Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.05.2015., 13:45   #21
Zasto bi nekome treba posrednik do Boga? Nije li Isus dosao upravo zato da se moze direktno do Oca i do Njega? Cemu posrednistvo? Ne provociram, zanima me ovaj koncept i ne zanemarujem marijansko stovanje.
__________________
Thinking is difficult, that is why most people people judge.
Little Mermaid is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2015., 14:14   #22
Quote:
Little Mermaid kaže: Pogledaj post
Zasto bi nekome treba posrednik do Boga? Nije li Isus dosao upravo zato da se moze direktno do Oca i do Njega? Cemu posrednistvo? Ne provociram, zanima me ovaj koncept i ne zanemarujem marijansko stovanje.
Posrednistvo je jednostavno krivo učenje katoličke crkve, nema veze s kršćanstvom. Krist je jasno rekao da svaki čovjek u Duhu, po Kristu ima pristup Bogu. Onda je Vatikan izmislio da svaki čovjek treba po Mariji doći do Krista. Vatikanska učenja su uglavnom izvrtanje svega što je Isus naučavao.
Ali da, i mene zanima kako katolici to objašnjavaju.
__________________
...
ujko tvrdica is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2015., 14:32   #23
Sakat:


Quote:
Znači kršćanstvo je kult ljudske žrtve?
Ne ljudske žrtve, nego Božje žrtve. U tome je poanta Isusovog dolaska na zemlju. Bog, koji se rodio kao čovjek, da bi bio prinesen kao žrtva za sve grijehe. Do tada su se prinosile uglavnom životinjske žrtve. Neke religije su prinosile i ljudske žrtve.

Quote:
Vidiš, to ti je stara primitivna praksa pustinjskih plemena Bliskog istoka. Kada bi htjeli "očistiti" selo od grijeha, uzeli bi janje, te ga pustili u pustinju da umre i svojom smrću "otkupi" grijehe tog sela. Pa sad, za selo je jedno janje dovoljno, ali za cijelo čovječanstvo očito nije bilo, pa su sa žrtve janjeta prešli na ljudsku žrtvu... A možemo i primijetiti paralelu između janjeta i jaganjca božjeg.
Nije to samo praksa pustinjskih plemena Bliskog istoka. Pogledaj stare civilizacije npr Južne Amerike koje su imale čak i ljudske žrtve. U tome i je stvar, čovjeku je nemoguće očistiti se od grijeha. Zato je Isus dar Božji.

Quote:
A što ako ja ne želim da mi se otkupe grijesi? Što ako je mislim da je to jako loša ideja koja ljude oslobađa odgovornosti?
Ja tu žrtvu nisam tražio, nisam na nju imao nikakvog utjecaja, a da sam imao, moja dužnost kao čovjeka bila bi spriječiti ju...
I mene ta "žrtva" obvezuje? Ja ju moram prihvatiti?
E ne moram.
Pa naravno da ne moraš prihvatiti. Isusova žrtva je dar od Boga. Dar je nezaslužen i nije tražen, on je poklon, besplatan, samo se treba prihvatiti.
Prihvaćanjem Isusove žrtve, također prihvaćaš i da češ živjeti dostojno po Kristu. Tako da se nitko ne oslobađa odgovornosti. Svima će na kraju biti suđeno. Ali ako prihvaćaš Kristovu žrtvu, onda samo trebaš biti dobar čovjek. A ako prihvaćas neki Zakon, onda moras poštovati taj Zakon. Stvar je u tome što niti jedan čovjek na svijetu ne može ispuniti Zakon. Ako si židov, rimokatolik ili nešto treće, moraš slijediti pravila i poštivat Zakon, ali nikad ga nećeš moći savršeno ispuniti jer nisi savršen. Zato se po Zakonu nitko neće spasiti.


Quote:
Ali budimo realni, kada se malo pogleda, kršćanstvo je najpoliteističkija religija na svijetu. Prema rimskoj martirologiji ima preko 10 000 raznih svetaca zaštitnika koječega, od pravednika, siromašnih i bolesnih, do automehaničara, zubi i kiše. Kad još tome pribrojimo anđele i arkanđele, pa osobne anđele čuvare... I svima njima se pripisuju nadnaravne moći. Doduše na kao Božje, ali ipak, dovoljno da utječu na ljude. A i Boga su tri. Ili jedan. Ili tri u jednom. Kao Somat tri u jedan.
Misliš katoličanstvo?
Kršćanstvo je vjera u Krista kao Spasitelja i na tome staje cijela priča.
Bog je jedan, trojedin. To je njegova osobina. Mi mali ograničeni ljudi nemamo sposobnost shvatiti Božji identitet. Kad bi jedan mali ograničeni čovjek mogao u potpunosti razumjeti neograničenog svemogućeg Boga, mislim da to ustvari ne bi bio Bog. Jednostavno zato što on nema granice, dok naš um ima.
Bog je trojedin isto kao što je i ovaj svijet trojedin.
Imaš vrijeme, prostor i materiju.
Da bi imao materiju moraš ju staviti u neki prostor, a kad ju staviš onda je i vrijeme tu. Tri stvari nužno povezane i nedjeljive.
Također, trojedinost podrzaumjeva da Bog ima unutar sebe refleksiju i kao da može "sam sa sobom pričati i još promatrati to iz trećeg kuta".
__________________
...
ujko tvrdica is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2015., 14:54   #24
Molitva sveca na nebu ima jači utjecaj nego molitva čovjeka na zemlji,zašto je to tako teško shvatiti , pravila na nebu nisu ista kao pravila na zemlji, stoga i zagovor kod sveca da moli za nas ima jači utjecaj kod Boga nego kad se mi sami molimo Bogu.
Dali su Bogu bliži i prisniji oni na nebu sa njim ili ovi na zemlji koji su dalje od neba?

Majko Marijo Isusova moli za nas! ovo je vama klanjanje i idolopokloništvo?

Nemojte više nikad u životu ovom ,zahvaliti svojoj majci ili ocu koji su vas rodili i odgojili jer to će vama također biti klanjanje idolima.

Čovjek koji nema poštovanja prema čovjeku na zemlji ne može imati ni poštovanja prema svecu na nebu pa tako ni prema samom Bogu, jer čovjek je stvoren po Bogu i po Božjoj slici i stoga ako Bog sam poštuje svoje stvorenje koje je stvorio tada i čovjek to stvorenje treba poštovati.

Ako je čovjek spreman reći svojoj majci na zemlji Hvala ti, tada je čovjek i spreman reći Majci svih Majki ,Blaženoj Djevici Mariji, Hvala ti!

Zar zbilja netko može pomisliti da bi zahvala Isusovoj majci Mariji samom Isusu bila ikako mrska?
Zar sami Bog nije izrazio poštovanje prema Mariji jer se utjelovio preko nje i time je napravio Majkom svih Majki.

Poštovanje čovjeka prema svojoj majci ,shvaća poštovanje prema majci Mariji , poštovanje čovjeka prema drugom čovjeku ,shvaća poštovanje prema svecima.
__________________
Po pregorkoj muci Isusovoj ,Budi milosrdan nama i cijelome svijetu.
Sveti Bože,Sveti Jaki Bože,Sveti Besmrtni Bože,smiluj se nama i cijelome svijetu.
zoki0307 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2015., 15:08   #25
Nije li Isus rekao da nitko nece doci ocu osim po njemu? Nije spominjao red posrednika....
__________________
Thinking is difficult, that is why most people people judge.
Little Mermaid is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2015., 15:46   #26
Quote:
Molitva sveca na nebu ima jači utjecaj nego molitva čovjeka na zemlji,zašto je to tako teško shvatiti , pravila na nebu nisu ista kao pravila na zemlji, stoga i zagovor kod sveca da moli za nas ima jači utjecaj kod Boga nego kad se mi sami molimo Bogu.
Gdje to u Bibliji piše? Ispada da će me prije čuti mrtav čovjek koji je s Bogom, nego taj Bog sam.
Taj "Bog" koji tako funkcionira je onda jadan i nesposoban jer ne može čuti ljude koji mu se direktno mole. Molitva svecima nije biblijski utemeljena, nit nas je Krist tako učio da se molimo. Ti uopće ne možeš znati jel te ti mrtvi ljudi mogu cuti.

Nažalost, ništa od ovog što si napisao nema veza s kršćanstvom.
Jel ikad čitaš Bibliju?
Probaj pronaći temelj svog vjerovanja u Pismu.
Bog je apsolut, nema tu "jače" i "slabije". Molitva je molitva.
Molitva je govor tvog srca, tvoje duše sa Stvoriteljem. To nije lista nekakvih želja koje šalješ Bogu da ti ih on ispuni. Pa onda cimneš malo i Mariju da potpomogne. To ti Ego govori da si iznad Boga. Da možeš kontrolirati Boga i ako odigraš pravu kombinaciju - šah mat! Nažalost, nema veze s Kristom.

Molitva svecima nije potrebna kršćaninu, zato što kršćanin po Kristu ima otvorenu vezu s Bogom.


Poslanica Rimljanima:

Quote:
Otkriva se doista s neba gnjev Božji na svaku bezbožnost i nepravednost ljudi koji istinu sputavaju nepravednošću. (19) Jer što se o Bogu može spoznati, očito im je: Bog im očitova. (20) Uistinu, ono nevidljivo njegovo, vječna njegova moć i božanstvo, onamo od stvaranja svijeta, umom se po djelima razabire tako da nemaju isprike. (21) Jer premda upoznaše Boga, ne iskazaše mu kao Bogu ni slavu ni zahvalnost, nego ishlapiše u mozganjima svojim te se pomrači bezumno srce njihovo. (22) Gradeći se mudrima, poludješe i (23) zamijeniše slavu neraspadljivog Boga likom, obličjem raspadljiva čovjeka, i ptica, i četveronožaca, i gmazova. (24) Zato ih je Bog po pohotama srdaca njihovih predao nečistoći te sami obeščašćuju svoja tijela, (25) oni što su Istinu - Boga zamijenili lažju, častili i štovali stvorenje umjesto Stvoritelja, koji je blagoslovljen u vjekove. Amen.
U životu kršćanina na prvom i jedinom mjestu je Stvoritelj.
Nema mjesta za niti jedno stvorenje, jer je beskonačno nedostojno jednog jedinog Boga.


Pavao u poslanici Filipljanima također kaže:

Quote:
Ponizio je sam sebe postavši poslušan do smrti, do smrti na križu.
A zato i Bog njega povisi i darova mu ime, koje je nad svako ime,
Da se u ime Isusovo pokloni svako koljeno onih, koji su na nebu i na zemlji i pod zemljom
Dakle pred imenom Isusovim se klanjaju SVI na nebu i na zemlji, uključujuci Mariju i sve svetce!
A mi smo pozvani moliti se Bogu po Kristu, a ne po nekim stvorenjima koja su ispod..
__________________
...

Zadnje uređivanje ujko tvrdica : 31.05.2015. at 15:57.
ujko tvrdica is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2015., 15:54   #27
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Praktički sve religije, izumrle i živuče, osim kršćanstva i islama, imaju ženska božanstva i generalno štuju žensku stranu svemira. ...
Zaboravljaš da niti židovstvo nema ženska božanstva!
JaniJani is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2015., 16:03   #28
Quote:
JaniJani kaže: Pogledaj post
Zaboravljaš da niti židovstvo nema ženska božanstva!
Zato će nova svjetska religija biti kombinacija katoličanstva, islama i židovstva.
A vrhovni bog će biti Marija.
Katoličanstvo je ionako preuzelo većinu obreda od židova.
Islam poštuje Mariju.
A pridružit će se i hinduizam koji isto nekad štuje Mariju, kao jednu od božanstava.
I naravno sve ostale manje religije ce naci svoje mjesto u toj priči.
__________________
...
ujko tvrdica is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2015., 16:29   #29
Quote:
ujko tvrdica kaže: Pogledaj post
Zato će nova svjetska religija biti kombinacija katoličanstva, islama i židovstva.
A vrhovni bog će biti Marija.
Katoličanstvo je ionako preuzelo većinu obreda od židova.
Islam poštuje Mariju.
A pridružit će se i hinduizam koji isto nekad štuje Mariju, kao jednu od božanstava.
I naravno sve ostale manje religije ce naci svoje mjesto u toj priči.
Bog(trojedini Bog) nije Bog mrtvih već živih , a to što ti žive s Bogom nazivaš mrtvima nikako nije nauk Isusa Krista.

Još uvijek ti nije jasno da pravila ovoga svijeta ne vrijede za onaj svijet.

Reče im Isus: "Djeca se ovog svijeta žene i udaju. No oni koji se nađoše dostojni onog svijeta i uskrsnuća od mrtvih niti se žene niti udaju. Zaista, ni umrijeti više ne mogu: anđelima su jednaki i sinovi su Božji jer su sinovi uskrsnuća.

A da mrtvi ustaju, naznači i Mojsije kad u odlomku o grmu Gospodina zove Bogom Abrahamovim, Bogom Izakovim i Bogom Jakovljevim. A nije on Bog mrtvih, nego živih. Ta svi njemu žive!"

Čuj grm je nazvao Bogom i poklonio se grmu -kakav idolopoklonik.
__________________
Po pregorkoj muci Isusovoj ,Budi milosrdan nama i cijelome svijetu.
Sveti Bože,Sveti Jaki Bože,Sveti Besmrtni Bože,smiluj se nama i cijelome svijetu.
zoki0307 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2015., 16:42   #30
Quote:
zoki0307 kaže: Pogledaj post
Bog(trojedini Bog) nije Bog mrtvih već živih , a to što ti žive s Bogom nazivaš mrtvima nikako nije nauk Isusa Krista.

Još uvijek ti nije jasno da pravila ovoga svijeta ne vrijede za onaj svijet.

Reče im Isus: "Djeca se ovog svijeta žene i udaju. No oni koji se nađoše dostojni onog svijeta i uskrsnuća od mrtvih niti se žene niti udaju. Zaista, ni umrijeti više ne mogu: anđelima su jednaki i sinovi su Božji jer su sinovi uskrsnuća.

A da mrtvi ustaju, naznači i Mojsije kad u odlomku o grmu Gospodina zove Bogom Abrahamovim, Bogom Izakovim i Bogom Jakovljevim. A nije on Bog mrtvih, nego živih. Ta svi njemu žive!"

Čuj grm je nazvao Bogom i poklonio se grmu -kakav idolopoklonik.
Isus nas je naučio kako se treba moliti i nema nikakve potrebe kontaktirati ljude koji su umrli.. Jel se možeš moliti Hitleru?
__________________
...
ujko tvrdica is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2015., 16:59   #31
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Praktički sve religije, izumrle i živuče, osim kršćanstva i islama, imaju ženska božanstva i generalno štuju žensku stranu svemira. U kršćantvu, a pogotovo u katoličanstvu, je veoma snažno izražen kult Djevice Marije. Čuo sam mišljenje da je to zapravo duhovni surogat za tisućljetno europsko predkršćansko štovanje Boginje (kelti) i ženskih božanstava. Što mislite o tome? Meni to zvuči veoma uvjerljivo.
http://upload.wikimedia.org/wikipedi...a_catacomb.jpg

Perhaps the world's oldest-known image of Mary depicting her nursing the Infant Jesus. 3rd century, Catacomb of Priscilla, Rome.

http://en.wikipedia.org/wiki/Catacomb_of_Priscilla

Što znači duhovni surogat?

Kad je nešto surogat, a kad nije?
__________________
Quies
Junia is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2015., 17:01   #32
Quote:
ujko tvrdica kaže: Pogledaj post
Isus nas je naučio kako se treba moliti i nema nikakve potrebe kontaktirati ljude koji su umrli.. Jel se možeš moliti Hitleru?
"Moli za nas"

Sv. Ante moli za nas.

Molitva Mariji, anđelima ili svecima ne mijenja istinu o jedinom Kristovom posredništvu između Boga i čovjeka.

Dakle, posredništvo u molitvi nije nešto što se protivi Božjoj svemoći, nego izražava solidarnost i zajedništvo u vjeri među Božjim stvorenjima. A ako to zajedništvo među ljudima na zemlji ne oduzima od Božjega dostojanstva, zašto bi to činili zagovori upućeni nebeskim stvorenjima.

Sva bića na Nebu imaju dioništvo s Bogom i samim time komuniciraju na višoj razini međusobno, ali i s nama.
__________________
Po pregorkoj muci Isusovoj ,Budi milosrdan nama i cijelome svijetu.
Sveti Bože,Sveti Jaki Bože,Sveti Besmrtni Bože,smiluj se nama i cijelome svijetu.
zoki0307 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2015., 17:46   #33
Quote:
ujko tvrdica kaže: Pogledaj post
Zato će nova svjetska religija biti kombinacija katoličanstva, islama i židovstva.
A vrhovni bog će biti Marija.
Vrhovni Bog će biti Angela Merkel.

Sve ostalo će nestati s lica zemlje.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2015., 18:01   #34
Quote:
ujko tvrdica kaže: Pogledaj post
Sakat:




Ne ljudske žrtve, nego Božje žrtve. U tome je poanta Isusovog dolaska na zemlju. Bog, koji se rodio kao čovjek, da bi bio prinesen kao žrtva za sve grijehe. Do tada su se prinosile uglavnom životinjske žrtve. Neke religije su prinosile i ljudske žrtve.
Dakle, ljudska žrtva. Kako sam i rekao.

Quote:
Nije to samo praksa pustinjskih plemena Bliskog istoka. Pogledaj stare civilizacije npr Južne Amerike koje su imale čak i ljudske žrtve. U tome i je stvar, čovjeku je nemoguće očistiti se od grijeha. Zato je Isus dar Božji.
To konkretno jest praksa samo pustinjskih plemena s Bliskog Istoka. Nisu sve žrtve imale istu svrhu. Inke su žrtvovali djecu (najprije bi im naživo "oblikovali" lubanje da budu u obliku planinskog vrha na kojem će ga žrtvovati - ajde barem im nisu čupali srca kao Azteci) kako bi ta djeca svojom nevinošću umilila Varikoču (Stvoritelja na jeziku Inka) da im pošalje kišu. To nije otpuštenje grijeha.

Quote:
Pa naravno da ne moraš prihvatiti. Isusova žrtva je dar od Boga. Dar je nezaslužen i nije tražen, on je poklon, besplatan, samo se treba prihvatiti.
Prihvaćanjem Isusove žrtve, također prihvaćaš i da češ živjeti dostojno po Kristu. Tako da se nitko ne oslobađa odgovornosti. Svima će na kraju biti suđeno. Ali ako prihvaćaš Kristovu žrtvu, onda samo trebaš biti dobar čovjek. A ako prihvaćas neki Zakon, onda moras poštovati taj Zakon. Stvar je u tome što niti jedan čovjek na svijetu ne može ispuniti Zakon. Ako si židov, rimokatolik ili nešto treće, moraš slijediti pravila i poštivat Zakon, ali nikad ga nećeš moći savršeno ispuniti jer nisi savršen. Zato se po Zakonu nitko neće spasiti.
Svima će biti suđeno. A što s onima koji se sakramentima očiste prije smrti? Njima nešto manje nego nama ostalima, ali okej. To jest brisanje odgovornosti. Po tome smatram kalvinizam barem poštenim - jer ne tvrdi te gluposti nego uči predestinaciju.
Ja ne prihvaćam Kristovu žrtvu, ne želim ju i ne mislim da će me očistiti, spasiti ili bilo što drugo. Dapače, čak mislim da je ta teologija štetna za društvo. Znaš kak se veli - što veći grijesi to veća vjera.

Quote:
Misliš katoličanstvo?
Kršćanstvo je vjera u Krista kao Spasitelja i na tome staje cijela priča.
Bog je jedan, trojedin. To je njegova osobina. Mi mali ograničeni ljudi nemamo sposobnost shvatiti Božji identitet. Kad bi jedan mali ograničeni čovjek mogao u potpunosti razumjeti neograničenog svemogućeg Boga, mislim da to ustvari ne bi bio Bog. Jednostavno zato što on nema granice, dok naš um ima.
Bog je trojedin isto kao što je i ovaj svijet trojedin.
Imaš vrijeme, prostor i materiju.
Da bi imao materiju moraš ju staviti u neki prostor, a kad ju staviš onda je i vrijeme tu. Tri stvari nužno povezane i nedjeljive.
Također, trojedinost podrzaumjeva da Bog ima unutar sebe refleksiju i kao da može "sam sa sobom pričati i još promatrati to iz trećeg kuta".
A što je s energijom? gravitacijom? Svjetlosti?
Jedan Bog, a tri božanske osobe meni zvuči kao poremećaj ličnosti. I to kolektivan. Nitko tu zapravo ne zna o čemu se radi, jer od svake osobe koju pitam dobijem drugo objašnjenje. A vi se samo i dalje trudite opravdati tu glupost od doktrine kojoj nema ni traga u Novom Zavjetu, a još je manje ima u Starom. Tu je dogmu izmislio Teofil (ironičnog li imena) iz Antiohije oko 200 . g.
Kad smo već kod Marije, dogma o Marijinom bezgrešnom začeću i kasnijem uznesenju na nebo izmišljena je 1854. g.
__________________
Neka prefora meta šala
Sakat is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2015., 19:47   #35
Quote:
Sakat kaže: Pogledaj post
Dakle, ljudska žrtva. Kako sam i rekao.



To konkretno jest praksa samo pustinjskih plemena s Bliskog Istoka. Nisu sve žrtve imale istu svrhu. Inke su žrtvovali djecu (najprije bi im naživo "oblikovali" lubanje da budu u obliku planinskog vrha na kojem će ga žrtvovati - ajde barem im nisu čupali srca kao Azteci) kako bi ta djeca svojom nevinošću umilila Varikoču (Stvoritelja na jeziku Inka) da im pošalje kišu. To nije otpuštenje grijeha.



Svima će biti suđeno. A što s onima koji se sakramentima očiste prije smrti? Njima nešto manje nego nama ostalima, ali okej. To jest brisanje odgovornosti. Po tome smatram kalvinizam barem poštenim - jer ne tvrdi te gluposti nego uči predestinaciju.
Ja ne prihvaćam Kristovu žrtvu, ne želim ju i ne mislim da će me očistiti, spasiti ili bilo što drugo. Dapače, čak mislim da je ta teologija štetna za društvo. Znaš kak se veli - što veći grijesi to veća vjera.


A što je s energijom? gravitacijom? Svjetlosti?
Jedan Bog, a tri božanske osobe meni zvuči kao poremećaj ličnosti. I to kolektivan. Nitko tu zapravo ne zna o čemu se radi, jer od svake osobe koju pitam dobijem drugo objašnjenje. A vi se samo i dalje trudite opravdati tu glupost od doktrine kojoj nema ni traga u Novom Zavjetu, a još je manje ima u Starom. Tu je dogmu izmislio Teofil (ironičnog li imena) iz Antiohije oko 200 . g.
Kad smo već kod Marije, dogma o Marijinom bezgrešnom začeću i kasnijem uznesenju na nebo izmišljena je 1854. g.
Trojstvo je UM/MISAO/RIJEČ ili YudHeiVav(YHV)u svijetu kreacije kojem se dodaje DJELO u svjetu akcije i onda imamo tetgramaton u svjetu akcije YudHeiVavHei(YHVH) formula za ubalansiranje uma,misao,riječi,djela.


Tu je razlika koncepta kršćana i hebreja.Hebreji drže da treba uskladiti sva 4 momenta dok kršćani se drže samo treba 3 i zato imamo što imamo,neizbalansirano kršćanstvo Isusa koji je YHV jer nije se ujedinio s slovom Hei(malim slovom Hei u tetgramatonu).
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2015., 20:02   #36
Sakat:

Quote:
Dakle, ljudska žrtva. Kako sam i rekao.
Ne razumijes Isusovu bit. Isus je i Bog i čovjek. Bog koji se utjelovio. Njegova žrtva nije samo ljudska žrtva, to je i Božja žrtva. Jedan čovjek ne može spasiti cijelo čovječanstvo. Zato je bilo potrebno da se podnese Božja žrtva.

Quote:
Svima će biti suđeno. A što s onima koji se sakramentima očiste prije smrti? Njima nešto manje nego nama ostalima, ali okej. To jest brisanje odgovornosti. Po tome smatram kalvinizam barem poštenim - jer ne tvrdi te gluposti nego uči predestinaciju.
Sakramenti su izmišljotina nekih ljudi. Mogu i ja sada izmisliti još 3 dodatna sakramenta i oni neće imati apsolutno nikakvu važnost, isto kao i ovi sada "sakramenti". Sudit će se po svakoj izgovorenoj riječi i po djelima. Logički.

Quote:
Ja ne prihvaćam Kristovu žrtvu, ne želim ju i ne mislim da će me očistiti, spasiti ili bilo što drugo. Dapače, čak mislim da je ta teologija štetna za društvo. Znaš kak se veli - što veći grijesi to veća vjera.
To je tvoj problem i tvoj pristup problemu spasenja, otkupljenja grijeha i vječnog života. Očito da vjeruješ u neke druge principe, pa nema smisla da se vrtimo u krug.


Quote:
A što je s energijom? gravitacijom? Svjetlosti?
Jedan Bog, a tri božanske osobe meni zvuči kao poremećaj ličnosti. I to kolektivan. Nitko tu zapravo ne zna o čemu se radi, jer od svake osobe koju pitam dobijem drugo objašnjenje. A vi se samo i dalje trudite opravdati tu glupost od doktrine kojoj nema ni traga u Novom Zavjetu, a još je manje ima u Starom. Tu je dogmu izmislio Teofil (ironičnog li imena) iz Antiohije oko 200 . g.
Opet ponavljam: kad bi jedan mali ograničeni ljudski mozak mogao shvatiti bit Boga - to ne bi bio Bog! Jel mrav može shvatiti bit čovjeka?
Jel možeš znati kako je svemir nastao?
Kako onda misliš da bi mogao razumjeti bit Boga koji je nebrojeno puta kompleksniji?
Boga se u Bibliji naziva Elohim u množini koji označava više od dva.
Isus više puta govori o sebi kao Sinu i na istim mjestima spominje i Boga Oca i Duha Svetoga.
Sva trojica se nazivaju Bogom u Bibliji:
The Father is God (John 6:27; Romans 1:7; 1 Peter 1:2).
The Son is God (John 1:1, 14; Romans 9:5; Colossians 2:9; Hebrews 1:8; 1 John 5:20).
The Holy Spirit is God (Acts 5:3-4; 1 Corinthians 3:16).
Isto tako, Bog je jedan:
There is one God (Deuteronomy 6:4; 1 Corinthians 8:4; Galatians 3:20; 1 Timothy 2:5).

Quote:
Kad smo već kod Marije, dogma o Marijinom bezgrešnom začeću i kasnijem uznesenju na nebo izmišljena je 1854. g.
Dogme o Mariji su u istom košu kao i sakramenti - izmišljotina nekih ljudi.
S jedne je strane Istina, a s druge strane je sve ono što neki ljudi izmisle.
Sve religije su izmišljene i/ili kontrolirane od grešnih ljudi, prema tome - sve su grešne i nepotrebne.

Ako te zanima objašnjenje Trojstva, ovdje imaš sve detaljno s citatima iz Biblije:
http://www.gotquestions.org/Trinity-Bible.html
__________________
...
ujko tvrdica is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2015., 20:03   #37
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Trojstvo je UM/MISAO/RIJEČ ili YudHeiVav(YHV)u svijetu kreacije kojem se dodaje DJELO u svjetu akcije i onda imamo tetgramaton u svjetu akcije YudHeiVavHei(YHVH) formula za ubalansiranje uma,misao,riječi,djela.


Tu je razlika koncepta kršćana i hebreja.Hebreji drže da treba uskladiti sva 4 momenta dok kršćani se drže samo treba 3 i zato imamo što imamo,neizbalansirano kršćanstvo Isusa koji je YHV jer nije se ujedinio s slovom Hei(malim slovom Hei u tetgramatonu).
Eto što se dogadja kad se Boga reducira na slova i riječi.
Gnoza i ezoterija.
__________________
...
ujko tvrdica is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2015., 20:12   #38
Quote:
zoki0307 kaže: Pogledaj post
"Moli za nas"

Sv. Ante moli za nas.

Molitva Mariji, anđelima ili svecima ne mijenja istinu o jedinom Kristovom posredništvu između Boga i čovjeka.
Ti se moliš svetcima da se mole za tebe.
Umjesto da se sam moliš.
Molitva je govor tvoga srca. To nije traženje da ti se ispune neke želje, pa trebaš dodatno nagovarati Boga. Bog nije čarobnjak i ne može se Boga prisiliti na nešto.
Zato se treba moliti SAMO Bogu. Jer želiš svoje srce otvoriti Njemu.
A ne nekim ljudima koje ni ne znaš!
Što uopće znaš o svetcima kojima se moliš?
Ne znaš što im je u srcu, ne znaš kakve su osobe.
Oni su stvorenja, a mi smo pozvani štovati samo Stvoritelja!

Quote:
oni što su Istinu - Boga zamijenili lažju, častili i štovali stvorenje umjesto Stvoritelja, koji je blagoslovljen u vjekove.
__________________
...
ujko tvrdica is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2015., 20:24   #39
Quote:
ujko tvrdica kaže: Pogledaj post
Sakat:



Ne razumijes Isusovu bit. Isus je i Bog i čovjek. Bog koji se utjelovio. Njegova žrtva nije samo ljudska žrtva, to je i Božja žrtva. Jedan čovjek ne može spasiti cijelo čovječanstvo. Zato je bilo potrebno da se podnese Božja žrtva.
Ne može postojati Božja žrtva bez ljudske žrtve. dakle, ljudska žrtva.

Quote:
Sakramenti su izmišljotina nekih ljudi. Mogu i ja sada izmisliti još 3 dodatna sakramenta i oni neće imati apsolutno nikakvu važnost, isto kao i ovi sada "sakramenti". Sudit će se po svakoj izgovorenoj riječi i po djelima. Logički.
Zanimljiv koncept. Ne dijeli ga nijedna denominacija kršćanstva. Tako da ću to smatrati tvojom osobnom izmišljotinom. To je u principu, isto što mislim i za ostalo, samo ostalo je kolektivna izmišljotina


Quote:
To je tvoj problem i tvoj pristup problemu spasenja, otkupljenja grijeha i vječnog života. Očito da vjeruješ u neke druge principe, pa nema smisla da se vrtimo u krug.
Slažem se.

Quote:
Dogme o Mariji su u istom košu kao i sakramenti - izmišljotina nekih ljudi.
S jedne je strane Istina, a s druge strane je sve ono što neki ljudi izmisle.
Sve religije su izmišljene i/ili kontrolirane od grešnih ljudi, prema tome - sve su grešne i nepotrebne.
Slažem se.

Quote:
Opet ponavljam: kad bi jedan mali ograničeni ljudski mozak mogao shvatiti bit Boga - to ne bi bio Bog! Jel mrav može shvatiti bit čovjeka?
Jel možeš znati kako je svemir nastao?
Kako onda misliš da bi mogao razumjeti bit Boga koji je nebrojeno puta kompleksniji?
Boga se u Bibliji naziva Elohim u množini koji označava više od dva.
Isus više puta govori o sebi kao Sinu i na istim mjestima spominje i Boga Oca i Duha Svetoga.
Sva trojica se nazivaju Bogom u Bibliji:
The Father is God (John 6:27; Romans 1:7; 1 Peter 1:2).
The Son is God (John 1:1, 14; Romans 9:5; Colossians 2:9; Hebrews 1:8; 1 John 5:20).
The Holy Spirit is God (Acts 5:3-4; 1 Corinthians 3:16).
Isto tako, Bog je jedan:
There is one God (Deuteronomy 6:4; 1 Corinthians 8:4; Galatians 3:20; 1 Timothy 2:5).

NE. Izvlačiš iz konteksta kako bi sebi pridobio raspravu. Naravno da piše da je samo jedan Bog jer se nastavljaju na Židovsku tradiciju, koju su misinterpretirali.
Ne znam primjećuješ li, ali sve ovo što piše su izdvojene rečenice. Nema teksta koji kaže da je Bog trojstvo. NEMA. NE POSTOJI.
__________________
Neka prefora meta šala
Sakat is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2015., 20:45   #40
Quote:
Sakat kaže: Pogledaj post
NE. Izvlačiš iz konteksta kako bi sebi pridobio raspravu. Naravno da piše da je samo jedan Bog jer se nastavljaju na Židovsku tradiciju, koju su misinterpretirali.
Ne znam primjećuješ li, ali sve ovo što piše su izdvojene rečenice. Nema teksta koji kaže da je Bog trojstvo. NEMA. NE POSTOJI.
Ja samo kažem što piše u Bibliji i u to vjerujem.
Vjerujem u Krista i ne vjerujem grešnim ljudima.
Sve što sam ti naveo su Isusovi citati, ali ti možeš ići u koju kog želiš krajnosti s argumentom "krivo su interpretirali".
Zvuči kao da želiš razumjeti, a ne želiš slušati.
Jednostavno, imaš svoju istinu, ako si zadovoljan s njom, sve 5.
Nadam se samo da gradiš tu filozofiju na čvrstim temeljima, inače ćeš se jednog dana probuditi u ruševinama
__________________
...
ujko tvrdica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:08.