Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.05.2012., 19:37   #861
Quote:
Grinch24 kaže: Pogledaj post
Cini mi se iz rezultata propalih pokusaja.
Meni ne - zato jer (izmedju ostalog) svi prijasnji 'pokusaji' su imali novac, klasu, pojam drzave, privatno vlasnistvo, ljude na vlasti, itd.
Isto tako nisu uzeli u obzir ljudske potrebe i odrzivost, a da o obrazovanju ne govorimo.
Isto tako, ni u jednom sustavu do sada se znanstvena metoda nije upotrijebila na socijalnom nivou.
Deksman2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2012., 09:58   #862
Quote:
Deksman2 kaže: Pogledaj post
Meni ne - zato jer (izmedju ostalog) svi prijasnji 'pokusaji' su imali novac, klasu, pojam drzave, privatno vlasnistvo, ljude na vlasti, itd.
Isto tako nisu uzeli u obzir ljudske potrebe i odrzivost, a da o obrazovanju ne govorimo.
Isto tako, ni u jednom sustavu do sada se znanstvena metoda nije upotrijebila na socijalnom nivou.
Sasvim konkretno:
1. Koja je motivacija pojedinca za rad u tvom sustavu?
2. Kako natjerati one koji se ne žele odreći privatnoga da se toga ipak odreknu?
3. Kako natjerati one koji iskorištavaju sustav ne radeći ništa da ipak rade?
4. Kako motivirati ljude da se bave onim što je potrebno, a ne onim što vole? (recimo ja bih svirao ili se bavio nekim sportom, obzirom da je to relativno nesigurna zarada u ovom sistemu, bavim se računarstvom)
5. Tko će sve to nadzirati/kontrolirati/organizirati, dakle točke pod 2., 3. i 4.?
krcmije is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2012., 16:13   #863
1. To nije 'moj' sustav.
Inace... kao sto sam prije napomenuo, u novcanom sustavu, ljudi su jedino motivirani od strane novca da rade repetivne poslove i one koji nisu kreativne naravi i zato sto su prisiljeni ako zele imati za osnovne potrepstine.

Jako veliki broj ljudi koji u danasnjem (novcanom) sustavu rade u granama koje ih interesiraju (sto su pretezno grane koje poticu kreativnost) rade zato sto vole sam posao (novac im nije motivacija - a oni koji kazu da su usli u neku profesiju cisto zbog novca bi 'jednostavno' trebali ici na re-edukaciju da pronadju ono sto ih zbilja interesira - jer novac ti ponavljam, daje PRISTUP ili 'access' - a ne ono cime su 'zaludjeni').

Ljude se prvo i osnovno mora educirati o tome kako gradovi i ekonomija funkcionira, nacin razmisljanja i sl.
Sa time na pameti, ljude ce se izlagati sto vecem broju aspekata (u generalnom smislu - da ih se ne moze iskoristiti kao sto se danas radi) i poticanje na individualnost u smislu da se vidi sto pojedinca kao takvog zbilja interesira te onda ta jedinka odluci sama gdje zeli prioritizirati (ili cemu se posvetiti).

Ovdje ti je intervju sa Frescom koji ti odgovara na pitanja vezana uz motivaciju:
http://www.youtube.com/watch?v=nscD_mG-kMI

2. Ljude ne mozes 'natjerati' (prisiliti) na nista. Mozes ih jedino educirati o tome kako sustav funkcionira, te ako zele, pridruziti se, a ako ne, onda njihov gubitak (to govorimo za tranzicijski period) - iako jako veliki broj ljudi pozitivno gleda na cijelu ideju dan danas (jako mali postotak se pak protivi tome).
Isto tako se mora drzati na pameti da pojam 'privatnog vlasnistva' ce sam po sebi otpasti kada ljudi vide da im je SVE dostupno (iako ce moci naravno 'zadrzati' jako puno toga u npr. svojim kucama i sl. - no opet, sto ces trpati kucu stvarima koje ne koristis stalno? - i dok svi oko tebe recikliraju i koriste stvari po potrebi, ti ces si gomilati stvari u kuci? - lol... to je zastarjelo razmisljanje koje jednostavno nema smisla i nelogicno u ekonomiji gdje ti je sve najnovije/najkvalitetnije dostupno).
U mojoj kuci ima podosta stvari koje bi bile korisne za reciklazu a ne koriste se, i samo stoje... i dok bi podosta toga 'ispraznilo' kucu, ne bi je na kraju krajeva 'opustosilo' - zadrzao bih stvari koje su korisne.

3. Opet ne mozes 'natjerati' ljude na ista. Kako je (novi) sustav potpuno mehaniziran, ljudi ne moraju nuzno raditi ako ne zele. No opet, ne mozes to gledati na nacin da preselis ljude sa trenutnim mentalitetom i pristupom zivota u ekonomiju temeljenu na resursima, jer onda ces imati iste probleme.
Poanta je u edukaciji (iliti u re-edukaciji)- izbjegavanje ponavljanje proslih pogresaka, da se pridodaje cijeloj zajednici, te drugi nacin razmisljanja - superimpoziranje trenutnog mentalita na buduci je cista izlika koja ne drzi vodu jer dan danas imas puno ljudi koji jednostavno ne 'ljencare' nego rade podosta drugih stvari).
Kontra onome sto se misli, novcani sustav kao takav potice 'ljencarenje' jer mnogi ne zele raditi na tzv. 'besmislenim' i repetivnim poslovima.

4. Ljude ce se poticati da rade ono sto VOLE (tipa hobiji, edukacija drugih, putovanja i sl.). Da pojasnim - da bi odrzao mehanizaciju u cijeloj (novoj) ekonomiji, potrebno ti je svega 1000 ljudi u potrebnim granama za 1 milijardu - sto je izvedivo dan danas - 'The Venus Project' vec ima bazu podataka ljudi (blizu 4000) u raznim tehnickim granama koje ce iskoristiti upravo u te svrhe kada dodje vrijeme.

No ako si mislio pretezno tokom perioda dok se mehanizacija UVODI, to je druga stvar. Opet, se vracamo na temu da ljudi rade za novu buducnost i da svojim radom pridodaju toj buducnosti i tu ti je vec sama motivacija - no sa time drzi na umu u obzir da bi 'radni dan' bio puno manji od onoga danas jer se moze mehanizirati jako puno toga (barem dok se u potpunosti ne mehanizira tako da ljudski fizicki rad u tim stvarima nije potreban - a smatram da ima podosta koji bi rado to napravili - ja isto).

5. Kao sto sam napomenuo vec nekoliko puta... prije no sto se prijedje na novu ekonomiju i na zivot u nove gradove, ljude se mora educirati da je cijeli pristup i nacin razmisljanja drugaciji od onoga sto su radili do sada.
Zapravo, poveci broj ljudi dan danas u principu shvaca takav pristup i voljeli bi da mogu u takvom sustavu zivjeti i pridonijeti (jer sada su uzano ograniceni primarno zbog financija i raznog mentaliteta koji vlada kao sto je: 'ti si jedan covjek, ne mozes promijeniti NISTA - pomiri se sa time i ne mastaj')... vecina koji su skepticni i ne mogu si to zamisliti pak su oni koji smatraju da je pojam vlade i nekoga u poziciji 'nadgledanja' potreban da regulira ljude - sto je mitoloska percepcija rodjena iz drustva koje umjetno generira sliku da nema dovoljno resursa za sve i da se svi moraju natjecati za iste.

U podosta firmi dan danas, davanje autonomije ljudima na odredjeni period, drasticno povecava produktivnost (i ne treba ih se nadgledati) - mislim da ima sluzbeni naziv za to.
Imas video przentacije TED koje govore o tome i puno drugih stvari (moram pronaci link - bio sam zauzet zadnjih par dana od kada sam gledao te prezentacije).

Ekonomija temeljena na resursima je potpuno mehanizirana u smislu da vecinu fizickih poslova obavljaju strojevi i da se ljude oslobodi tog tereta.
Ljudi ce naravno morati na pocetku prije svega toga participirati da bi modificirali postojece strojeve i napravili nove (koji se mogu replicirati - iako to vec imas u limitiranom obliku) te eventualno pridonijeti u nekom fizickom radu dok se mehanizacija ne iskoristi u tim dijelovima 100% (no opet, i sa danasnjom tehnologijom i mogucnoscu, kolicina ulozenog vremena bi bila relativno mala u odnosu na danasnji radni dan od 8 sati dnevno).
Poanta je stvaranje novog drustva, nacina zivota i razmisljanja.
Ja bih rado radio na nekom poslu koji iziskuje fizicki rad (i nije povezan sa 3d-om npr.) u smislu stvaranja novog drustva jer znam da radim nesto od cega ce beneficirati SVI.

Odi ovdje: http://www.thevenusproject.com/en/the-venus-project/faq
Imas odgovoreni jako veliki broj pitanja.

Po pitanju tranzicije i rada ljudi na 'prljavim' poslovima (ako mislis na to)... mozda ces se morati konzultirati za strucnjakom da vidis sto i kako napraviti - no i sam strucnjak ce raditi 'prljave' poslove barem dok se strojeve ne uvede u te poslove - a danasnjom tehnologijom mozemo sve to skratiti izmedju ostalog jer bi sve bilo izradjeno u tvornicama (pre-fabricated) te bi se cisto sastavljalo na odredjenoj lokaciji uz pomoc tehnologije.
Evo ti jednog primjera:
http://news.cnet.com/8301-11386_3-57...-just-15-days/

Raspodijela i koristenje resursa je potpuno mehanizirano. Svaki grad bi imao svoj glavni mozak koji je umrezen sa 'mozgovima' ostalih gradova, te moraju imati bazu podataka o SVIM dostupnim resursima na planeti (sto ce se doznati sa time da se provede istrazivanje nakon sto se dobije odobrenje od svih - jer u trenutnom sustavu i 'podijeljenosti' koja je uzasno prosirena, napraviti doticno istrazivanje bi moglo dati recimo naciji ili drzavi dojam da se radi cisto u svrhe da se procijeni moguca invazija i sl. - dakle svijet mora globalno pristati na novu ekonomiju - a to ce se tek desiti najvjerojatnije nakon sto kapitalizam padne i ljudi pocnu traziti alternative jer nemaju novca za osnove zivota kao sto je voda, hrana i smjestaj [iako doticnih imamo u izobilju za sve, jedino love nema] - jer trenutno su toliko naviknuti na trenutni sustav zato jer im je najpoznatiji i ne traze nista drugo).
Sa time, sustav se mora isprogramirati na nacin da raspodijeli postojece resurse na najbolji moguci nacin koristeci najucinkovitije metode poznate covjeku uz najmanji trosak energije - danas se to jednostavno ne radi.
Sustav kao takav ne kontrolira ljudima, niti ih sili da zive kako doticni nalaze - poanta sustava je tocno azuriranje resursa za naj-efikasniju raspodijelu i koristenje te ljudi (u novoj ekonomiji) bi vise razmisljali na nacin kako rjesavati probleme i stalno bi pronalazili mogucnosti sto se moze srediti, popraviti, poboljsati, te bi svi iz svih grana pridodali svoje ideje koje bi racunalo moglo iskoristiti u izgradnji novih tehnologija, poboljsanja zivota, ekologije i sl.
Ljudi bi i dalje promovirali znanost i istrazivanja, i ne bi bilo ograniceni novcanim restrikcijama vec bi dobili sve resurse koji su im potrebni - tako da ako ista, tehnologija ce se razvijati JOS BRZE nego ikada - danas imas mnoge tehnologije koje su mogle biti vec desetljecima na trzistu a nisu jer se stare tehnologije iskoristavaju zbog profita.

Inace ljudi ce morati inicirati projekte svi skupa tokom tranzicije, poput masovite reciklaze da se dobiju npr. nove sirovine za izgradnju i sl. (da se ne trebaju izvlaciti nove sirovine iz Zemlje), sto je u principu u preko 95% slucajeva (za novcani sustav) 'jeftinija' opcija od odrzavanja odlagalista.
Mozes si pogledati ovdje neke mitove o reciklazi:
http://www.uos.harvard.edu/fmo/recycling/myths.shtml

Moguce je da sam neke stvari promasio i ako treba razjasniti jos neke stvari 'konkretno' probat cu biti sazet iduci put - no za sada... ljude se mora obavijestiti cemu se tezi, te se najvjerojatnije moraju izorganizirati razne grupe ljudi (npr. oni koji imaju znanje u specificnim granama ce se iskoristiti u tim aspektima da se tehnoloski sto vise mehanizira odmah, a i eventualno za 'prljave' poslove - dok ostali najvjerojatnije ce moci pomagati u aspektima gdje smatraju da mogu biti najkorisniji).
Smatram da ce ljudi na pozicijama vlasti od pritiska generalne populacije MORATI ici u tom smjeru ako/kada ih se prisili, i tokom tranzicije ce ih se nadgledati te iskoristiti u svrhe koordinacije.

Zapamti da je projekt osmisljen da se radi na globalnoj skali - iako prvi prototipni grad ce se morati napraviti tokom tranzicije da se pokaze kako bi doticni radio u praksi.

Zadnje uređivanje Deksman2 : 06.05.2012. at 17:23.
Deksman2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2012., 11:53   #864
Ključan je timeframe u kojem bi se jedna takva tranzicija mogla dogoditi.
Jer RBE je kvantni skok, to ne možemo uspoređivati sa tranzicijom iz komunizma u kapitalizam, ili iz feudalizma prema kapitalizmu.

Ovo je kao da se uspoređuje neki tamo australopitecus i moderni homo sapiens - tako je sa usporedbom kapitalizma i RBE.
Dakle, proces prilagodbe će zasigurno trajati tisućama godina, jer je potrebno kompletno prosvjetljenje mindseta današnjeg ljudskog društva, da bi takav napredni sustav uopće imao šansu zaživjeti.
Samo zamislite da je netko prije par 100 tis godinama nekim homo erectusima dao današnju tehnologiju i resurse, te ih pratio nekoliko desetaka generacija - vrlo vjerojatno bi došlo do samouništenja, jer njihova percepcija bi bila znatno drugačija od percepcije današnjih ljudi.
Tako i RBE, prevelik, gotovo nezamisliv je to skok za 98% današnjeg društva, treba se pomiriti s time da takve promjene idu vrlo polako, ne može se jurišati na vjetrenjače!
Mislim da je jedini način da svatko svojim primjerom dugoročno doprinese boljitku društva, na način da živi eko-friendly život (reciklaža, solarne ploče,obnovljivi izvor što je više moguće),bez dekadentnog rasipanja resursa.
Bitno je da se takav stil života, ne forsira nasilno drugima, jer onda se postaje još jedan jehovin svjedok.
Bolje pustiti druge ljude sa sami shvate kako je to baš dobar i efikasan način života i upravljanja resursima, danas možda 1% ljudi tako razmišlja, za 10 godina će možda 3%, za 100 godina možda 10% i tako do točke gdje će prirodno, veći dio ljudi doći do razine svijesti kada će ekološka osvještenost i slične kategorije biti "ukorijenjene" poput današnjih religija.
Ali za to treba vremena, Jako puno vremena.
Big Slick is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2012., 18:52   #865
Rekao bih da kolicina ljudi koja se 'osvjestava' (tako receno) jako brzo raste u danasnjem svijetu i smatram da postoji puno veca mogucnost da nece trebati jako puno vremena.
Razlog tog osvjestavanja je globalna komunikacija putem interneta i pristup samim informacijama sto jako ubrzava proces - a isto tako, poveci broj ljudi je pogodila recesija i nadolazeci kolaps novcanog sustava (u principu je na zadnjim nogama vise manje i osmisljen je tako da ce kad tad pasti - iako ga se i dalje gura jer mnogi ne znaju kako drugacije - ili pak jednostavno ne zele drugacije [pogotovo oni koji imaju najvecu korist od doticnog sustava]).

Ako pogledas povijesno... tokom velike depresije 1929, ljudi su trazili nove opcije upravo kada ih je vecinu pogodila kriza tih vremena - vec tada si imao vise nego dovoljno hrane i dobara za sve ljude, a ljudi pak nisu imali novaca da si ista od toga priuste.
I onda je vlada usla u sliku i udahnula 'zivot' u sistem.
Danas je drugacije jer su ljudi puno vise osvijesteni na globalnoj razini, a tehnologija se razvija i adaptira puno brze nego sto mi mozemo kompenzirati - te cemo ubrzo svi biti jednostavno 'zamijenjeni' u svakoj grani.

Socijalno govoreci, ljudi u principu JAKO kaskaju za tehnologijom - sto od glupih strahova (od strane fikcijskih filmova Hollywood-a) pa sve do zgrtanja novca/profita od stare tehnologije.
U RBE-u bi se nove tehnologije koje su efikasne i iziskuju sto manje resursa (a visoko su kvalitetne) primjenjivale ODMAH - a ne desetljecima kasnije kao sto se radi danas, te bi se SVE recikliralo (danas vecina stvari koja ide na 'reciklazu' se u principu ne reciklira nego baca na odlagalista).

Priznajem, RBE jest mnogima 'kvantni skok' u socijalnoj evoluciji (do sada su mentalitet i adaptacija konzervativaca jos uvijek na razini prastarog sustava) - i njima ce trebati poveci kolaps ili dok ih se sve ne zamijeni mehanizacijom (sto ce se desiti - jer ne mozemo se adaptirati dovoljno brzo u odnosu na racunala koja vec danas imaju razne algoritme koji u principu prate ljude u praktickim svim djelatnostima i recimo 'uce' kako ih obavljati bolje).

Regresija u pred-tehnolosko drustvo nije rjesenje - i meni je osobno blesavo. Radije ajdemo tu svu tehnologiju iskoristiti za boljitak svih ljudi - a uzimajuci u obzir koliko ljudi danas ovisi o tehnologiji, cisto sumnjam da bi je se htjeli otarasiti - osim naravno potencijalnih tehnofoba).
Deksman2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2012., 19:22   #866
Quote:
Deksman2 kaže: Pogledaj post
Nisam rekao da sam neki 'velebni intelekt' nego sam vidio da neki skacu za zakljuccima i zbunjeni su oko pojma funckionalnosti.
U ekonomiji koja je temeljena na resursima, ljudi koriste automatizaciju/mehanizaciju za cijelu proizvodnju/reciklazu - prakticki dobru vecinu stvari.
To je vec bilo izvedivo prije vise desetljeca, a kamoli danas.
ajde onda mi odgovori na neka praktična pitanja.
Quote:
Deksman2 kaže: Pogledaj post
Sto se tice tvog primjera... ljudi su zbog mehanizacije oslobodjeni poslova i rade sto zele (educiraju se, putuju po svijetu, posvecuju se hobijima i sl. - svi rade zato jer ZELE raditi ono sto vole - i ako si pogledas znanstvena istrazivanja, novac kao takav sluzi motivator za repetivne poslove, za kreativne poslove pak nikako ne),
Tako je, samo bi trebao uvidjeti da je sva ta mehanizacija i znanstveni napredak došao od ljudi koji su bili motivirani novcem. Prilično dobar track record za sustav koji je motivator repetitivnih poslova.
Quote:
Deksman2 kaže: Pogledaj post
a ako ti treba auto... to je recimo fizicki predmet koji NE KORISTIS STALNO.
Automobili su danas vecinu vremena stacionarni/neiskoristeni i koriste zastarjelu tehnologiju temeljenu na neobnovljivim izvorima energije koji zagadjuju okolis.
U ekonomiji baziranoj na resursima, auti bi bili potpuno automatizirani (no ljudi ih mogu voziti) te bi ti auto bio poslan NA ZAHTJEV.
I kad si gotov, auto ode i netko ga drugi ide koristiti.
Po pitanju hardware-a, svaki auto bi bio vrhunske klase sto se tice toga (imali bi najbolji hardware dostupan i senzore koji jednostavno ne dopustaju sudare ili nesrece sa prolaznicima - ta tehnologija je JAKO stara usput i mogla se ugraditi davno) i jedino bi se mozda razlikovali po nekom externom dizajnu.
Što ako ja želim SUV od tri tone? Kakvi bi to auti bili vrhunske klase? Recimo ja ne volim kožu u automobilima, što je s mojim sugrađanima koji bi htjeli kožu u tom automobilu koji bi tako bratski dijelili?
Što ako si ne mogu priuštiti da čekam da mi netko pošalje auto jer živim na imanju u osami a hitno trebam do bolnice jer mi je član obitelji bolestan?
Quote:
Deksman2 kaže: Pogledaj post
Pojam 'vlasnistva' jednostavno ne postoji u toj ekonomiji.
Stvari poput laptop racunala i recimo smartphone-a koji se redovito koriste bi naravno covjek imao stalno, ali bi se radile po potrebi (nema svatko potrebu za laptopom ili smartphone-om).
Stvari poput automobila, brodova i sl. koji bi se mogli proizvesti u MANJIM kolicinama a da stalno budu u upotrebi (po POTREBI/koristenju) je PUNO efikasnije.
No, drzi u obzir da bi se auti u tim novim gradovima koristili pretezno u hitnim slucajevima (iako ce biti dostupni za druge svrhe).
Tko će odrediti što je efikasno? Pretpostavljam da neće biti privatnih jahti?
Quote:
Deksman2 kaže: Pogledaj post
Glavni nacin transporta su maglev vlakovi koji putuju do 64373.76 km (danas mogu biti i brzi - a ta brzina je jako dobra za medjugraska putovanja ili interkontinentalna), no u gradovima ne idu samo ravno ili postojecom linijom, vec vertikalno, kruzno i sl. (jer bi gradovi bili tako dizajnirani).
Što ako se ja bojim vožnje vlakom i želim letjeti?
Quote:
Deksman2 kaže: Pogledaj post
Gle... ja bih ti preporucio da si pogledas filmove koji objasnjavaju kako bi tehnologija, gradovi, ekonomija i drustvo funkcionirali.
Kaj da? Kvragu i toliki milijuni mrtvih u svim tim kolektivističkim eksperimentima. Da smo barem imali youtube za lenjina i pol pota. Sve bi izbjegli.
Quote:
Deksman2 kaže: Pogledaj post
Sto se tice osobnih sloboda, vjere i sl. stvari. Nitko nije prisiljen na ista i ako zelis i dalje 'vjerovati' u nesto, samo daj... no naravno, dokle ne skodis drugim ljudima sa time.
A isto tako, uzmi u obzir da sa boljom edukacijom, ljudi se jednostavno klone raznih praznovjera, te uzmiajuci u obzir novo drustvo, potreba za vjerom i sl. ce se sama po sebi smanjiti.
Ljude ce se uciti da budu generalisti - u prijevodu - izlagati ce se sto vecem broju informacija, povijesnih aspekata, kultura i sl. upravo zato da ih se ne moze iskoristavati u neke svrhe kao sto su ratovanja i sl.
Tako je. Danas smo zbog toga svi obrazovani, pravovjerni ateisti koji vjeruju u sve moguće horoskope, sudbine, reinkarnacije i ostala new age sranja.
Quote:
Deksman2 kaže: Pogledaj post
Racunala isto tako ne odredjuju kako ce osoba zivjeti zivot, cime ce se baviti i sl. gluposti.
To su idiotarije proizasle iz Hollywood-a koje nemaju realnih temelja.
Racunala i mehanizacija sluze za naj-efikasniju i alokaciju resursa sa time da su osnovne ljudske potrebe (kao sto su hrana, zrak, voda i skloniste - u tom smislu, skoro pa palace naspram trenutnim kucama) dostupne SVIMA.

Trebas si pogledati filmove u svakome slucaju jer ti mogu bolje predociti neku sliku.
Možda da ti pročitaš koju knjigu?
__________________
Musician's musician
dosadan is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2012., 15:24   #867
Quote:
Deksman2 kaže: Pogledaj post
Inace... kao sto sam prije napomenuo, u novcanom sustavu, ljudi su jedino motivirani od strane novca da rade repetivne poslove i one koji nisu kreativne naravi i zato sto su prisiljeni ako zele imati za osnovne potrepstine.
Sto tebi predstavlja novac?
Nisi ti danas prisiljen raditi za novac, mozes kreativno nuditi svoj rad za kruh i jaja.


Quote:
Deksman2 kaže: Pogledaj post
Isto tako se mora drzati na pameti da pojam 'privatnog vlasnistva' ce sam po sebi otpasti kada ljudi vide da im je SVE dostupno (iako ce moci naravno 'zadrzati' jako puno toga u npr. svojim kucama i sl.
Ljudi su uvijek vise brinuli za stvari koje su svojim radom priskrbili, a zajednicke pokusavaju koristiti sto vise, uz sto manje vlastitih ulaganja u odrzavanje.
E sad, ako je pojam privatnog vlasnistva otpisan u toj tvojoj viziji, pretpostavljam da nema "svojim kucama" kako si naveo. A posto "tvoja kuca" postaje "nasa kuca", vjerujem da nemas nista protiv povremenih tuluma u "nasoj kuci".

Quote:
Deksman2 kaže: Pogledaj post
Kako je (novi) sustav potpuno mehaniziran, ljudi ne moraju nuzno raditi ako ne zele.
Pa ti si otkrio perpetuum mobile

Quote:
Deksman2 kaže: Pogledaj post
Kontra onome sto se misli, novcani sustav kao takav potice 'ljencarenje' jer mnogi ne zele raditi na tzv. 'besmislenim' i repetivnim poslovima.
Rad za novac potice ljencarenje, ali sustav u kojem ljudi ne moraju raditi ako ne zele, jer ce perpetuum mobile raditi za njih potice - produktivnost?

Quote:
Deksman2 kaže: Pogledaj post
da bi odrzao mehanizaciju u cijeloj (novoj) ekonomiji, potrebno ti je svega 1000 ljudi u potrebnim granama za 1 milijardu - sto je izvedivo dan danas - 'The Venus Project' vec ima bazu podataka ljudi (blizu 4000) u raznim tehnickim granama koje ce iskoristiti upravo u te svrhe kada dodje vrijeme.
A tih 1000 sretnika bi svojevoljno svojim rukama podizalo novi civilizacijski poredak bratstva i jedinstva dok ostala milijarda pije pina coladu na plazi?

S jedne strane neprestano spominjes sto vece individualne slobode, a s druge svaka druga recenica svodi se na redistribuciju resursa prema potrebama, sto je u biti kolektivizacija i uniformiranost. A to ubija individualizam. Svaki covjek ima razlicite potrebe, a cak i pojedinoj jedinki iste potrebe nisu konstantne kroz vremenski period.
Skyrim is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2012., 15:47   #868
Quote:
dosadan kaže: Pogledaj post
ajde onda mi odgovori na neka praktična pitanja.

Tako je, samo bi trebao uvidjeti da je sva ta mehanizacija i znanstveni napredak došao od ljudi koji su bili motivirani novcem. Prilično dobar track record za sustav koji je motivator repetitivnih poslova.
Netocno.
Mehanizacija i znanstveni napredak je primarno dosao od ljudi koji NISU bili motivirani novcem.
DaVinci, Einstein i Tesla su ti par primjera.

Quote:
Što ako ja želim SUV od tri tone? Kakvi bi to auti bili vrhunske klase? Recimo ja ne volim kožu u automobilima, što je s mojim sugrađanima koji bi htjeli kožu u tom automobilu koji bi tako bratski dijelili?
Što ako si ne mogu priuštiti da čekam da mi netko pošalje auto jer živim na imanju u osami a hitno trebam do bolnice jer mi je član obitelji bolestan?
U ovome slucaju, automobili se izradjuju po odredjenom standardu i svi imaju vrhunsku tehnologiju u sebi.
Tvoje tzv. 'zelje' su obicna projiciranja ekstrema iz zastarjelog sustava jer:
SUV od tri tone nije praktican a najvjerojatnije nije niti previse ucinkovit, te jos uvijek razmisljas iz trenutne perspektive.
Prijevozna sredstva bi bila dizajnirana da budu sigurna, ucinkovita, brza i cista - a ako taj koncept ne mozes shvatiti, onda bih ti preporucio dodatnu edukaciju.

U hitnim slucajevima, tehnologija je dizajnirana da se respondira sto je najbrze moguce, a auto neces cekati dugo jer ce uvijek jedan ili vise biti slobodno i stalno su u pokretu.
Hitnim slucajevima bi se najvjerojatnije dao prioritet, a kako se tehnologija koristi u prakticki svakom aspektu zivota, sustav ce najvjerojatnije vidjeti da netko ima medicinskih problema kroz nadgledanje zivotnih znakova i sl. (no nema 'Big Brother' aspekta da se kontrolira sto radis ili da ce ti racunalo naredjivati kako da zivis i sl. gluposti).

Quote:
Tko će odrediti što je efikasno? Pretpostavljam da neće biti privatnih jahti?
Ljudi programiraju bazu podataka u racunalo i doprinose razne ideje sustavu koji je napravljen sa ciljem (od nase strane) da se stvari izvode na naj-efikasniji nacin uz najmanje potrosene energije i resursa, te da budu trajne (da se ne kvare kao vecina konzumeraskih proizvoda danas), da se mogu reciklirati i sl.
Privatne jahte nece postojati jer privatno vlasnistvo ne postoji - to ti je ekvivalent rentanja jahte na odredjeno vrijeme (recimo ako zelis otici na more, jedrenje ili stogod) ali bez novca ili razmjene dobara i sl.
Bit ce jahti, te brodova od raznih dizajna, ali ne koristis recimo jahtu STALNO. Ti kad ju iskoristis, onda se vracas (valjda) na kopno i ti odes raditi nesto trece, a onda netko drugi tko se zeli vozikati jahtom dobije onu koju si ti koristio na svoje koristenje.

Quote:
Što ako se ja bojim vožnje vlakom i želim letjeti?
Vlakovi bi bili primarni koncept transporta, no nisu jedini.
Fresco je jos tokom prve depresije 1929 dizajnirao puno ucinkovitije letjelice, tako da ce biti od ponude drugaciji avioni, helikopteri i sl. (moras si pogledati njegove bazne primjere preko videa).

Quote:
Kaj da? Kvragu i toliki milijuni mrtvih u svim tim kolektivističkim eksperimentima. Da smo barem imali youtube za lenjina i pol pota. Sve bi izbjegli.
Cisto sumnjam. Prijasnji tzv. eksperimenti su pokusavani u zatvorenom sustavu gdje ljudi efektivno nisu bili slobodni... opet si imao ljude na vlasti, nejednakost, te banke i novac su postojali.
Uostalom, provodjenje tih sustava je u praksi ispalo puno drugacije negoli kako je bilo zamisljeno.
RBE sustav ce se morati provesti kako je zamisljen jer inace nece funkcionirati - i sam kreator tog sustava je to napomenuo.

Quote:
Tako je. Danas smo zbog toga svi obrazovani, pravovjerni ateisti koji vjeruju u sve moguće horoskope, sudbine, reinkarnacije i ostala new age sranja.

Možda da ti pročitaš koju knjigu?
To sto ti (izgleda) projiciras svoju percepciju na ostatak svijeta nije moj problem.
No da ti napomenem par stvari o sebi: ne obracam se na 'horoskop', 'sudbinu', 'reinkarnaciju' ili 'new age gluposti'.

Nijedan od drugih sustava nije imao konkretne planove o tome kako bi se problemi rjesavali nego su samo opisivali postojecu situaciju i da se svi moramo ujediniti.
The Venus Project plan pak ima, govori o realnim aplikacijama tehnologije u svakom aspektu zivota i imaju dizajnove izmedju ostalog.
Opet ponavljam... bilo bi ti korisno da pogledas Frescova predavanja i druge klipove koji pokazuju kako bi se tehnologija trebala aplicirati, u koje svrhe i sl.

Inace sto se tice 'obrazovanja' - akademski sustav danas je ziva sala. Sluzi kao nista drugo negoli indoktrinacija u postojeci sustav i kulturu u kojoj se osoba rodi, ne promice sposobnost kriticnog razmisljanja, toleranciju a kamoli da se ljude potakne da rjesava probleme.
Ljude se potice da uce na nacin koji je neefikasan i ne djeluje za sve (tako da jako veliki broj studenata lako izgubi interes i gotovo nista ne nauci na samim predavanjima).
Isto tako imamo 'ocjene' koje sluze za promoviranje aspekta natjecanja - sto je korisno za novcani sustav i kapitalizam opcenito.
Djeci se nalaze sto MORAJU uciti, a ne ono sto zele i pri tome se ubija kreativnost kod velikog broja djece/ljudi.
Ljude se potice tokom skolovanja isto tako da budu poslusni (da se vidi koliko su sposobni slijediti naredbe i sl.).

Ljudi se danas puno vise informiraju preko neta i uce u svoje vrijeme korisne stvari za razliku od onoga sto nauce u skolama.
Komunikacija je eskalirala na globalnoj skali i ljudi lakse izmjenjuju ideje.

Ali sto se tice smanjivanja % ljudi koji 'vjeruju' i sl. zbog obrazovanja... praznovjerje vise-manje kao takvo se smanjuje na minimum sto je vise osoba educirana (sto ujedno smanjuje kolicinu djece koju parovi znaju imati u prosjeku) - u HR, religija je veoma prisutna i ljudi su izlozeni istoj od rodjenja kao i raznim praznovjerjima, tako da je taj aspekt (a i u nekim drugim drzavama) jako prisutan - no ne mora biti prepreka.

Ja osobno nisam nikakav vjernik niti ne pokusavam gledati na zivot kroz nekakvo 'vjerovanje' i sl. stvari (koji za mene nemaju nikakvo znacenje) vec pokusavam sagledati stvari kroz teoriju i hipotezu (aspekte koji su stalno podlozni promjenama - bas kao znanstvena metoda).
Deksman2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2012., 17:27   #869
Quote:
Deksman2 kaže: Pogledaj post
Da bi se doslo u RBE, ljude se prvo mora educirati tokom tranzicijskog perioda (sada i kasnije)...
ja mislim da si ti malo previse pesimistican (oprezan) ...ja od kad znam za sebe ...zivim u nekoj tranzicjiji ....socijalizam je bio prelazni period prema komunizmu ...tak su nas bar tada ucili ...onda smo ponovno postali tranzicjska zemlja ...pa smo se malo restrukturirali ....i sad smo napokon stigli na cilj a da nismo ni primjetili

evo ti dokaza:

npr. povecanje cijene energenata prosjecni hrvat komentira: ak hocete da placamo europske cijene, dajte nam europske place ....a kaj je to drugo nego komunizam, u svojem iskonskom izdanju ...

tak su bar mene ucili

kapitalizam - radis koliko ti kazu, dobijes koliko ti daju
socijalizam -radis koliko hoces, dobijes koliko si odradio
komunizam - radis koliko hoces, dobijes koliko ti treba (za npr. struju...)

tak da kaj se svijesti ljudi tice bar u hrvatskoj ...nemas problema sa svojom teorijom ...

samo napred ...samo kaj ne bi bilo lose da si malo koncizniji ...dugacki su ti malo postovi

Zadnje uređivanje hrexpat : 08.05.2012. at 18:18.
hrexpat is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2012., 17:48   #870
Quote:
Deksman2 kaže: Pogledaj post
u HR, religija je veoma prisutna i ljudi su izlozeni istoj od rodjenja.
mozda krivo iscitavam ...ali opet vidim neki nepotreban skepticizam - pa i religija ti ide samo u prilog...jer, cijela prica oko vjerovanja se svodi na to da se sad malo patimo da bi posle vjecno bili u RBE-u
pa ak se cijeli zivot pripremamo na RBE-e ...zakaj bi nam to bilo nekaj strano ak se sutra dogodi?

onda si malo kontradiktoran ... imas nekaj protiv sustava obrazovanja ...a vjeronauk nam je skoro pa obavezan predmet ..koji razvija svijest u smjeru gore navedenom ...
hrexpat is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2012., 18:09   #871
inace tema je ko i diskusija u sustini duboko gospodarstvena ...i iznad svega poucna

mozda par sitnica malo unose nedoumice (na prvo citanje), ali ih je zapravo lako rijesiti

recimo granice, nacije ...drzave ...toga pretpostavljam nebi bilo
znaci opet sve bi islo po afinitetima ...i zeljama ...a sva sreca da imamo njemce, kineze, japance i slicne ...oni bi vjerojatno bili mravi sljakeri
a mi bi se snasli u ulozi ovih kaj oplodjuju matice ..i suncaju se s lancicem oko vrata ...

onda populacija ...tj. napucenost - jedan informirani kolega je reko da majcica nam zemlja bez problema istrpi 90 milijardi ljudi to je cca. 1600 m2 po glavi vise manje cvrste podloge pod nogama (izvor ...toliko puta spomenuti internet...)
to bi se vjerojatno rijesilo ovim jahtama kaj se spominju cesto ....a mi bi ko ipak ljudi s pomorskom tradicijom bili onda tamo rasporedjeni

biologija ili geni vs. okolina...hm, da su amebe razmisljale na taj nacin prije par milijardi godina ...i rekle - nas ultimativni cilj je dobrobit svih ameba
vjerojatno se ne bi pojavila ni jedna koja bi pojela onu drugu i postala malo veca ...pa pokrenula taj nesretni evolucijski ciklus

ali i to se da objasnit ...to je samo pitanje vremenskog faktora, tehnologije i svijesti
da su amebe onda imale yubito i internet ...pa pogledale par klipova ....
ne bi nas bilo sad tu da citamo ove mudrosti ....
hrexpat is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2012., 16:14   #872
Quote:
Deksman2 kaže: Pogledaj post
Netocno.
Mehanizacija i znanstveni napredak je primarno dosao od ljudi koji NISU bili motivirani novcem.
DaVinci, Einstein i Tesla su ti par primjera.
Pa jako mali broj ljudi je primarno motiviran novcem. Novac je sredstvo, kalkulator odluka koji ljudi donose u civiliziranim društvima.
Ljudski uspjeh u znanstvenim otkrićima i tehničkom napretku više je rezultat napornog rada i ljudske znatiželje i domišljatosti. Svejedno nitko nije bio spreman odreći se svog pronalaska za dobrobit čovječanstva. Pa patent kao ideja u različitim oblicima postoji već u antici.
A što se tiče tvojih primjera, da Vinci je možda konceptualizirao helikopter, kalkulator i brdo drugih stvari ali ništa od toga nije izveo u praksi. Premda smatran arhetipom renesansnog čovjeka, važnost njega kao znastvenika je dosta nova pomodarija. Ipak je nakon smrti primarno cijenjen kao slikar. I za razliku od modernih slikara koji glume neki artizam i čija djela prosječni čovjek ne razlikuje od vandalizma, on je za svoje slike bio plaćen.
A Nikola Tesla je dao otkaz zato što nije dobio iznos koji mu je Edison obećao.
Strašno, jel da?
Quote:
Deksman2 kaže: Pogledaj post
U ovome slucaju, automobili se izradjuju po odredjenom standardu i svi imaju vrhunsku tehnologiju u sebi.
Tvoje tzv. 'zelje' su obicna projiciranja ekstrema iz zastarjelog sustava jer:
SUV od tri tone nije praktican a najvjerojatnije nije niti previse ucinkovit, te jos uvijek razmisljas iz trenutne perspektive.
Prijevozna sredstva bi bila dizajnirana da budu sigurna, ucinkovita, brza i cista - a ako taj koncept ne mozes shvatiti, onda bih ti preporucio dodatnu edukaciju.

U hitnim slucajevima, tehnologija je dizajnirana da se respondira sto je najbrze moguce, a auto neces cekati dugo jer ce uvijek jedan ili vise biti slobodno i stalno su u pokretu.
Hitnim slucajevima bi se najvjerojatnije dao prioritet, a kako se tehnologija koristi u prakticki svakom aspektu zivota, sustav ce najvjerojatnije vidjeti da netko ima medicinskih problema kroz nadgledanje zivotnih znakova i sl. (no nema 'Big Brother' aspekta da se kontrolira sto radis ili da ce ti racunalo naredjivati kako da zivis i sl. gluposti).
Ne radi se tu o tome što je efikasno nego što ljudi žele. Ako netko želi voziti SUV ili kao moj susjed Land Rover star 40 godina koji troši toliko litara otprilike, zašto on to ne bi smio? Kako ćete vi prosvijetljeni RBEovci to njemu zabranit.
Inače super je kaj misliš da ljude koji se ne slažu s tobom trebaju ići na "edukaciju". Gdje sam to samo čuo prije?


Quote:
Deksman2 kaže: Pogledaj post
Ljudi programiraju bazu podataka u racunalo i doprinose razne ideje sustavu koji je napravljen sa ciljem (od nase strane) da se stvari izvode na naj-efikasniji nacin uz najmanje potrosene energije i resursa, te da budu trajne (da se ne kvare kao vecina konzumeraskih proizvoda danas), da se mogu reciklirati i sl.
Privatne jahte nece postojati jer privatno vlasnistvo ne postoji - to ti je ekvivalent rentanja jahte na odredjeno vrijeme (recimo ako zelis otici na more, jedrenje ili stogod) ali bez novca ili razmjene dobara i sl.
Bit ce jahti, te brodova od raznih dizajna, ali ne koristis recimo jahtu STALNO. Ti kad ju iskoristis, onda se vracas (valjda) na kopno i ti odes raditi nesto trece, a onda netko drugi tko se zeli vozikati jahtom dobije onu koju si ti koristio na svoje koristenje.


Vlakovi bi bili primarni koncept transporta, no nisu jedini.
Fresco je jos tokom prve depresije 1929 dizajnirao puno ucinkovitije letjelice, tako da ce biti od ponude drugaciji avioni, helikopteri i sl. (moras si pogledati njegove bazne primjere preko videa).



Cisto sumnjam. Prijasnji tzv. eksperimenti su pokusavani u zatvorenom sustavu gdje ljudi efektivno nisu bili slobodni... opet si imao ljude na vlasti, nejednakost, te banke i novac su postojali.
Uostalom, provodjenje tih sustava je u praksi ispalo puno drugacije negoli kako je bilo zamisljeno.
RBE sustav ce se morati provesti kako je zamisljen jer inace nece funkcionirati - i sam kreator tog sustava je to napomenuo.
Kako će se provesti ako neće biti sile da ga provede? Što je sa ljudima i zajednicama ljudi koji se neće odreći koncepta privatnog vlasništva?


Quote:
Deksman2 kaže: Pogledaj post
To sto ti (izgleda) projiciras svoju percepciju na ostatak svijeta nije moj problem.
No da ti napomenem par stvari o sebi: ne obracam se na 'horoskop', 'sudbinu', 'reinkarnaciju' ili 'new age gluposti'.

Nijedan od drugih sustava nije imao konkretne planove o tome kako bi se problemi rjesavali nego su samo opisivali postojecu situaciju i da se svi moramo ujediniti.
The Venus Project plan pak ima, govori o realnim aplikacijama tehnologije u svakom aspektu zivota i imaju dizajnove izmedju ostalog.
Opet ponavljam... bilo bi ti korisno da pogledas Frescova predavanja i druge klipove koji pokazuju kako bi se tehnologija trebala aplicirati, u koje svrhe i sl.

Inace sto se tice 'obrazovanja' - akademski sustav danas je ziva sala. Sluzi kao nista drugo negoli indoktrinacija u postojeci sustav i kulturu u kojoj se osoba rodi, ne promice sposobnost kriticnog razmisljanja, toleranciju a kamoli da se ljude potakne da rjesava probleme.
Ljude se potice da uce na nacin koji je neefikasan i ne djeluje za sve (tako da jako veliki broj studenata lako izgubi interes i gotovo nista ne nauci na samim predavanjima).
Isto tako imamo 'ocjene' koje sluze za promoviranje aspekta natjecanja - sto je korisno za novcani sustav i kapitalizam opcenito.
Djeci se nalaze sto MORAJU uciti, a ne ono sto zele i pri tome se ubija kreativnost kod velikog broja djece/ljudi.
Ljude se potice tokom skolovanja isto tako da budu poslusni (da se vidi koliko su sposobni slijediti naredbe i sl.).

Ljudi se danas puno vise informiraju preko neta i uce u svoje vrijeme korisne stvari za razliku od onoga sto nauce u skolama.
Komunikacija je eskalirala na globalnoj skali i ljudi lakse izmjenjuju ideje.

Ali sto se tice smanjivanja % ljudi koji 'vjeruju' i sl. zbog obrazovanja... praznovjerje vise-manje kao takvo se smanjuje na minimum sto je vise osoba educirana (sto ujedno smanjuje kolicinu djece koju parovi znaju imati u prosjeku) - u HR, religija je veoma prisutna i ljudi su izlozeni istoj od rodjenja kao i raznim praznovjerjima, tako da je taj aspekt (a i u nekim drugim drzavama) jako prisutan - no ne mora biti prepreka.

Ja osobno nisam nikakav vjernik niti ne pokusavam gledati na zivot kroz nekakvo 'vjerovanje' i sl. stvari (koji za mene nemaju nikakvo znacenje) vec pokusavam sagledati stvari kroz teoriju i hipotezu (aspekte koji su stalno podlozni promjenama - bas kao znanstvena metoda).
Fallacy da na ljudske odnose i motivaciju možeš primijeniti znanstvenu metodu nije baš originalno tvoj. Marx je probao s ekonomskim odnosima. Nemoj misliti da se ideje tvog rbe-a nešto razlikuju od njegovih misli. "U komunističkom društvu, nitko nema ekskluzivnu sferu aktivnosti, čovjek može loviti ujutro, ribariti popodne, čuvati stoku navečer i kritizirati poslije večere ako želi bez da ikad postane lovac, ribar, pastir i kritičar" piše naš vrli doktor. In the end it all went great.

Ja ne projiciram svoju percepciju već uviđam da su ljudi po prirodi religiozni.
I danas kad izuzetno mali dio populacije stvarno prakticira vjeru (barem na zapadu), taj prostor je zauzelo nedefinirana poplava kojekakvih zamjena religija poput new age gluposti, raznih psiholoških fatalizama i kojekakvih političkih utopija u koju spada i tvoja panaceja za rješenje svih problema modernog čovjeka. Ja sam osobno ateist, no prije bih se nazvao kulturalnim katolikom jer ipak su to običaji i vjera mojih predaka, čiju intelektualnu tradiciju cijenim.
O obrazovanju bi mogao napisati jedan fini tekst ali mi se iskreno ne da. Nisam plaćen za to.
__________________
Musician's musician
dosadan is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2012., 10:55   #873
mnogo vas zaboravlja ovoga: http://de.wikipedia.org/wiki/Umlaufgesichertes_Geld.....
sigurno se moze naci i na hrvatskom :-)
Gaius Julius C. is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:48.