje do travnja. da skratim, ako hrvatska neće izvoziti neće ni rasti. zato je devalvacija daleko efikasniji način nego nominalna deflacija.
ReturnOfTheJedi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2010., 12:41   #62
Quote:
lider30 kaže: Pogledaj post
Za puno stvari iz uvoza nemaš pravog supstituta (motorna vozila i radni strojevi, većina industrijske oprema, nafta, računalna oprema, većina kućanske aparature i bijele tehnike...), a što čini značajan dio uvoza.
U tome i jest problem. Slabijom, tj trzisnim kunom vec bi netko nasao racunicu da pocne proizvoditi i prodavati ono sto treba a skupo je. Ono sto je skupo racionalnije bi se koristilo, naprimjer kod benzina bi se vozile dvije osobe u autu na posao umjesto jedne. Nijemci to vec uveliko rade, ali mi eto bas i ne bi. Ili se ne bi kupovao traktor od 100 kE za 5 hektara, nego bi ga mozda malo podijelili. Mozda bi i brodogradnja postala profitabila, iako sumnjam da bi, bez privatizacije.

Quote:
U 2009. godini negativna bilanca na podračunu roba je -7,7 milijardi Eura. Ne bi je više mogao popraviti za 2 milijardi Eura sa ovakvom strukturom gospdarstva ni u najboljim scenarijima, čak ni extremnim podcjenjivanjem tečaja. A devalvacijom bi 43 mlrd. Eura vanjskog duga i 3 milijarde Eura godišnje kamate na isti, postali nesnošljivi.
Kad netko ne vrati dug, tko popusi, onaj koji ne vrati ili onaj kojemu se nije vratilo?

Quote:
Svi slojevi na dnu socijalne ljestvice bi bili srušeni. Srednji sloj također dobro uzdrman. Oni, opća država, svi dužnici (većina građanstva i pravnih osoba u RH) bi bili dovedeni u vrlo tešku situaciju.
Bili bi sruseni pa bi se opet digli. Samo na malo jacim nogama. Jel ono Argentina propala nakon krize ili je eno jos stoji?

Quote:
S turizmom bi na srednji i dugi rok devalvacijom privukao jeftini turizam i godinama bi potrošnja u prituvrijednosti u Eurima postajala sve manja. Ovih 7 mlrd Eura bio možda za šest-sedam godina takve politike realno postalo nedostižno (7 mlrd. Eura + inflacija za to vrijeme).
Dolazili bi Rumuni, Ukrajinci, Srbi, BiH građani i bili bi velik dio emitivnog tržišta.
Iskreno, ove rasprave tipa jestel' za masovni ili elitni turizam su totalna debilana. Naravno da treba i jedan i drugo, ko da su oni iskljucivi sami po sebi. Dovoljno je dugacka obala. A za one koji ne bi masovni turizam, evo malo slikovito pitanje. Oce li Abramovic kupovati burgere kod malog Joze u Fast Foodu?
__________________
"U životu sam mnogo novca potrošio na alkohol, lijepe žene i brze automobile. Ostatak sam spiskao." George Best
maq is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2010., 12:56   #63
Quote:
maq kaže: Pogledaj post
U tome i jest problem. Slabijom, tj trzisnim kunom vec bi netko nasao racunicu da pocne proizvoditi i prodavati ono sto treba a skupo je. Ono sto je skupo racionalnije bi se koristilo, naprimjer kod benzina bi se vozile dvije osobe u autu na posao umjesto jedne. Nijemci to vec uveliko rade, ali mi eto bas i ne bi. Ili se ne bi kupovao traktor od 100 kE za 5 hektara, nego bi ga mozda malo podijelili. Mozda bi i brodogradnja postala profitabila, iako sumnjam da bi, bez privatizacije.
Ne znam kako zamišljaš da bi uzeo dio tržišnog kolača korporacijama, koje su desetljećima u svojoj branši. Kad bi stvorio novi brand za audio i video tehniku? Koliko bi trebalo za kadrove, pa za tehnologiju pravljenja, onda za uzdizanje reputacije nekog branda na tržište? Mininalno 20 godina, zar ne? Od toga prvih deset godina ići u gubitke. Tko bi to mogao od domaćih poduzetnika odraditi? Nema ih. Profesionalno sam u korporativnom dijelu i mogu ti reći da su tvrtke prvih skoro deset godina u "uhodavanju".
Da ne govorim,za visoke tehnologije - kako bi recimo putnička vozila proizvodio i konkurirao tvrtkama, koje su više od stoljeća prisutna na tržištima. To bi trajalo desetljećima i to uz punu podršku države, što sa sadašnjim liberalnim kapitalizmom neizvedivo.

Quote:
Kad netko ne vrati dug, tko popusi, onaj koji ne vrati ili onaj kojemu se nije vratilo?


Bili bi sruseni pa bi se opet digli. Samo na malo jacim nogama. Jel ono Argentina propala nakon krize ili je eno jos stoji?
Znači, da je to neizvedivo. To si nijedna politička stranka na svijetu ne bi dopustila za svog mandata, jer je njihova misija biti na vlasti. To bi bila političko samouništenje stranke, koja bi to odradila. Toga u politici nema.

Quote:
Iskreno, ove rasprave tipa jestel' za masovni ili elitni turizam su totalna debilana. Naravno da treba i jedan i drugo, ko da su oni iskljucivi sami po sebi. Dovoljno je dugacka obala. A za one koji ne bi masovni turizam, evo malo slikovito pitanje. Oce li Abramovic kupovati burgere kod malog Joze u Fast Foodu?
Čuj sa podcjenjivanjem domaće valute, djeluješ na cijeli turizam. Nema tu, ja bih ovako ili onako. Ove hoću, ove neću. Jednostavno jeftinom uslugom i smještajem privučeš goste iz emitivno siromašnijih tržišta i promijeniš strukturu godtiju. Pojedinci ili pojedinačna mjesta su tu nebitna. Ona su odstupanja u statistici.
__________________
...kraj Neretve samo ti i ja
Zrinjski Mostar, Herceg-Bosna,
moja država, moja država...

Zadnje uređivanje lider30 : 27.02.2010. at 13:02.
lider30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2010., 12:57   #64
Quote:
lider30 kaže: Pogledaj post
S turizmom bi na srednji i dugi rok devalvacijom privukao jeftini turizam i godinama bi potrošnja u prituvrijednosti u Eurima postajala sve manja. Ovih 7 mlrd Eura bio možda za šest-sedam godina takve politike realno postalo nedostižno (7 mlrd. Eura + inflacija za to vrijeme).
Dolazili bi Rumuni, Ukrajinci, Srbi, BiH građani i bili bi velik dio emitivnog tržišta.
Mislim da je pogrešno razmišljanje da bogati gosti i po defaultu više troše i da će platiti nešto što je precjenjeno. Pričam sa prijateljem u Turskoj, kaže ovih dana ćemo ukinuti vize za Ruse (obična formalnost na aerodromu) i očekujemo drastično veći dolazak gostiju.
U jeftinoj Turskoj gradić nešto veći od Rovinja okrene od turizma preko milijardu eura godišnje. Mislim da se nad tom informacijom treba zamisliti a posebno vi koji ne želite jeftin turizam. Jer koliko je god Turska jeftina Rusi su tamo česti gosti. Tamo je ruski gotovo drugi službeni jezik.
Evo jedna slikica za ilustraciju:

__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2010., 12:57   #65
Quote:
ReturnOfTheJedi kaže: Pogledaj post
dakle očito je da ovako stvari više nejdu. i da nešto treba mijenjati. a vaše gospodarske strategije idu najdalje do travnja. da skratim, ako hrvatska neće izvoziti neće ni rasti. zato je devalvacija daleko efikasniji način nego nominalna deflacija.
Kako bi utjecao na veliku ponudu kuna? Natiskao bi dosta novih kuna?
__________________
...kraj Neretve samo ti i ja
Zrinjski Mostar, Herceg-Bosna,
moja država, moja država...
lider30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2010., 12:57   #66
Quote:
lider30 kaže: Pogledaj post
.....
Takva monetarna politika mu je jednostavno nametnuta općim smjerom gospodarstva u zadnjih petnaest godina.
.............
Dali je monetarna politika možda odvela gospodarstvo u smjer u kojem je sada,ili je "smjer" gospodarstva odredio monetarnu politiku.

Što je uzrok a što posljedica?

Zadnje uređivanje signum : 27.02.2010. at 13:04.
signum is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2010., 13:00   #67
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Mislim da je pogrešno razmišljanje da bogati gosti i po defaultu više troše i da će platiti nešto što je precjenjeno. Pričam sa prijateljem u Turskoj, kaže ovih dana ćemo ukinuti vize za Ruse (obična formalnost na aerodromu) i očekujemo drastično veći dolazak gostiju.
U jeftinoj Turskoj gradić nešto veći od Rovinja okrene od turizma preko milijardu eura godišnje. Mislim da se nad tom informacijom treba zamisliti a posebno vi koji ne želite jeftin turizam. Jer koliko je god Turska jeftina Rusi su tamo česti gosti. Tamo je ruski gotovo drugi službeni jezik.
Evo jedna slikica za ilustraciju:
Jedan gradić ne može okrenuti mijardu Eura prihoda od turizma. To znači, da kroz njega prođe milijun turista, koji ostave prosječno tisuću Eura po osobi, što je nemoguće.
Nemoguće. Nemoguće je i milijun ljudi da prođe (znam jedino za Međugorje tijekom cijele godine), a nemoguća je i 1.000 Eura potrošnja po turistu za jeftinu destinaciju.
__________________
...kraj Neretve samo ti i ja
Zrinjski Mostar, Herceg-Bosna,
moja država, moja država...
lider30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2010., 13:03   #68
Quote:
signum kaže: Pogledaj post
Dali je monetarna politika možda odvela gospodarstvo u smjer u kojem je sada,ili je "smjer" gospodarstva odredio monetarnu politiku.

Što je puzrok a što posljedica?
Su-djelovanje. Isprepleteno. Ispočetka je smišljeno na taj način i gospodarstvo i monetarna poltika su išli "ruku pod ruku".
__________________
...kraj Neretve samo ti i ja
Zrinjski Mostar, Herceg-Bosna,
moja država, moja država...
lider30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2010., 13:28   #69
Quote:
lider30 kaže: Pogledaj post
Su-djelovanje. Isprepleteno. Ispočetka je smišljeno na taj način i gospodarstvo i monetarna poltika su išli "ruku pod ruku".
Znači do ovoga gdje smo danas dovela nas je politika.Jednostavnog i jeftinog rješenja problema jednostavno nema , prvi problem koji treba riješiti je "skupa država" priče da je 80% proračuna zadano su populističke pi-darije, dok se sve to ne skreše nema pomaka na bolje.
Moramo smanjiti poreznu presiju - pojeftiniti državu, nakon što bi došlo do jačanja privredne aktivnosti trebalo bi pristupiti prilagođavanju tečaja , ali to je sve skupa jedan jako dugotrajan i skup proces koji smo trebali pokrenuti prije 15 godina.
signum is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2010., 14:59   #70
Quote:
lider30 kaže: Pogledaj post
Kako bi utjecao na veliku ponudu kuna? Natiskao bi dosta novih kuna?
tko je spominjao tiskanje kuna? odakle ti to?
ReturnOfTheJedi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2010., 15:03   #71
Quote:
lider30 kaže: Pogledaj post
Jedan gradić ne može okrenuti mijardu Eura prihoda od turizma. To znači, da kroz njega prođe milijun turista, koji ostave prosječno tisuću Eura po osobi, što je nemoguće.
Nemoguće. Nemoguće je i milijun ljudi da prođe (znam jedino za Međugorje tijekom cijele godine), a nemoguća je i 1.000 Eura potrošnja po turistu za jeftinu destinaciju.
I ti uspoređuješ jedno Međugorje sa gradićem koji ima barem 15 hotela sa 5 zvjezdica? (Rovinj ima jedan )

Evo ti copy/paste sa jedne stranice:

Antalya hosts 35% of the tourists coming to Turkey; and nearly 6-7 million of tourists in a year so tourism is the backbone of Antalya’s economy.

Ja nisam mislio konkretno na Antalya-u nego na mondenski gradić pored gdje ih prođe barem milion od onih 6-7.

Iako moja poanta je bila da i bogati gosti idu u jeftinije destinacije i da se neće razbacivati novcem ako neće dobiti pravu vrijednost za uloženi novac.
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2010., 15:42   #72
Quote:
lider30 kaže: Pogledaj post
Ne znam kako zamišljaš da bi uzeo dio tržišnog kolača korporacijama, koje su desetljećima u svojoj branši. Kad bi stvorio novi brand za audio i video tehniku? Koliko bi trebalo za kadrove, pa za tehnologiju pravljenja, onda za uzdizanje reputacije nekog branda na tržište? Mininalno 20 godina, zar ne? Od toga prvih deset godina ići u gubitke. Tko bi to mogao od domaćih poduzetnika odraditi? Nema ih. Profesionalno sam u korporativnom dijelu i mogu ti reći da su tvrtke prvih skoro deset godina u "uhodavanju".
Da ne govorim,za visoke tehnologije - kako bi recimo putnička vozila proizvodio i konkurirao tvrtkama, koje su više od stoljeća prisutna na tržištima. To bi trajalo desetljećima i to uz punu podršku države, što sa sadašnjim liberalnim kapitalizmom neizvedivo.

Prvo, nitko nije ni rekao da bi sve islo preko noci. Drugo, tko je rekao da moraju to biti domaci i jos da pocinju od pocetka sa proizvodnjom vozila i plazmi. Dovoljno je privuci strani kapital. Koliko smo ono greenfield investicija privukli politikom jake kune, a koliko trgovackih lanaca? Poanta je proizvesti/ponuditi nesto u zamjenu za te automobile i kompjutore. Banalan primjer, jel Zuckenbergu trebalo 10 godina i nebrojeno kapitala da se uhoda?

Kad ti ono kazu na televiziji da je neodrziv rast preko domace potrosnje financirane stranim kreditima, to u biti znaci da su nam dali novce da kupujemo njihove proizvode. Za uzvrat im dajemo ono sto su nam caca i dida ustedjeli ili uzimamo iz buducnosti od nase djece. A sve da bi nama danas bilo ugodnije.

Quote:
Znači, da je to neizvedivo. To si nijedna politička stranka na svijetu ne bi dopustila za svog mandata, jer je njihova misija biti na vlasti. To bi bila političko samouništenje stranke, koja bi to odradila. Toga u politici nema.
Slazem se. No jednog dana nece biti "dopustanja" nego ce se jednostavno dogodit. Sto boli Johnson prijasnje Grcke premijere sto su doveli Grcku do ruba bankrota? Oni uzivaju u pemziji.
Sto duze uzimamo zalet to ce udarac glavom u zid biti bolniji.


Quote:
Čuj sa podcjenjivanjem domaće valute, djeluješ na cijeli turizam. Nema tu, ja bih ovako ili onako. Ove hoću, ove neću. Jednostavno jeftinom uslugom i smještajem privučeš goste iz emitivno siromašnijih tržišta i promijeniš strukturu godtiju. Pojedinci ili pojedinačna mjesta su tu nebitna. Ona su odstupanja u statistici.
http://en.wikipedia.org/wiki/Pecunia_non_olet
__________________
"U životu sam mnogo novca potrošio na alkohol, lijepe žene i brze automobile. Ostatak sam spiskao." George Best
maq is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2010., 16:06   #73
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
I ti uspoređuješ jedno Međugorje sa gradićem koji ima barem 15 hotela sa 5 zvjezdica? (Rovinj ima jedan )

Evo ti copy/paste sa jedne stranice:

Antalya hosts 35% of the tourists coming to Turkey; and nearly 6-7 million of tourists in a year so tourism is the backbone of Antalya’s economy.

Ja nisam mislio konkretno na Antalya-u nego na mondenski gradić pored gdje ih prođe barem milion od onih 6-7.

Iako moja poanta je bila da i bogati gosti idu u jeftinije destinacije i da se neće razbacivati novcem ako neće dobiti pravu vrijednost za uloženi novac.
Daj mi reci koji je to gradić. Baš me interesira.
__________________
...kraj Neretve samo ti i ja
Zrinjski Mostar, Herceg-Bosna,
moja država, moja država...
lider30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2010., 16:06   #74
Quote:
ReturnOfTheJedi kaže: Pogledaj post
tko je spominjao tiskanje kuna? odakle ti to?
Kako bi devalvirao kunu?
__________________
...kraj Neretve samo ti i ja
Zrinjski Mostar, Herceg-Bosna,
moja država, moja država...
lider30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2010., 16:10   #75
Quote:
lider30 kaže: Pogledaj post
Kako bi devalvirao kunu?
Ctrl + P.

Ko i svi ostali.
__________________
"U životu sam mnogo novca potrošio na alkohol, lijepe žene i brze automobile. Ostatak sam spiskao." George Best
maq is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2010., 16:11   #76
Quote:
maq kaže: Pogledaj post
Ctrl + P.

Ko i svi ostali.
Kako rade svi ostali?
__________________
...kraj Neretve samo ti i ja
Zrinjski Mostar, Herceg-Bosna,
moja država, moja država...
lider30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2010., 16:12   #77
Ctrl + P, pa nakon nekog vremena, BSOD.

Ali ta komparativna devaluacija je sumnjiv koncept... Pa svi to rade, a tecaj je odnos izmedju vrijednosti dvije valute.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”

Zadnje uređivanje somied : 27.02.2010. at 16:21. Reason: link dodan
somied is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2010., 16:14   #78
Jeble te skracenice, al dobra je ova sa BSOD. Prije ili kasnije svi smo mrtvi...
__________________
"U životu sam mnogo novca potrošio na alkohol, lijepe žene i brze automobile. Ostatak sam spiskao." George Best
maq is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2010., 16:46   #79
Quote:
lider30 kaže: Pogledaj post
Daj mi reci koji je to gradić. Baš me interesira.
Kemer. Ovdje imaš popis hotela ali koliko vidim popis je nepotpun ja ih znam još nekoliko:

http://www.kemerhotels.net/5_star_ho...r_antalya.html

U sezoni nije ništa neobično da aranžman košta 800-1000 eura/tjedno + izvanpansionska potrošnja. U 2008. godini Tursku je posjetilo oko 30 miliona gostiju i potrošili su oko 23 milijarde eura. Mnogi ne žele da budemo kao Turska pa ako je 23 milijarde eura za baciti onda neka ih uzmu drugi pametniji od nas. I ono najvažnije, taj novac većim djelom ostane tamo jer uglavnom imaju sve svoje od avio kompanija do paradajza.
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2010., 18:08   #80
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Kemer. Ovdje imaš popis hotela ali koliko vidim popis je nepotpun ja ih znam još nekoliko:

http://www.kemerhotels.net/5_star_ho...r_antalya.html

U sezoni nije ništa neobično da aranžman košta 800-1000 eura/tjedno + izvanpansionska potrošnja. U 2008. godini Tursku je posjetilo oko 30 miliona gostiju i potrošili su oko 23 milijarde eura. Mnogi ne žele da budemo kao Turska pa ako je 23 milijarde eura za baciti onda neka ih uzmu drugi pametniji od nas. I ono najvažnije, taj novac većim djelom ostane tamo jer uglavnom imaju sve svoje od avio kompanija do paradajza.
800-1.000 Eura tjedno pansion nije nikako jeftina destinacija.

Gradić ima ukupno 50.000 kreveta od motela do velikih hotela. Kakve su šanse da zaradi preko milijarde Eura po sezoni ili nešto manje od 5% ukupnog turskog prihoda u turizmu?
Prosječan boravak ljeti je 7-8 dana. Može biti da je mjesto mondeno (opet ne vjerujem da samo generira 4,8% turističkog prihoda Turske), onda nema veze sa propagiranjem jeftinog turizma, oko kojeg je nastala diskusija.

Po računici 23 mlrd/30 milijuna turista prosječan turist troši u Turskoj 766 Eura.
__________________
...kraj Neretve samo ti i ja
Zrinjski Mostar, Herceg-Bosna,
moja država, moja država...
lider30 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:43.