Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.05.2014., 00:25   #21
jedan ili više apartmana ili najam stanova je čista zajebancija sa nikakvom zaradom.to je zza penziće dodatni prihod ili za nekog tko je naslijedio,ali uložiti gotovinu i očekivati povrat,to je zn.fantastika.
mu da is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2014., 08:37   #22
Quote:
lee_chan kaže: Pogledaj post
jednostavna matematička jednadžba bi mogla znati.
pa stavi tu čudotvornu jednadžbu onda
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2014., 11:35   #23
Pa najlakše je dignuti kredit i kupiti stan i useliti i onda jedino što ti možeš je vratiti banci duplo. A za cijenu tog stana napraviš dva apartmana uz more. Kako onda drugi ljudi zarađuju ako nisu ,,uložili novac i očekuju dobit'', po tome nitko ne bi ulagao.
Računica mi je jasna i jednostavna, ali teoremi, pretpostavke i vjerojatnosti, rizik, to je malo teže ,,staviti na papir''.
Zanima me mišljenje nekoga tko je slično uložio, koliko je cca cijena po kvadratu, koliko je vremena potrebno uložiti? Izračunala sam da je iznajmljenost minimalno 4 mjeseca da bih se kredit isplatio...? Zemljište je naše 1/1, nema priključke.
kikyca*** is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2014., 16:47   #24
4 mjeseca nemaju popunjenost hoteli , kamoli apartman.Smanji na realnih 50 dana, nek ti netko baci grubi izracun kljuc u ruke da se napravi neka 2-katnica sa sto vise apartmana (jer ubires lovu na temelju vise obitelji, ak napravis apartman od 70 80kvadrata nebus zato dobila duplo vise love), raspitaj se cca koliko su papiri, cca koliko je unutarnje uredenje ( ako je x broj apartmana, x kuhinja, x kreveta, x stolica, x puta 5 stolica...) i tome dodaj godisnji pausal tj naknade za iznajmljivanje.
Uracunaj osobu koja ce zato sve brinuti i di ce ona zivjeti, i imas grubu racunicu.

Sa sadasnjim cijenama gradnje, i sa tvojom zemljom , jako dugorocna investicija.

kad bi mogla upregnut muza i njegovih 10 poznanika iz drzavne firme koji imaju 2 mjeseca godisnjeg odmora godisnje, volju za rad i znanja, to bi se dalo jeftinije sfusarit tj izgradit.
MMachéte is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2014., 16:56   #25
Quote:
kikyca*** kaže: Pogledaj post
Pa najlakše je dignuti kredit i kupiti stan i useliti i onda jedino što ti možeš je vratiti banci duplo. A za cijenu tog stana napraviš dva apartmana uz more. Kako onda drugi ljudi zarađuju ako nisu ,,uložili novac i očekuju dobit'', po tome nitko ne bi ulagao.
Računica mi je jasna i jednostavna, ali teoremi, pretpostavke i vjerojatnosti, rizik, to je malo teže ,,staviti na papir''.
Zanima me mišljenje nekoga tko je slično uložio, koliko je cca cijena po kvadratu, koliko je vremena potrebno uložiti? Izračunala sam da je iznajmljenost minimalno 4 mjeseca da bih se kredit isplatio...? Zemljište je naše 1/1, nema priključke.
Pitanje jel se može i graditi na njemu onda.
Imaš ti potvrdu o uvjetima gradnje?
vspec is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2014., 18:01   #26
Quote:
kikyca*** kaže: Pogledaj post
Pozdrav!
Treba mi savjet... Već duže vrijeme razmišljamo u što investirati kako bismo imali što ostaviti za sobom. Živimo u najmu, jer nemamo gdje. Jedino odakle bismo mogli neke novce dobiti je dignuti kredit. Ali što ... kupiti stan i onda otplaćivati 30 god.
Razmišljali smo o gradnji apartmana. Imamo zemljište blizu mora, lokacija Jasenice, mi smo u Zd. Isplati li se riskirati i otplaćivati 3500kn/mj za 2 apartmana? Pitam ovako laički...
Ja imam kuću za 7 osoba na otoku kod Zadra. dobijem max. 3 000 eura na godinu.
Ali me nje malo koštala jer je to nasljedstvo. Imam kućicu od oca u koju bi trebalo investirati 40 000 eura i od nje napraviti apartman od 60 m2.
Računica kaže da je to sve daleko od isplativosti. Bolje je negdje uz more postaviti par mobilnih polovnih kućica. Ili pak kamp-kućica. Odnosno drvenih bungalova. Pod uvjetom da se posjeduje teren uz more na kome nije dozvoljena gradnja.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2014., 18:02   #27
Quote:
kikyca*** kaže: Pogledaj post
Pozdrav!
Treba mi savjet... Već duže vrijeme razmišljamo u što investirati kako bismo imali što ostaviti za sobom. Živimo u najmu, jer nemamo gdje. Jedino odakle bismo mogli neke novce dobiti je dignuti kredit. Ali što ... kupiti stan i onda otplaćivati 30 god.
Razmišljali smo o gradnji apartmana. Imamo zemljište blizu mora, lokacija Jasenice, mi smo u Zd. Isplati li se riskirati i otplaćivati 3500kn/mj za 2 apartmana? Pitam ovako laički...
Ja imam kuću za 7 osoba na otoku kod Zadra. dobijem max. 3 000 eura na godinu.
Ali me je malo koštala jer je to nasljedstvo. Imam kućicu od oca u koju bi trebalo investirati 40 000 eura i od nje napraviti apartman od 60 m2.
Računica kaže da je to sve daleko od isplativosti. Bolje je negdje uz more postaviti par mobilnih polovnih kućica. Ili pak kamp-kućica. Odnosno drvenih bungalova. Pod uvjetom da se posjeduje teren uz more na kome nije dozvoljena gradnja.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2014., 19:08   #28
Hrvati popusili pricu da je turizam laka lova...mozda je bilo prije ali sada...je to prizivljavanje...mi kao obitelj smo u turizmu jos od pocetka 1980....U te 34 godine nikad nismo imali laku lovu...evo sad sam na poslu...svaki dan od svibnja do studenog.. 12sati dnevno...nema praznika...nema odmora....da bi na kraju onaj koji radi u birokraciji imao vise nego mi

Sent from my GT-I9195 using Tapatalk 2
__________________
SLOBODNI LJUDI SLOBODNI SAMO AKO SMIJU IMATI ORUŽJE DA BI ZAŠTITILI SVOJ ŽIVOT,
IMOVINU, SVOJE SUGRAĐANE I OBITELJI OD DRUGIH NASILNIH GRAĐANA
KAO I OD NEPOŠTENE VLASTI I DA SE OBRANE OD TIRANIJE VLADARA.
JAWS is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2014., 20:36   #29
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Bolje je negdje uz more postaviti par mobilnih polovnih kućica. Ili pak kamp-kućica. Odnosno drvenih bungalova. Pod uvjetom da se posjeduje teren uz more na kome nije dozvoljena gradnja.
zabranjeno,zemljište mora biti u građevinskoj zoni namjena turizam,camp
a takve zone u RH ne postoji.kazne astronomske za kampiranje van zone namjenjene za kampiranje.i za gosta i za vlasnika zemljišta.
jedino postoječi kampovi su u tim zonama.
čeka se da vlasnici zemljišta to zemljište prodaju EU bagri pa če tek onda prenamjenit zone
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2014., 22:56   #30
Quote:
more kaže: Pogledaj post
zabranjeno,zemljište mora biti u građevinskoj zoni namjena turizam,camp
a takve zone u RH ne postoji.kazne astronomske za kampiranje van zone namjenjene za kampiranje.i za gosta i za vlasnika zemljišta.
jedino postoječi kampovi su u tim zonama.
čeka se da vlasnici zemljišta to zemljište prodaju EU bagri pa če tek onda prenamjenit zone
Uvijek se može tražiti da zemljište bude kamp.

A što se tiče EU-bagre ona je već počela lunjati po zemljištu uz more gdje je zabrana gradnje. I već nude za tu zemlju 20-25 eura / m2.

Znaju da će je za 10 godina prodavati 5-10 puta više !

Inače, nije svugdje tako strogo sa kampiranjem na vlastitoj zemlji: http://www.tportal.hr/vijesti/hrvats...-kotacima.html

Kapović je očajan, pita se tko će sada zaustaviti novi oblik kaosa s raznim montažnim objektima koji niču na Viru. Odgovornost, kaže, ne može biti samo na općinskoj vlasti. Na području Virića, Srpice Gornje, Šepuntake, Pedinke i Virskog Polja sve je puno kontejnera i kamp kućica koje su postavljene na male poljoprivredne parcele.

'Jeftino kupe poljoprivredno zemljište, parcelu od stotinjak kvadrata za pet eura po metru. Kao fol, na njima će uzgajati masline, no prvo što naprave je da na parcelu dovezu montažni objekt ili započnu gradnju poljske kućice. Potom iskopaju poljski WC, postave rezervoar s vodom i nadstrešnicu… Njihov je konačni cilj od kućice izgraditi čvrst objekt na negrađevinskom terenu', kaže načelnik općine Vir.

Takvih je objekata, kaže, u posljednjih deset mjeseci niknulo nekoliko desetaka. Sve su ih prijavili građevinskoj inspekciji. 'Država ni da prstom makne', zaključio je Kapović.


Slijedeći je korak dakle da u ovim mobilnim objektima borave "rodbina" i "prijatelji"

Zadnje uređivanje krena : 25.05.2014. at 23:17.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2014., 23:19   #31
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Uvijek se može tražiti da zemljište bude kamp.

A što se tiče EU-bagre ona je već počela lunjati po zemljištu uz more gdje je zabrana gradnje. I već nude za tu zemlju 20-25 eura / m2.

Znaju da će je za 10 godina prodavati 5-10 puta više !

Inače, nije svugdje tako strogo sa kampiranjem na vlastitoj zemlji: http://www.tportal.hr/vijesti/hrvats...-kotacima.html

Kapović je očajan, pita se tko će sada zaustaviti novi oblik kaosa s raznim montažnim objektima koji niču na Viru. Odgovornost, kaže, ne može biti samo na općinskoj vlasti. Na području Virića, Srpice Gornje, Šepuntake, Pedinke i Virskog Polja sve je puno kontejnera i kamp kućica koje su postavljene na male poljoprivredne parcele.

'Jeftino kupe poljoprivredno zemljište, parcelu od stotinjak kvadrata za pet eura po metru. Kao fol, na njima će uzgajati masline, no prvo što naprave je da na parcelu dovezu montažni objekt ili započnu gradnju poljske kućice. Potom iskopaju poljski WC, postave rezervoar s vodom i nadstrešnicu… Njihov je konačni cilj od kućice izgraditi čvrst objekt na negrađevinskom terenu', kaže načelnik općine Vir.

Takvih je objekata, kaže, u posljednjih deset mjeseci niknulo nekoliko desetaka. Sve su ih prijavili građevinskoj inspekciji. 'Država ni da prstom makne', zaključio je Kapović.


Slijedeći je korak dakle da u ovim mobilnim objektima borave "rodbina" i "prijatelji"
http://www.057info.hr/vijesti/2014-0...kamp-prikolicu

http://www.zadarskilist.hr/clanci/24...tomisljenicima
http://www.slobodnadalmacija.hr/%C4%...1/Default.aspx

a tvoja priča Uvijek se može tražiti da zemljište bude kamp.
znaš li koliko procedura košta i koliko traje.
ja imam par ha uz more čak i sa jednom kučom legalno sagrađenom na njoj. jebeš pa desetaka ha uz more zemlju koliko procedura prenamjene zemljišta košta i traje.bolje izgubit investiciju u dotično zemljište nego još popušit sa prenamjenom,život je prekratak.

Zadnje uređivanje more : 25.05.2014. at 23:25.
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2014., 23:36   #32
Jasno mi je, treba biti realan u svezi svega. Zemljište je građevinsko. Imamo u vidu neki početni kapital, pa još razmatramo u što je pametno uložiti. Hvala na savjetima.
kikyca*** is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2014., 11:13   #33
Quote:
brazilac 5 kaže: Pogledaj post

Imam par pitanja kako bih mogao složiti nekakav biznis plan :
1) Koliko košta sama izgradnja tih 2 kata x 135m2 do kraja po sistemu "ključ u ruke". Frend mi veli cca. 500-600 EUR/m2.


Mozda u Zagrebu kraj cementare. Na moru - zaboravi. Osim ako nisi lokalni majstor koji zna ljude iz kraja.

2) Ne znam da li je problem, pošto poradi raznih ograničenja i dozvola smijemo imati samo 1 x etažiran stan od 135m2 na cijelom katu a nama za apartmane na tom prvom katu treba ili 3 x 45m2 ili 2 x 62,5m2. Kako se to da riješiti a da je legalno

Sto se tebe tice - ne moras nis etazirat ak ne mislis prodavat. Imas jedan vlasnicki list na zgradu i to je to. A koliko ces ti nutra imati stanova / apartmana - nikog ne briga.

3) Da li je bolje imati 3 x 45m2 apartmane ili 2 x 62,5m2 apartmane na prvom katu, pitam poradi isplativosti i vrste gostiju za obje opcije

Ovo nemam pojma

4) Supruga i ja bi pobjegli godišnje od ovog ZG betona cca. 4 tjedna tamo ali bi trebali nekome platiti da nam to vodi i čisti ostalo vrijeme kad nas nema. Jel to u Dalmaciji moguće i koje su cifre A nekada bi i roditelji bili malo duže dolje i tako...

Gle ili to ili tjedan dana ranije otici to sve pocistit i sredit za goste. I kako to tocno mislis - samo 4 tjedna a planiras iznajmljenost 60 dana ?

5) Koliko koštaju svi rashodi cca. za apartmane na prvom katu koje rentamo tj. porezi razni, režije, troškovi održavanja, neplanirani troškovi i sl. Koliko to onda ostane zapravo od 9 000 EUR prihoda?

Kazu da oko 20% ide na oglasavanje i agencijske naknade. Dakle cca 1800E. 3 apartmana = 6 kreveta = 600 * 6 = 500E poreza. Rezije i komunalije za takvu kucu bi procjenio na oko 2000 kn mjesecno = cca 3000E godisnje. Dakle racunaj da bi ti ostalo oko 3700E godisnje

6) Ima li smisla i isplati li se to stvarno baviti time? Alternative neke druge nemam zapravo, jer npr. kupiti 2s stan u ZG za rentati je 12 x 300 EUR/mj - troškovi - porezi = 3000 EUR.

A da organiziras dnevni najam / apartman u Zagrebu gdje zapravo jesi? Znas - i ovdje ima krdo turisata bilo ljeti bilo zimi...


Pitam samo ozbiljne ljude sa iskustvom u navedenom ali i veseljake s mozgom
Hvala
Odgovori su u quoteu
igorl is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2014., 11:59   #34
Quote:
kikyca*** kaže: Pogledaj post
Jasno mi je, treba biti realan u svezi svega. Zemljište je građevinsko. Imamo u vidu neki početni kapital, pa još razmatramo u što je pametno uložiti. Hvala na savjetima.
Ako sam dobro shvatio, sagradili bi apartmane a i dalje živjeli u najmu?
neno1966 is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2014., 12:52   #35
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Ako sam dobro shvatio, sagradili bi apartmane a i dalje živjeli u najmu?
Realizacija svega bila bi za koju godinu. Za sada smo u najmu. U međuvremenu imamo još nešto zemljišta na prodaju, pa bismo išli u investiranje ako bi se mogla skupiti kakva para. Razmišljamo prvo o našem smještaju, jasno mi je da od apartmana ili kuće za odmor ne mogu plaćati najam i kredit... Možda bismo kupili nekakav manji stan uz to za nas, u penziji se preselili u predgrađe...
kikyca*** is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2014., 13:47   #36
Quote:
kikyca*** kaže: Pogledaj post
Realizacija svega bila bi za koju godinu. Za sada smo u najmu. U međuvremenu imamo još nešto zemljišta na prodaju, pa bismo išli u investiranje ako bi se mogla skupiti kakva para. Razmišljamo prvo o našem smještaju, jasno mi je da od apartmana ili kuće za odmor ne mogu plaćati najam i kredit... Možda bismo kupili nekakav manji stan uz to za nas, u penziji se preselili u predgrađe...
Kao što je već ranije napisano i kao što i sama vidiš ulaganje u "obične" apartmane nije neka isplativa investicija. Ja imam frenda koji ima bukirano i više od 5 mjeseci ali za to treba investicija barem od 1/2 mil.

Ja bi nešto od toga prodao i prvo sebi riješio stambeno pitanje.
neno1966 is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2014., 14:37   #37
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Kao što je već ranije napisano i kao što i sama vidiš ulaganje u "obične" apartmane nije neka isplativa investicija. Ja imam frenda koji ima bukirano i više od 5 mjeseci ali za to treba investicija barem od 1/2 mil.

Ja bi nešto od toga prodao i prvo sebi riješio stambeno pitanje.
To svakako. I ja sam čula priče od kolega i poznanika kako zarađuju, da su popunjeni od 5.-10.mj., također izvan grada, ali kvaka je u tome što su imali već građevinu na zemljištu koju su preuredili, nisu trebali puno investirati i sad im se to isplaćuje. Neki od njih i žive u toj istoj kući.
Hvala na odg.
kikyca*** is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2014., 15:32   #38
OT: koliko je isplativo imati neku nekretninu u vecem gradu, tipa Split ili sl?
Bongo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2014., 09:57   #39
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Kao što je već ranije napisano i kao što i sama vidiš ulaganje u "obične" apartmane nije neka isplativa investicija. Ja imam frenda koji ima bukirano i više od 5 mjeseci ali za to treba investicija barem od 1/2 mil.

Ja bi nešto od toga prodao i prvo sebi riješio stambeno pitanje.
To je istina da se ulaganje u klasične apartmane ne isplati.
Ali mi je vrlo čudno da mobilne kuće u najmu postižu tako ogromne cijene !!???
Znam jednog koji je investirao u mobilne kućice u kampu gdje je iznajmio mjesto za smještaj istih.
Ako ipak treba velike (papirnate) gnjavaže da se na svome građevinskom zemljištu napravi kamp sa mobilnim kućama, onda bi bilo logičnije napraviti čvrste objekte velićine mobilnih kućica.

Ekonomska računica je jednostavna: http://www.slobodnadalmacija.hr/Novo...5/Default.aspx

Plati 18.200 eura i - ‘vozi’
Na ulazu u parcelu vlasnik “putujuće” kućice je izvjesio reklamu slovenske tvrtke Brugor koja proizvodi niskoenergetske montažne kuće. Kućica ima tlocrtne dimenzije 5,5 puta 4,5 metra, s prizemljem i polukatom, dakle ukupno oko 35 metara četvornih korisne površine. Kad su komunalni redari upozorili vlasnika da tu ne smije postavljati stambene objekte, on im je odgovorio da će tu biti desetak dana, da neće biti problema jer se želi baviti biznisom.

Tih desetak dana je odavno prošlo, a ime vlasnika nismo uspjeli doznati jer se zemljište na kojem je kuća još uvijek vodi na prodavatelja. Na internetskim stranicama tvrtke Burgor cijena četvornog metra montažne kuće je 520 eura, odnosno oko 18.200 eura za kućicu tlocrtne veličine 35 metara četvornih, poput ove dovežene na Vir. Na stranicama je prikazan i način na koji se kuća postavlja na uređenu parcelu. Za primjer je uzeta stotinjak metara velika parcela u mjestu Rtina, općina Ražanac, nedaleko Zadra do koje je kompletna kućica dopremljena u košu na kamionu.


Iznajmi: http://www.kampstrasko.com/hr/25/cij...bilnih-kucica/

05.07. - 23.08.
Mobilna kućica PREMIUM (32m2)
135,00 €

Dakle, umjesto klasičnih apartmana: http://www.kamen-dekor.com/CIJENE%20...13.%20novo.pdf


Zadnje uređivanje krena : 27.05.2014. at 10:24.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2014., 13:23   #40
Dobio sam dio kuće. Moj dio se sastoji od dvije sobe, kuhinje-blagovaonice, zahoda, konobe i malo vrta. Kuća se nalazi minut hoda od mora, pokraj velike plaže, odličan položaj. Planiram to malo preurediti kad zaradim koju kunu. Kanalizacijski priključak će mi doći tijekom sljedeće godine. Pošto konobarim muka mi je više gledati vlasnike apartmana koji sjede po kafićima cijeli dan na plaži s gostima zarađujući dobre novce, dok ja za bijednih 150kn nosim tacnu.

Zanima me kako iznajmljivati taj stan. Jeli nužno prijaviti apartmane, ili mogu iznajmljivati sobu npr samo. Koliko gostiju možeš imati a da ih ne moraš prijavljivati? Čujem da za svakog gosta treba platiti boravišnu taksu.

OK, ali onda mi drugi kažu da za godinu dana moraš platiti 3000 eura ako imaš apartmane!!! Toliko ne bih mogao ni zaraditi sa svoje dvije sobice. Dakle kolika su davanja državi, i jeli istina da se do 15 gostiju ne mora prijavljivati?

http://www.iznajmljivaci20.com/2010/...nekad-i-danas/

Evo još nešto zanimljivo.
lažni branitelj is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:22.