Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Pogledaj rezultate ankete: Vjerujete li u slobodno tržišite i kapitalizam?
Da, to je jedini način za napredak! 51 48.57%
Ne, siromašnih će biti još više! 27 25.71%
Da, ali uz intervenciju države! 14 13.33%
Ja sam socijalist/komunist. 13 12.38%
Glasovatelji: 105. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.05.2013., 17:49   #541
Quote:
Lion_punk kaže: Pogledaj post
Evo ja bih malo išao off topic jer mi zapravo treba pomoć, ali ima donekle veze s temom... dakle

Radi se o polju energetike, odnosno proizvodnja struje. Ukoliko je tržište donekle liberalno (dakle ne potpuno slobodno) cijena struje određuje se prema tržišnim mehanizmima. E sad ako postavimo ovako ako je cijena struje visoka, više će biti investicija odnsno potencijalnih novih proizvođača, jer za danu cijenu efikasnije je proizvoditi. No, postoji više izbora načina proizvodnje, iz obnovljivih i neobnovljivih izvora. Također na cijenu utječe i "zeleni porez" kao i PDV, te ostali troškovi distribucije.

Ako mi kao društvo želimo potaknuti proizvodnju iz obnovljivih izvora, dali je moguće da povećanje PDV-a i zelenih poreza samnjuju ukupnu konkurentnost proizvodnje iz obnovljivih izvora? Da se pojasnim- ako bi država ciljano smanjivala poreze u energetici (utjecajući na pad cijene struje- ali održavajući je da bude poželjna za investicije), te usmjerila dio novca u proizvodnju iz obnovljivih izvora na način da umjesto plaćanja povlaštene cijene struje iz zelenih izvora, direktno ulaže i subvencionira izgradnju zelenih generatora poboljša konkurentnost zelene proizvodnje istodobno smanjujući cijenu struje?

Jer recimo ako postoje zeleni porezi oni povećavaju cijenu struje, ali ne povećavaju efikasnost ulaganja u zelene izvore proizvodnje, te na taj način zapravo nikome ne korist- visoki troškovi=viša cijena - a i dalje nema ulaganja u zelenu energiju....
Ja bi tu postavio samo jedno potpitanje. Da li razgovaramo o teoriji ili želiš uložiti u tako nešto pa razgovaramo praktičnom realnom životu?
Molder is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2013., 20:00   #542
Quote:
Molder kaže: Pogledaj post
Ja bi tu postavio samo jedno potpitanje. Da li razgovaramo o teoriji ili želiš uložiti u tako nešto pa razgovaramo praktičnom realnom životu?
O teoriji naravno. Ali ta teorija može se odnositi na praksu današnjih politika prema energetskom sektoru.

Što se tiče realnog... ako si dio one firme što besplatno stavljaju panele onda se i da razgovarati o tome, jer razmisljali smo ali dosad nista konkretno
__________________
Life is a bitch and Im gonna fuck it
Lion_punk is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2013., 22:51   #543
sad kad mi treba nesto odmah svi nestali....
__________________
Life is a bitch and Im gonna fuck it
Lion_punk is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2013., 09:07   #544
Quote:
Lion_punk kaže: Pogledaj post
sad kad mi treba nesto odmah svi nestali....
Da jer si postavio specifično pitanje a mi smo tu samo kao babe na klupi - ogovaramo prolaznike.

Mislim kad je energija u pitanju ne možemo razmišljati kao o ostalim proizvodima. Energiju proizvoditi na malo je totalno neisplativo koju god vrstu uzmeš u obzir. Da država želi riješiti energetski problem napravio bi hidroelektranu. Naj jednostavniji i naj čistiji oblik proizvodnje energije. Vjetar, valovi, sunce ima brdo mogućnosti ali znatno je ekonomičnije napraviti veliko postrojenje nego kap po kap. Oni paneli na krovovima je totalna pizdarija. Služi samo za to da bi iz državnog proračuna mogli izvući novce.
Molder is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2013., 11:37   #545
Quote:
Molder kaže: Pogledaj post
Oni paneli na krovovima je totalna pizdarija. Služi samo za to da bi iz državnog proračuna mogli izvući novce.
Da, uvijek se postavi pitanje: "Ako svi postavimo panele koji se sami isplaćuju i donose profit", tko će uopće raditi? Nije ni čudo da se neke firme (Petrokov) odlučuju na ovaj poduhvat.

Slušajte računicu:

- Potrošnja za zgradu recimo 100kwh dnevno
- Paneli proizvedu 100% dnevne potrošnje
- Struju plate po 1kn, a naplate recimo po 2kn
-------------------------------------------
- Dobitak je 100*(2-1)=100 kn dnevno i time se amortizira ulaganje. Nakon amortizacije ulaganja, lova samo kapa.

A kako bi trebalo biti? Treba se naplatiti samo višak koji se ubacuju u sustav, a ne proizvodnja. Takav način bi bio fer.

Uzmimo npr. primjer šećerane. Ako niste znali šećerana kada radi šećer treba velike količine energije. A dobiva je iz procesa proizvodnje. Imaju svoju elektranu. Da li bi po vama bilo u redu da se ta ekološka proizvodnja njima plaća po 2 kune, a njihova potrošnja po kunu? Ako da, možemo dati prijedlog da se to tako i napravi. Nije Beg cicija.
__________________
Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
sites.google.com/site/financijskisustav/home/
=>Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
Nostrađurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2013., 10:14   #546
Novi, zanimljiv model ekonomskog rasta

http://www.scribd.com/doc/145646396/...el-Stevo-Pucar
Djuro Chvorovic is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:42.