Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.05.2011., 19:06   #261
DIsign, pozdrav od mene. Da, malo je ljudi bilo, loše su organizatori to odradili. Možda se vidimo u četvrtak, pozz.

http://www.youtube.com/watch?v=g9DFDBz1wNI
HOS-Kutina is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2011., 14:51   #262
Lijep pozdrav svim braniteljima i čitateljima ovoga foruma.Vec duze vrijeme pratim sve teme o domovinskom ratu na forumu hr i mogu samo reč kapa i nos do poda svim braniteljima te veliko hvala jer su svojom hrabrošču stvorili ovu državu.
Naime odnedavno pratim dok. serijal "Na crti" Vinkovačke televizije,koja govori o domovinskom ratu u vukovarsko-srijemskoj županiji.Emisija traje 30 min.,i u svakoj se govori o nekom mjestu,npr evo u zadnjoj je bio Šarengrad,a u prethodnim sam uspio pogledati o Ilači i Starim Jankovcima.
Emitira se svakog utorka u 22h!Pa tko ima max tv (kanal 805) ili hvata vinkovacku neka izvoli.
Izvinite na off topicu,nisam vidio da netko spominje emisiju pa et neka ovo ispadne svojevrsna reklama VK tv.
Hvala unaprijed.
ddramone is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2011., 11:22   #263
Evo odgovora nekima, ima ih tu, koji su umanjivali brojnost neprijatelja na Vukovarsku obranu.

''Milošević: Molim vas, 6 hiljada Hrvata je branilo Vukovar pola godine; napadala je cela Prva armija, vazduhoplovstvo, čudo, sva sila koju je imala JNA, a oni nisu odbranili Knin, kojem se može prići samo iz tri pravca; nisu ga mogli braniti ni 12 sati!?''

Cijeli zanimljiv članak je tu:

http://www.jutarnji.hr/transkripti-s...inije-/946464/
HOS-Kutina is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2011., 12:23   #264
Quote:
HOS-Kutina kaže: Pogledaj post
Evo odgovora nekima, ima ih tu, koji su umanjivali brojnost neprijatelja na Vukovarsku obranu.

''Milošević: Molim vas, 6 hiljada Hrvata je branilo Vukovar pola godine; napadala je cela Prva armija, vazduhoplovstvo, čudo, sva sila koju je imala JNA, a oni nisu odbranili Knin, kojem se može prići samo iz tri pravca; nisu ga mogli braniti ni 12 sati!?''

Cijeli zanimljiv članak je tu:

http://www.jutarnji.hr/transkripti-s...inije-/946464/
svega 3.000 ljudi je branilo Vukovar, slabo oprmljeni,obučeni i naroužani.
Srba je znalo biti i 60.000 oko grada
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2011., 12:41   #265
https://www.forum.hr/showthread.php?t=532257
ovakav prikaz vukovarske bitke me ostavio bez teksta, da nisam pogledao uvod - ništa mi ne bi bilo jasno
Vukovarska pasija i križni put, desetak dijelova po 10 minuta
istox is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2011., 14:58   #266
Quote:
HOS-Kutina kaže: Pogledaj post
Evo odgovora nekima, ima ih tu, koji su umanjivali brojnost neprijatelja na Vukovarsku obranu.

''Milošević: Molim vas, 6 hiljada Hrvata je branilo Vukovar pola godine; napadala je cela Prva armija, vazduhoplovstvo, čudo, sva sila koju je imala JNA, a oni nisu odbranili Knin, kojem se može prići samo iz tri pravca; nisu ga mogli braniti ni 12 sati!?''

Cijeli zanimljiv članak je tu:

http://www.jutarnji.hr/transkripti-s...inije-/946464/
Nadam se da ćeš se složiti sa tekstom
__________________
Bez potpisa
AKAjet is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2011., 23:22   #267
Zna li mi netko nešto reći malo više o ovom čovjeku?Velimir Đerek - Sokol (Vinjani Gornji, Imotski, 14. kolovoza 1965. - Vukovar, 12. listopada 1991.), kao dragovoljac u svibnju 1991. odlazi u rat. Bio je istaknuti bojovnik, zapovjednik 1. bojne 204. brigade, te je zbog svoje iznimne hrabrosti dobio nadimak "Sokol". Poginuo na sajmištu u obrani Vukovara 1991. godine. Posmrtni su mu ostaci ekshumirani i identificirani u svibnju 1998., te je 23. svibnja pokopan na groblju u Vinjanima Gornjim.
hajduk1911st is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2011., 08:58   #268
Quote:
hajduk1911st kaže: Pogledaj post
Zna li mi netko nešto reći malo više o ovom čovjeku?Velimir Đerek - Sokol (Vinjani Gornji, Imotski, 14. kolovoza 1965. - Vukovar, 12. listopada 1991.), kao dragovoljac u svibnju 1991. odlazi u rat. Bio je istaknuti bojovnik, zapovjednik 1. bojne 204. brigade, te je zbog svoje iznimne hrabrosti dobio nadimak "Sokol". Poginuo na sajmištu u obrani Vukovara 1991. godine. Posmrtni su mu ostaci ekshumirani i identificirani u svibnju 1998., te je 23. svibnja pokopan na groblju u Vinjanima Gornjim.
Kad smo došli na Sajmište, on nam je bio zapovijednik, nama Hosovcima. '' Sokol '' je šifra za zapovijednika Sajmišta. Bio je ljudina, na žalsot, poginuo je.

http://hosdomovinskirat.blog.hr/ moj blog o nama u Vukovaru, a ima i slika sa Đerekom
HOS-Kutina is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2011., 21:50   #269
moze li mi neko dati neke podatka o akciji branitelja u Brsadinu u ljeto 91god.Znam da je bila neka manja akcija,da je uslo desetak branitelja ali ne znam cilj i ishod akcije.Jos bi molio neke podatke o akciji u Luzcu 16.listopada kada su zarobljena dva tenka JNA.Unapred hvala.
Svazilend is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2011., 00:30   #270
Sto se tice akcije branitelja u Brsadinu u ljeto 1991. godine. Znam nekoliko detalja. Ne znam sve. Situacija je bila slijedeca: cetnici u Brsadinu na ulazu u selo su povremeno postavljali barikadu (balvan), a povremeno je micali. Tog trenutka je barikada bila maknuta, a grupa cetnika je dezurala u 4. kuci sa desne strane od ulaza iz pravca Vukovara. Na silosu Djergaj su bili pripadnici ZNG-a. U ranim poslijepodnevnim satima uslo je 6 pripadnika ZNG-a u selo. Kretali su se u koloni isli su od pravca sume Djergaj pored ceste (sa lijeve strane). Grupa cetnika ih je vidjela, nisu bili sigurni tko je pa nisu reagirali, bolje receno bili su iznenadjeni. Kod kuce na slici su presli cestu. Na njih je tamo otvorena vatra iz pjesackog oruzja. Nasli su se u unakrsnoj vatri iz pjesackog oruzja. Na njih je pucano sa obje strane ceste. U tijeku borbe nailazi nekoliko civilnih vozila (slucajni prolaznici) medju tim vozilima je bio jedan autobus sa civilima.
Dvojica pripadnika ZNG-a se uspjevaju izvuci iz borbe, dvojica su ranjena, a dvojicu je zarobila i odvela JNA.

Na slici je prikazana situacija.
Nije mi poznat cilj akcije.

http://imageshack.us/f/821/sukob.jpg/
zulualpha is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2011., 01:41   #271
Pitanje: kolike su srpske snage bile u Bršadinu recimo u kolovozu? Naime, nekako imam dojam da smo imali slobodnu i tu drugu, "alternativnu" rutu, da bi se Vukovar mnogo duže držao, a vjerojatno bi pad Marinaca bio odgođen za znatno duže vrijeme.
__________________
Ništa.
Aurgelmir is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2011., 09:59   #272
U kolovozu je bilo relativno malo ljudi u Brsadinu pod oruzjem,odprilike pedesetak a polozaj u Djergaju je drzalo desetak mestana.Dolaskom JNA u Brsadin,u rujnu taj broj se popeo na tisucu.
Svazilend is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2011., 16:16   #273
Da, tako nekako mozda koji vise. U pocetku (do 6. mjeseca) bili su naoruzani lovackim i starim oruzjem. Kako bi se prikrila umjesanost JNA, domacem stanovnistvu je najprije podijeljeno staro oruzje (Thompsoni) mislim da je dovezeno iz nekog skladista JNA iz Crne Gore. Krajem 6. mjeseca JNA im salje nove puske M70 i puskomitraljeze M72 koji su bili konzervirani.
zulualpha is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2011., 21:41   #274
Pošto je Bršadin veliko selo sa 1500 srba i 150 hrvata sumnjam da se moglo to očistiti i zadržati pogotovo uzevši u obzir sela u zaleđu, Pačetin i Bobotu u kojoj se nalazila već i poljska bolnica JNA.

Mislim da je gledano od Vinkovaca desni bok bio povoljniji za utvrđivanje i širenje koridora. Slakovci, Svinjarevci, Tompojevci i Berak-sve hrvatska večina (i Petrovci i Mikluševci, iako neznam kako su disali rusini ali smo učili da su oni jedni od najlojalnijih manjina).

Tako se moglo izolirati i Negoslavce čime bi se možda zatvorio jedan od glavnih pravaca napada na grad, i kasarna bi tada morala pasti. To bi sve stvarno značajno utjecalo na daljnji tjek događaja.

Naravno govorim o srpnju i polovici kolovoza, kasnije je možda bilo prekasno.

Sve što pišem je uz pretpostavku da su u tim večinskim hrvatskim selima hrvati bili voljni za organizirani otpor JNA, što su me već na ovoj temi upozorili možda i nije bio slučaj.
Također ostaje i pitanje odakle oružje i postrojbe koje bi ojačale ta sela. Dakle to su sve špekulacije ništa više. Ali ovo je forum, pa špekuliram.
danguba2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2011., 21:54   #275
Quote:
danguba2 kaže: Pogledaj post
Pošto je Bršadin veliko selo sa 1500 srba i 150 hrvata sumnjam da se moglo to očistiti i zadržati pogotovo uzevši u obzir sela u zaleđu, Pačetin i Bobotu u kojoj se nalazila već i poljska bolnica JNA.
To sve stoji, međutim; ako je podatak o 50-ak naoružanih četnika u kolovozu točan, a JNA je došla u samo selo tek u rujnu, onda se čak i nešto moglo učiniti.

Jest da su imali pozadinu, ali su isto tako imali naše snage na sjeveroistoku, te teren pogodan za ubacivanje manjih jedinica iz smjera Marinaca, pa čak i iz smjera Nuštra.

Lako je biti general poslije rata, no u vojnom pogledu, Bršadin bi bilo lako uzeti (u takvim okolnostima). Sve bi se trebalo svoditi na kordinaciju 2-3 satnije koje bi uključivale specijalnu policiju i ZNG. Kada bi se takve jedinice podijelile u manje do razine vode te simultano napale iz otprilike 10-ak smjerova, s ciljem da pravci napada što više obuhvate selo, selo bi brzo i bez većih gubitaka palo. JNA bi možda i uspjela promet cestom nakon toga učinila neuporabljivim (paljbeno djelovanje po dijelovim ceste Bršadin-Borovo Naselje iz smjera Lipovače te iz Pačetina prema južnom izlazu iz Bršadina), no dobilo bi se veliku stvar: Marinci ne bi imali "opasno" zaleđe, što bi odužilo pad Marinaca (ako bi uopće i došlo do pada), tebi ta komunikacija ostala duže otvorena.

To je samo moje mišljenje, eto, možda se mnogi neće složiti.
__________________
Ništa.
Aurgelmir is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2011., 21:55   #276
Quote:
makaay kaže: Pogledaj post
Smatram da je danguba temeljem iznesenih činjenica u pravu i da je bitka za Vukovar počela najkasnije 02. svibnja 1991.

I mene zanima zašto se kao datum uzima 24. kolovoz 1991.


Prve četničke barikade na komunikacijama Vukovar-Vinkovci i Vukovar-Osijek uz proglašenje pripajanja Slavonije i Baranje Srbiji su postavljene 02. travnja 1991.

Vinkovci su prvi puta granatirani, te napadnuti iz Mirkovaca 19. srpnja 1991.

Iz JNA kasarne, Vinkovci su prvi puta granatirani 12. rujna 1991.

Kada je počeo napad na Vinkovce?
Razumijem što želiš reći. Prema metodi kojom se utvrđuje početak rata u Vukovaru Vinkovci su dakle u ratu tek od 12. rujna (iako je Vukokvar napadan od brodova i aviona JNA i prije ovih iz kasarne al ajde). A sve što se događalo sa Mirkovcima po tome su građanski nemiri.

Usput čudi me da nema tema o Vinkovcima. Bilo bi baš zanimljivo čitati priče o Mirkovcima, Nuštru, Tordincima, Jankovcima, Jarmini, Ceriću neznam jel se i Laslovo, Komletinci i Nijemci računaju pod Vinkovce...
danguba2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2011., 22:10   #277
Quote:
Aurgelmir kaže: Pogledaj post
To sve stoji, međutim; ako je podatak o 50-ak naoružanih četnika u kolovozu točan, a JNA je došla u samo selo tek u rujnu, onda se čak i nešto moglo učiniti.

Jest da su imali pozadinu, ali su isto tako imali naše snage na sjeveroistoku, te teren pogodan za ubacivanje manjih jedinica iz smjera Marinaca, pa čak i iz smjera Nuštra.

Lako je biti general poslije rata, no u vojnom pogledu, Bršadin bi bilo lako uzeti (u takvim okolnostima). Sve bi se trebalo svoditi na kordinaciju 2-3 satnije koje bi uključivale specijalnu policiju i ZNG. Kada bi se takve jedinice podijelile u manje do razine vode te simultano napale iz otprilike 10-ak smjerova, s ciljem da pravci napada što više obuhvate selo, selo bi brzo i bez većih gubitaka palo. JNA bi možda i uspjela promet cestom nakon toga učinila neuporabljivim (paljbeno djelovanje po dijelovim ceste Bršadin-Borovo Naselje iz smjera Lipovače te iz Pačetina prema južnom izlazu iz Bršadina), no dobilo bi se veliku stvar: Marinci ne bi imali "opasno" zaleđe, što bi odužilo pad Marinaca (ako bi uopće i došlo do pada), tebi ta komunikacija ostala duže otvorena.

To je samo moje mišljenje, eto, možda se mnogi neće složiti.
Da možda si u pravu, ako je njih stavrno bilo tako malo. Treba točno znati jel bilo organiziranih 50 naoružanih srba koji su patrolirali po selu, a pod to se možda i ne računa eventualno oružje koje je moglo biti dobiveno od JNA još prije. Shvačaš što želim reči, svi su se u to vrijeme naoružavali, možda ostalih 1400 srba ne bi mirno gledalo da ih napadnu "ustaše", možda bi došla i pomoć i iz tih susjednih sela?

Čak i da se zauzme, u Bršadinu bi se trebale ostaviti veće snage jer nema domaćih hrvata a trebalo bi čuvati selo da se ne preotme nadzor od strane 1500 srba (+eventualna pomoć sa strane). Broj 1500 ne navodim kao broj vojnika nego kao njihovu brojnost.

Možda si u pravu, teško je sad znati, pogotovo meni koji nisam od tamo.

Usput ako se dobro sjećam Bogdanovci su prvi put napadnuti iz Bršadina negdje 27. srpnja minobacačima. Dakle u toj fazi su već imali i više od pušaka.
danguba2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2011., 23:47   #278
Kada smo kod Brsadina u 7. i 8. mjesecu. Vjerujem da se mogao zauzeti, samo je problem bio sto ni mi nismo bili puno bolje naoruzani od njih. Tada smo imali jednu veliku prednost, a to je silos Djergaj koji smo drzali. On dominira iznad sela. Ovi u Brsadinu nisu predstavljali neku znacajniju vojnu silu. Vjerujem da smo krenuli u napad da bi se razbjezali. U 7. mjescu smo imali dva topa B-1 76 mm. Na silosu je bila dobra ekipa. Sjecam se Nasera koji je bio vrlo sposoban, trazio je od nasih da pomicu barikade prema Brsadinu. Jedno vrijeme je barikada bila kod Medike, ali decki nisu dugo izdrzali. U sumi Djergaj se nalazilo vojno skladiste koje je bilo zanimljivo.
zulualpha is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2011., 09:40   #279
Quote:
danguba2 kaže: Pogledaj post
Usput čudi me da nema tema o Vinkovcima. Bilo bi baš zanimljivo čitati priče o Mirkovcima, Nuštru, Tordincima, Jankovcima, Jarmini, Ceriću neznam jel se i Laslovo, Komletinci i Nijemci računaju pod Vinkovce...
Slobodno pokreni temu koja te interesira.

Prikupiš nekoliko podataka i napišeš uvodnu poruku.
rezon@tor is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2011., 17:31   #280
Zna li neko nesto vise o pogibiji Nade i Legije-kada i kako?
Svazilend is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:03.