Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.06.2012., 22:30   #1
Jednostavni d.o.o. ili tvrtka sa kapitalom od 10kn

Što mislite o ovom prijedlogu izmjene ZTD-a?
Meni se ne sviđa iz razloga što će puno ljudi ući neozbiljno u priču, ne znajući da nakon osnivanja kad otvori žiro račun u banci je već u minusu jer su mjesečne naknade samo banci 10-20kn, a gdje je knjigovodstvo i ostalo.
Napraviti će nered na tržištu jer ja npr ne želim raditi sa takvom tvrtkom kod koje osnivač nije mogao niti posuditi 20 tisuća kuna na mjesec dana da krene.
Moji neistomišljenici su oduševljeni jer će se moći pokušati postati poduzetnik bez para, moj je odgovor na to da to viđam svaki dan, ljude koji su osnovali obrt ne misleći da odgovaraju svom svojom imovinom.
JOš nešto, puno je lakše i sad doo otvoriti nego ugasiti, a ako ode u stečaj ne možeš više registrirati drugi...
miho70 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2012., 22:58   #2
Pa ako mene pitaš puno je bitnije imati dobre reference i znati raditi posao nego imati milijune kuna temeljnog kapitala.
Znam neke firme sa puno temeljnog kapitala pa nekima od njih ne bih dao da mi čuvaju dvije nacrtane ovce.
__________________
Ötterdämmerung
Dear Prudence is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2012., 23:09   #3
Koliko sam ja shvatio, to se smanjuje samo početni kapital?
Meni to nema smisla. Ja bih više cijenio da se smanji birokracija i razne naknade za šume, spomenike i amebe.

Mislim da će sposobniji među nama ipak ići u EU osnivati firme.
Zek0slav is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2012., 07:42   #4
Početni kapital nema veze,u ovakvoj situaciji,ta mjera će smanjiti nezaposlenost samozapošljavanjem.Veći je problem za te tvrtke obtni kapital,jer nitko više u budućnosti neće davati robu na lijepe oći.
d2267 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2012., 11:04   #5
Potpuna glupost Nije ni dosad bio problem otvoriti firmu pa ni onih 20000 kn nego ostala papirologija.
Ovo neće smanjiti nezaposlenost, općenito ludost je "na silu" gurati ljude u poduzetnike.
Trebalo bi napraviti potpuno suprotnu stvar, omogučiti ljudima da sudjeluju u velikim projektima. Meni je bez veze da traže nekakve strane investitore a 130 milijardi kuna štednje stoji i nemaš ju gdje uložiti (osim u firmu od 10 kn)
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is online now  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2012., 13:32   #6
I ja kažem... ako nisi u stanju skupiti barem 20000kn koji će ti onako trebati za nabavku materijala za neki posao... onda ni nisi za firmu.

a ostali nemali troškovi oko otvaranja naravno ostaju...
Francisco is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2012., 20:18   #7
A šta je sa ostalim troškovima?

Predujam poreza, mirovinsko, zdravstveno, spomenička renta (ako je još ima), vode, šume....?

Idealno bi bilo da se plaća samo porez i to ne predujam poreza već porez od naplaćenog računa.
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2012., 21:03   #8
To je neozbiljan prijedlog, osim eventualno u nekoliko djelatnosti. U malo kojem poslu ti treba manje od 20 tisuća kuna za početak. Npr. pada mi na pamet osnivanje malene programerske firme, gdje programer već vjerojatno posjeduje sve što mu treba - računalo i prostor, i gdje nema nekih drugih značajnih troškova (sirovina, itd.).

Uz nedavno donošenje zakona o zapljeni osobne imovine vlasnika d.o.o., što god napravila, državi ne treba vjerovati da se želi pojednostavniti otvaranje firme.
r2d2x2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2012., 00:26   #9
Quote:
r2d2x2 kaže: Pogledaj post
To je neozbiljan prijedlog, osim eventualno u nekoliko djelatnosti. U malo kojem poslu ti treba manje od 20 tisuća kuna za početak. Npr. pada mi na pamet osnivanje malene programerske firme, gdje programer već vjerojatno posjeduje sve što mu treba - računalo i prostor, i gdje nema nekih drugih značajnih troškova (sirovina, itd.).
Meni se mjera čini sasvim smislena. Ionako taj temeljni kapital nije predstavljao nikakvo jamstvo plaćanja.

Evo, za npr. konzalting, odlično rješenje.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2012., 00:58   #10
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Meni se mjera čini sasvim smislena. Ionako taj temeljni kapital nije predstavljao nikakvo jamstvo plaćanja.

Evo, za npr. konzalting, odlično rješenje.
Točno. Ja sam zagovornik stava da bi temeljni kapital trebao biti daleko značajniji, te da bi se trebala uvesti bar neka edukacija koja bi bila obavezna za sve koji započinu neku vrstu poduzetničke aktivnosti.
Količina amaterizma kod naših poduzetnika je zapanjujuće velika i zabrinjavajuća. Dok poduzetnik ne zna osnove poslovanja i obaveza, po meni, ne bi trebao biti u mogućnosti da otvori svoju firmu.
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2012., 01:00   #11
Quote:
r2d2x2 kaže: Pogledaj post
To je neozbiljan prijedlog, osim eventualno u nekoliko djelatnosti. U malo kojem poslu ti treba manje od 20 tisuća kuna za početak. Npr. pada mi na pamet osnivanje malene programerske firme, gdje programer već vjerojatno posjeduje sve što mu treba - računalo i prostor, i gdje nema nekih drugih značajnih troškova (sirovina, itd.).

Uz nedavno donošenje zakona o zapljeni osobne imovine vlasnika d.o.o., što god napravila, državi ne treba vjerovati da se želi pojednostavniti otvaranje firme.
jesi ti čuo pojam kratkoročna pozajmica,dokapitalizacija,kredit,lombardni kredit itd.
tako da osnivački ulog uopče nije bitan normalno da ti niko neče prodati avion bez kapitala a tu nije dosta ni 100 miljona kn

mene više zanima kakvo će knjigovodstvo biti propisano za jednostavna trgovačka društva. jednostavno ili kontna.


jednostavna trgovačka društva imaju svog smisla pogotovo šta nakon 01.05 2013 subjekti neče biti u sustavu PDV-a dok ne prođu 230000 kn prometa

tako da če to biti idealno za male obrtnike,OPG,sezonske obrte itd

isto tako če biti idealno za poduzetnike koje živcira plačati državi PDV
super je i za tvrtke koje pružaju usluge i naplačuju ih djelomično u gotovini
super je i za kampanjske uvoznike koji ne žele rezervirat iznose za garanciju loše robe iz kine.
uvezete xxxx vrijednost robe iz kine platite PDV pri uvozu,prodate je a pošto niste u sustavu PDV-a ne plačate PDV na razliku cijene i automatski ste jeftiniji od konkurencije.poslije sve prodane robe zatvorite tvrtku i otvorite novu.tako automatski štedite na garanciji.
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2012., 01:09   #12
230 000,00 kn je granica za ulazak u PDV sustav već sa ovom godinom, dakle tko u ovoj godini pređe 230 000,00 kn, sa 01.01.2013. ulazi u sustav PDV-a

I koliko znam imati će dvojno knjigovodstvo. Ne očekujem promjene na tom planu: Možda sam u krivu
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2012., 10:30   #13
Meni se ideja čini dobrom. U čemu je problem?
voajer is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2012., 10:36   #14
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Meni se mjera čini sasvim smislena. Ionako taj temeljni kapital nije predstavljao nikakvo jamstvo plaćanja.

Evo, za npr. konzalting, odlično rješenje.
To sam i rekao. Međutim malo je poslova koje možeš pokrenuti s manje od 20.000 kn.

Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
Točno. Ja sam zagovornik stava da bi temeljni kapital trebao biti daleko značajniji, te da bi se trebala uvesti bar neka edukacija koja bi bila obavezna za sve koji započinu neku vrstu poduzetničke aktivnosti.
Količina amaterizma kod naših poduzetnika je zapanjujuće velika i zabrinjavajuća. Dok poduzetnik ne zna osnove poslovanja i obaveza, po meni, ne bi trebao biti u mogućnosti da otvori svoju firmu.
Država nije tu da educira poduzetnike, i što se manje miješa u gospodarske aktivnosti to bolje za sve nas. I koga bi neki državni birokrat bez dana radnog staža trebao učiti
Poduzetnika koji ne zna osnove poslovanja i obaveza bi slobodno tržište trebalo očistiti samo od sebe. Međutim puno je stvari inače naopako.

Quote:
more kaže: Pogledaj post
jesi ti čuo pojam kratkoročna pozajmica,dokapitalizacija,kredit,lombardni kredit itd.
tako da osnivački ulog uopče nije bitan normalno da ti niko neče prodati avion bez kapitala a tu nije dosta ni 100 miljona kn
Nisam siguran zašto si spomenuo sve ono gore jer nema puno veze. Samo želim reći da ova mjera neće potaknuti otvaranje novih firmi jer je malo djelatnosti u kojima ti ne treba barem tih famoznih 20.000 kn, tako da nema promjene. Gledajmo širu sliku, da je državi u interesu otvaranje novih firmi, misliš li da bi uvodila besmislice poput zapljene imovine vlasnika i članova uprave, dvostruko oporezivala dobit, i provodila druge mjere koje naginju totalitarnim režimima i počele su graničiti i s ustavnošću. Da, firme će se otvarati, ali sigurno ne u RH . Danas da bi otvorio firmu moraš biti ili sadist ili biti 101% siguran u uspjeh.
r2d2x2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2012., 11:01   #15
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Meni se mjera čini sasvim smislena. Ionako taj temeljni kapital nije predstavljao nikakvo jamstvo plaćanja.
Evo, za npr. konzalting, odlično rješenje.
Quote:
voajer kaže: Pogledaj post
Meni se ideja čini dobrom. U čemu je problem?
Problem je to što je to svojevrsna "navlakuša", ostati ćeš bez posla i misliti da se sa 10 kn možeš samozaposliti a na kraju ćeš upasti u troškove i izgubiti prava koja bi imao kao nezaposlen
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2012., 14:57   #16
Quote:
voajer kaže: Pogledaj post
Meni se ideja čini dobrom. U čemu je problem?
zato što za tipove posla gdje ti ne treba 20000kn... ionako je bolje i jeftinije riješenje obrt.

Obzirom da su izmjenili zakone da vlasnik a kako je krenulo i njegova rodbina odgovaraju svojom imovinom za d.o.o.... a poreze i dalje plaćaš po izdanoj fakturi a ne naplati... hrpa nameta je ostala... takav d.o.o. je samo navlakaša za naivne.

Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Problem je to što je to svojevrsna "navlakuša", ostati ćeš bez posla i misliti da se sa 10 kn možeš samozaposliti a na kraju ćeš upasti u troškove i izgubiti prava koja bi imao kao nezaposlen
upravo to!
Francisco is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2012., 15:03   #17
Poznavajući naše ljude ova kombinacija sa 10kn za firmu i 230000kn za ulazak u sustav pdv-a bit će razorna za gospodarstvo. Uzmimo jednu obitelj od 4 člana, otac, majka i dvoje punoljetne djece. Sa 40kn otvoriš firmu i imaš 920000kn prometa na raspolaganju dok ne uđeš u sustav pdv-a. Uz današnje marže u trgovini od 15 na više posto (znači minimum oko 150000kn) to je dovoljno za živjeti za jednu obitelj za godinu dana. Poslije godinu zatvoriš lijepo firme pa ispočetka.
Ovo je samo jedna kombinacija a poznavajući naše ljude bit će ih puno više. Firme mogu nicati samo za pojedine naruđbe na primjer.
Totalni promašaj vlade. Umjesto da povise temeljni kapital (i time eliminiraju muljatore, nesposobne i neznalice) i smanje vrijeme otvaranja firme na maksimalnih 3 dana oni rade suprotno.
O porastu nelikvidnosti, padu prinosa od pdv-a i porpasti ozbiljnih firmi neću ni pričati.
Kerefek76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2012., 17:30   #18
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
Točno. Ja sam zagovornik stava da bi temeljni kapital trebao biti daleko značajniji, te da bi se trebala uvesti bar neka edukacija koja bi bila obavezna za sve koji započinu neku vrstu poduzetničke aktivnosti.
Temeljni kapital u pravilu nema veze s vezom. Neki poznati hrvatski gubitaši imaju temeljni kapital koji se mjeri doslovno u milijardama. A glede edukacije - postoje zaštićena zanimanja gdje firma treba imati stručnjake, a ostalo je slobodno. Poduzetnička sloboda je ustavna kategorija.

Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
Količina amaterizma kod naših poduzetnika je zapanjujuće velika i zabrinjavajuća. Dok poduzetnik ne zna osnove poslovanja i obaveza, po meni, ne bi trebao biti u mogućnosti da otvori svoju firmu.
Nemoj s takvima poslovati, jednostavno.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2012., 17:32   #19
Quote:
Kerefek76 kaže: Pogledaj post
Umjesto da povise temeljni kapital (i time eliminiraju muljatore, nesposobne i neznalice) i smanje vrijeme otvaranja firme na maksimalnih 3 dana oni rade suprotno.
O porastu nelikvidnosti, padu prinosa od pdv-a i porpasti ozbiljnih firmi neću ni pričati.
zbog čega one šta ne žele legalno plačat tzv.državnu upravu RH i tzv njeni javni servis.isto tako one koji ne žele stalno raditi ili su več zaposleni naprimjer u državnoj upravi nazivaš muljatore.

ja prvi bi bio najsretniji da je PDV 5% i da imamo na proračunu samo policiju,vojsku i školstvo i zdrastvo i socialnu službu i krivične sudove.a svi ostali neka se snađu na tržištu.i da političari bi morali biti na volonterskoj bazi,pa jeli pravim hrvatima čast biti u upravi.
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2012., 17:32   #20
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Problem je to što je to svojevrsna "navlakuša", ostati ćeš bez posla i misliti da se sa 10 kn možeš samozaposliti a na kraju ćeš upasti u troškove i izgubiti prava koja bi imao kao nezaposlen
Ulazak u poduzetničke vode je za svakoga stvar procjene, nema tu "navlakuše". Evo, dosta znanstvenih novaka neće dobiti dalje posao na faksu, dakle ugovori im istječu. Ljudi u pravilu nemaju neku zalihu love, ali imaju neka znanja i otvaranje male firme im može značiti budućnost - prodavati će svoje znanje i vještine.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:20.