Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.06.2015., 21:49   #81
Quote:
Tut-tut kaže: Pogledaj post
Mladić zna da je spolni odnos izvan braka smrtni grijeh. I njegova djevojka to zna. Znaju da tko umre sa smrtnim grijehom na duši, ide izravno u pakao. I sad, oni stupe u spolni odnos izvan braka - smrtno sagriješe. I prije nego što se uspiju ispovjediti i pokajati, umre djevojka i ode u pakao - u vječnu muku. Da li je to ljubav? Da li taj mladić ljubio tu djevojku kada je se bio spreman igrati sa njezinom vječnom srećom? Da li je ta djevojka ljubila toga mladića kada je bila spremna staviti na kocku njegovu vječnu sreću za malo zemnosti? Da li on nju ili ona njega voli ako se kocka sa njezinom ili njegovom vječnom sudbinom i svjestan ili svjesna je mogućih posljedica? Odgovor je NE. To nije ljubav. Ljubav želi ljubljenome dobro.

"Čudim se svakog časa kako čovjek može staviti na kocku spas svoje duše zbog sasvim ništavnih i prolaznih razloga."
- sv. Leopold Bogdan Mandić
ali realno ni ispovijed nema neke koristi ako misle opet stupit u spolne odnose prije braka?

nekako ne vjerujem da sam brak može učinit od seksa svetost koja nije postojala prije braka. previše se seks promatra crno bijelo, ispada da ne može bit seks iz ljubavi prije, a odjednom kad se stupi u brak sav je seks u ljubavi. ne ide to ni tako.
Trina Moe is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2015., 00:29   #82
Quote:
Tut-tut kaže: Pogledaj post
Mladić zna da je spolni odnos izvan braka smrtni grijeh. I njegova djevojka to zna. Znaju da tko umre sa smrtnim grijehom na duši, ide izravno u pakao. I sad, oni stupe u spolni odnos izvan braka - smrtno sagriješe. I prije nego što se uspiju ispovjediti i pokajati, umre djevojka i ode u pakao - u vječnu muku. Da li je to ljubav? Da li taj mladić ljubio tu djevojku kada je se bio spreman igrati sa njezinom vječnom srećom? Da li je ta djevojka ljubila toga mladića kada je bila spremna staviti na kocku njegovu vječnu sreću za malo zemnosti? Da li on nju ili ona njega voli ako se kocka sa njezinom ili njegovom vječnom sudbinom i svjestan ili svjesna je mogućih posljedica? Odgovor je NE. To nije ljubav. Ljubav želi ljubljenome dobro.

"Čudim se svakog časa kako čovjek može staviti na kocku spas svoje duše zbog sasvim ništavnih i prolaznih razloga."
- sv. Leopold Bogdan Mandić
Nisi razmišljao da mladića i djevojku iz priče NIJE briga što katolički nauk kaže o grijehu spolnosti u ovom slučaju? Da ih je briga, ne bi se seksali prije čina vjenčanja.

Simple.


A već kad pričamo o ovoj temi i svi smo na forumu Religija iskreni, jer naravno, sve suprotno bilo bi grijeh, možeš li nam ti reći jesi li još uvijek djevac i čuvaš li svoju nevinost do braka?

Ako ne, zašto ne?
Ako da, zašto da?

Mislim da je najbolje da svi pođemo od sebe i vidimo kako stvari uistinu stoje.
Pričati o nekim imaginarnim curama i dečkima iz fiktivnih scenarija, nema smisla.
Meadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2015., 00:34   #83
Quote:
Sakat kaže: Pogledaj post
Pa ima veze. Ako nisi znao da je seks prije braka grijeh - recimo da ti nitko nije rekao jer si živio u džungli - i dalje si počinio nešto što Bog smatra zlim.

Recimo da iz istog razloga nisi znao da je ubijanje protuzakonito pa upucaš susjeda tri puta u glavu - ideš li u zatvor ili ne?
Ako ti živiš u džungli, nisi katolik praktikant, stoga sljedba katoličanstva u bilo kojem pitanju, ne odnosi se na tebe.

Simple.

Ako te nije briga za tog i tog Boga, i ne priznaješ ga, ili za njega nisi čuo... na tebe se Njegovi postulati ne odnose.

Odnose li se zakoni Kenije na državljane RH?
Samo kad i ako odu u Keniju.
Meadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2015., 01:11   #84
Quote:
Meadow kaže: Pogledaj post
A već kad pričamo o ovoj temi i svi smo na forumu Religija iskreni, jer naravno, sve suprotno bilo bi grijeh, možeš li nam ti reći jesi li još uvijek djevac i čuvaš li svoju nevinost do braka?
Jesam, čuvam.
Tut-tut is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2015., 09:16   #85
Quote:
Meadow kaže: Pogledaj post
Ako ti živiš u džungli, nisi katolik praktikant, stoga sljedba katoličanstva u bilo kojem pitanju, ne odnosi se na tebe.

Simple.

Ako te nije briga za tog i tog Boga, i ne priznaješ ga, ili za njega nisi čuo... na tebe se Njegovi postulati ne odnose.

Odnose li se zakoni Kenije na državljane RH?
Samo kad i ako odu u Keniju.
Ukoliko je kršćanstvo-katoličanstvo uistinu jedina istinita vjera, ako je apsolutna istina i neprimjenjiva, kao što tvrdi (iako je očito da nije), onda su njeni zakoni univerzalni, jer dolaze od jedinog Boga koji će svim ljudima suditi jednako. Ja sam čuo nauk KC, i bio s njim upoznat, i dalje me nije briga. Ne priznajem tog Boga. Ali pravila vrijede za sve. Dapače, ja sam u još goroj situaciji nego oni hipotetski mladić i djevojka it Tutovog posta.
__________________
Neka prefora meta šala
Sakat is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2015., 09:57   #86
Seks prije braka nije nikakav grijeh jer nikoga ne vrijeđa. Rimokatolička Crkva ga je proglasila grijehom zbog kontrole i moći nad običnim ljudima, a u prilog toj činjenici ne ide samo to što velika većina vjernika i vjernica prakticira seks prije braka, a pobožni su, već i činjenica što svećenici vjenčavaju takve parove i ne ekskomuniciraju ih iz RKC i one s trudnom ženom i one bez trudne žene. Da ne počnem pričati o tome koliko svećenika i časnih sestara krši celibat i svi odreda prolaze nekažnjeno, dalje obavljaju svoje crkvene dužnosti, služe mise, ispovijedaju, vrše egzorcizme itd.
konjokradica is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2015., 11:55   #87
Bilo bi legitimno da seks nije dozovljen prije braka jer ga Bog nije blagoslovio, međutim ovdje se radi ga svećenik nije blagoslovio. Kao da je svećenik neki Božji advokat
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2015., 13:50   #88
Quote:
konjokradica kaže: Pogledaj post
Seks prije braka nije nikakav grijeh jer nikoga ne vrijeđa. Rimokatolička Crkva ga je proglasila grijehom zbog kontrole i moći nad običnim ljudima, a u prilog toj činjenici ne ide samo to što velika većina vjernika i vjernica prakticira seks prije braka, a pobožni su, već i činjenica što svećenici vjenčavaju takve parove i ne ekskomuniciraju ih iz RKC i one s trudnom ženom i one bez trudne žene. Da ne počnem pričati o tome koliko svećenika i časnih sestara krši celibat i svi odreda prolaze nekažnjeno, dalje obavljaju svoje crkvene dužnosti, služe mise, ispovijedaju, vrše egzorcizme itd.
Kontrola svakako, ali ne bih na to gledao nuzno kao na neku zlu manipulaciju. Da je tako ne bi se neki oblik regulacije parenja razvio u svim drustvima, cak i izoliranim zajednicama. Sa time je kao i sa svim drugim regulacijama i zakonima u drzavi, uredjena zajednica da se ne bi svodila na kaoticnu konstantnu borbu uredjuje medjusobne odnose, pa je tako imala potrebu urediti i medjuspolne odnose.

Prvi zakoni su vrlo cesto bili vjerski obiljezeni, davati ih "u ime Boga" je sujevjernim nepismenim ljudima bila najbolja opcija. Eventualno mozemo reci da su vladari tu iskoristavali, kao i kroz prezentaciju sebe bilo kao bozanstva (nerjetko u predkrscanskom i predislamskom svijetu) ili kao njihove odabranike (cesto u krscanskom, islamskom i zidovskom svijetu). Da bi svoju vlast opravdali, kao i da bi zakone opravdali tebra poziv na visu silu.

No to ne znaci da je bilo nekog izbora, kako su se drustva pocela organizirati ona bolja organizirana su bila i jaca i uspjesnija i potiskivala ona losa, dakle ta religioznost i zakonofilnost su vjeroatno i neka prednost.

Naravno drustvo se mijenja, danas je to regulirano uglavnom svjetovnim zakonima i kao i jako puno toga u ritualnom zivotu religijska sfera redudantno vrti iz neke tradicije, fiksacije na utopiziranu proslost i idealizacije (koja je bila neophodna da bi sistem nekada funkcionirao) koje vise nemaju pragmaticnog smisla kao nekad i odvojene su od konteksta, odnosno nisu reakcija na trenutno drustveno stanje.

Nekada se i prilagodba rjesavala religijski. Npr ponovljeni zakonik je sa povijesnog gledista ocito kasniji tekst koji se sa danasnjeg gledista vrlo prozirno pokusao podvalit na nacin da je eto nekim cudom iodjednom "Pronadjen" (iako je pisan jezikom vremena kada je pronadjen, a ne navodno nastao, ali tada se ocito bas nisu zamarali slicnim sitnicama)...
Danas je to naravno teze podvalit, objave su "dovrsene" (a ako smislis novu sekta si, trebao si ju smislit prije bar kojeg tisucljeca, onda bi bio autentican ) pa se prilagodbe moraju rjesavati jedino racionalizirajucim reinterpretacijama koje opet ne mogu biti dramaticno razlicite od prethodnog.

No cak i tako ne bih rakao da niti danas nema neke komparativne prednosti, ako nista uiistrazivanja koja pokazuju duzi zivot i bolje psihicko zdravlje religijoznih osoba nesto govore. Istina nije nuzno uvijek najisplativija

Uglavnom, zelim reci da je stvar malo kompleksnija od crno bijelig promatranja na to kao neciju svjesnu psihopatsku manipulaciju.Stituacije drustvenog razvoja traze odredjene odgovore i mehanizme regulacije, a ovaj se pojavio kao prilicno univerzalan, iskoristavao ga netko negdje svjesno, nesvjesno ili ne.
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2015., 17:34   #89
Quote:
Tut-tut kaže: Pogledaj post
Jesam, čuvam.
Eto

Sve si sam odgovorio: ti si vjernik praktikant, držiš do postulata vjere, što se ogleda u tom svakodnevnom životu, uključujući i pogled na m-ž odnose i spolnost. Zato se pridržavaš čuvanja čistoće do sklapanja bračne zajednice.

Da su i ti drugi ljudi vjernici praktikanti, oni bi radili isto. Te stvari bi im bile bitne, jednako kao i tebi. No nisu im. I time se također dolazi do zaključka, zar ne.

Tako da iz tvoje priče o curi i dečku koji se seksaju... niti je ona njega navela na grijeh, niti on nju. To je njihov sporazuman dogovor jer u istom ne vide ništa loše = postulati KC im tu nisu bitni.


Quote:
Sakat kaže: Pogledaj post
Ukoliko je kršćanstvo-katoličanstvo uistinu jedina istinita vjera, ako je apsolutna istina i neprimjenjiva, kao što tvrdi (iako je očito da nije), onda su njeni zakoni univerzalni, jer dolaze od jedinog Boga koji će svim ljudima suditi jednako. Ja sam čuo nauk KC, i bio s njim upoznat, i dalje me nije briga. Ne priznajem tog Boga. Ali pravila vrijede za sve. Dapače, ja sam u još goroj situaciji nego oni hipotetski mladić i djevojka it Tutovog posta.
Sve vjere za sebe tvrde da su jedina i nepromjenjiva istina, no to je samo to - tvrdnja. Tu tvrdnju će netko prihvatiti kao točnu, a netko će ju zanemariti.

Onaj tko ju zanemaruje, automatski zanemaruje i njene zakonitosti.

Quote:
konjokradica kaže: Pogledaj post
Seks prije braka nije nikakav grijeh jer nikoga ne vrijeđa.
To nije važno: jedna zajednica je odlučila da njoj jest grijeh i to je to. Tko hoće to poštovati, tko neće - ne mora.

Recimo, Poštuj oca i majku... što ako su ti roditelji kriminalci, alkosi, teški jebivjetri? Treba li ih i onda poštovati?

Na taj način možemo sve gledati i onda niti jedna zapovijed više ne bi vrijedila.
Stvar je u tome da ako si ti pripadnik NEČEGA, da bi ti prirodno trebalo dolaziti ponašati se i slijediti TO NEŠTO. U protivnom, slobodan si otići kad god hoćeš.


Quote:
Rimokatolička Crkva ga je proglasila grijehom zbog kontrole i moći nad običnim ljudima, a u prilog toj činjenici ne ide samo to što velika većina vjernika i vjernica prakticira seks prije braka, a pobožni su, već i činjenica što svećenici vjenčavaju takve parove i ne ekskomuniciraju ih iz RKC i one s trudnom ženom i one bez trudne žene. Da ne počnem pričati o tome koliko svećenika i časnih sestara krši celibat i svi odreda prolaze nekažnjeno, dalje obavljaju svoje crkvene dužnosti, služe mise, ispovijedaju, vrše egzorcizme itd.
Točno, oni sami krše ono što ne bi trebali i žive lažno.
No to ne znači da ne postoji postulat čistoće braka koji bi trebalo poštovati.

Mislim, mogu i ja ubiti 50 ljudi sad kad izađem iz kuće, a sutra govoriti da sam vjernik i da nema veze. Možeš tako govoriti za bilo što.

Poštoji razlog zašto KC ne želi izbaciti ljude koji nisu pravi vjernici, no to je za drugu temu.

Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Bilo bi legitimno da seks nije dozovljen prije braka jer ga Bog nije blagoslovio, međutim ovdje se radi ga svećenik nije blagoslovio. Kao da je svećenik neki Božji advokat
Katolici vjeruju da prilikom čina vjenčanja u tebe i curu (ako se vjenčajete sakramentalno, jel) silazi Božja milost prilikom ceremonije i onda ste vi "posvećeni" dalje živjeti u čistoći Božanske providnosti. Zato seks više nije grijeh. Prije braka, dok nema tog čina, ne siđe vam milost, pa je u tome problem.

Svećenik je tu upravo posrednik koji izvršava obred.
Nije on toliko bitan, već obred prilikom kojeg se na vas posvećuje Božja milost.
Meadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2015., 11:41   #90
Quote:
Meadow kaže: Pogledaj post
Eto

Sve si sam odgovorio: ti si vjernik praktikant, držiš do postulata vjere, što se ogleda u tom svakodnevnom životu, uključujući i pogled na m-ž odnose i spolnost. Zato se pridržavaš čuvanja čistoće do sklapanja bračne zajednice.

Da su i ti drugi ljudi vjernici praktikanti, oni bi radili isto. Te stvari bi im bile bitne, jednako kao i tebi. No nisu im. I time se također dolazi do zaključka, zar ne.

Tako da iz tvoje priče o curi i dečku koji se seksaju... niti je ona njega navela na grijeh, niti on nju. To je njihov sporazuman dogovor jer u istom ne vide ništa loše = postulati KC im tu nisu bitni.



Sve vjere za sebe tvrde da su jedina i nepromjenjiva istina, no to je samo to - tvrdnja. Tu tvrdnju će netko prihvatiti kao točnu, a netko će ju zanemariti.

Onaj tko ju zanemaruje, automatski zanemaruje i njene zakonitosti.


To nije važno: jedna zajednica je odlučila da njoj jest grijeh i to je to. Tko hoće to poštovati, tko neće - ne mora.

Recimo, Poštuj oca i majku... što ako su ti roditelji kriminalci, alkosi, teški jebivjetri? Treba li ih i onda poštovati?

Na taj način možemo sve gledati i onda niti jedna zapovijed više ne bi vrijedila.
Stvar je u tome da ako si ti pripadnik NEČEGA, da bi ti prirodno trebalo dolaziti ponašati se i slijediti TO NEŠTO. U protivnom, slobodan si otići kad god hoćeš.



Točno, oni sami krše ono što ne bi trebali i žive lažno.
No to ne znači da ne postoji postulat čistoće braka koji bi trebalo poštovati.

Mislim, mogu i ja ubiti 50 ljudi sad kad izađem iz kuće, a sutra govoriti da sam vjernik i da nema veze. Možeš tako govoriti za bilo što.

Poštoji razlog zašto KC ne želi izbaciti ljude koji nisu pravi vjernici, no to je za drugu temu.



Katolici vjeruju da prilikom čina vjenčanja u tebe i curu (ako se vjenčajete sakramentalno, jel) silazi Božja milost prilikom ceremonije i onda ste vi "posvećeni" dalje živjeti u čistoći Božanske providnosti. Zato seks više nije grijeh. Prije braka, dok nema tog čina, ne siđe vam milost, pa je u tome problem.

Svećenik je tu upravo posrednik koji izvršava obred.
Nije on toliko bitan, već obred prilikom kojeg se na vas posvećuje Božja milost.
Uspoređuješ seks prije braka s masovnim ubojstvom 50-ero ljudi?
"Jedna zajednica je odlučila da je to grijeh." Hajde, molim te. I onda se većinski dio zajednice toga ne pridržava. Ne ispada li onda da je zajednica odlučila da to nije grijeh?
Postoji mali broj onih koji se doslovno pridržavaju svake crte i točke Katekizma Katoličke Crkve, pa ih 99% vjernika/ca smatra čudacima, fanaticima i sprdaju se s njima.
U ovom slučaju nije nikakva zajednica odlučila što je grijeh, a što nije, već malobrojna skupina kardinala na čelu s papom. Tebe, mene i 99% ostalih vjernika katolika, nekatolika i nevjernika nitko o tome ne pita, ali im se to spremno nameće (namjerno sam spomenuo vjernike nekatolike i nevjernike jer se i njima na razini države pokušavaju nametnuti crkveni zakoni, koji usput rečeno, sa zdravom pameću (suvremenom psihologijom i antropologijom) veze nemaju). To već kuže klinci u osnovnjaku i onda uče kako glumiti sveca/sveticu pred svećenikom/časnom sestrom ili vjeroučiteljem/com.
konjokradica is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2015., 12:06   #91
Nebitno je što je posrijedi; ako pričamo o stvarima koje su propisane, onda se istih treba i pridržavati. U protivnom, nitko nikom neće staviti pištolj da bude to i to, ako se njemu pravila ne sviđaju, zar ne.


Mislila sam da je jasno kad se kaže da je odlučila zajednica, da se ne misli na zajednicu vjernika laika, već KC kao instituciju te postulate vjere. Laici nemaju mogućnost mijenjanja nauka KC, tako to što oni misle, nije relevantno.


To što mase ljudi koji zapravo nisu vjernici a takvima se žele prikazati, ismijavaju prave vjernike, govori samo o tome kakvi su točno oni, i što su točno oni. Takav argument nije uopće važan da bismo o njemu razgovarali.


A ti si katolik? Prva vijest.


U ovom pogledu, smatram da se meni osobno ništa ne nameće.
Danas tko hoće čuvati djevičanstvo do penzije, ili se seksati već u osnovnoj, ima svu slobodu to i raditi.

Sumnjam da će zakonodavac ići za time da se ide regulirati sam čin seksa dalje od onoga kako je sada uređeno u nekim bitnim pitanjima koja se tiču seksa: pristanak na seks, silovanje, seks s maloljetnicima itd.

Svaka spolna radnja koja je dobrovoljna s obje strane, nikoga se ne tiče doli ljudi koju ju prakticiraju.


To što se većina ljudi ismijava i sprda s naukom KC, a htjeli bi istoj zajednici i pripadati, dok s druge strane istodobno ismijavaju prave vjernike - govori upravo ZAŠTO bi KC trebala takve izbaciti van. Nažalost, kod nas je takva većina populacije. Ismijavaju prave vjernike, ateiste, vjernike drugih denominacija, dok istodobno sebe predstavljaju velikim vjernicima, a krše sve što mogu i ne mogu...
Meadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2015., 17:35   #92
Quote:
Meadow kaže: Pogledaj post
Nebitno je što je posrijedi; ako pričamo o stvarima koje su propisane, onda se istih treba i pridržavati. U protivnom, nitko nikom neće staviti pištolj da bude to i to, ako se njemu pravila ne sviđaju, zar ne.


Mislila sam da je jasno kad se kaže da je odlučila zajednica, da se ne misli na zajednicu vjernika laika, već KC kao instituciju te postulate vjere. Laici nemaju mogućnost mijenjanja nauka KC, tako to što oni misle, nije relevantno.


To što mase ljudi koji zapravo nisu vjernici a takvima se žele prikazati, ismijavaju prave vjernike, govori samo o tome kakvi su točno oni, i što su točno oni. Takav argument nije uopće važan da bismo o njemu razgovarali.


A ti si katolik? Prva vijest.


U ovom pogledu, smatram da se meni osobno ništa ne nameće.
Danas tko hoće čuvati djevičanstvo do penzije, ili se seksati već u osnovnoj, ima svu slobodu to i raditi.

Sumnjam da će zakonodavac ići za time da se ide regulirati sam čin seksa dalje od onoga kako je sada uređeno u nekim bitnim pitanjima koja se tiču seksa: pristanak na seks, silovanje, seks s maloljetnicima itd.

Svaka spolna radnja koja je dobrovoljna s obje strane, nikoga se ne tiče doli ljudi koju ju prakticiraju.


To što se većina ljudi ismijava i sprda s naukom KC, a htjeli bi istoj zajednici i pripadati, dok s druge strane istodobno ismijavaju prave vjernike - govori upravo ZAŠTO bi KC trebala takve izbaciti van. Nažalost, kod nas je takva većina populacije. Ismijavaju prave vjernike, ateiste, vjernike drugih denominacija, dok istodobno sebe predstavljaju velikim vjernicima, a krše sve što mogu i ne mogu...
Ja mislim da su u KC namjerno postavljeni tako neljudski kriteriji "duhovnosti" gdje je seks isključivo za prokreaciju, da bi 99% ljudi koji ih ne mogu doseći zato što su ljudi, a ne anđeli, osjećali krivnju i grižnju savjesti koju KC dobro unovčava stoljećima. A KC se većine vjernika koji službeni nauk ne šljive ni 2%, niti u ludilu ne želi odreći, jer kako ćeš musti lovu od svih poreznih obveznika ako je katolika na papiru nekoliko posto, upravo onoliko koliko ih je u stvarnosti? Sve se u KC vrti oko novca, nekretnina i vlasti. Pozivanje na Boga, evanđelje je slatkorječivost koja služi prikupljanju blaga ovoga svijeta.

Upravna zgrada HBK:
konjokradica is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2015., 18:15   #93
Quote:
konjokradica kaže: Pogledaj post
Ja mislim da su u KC namjerno postavljeni tako neljudski kriteriji "duhovnosti" gdje je seks isključivo za prokreaciju, da bi 99% ljudi koji ih ne mogu doseći zato što su ljudi, a ne anđeli, osjećali krivnju i grižnju savjesti koju KC dobro unovčava stoljećima.

A KC se većine vjernika koji službeni nauk ne šljive ni 2%, niti u ludilu ne želi odreći, jer kako ćeš musti lovu od svih poreznih obveznika ako je katolika na papiru nekoliko posto, upravo onoliko koliko ih je u stvarnosti? Sve se u KC vrti oko novca, nekretnina i vlasti. Pozivanje na Boga, evanđelje je slatkorječivost koja služi prikupljanju blaga ovoga svijeta.
Trebalo bi provjeriti kada točno datira nauk o spolnosti.

No tijekom prijašnjih stoljeća, čuvanje do braka je imalo i smisla.

Nitko ništa ne mora osjećati, ako ti se ne svidi nešto, uvijek možeš otići. Pa ne dolazi tebi pop doma provjeravati jesi li djevac ili ne.


Ostalo što si napisao je ovdje off, pa ne bih o tome.
Meadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2015., 18:23   #94
Quote:
konjokradica kaže: Pogledaj post
Ja mislim da su u KC namjerno postavljeni tako neljudski kriteriji "duhovnosti" gdje je seks isključivo za prokreaciju(cut)
Ovo nije točno. U Katoličkoj Crkvi seks nije namjenjen isključvio za prokreaciju, već i za dobro supružnika, a supružnicima je dozvoljeno imati spolone odnose u neplodne dane, čak štoviše potiču se na planiranje i raspored rađanja i obitelji. Najjasniji dokaz za to su neplodni parovi ili parovi koji su zašli u godine (menopauza i sl.) kojima Crkva ne brani seks.
Jack Frost is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2015., 18:25   #95
Quote:
konjokradica kaže: Pogledaj post
Ja mislim da su u KC namjerno postavljeni tako neljudski kriteriji "duhovnosti" gdje je seks isključivo za prokreaciju,

Nikada u povijesti KC nije naučavala da seks služi 'isključivo' za prokreaciju. (Bilo je, dakako, raznih hereza i sekti koje su takvo što naučavale, ili još radikalnije stvari poput onog što je tvrdio npr. Tolstoj)

Neplodnim ljudima, npr. seks (u braku) se ne računa pod 'grijeh' iako očito nema nikakve veze s prokreacijom. Seks u neplodne dane (što je većina dana) također nije 'grijeh' (u braku) - iako također ne dovodi do 'prokreacije'.

Mene sad samo kopka jesi li ti zaista TOLIKO neupućen u nauk KC (kojeg se može, naravno, saznati iz Katekizma) iako se deklariraš kao 'katolik' - ili namjerno širiš neistine okolo.


Edit: eto me Jack Frost preteče... no, zbilja je nevjerojatno koliko ljudi - pa čak i oni koji sami sebe smatraju 'katolicima' - ponavljaju tu besmislenu tvrdnju o tome kako za KC 'seks služi isključivo za pravljenje djece'.



Quote:
Meadow kaže: Pogledaj post
No tijekom prijašnjih stoljeća, čuvanje do braka je imalo i smisla.
Kojeg?

Nije to nikad imalo 'smisla', uostalom, primjenjivalo se samo za žene, jer kod žena postoji (ne posve pouzdan, doduše ) kriterij provjeravanja je li 'djevica'.

Dakle, za žene je čuvanje do braka imalo 'smisla', ako ciljaš na taj čisto socijalno-pragmatički 'smisao' - da se može dobro udati.
__________________
Science is the belief in the ignorance of experts.
Apemant is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2015., 19:27   #96
Katolička crkva i Bog nemaju veze jedno s drugim. Kakav bi to bio Bog koji bi mene poslao u pakao zato što volim svog dečka i emocionalno i fizički? Što će točno biti drugačije između nas dvoje nakon što svećenik izgovori ono svoje na vjenčanju? Ako smo se nas dvoje obećali jedno drugome, volimo se, poštujemo se i prije braka gdje je tu grijeh? Mi već jesmo u braku jer ljubav koju osjećamo je dar od Boga i On je blagoslovio našu vezu. Što Katolička crkva ima na to reći uopće nije bitno.

Seks samo radi seksa je,naravno, sasvim druga priča.
Koja želi znati is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2015., 20:57   #97
Quote:
Koja želi znati kaže: Pogledaj post
Katolička crkva i Bog nemaju veze jedno s drugim. Kakav bi to bio Bog koji bi mene poslao u pakao zato što volim svog dečka i emocionalno i fizički? Što će točno biti drugačije između nas dvoje nakon što svećenik izgovori ono svoje na vjenčanju? Ako smo se nas dvoje obećali jedno drugome, volimo se, poštujemo se i prije braka gdje je tu grijeh? Mi već jesmo u braku jer ljubav koju osjećamo je dar od Boga i On je blagoslovio našu vezu. Što Katolička crkva ima na to reći uopće nije bitno.
Seks samo radi seksa je,naravno, sasvim druga priča.
Žao mi je što imaš takvo mišljenje o Katoličkoj Crkvi. Vjerojatno je i ona sama odgovorna za to. Dozvoli da ti samo ukažem da imaš krivo shvaćanje, a onda jasno da su ti i zaključci pogrešni. Izdvojiti ću samo jednu stvar.
Sakrament braka ne ovisi o tome što će svećenik reći na vjenčanju, već o tome što će reći mladenci. Oni jedno drugome obećaju ljubav (i tada su sklopili brak, a svećenik apsolutno ništa ne treba reći). Svećenik ima sličnu ulogu kao i "kumovi" (svjedoci), on je tamo kao svjedok, preciznije, kao predstavnik Crkve kako bi Crkva priznala određena prava tim mladencima. Drugim riječima i jednostavnije, mladenci "podjeljuju" ovaj sakrament, a ne svećenik.
Jack Frost is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2015., 21:10   #98
Quote:
Meadow kaže: Pogledaj post
Nitko ništa ne mora osjećati, ako ti se ne svidi nešto, uvijek možeš otići. Pa ne dolazi tebi pop doma provjeravati jesi li djevac ili ne.
Ne dolazi, ali nije tako jednostavno niti otici. Zato vecina i ne slijedi nauk crkve, a istovremeno "nosi kriz".

Slaganje ili ne slaganje nisu presudne stvari, religija nije pitanje logike, kritickog misljenja ili neceg slicnog vec prije svega socialnih mehanizama, pripadnosti, sigurnosti, potpore, smisla, egzistencijalnih (u materijalnom, psiholoskom i filozofskom smislu) ovisnosti itd.

Koliko covjek moze otici stoga ovisi o jako puno toga (obiteljskim odnosima, uzoj i siroj zajednici, materijalnoj neovisnosti, tome koliko je drustveni sustav individualisticki ili kolektivnisticki postavljen kako na nivou drzave tako i lokalno, cjelozivotnoj indoktrinaciji itditd)
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2015., 21:31   #99
Quote:
Koja želi znati kaže: Pogledaj post
Katolička crkva i Bog nemaju veze jedno s drugim. Kakav bi to bio Bog koji bi mene poslao u pakao zato što volim svog dečka i emocionalno i fizički? Što će točno biti drugačije između nas dvoje nakon što svećenik izgovori ono svoje na vjenčanju? Ako smo se nas dvoje obećali jedno drugome, volimo se, poštujemo se i prije braka gdje je tu grijeh? Mi već jesmo u braku jer ljubav koju osjećamo je dar od Boga i On je blagoslovio našu vezu. Što Katolička crkva ima na to reći uopće nije bitno.

Seks samo radi seksa je,naravno, sasvim druga priča.

Prvi bold - zvuči interesantno, pretpostavljam da bi bilo nepristojno pitati kako ste se točno obećali, tj. što točno obuhvaća to 'obećanje'? Je li to bilo nekakvo formalno obećanje, zakletva, nekakva romantična ceremonija kao u filmovima? Nemoj da ispadne da si ti to obećanje zapravo onako, jel, zamislila u glavi, tj. zaključila onako iz konteksta... neverbalno...

Drugi bold, a zašto zapravo je to sasvim druga priča? Što točno fali seksu samo radi seksa; imaš li i nešto protiv tenisa samo zbog tenisa, ili filma samo zbog filma, ili goveđeg odreska samo zbog goveđeg odreska?
__________________
Science is the belief in the ignorance of experts.
Apemant is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2015., 10:50   #100
Quote:
Jack Frost kaže: Pogledaj post
Najjasniji dokaz za to su neplodni parovi ili parovi koji su zašli u godine (menopauza i sl.) kojima Crkva ne brani seks.
Zašto onda Crkva zabranjuje sklapanje crkvenog braka "ovakvima" (mladoženja je invalid)?


(nemogućnost obavljanja seksa po crkvenoj definiciji "penis ne penetrira u vaginu s istinskim sjemenom".
Per Canon 1084 §3 ").

http://home.earthlink.net/~ffontes/wedding.htm

Mislim, ono, stvarno bi bilo wierd, da Crkva se protivi svakom seksu koji nema odmah za cilj oplodnju. Da osuđuje svaki spolni užitak. Koja bi to uvrnuta sekta onda bila...
__________________
Muhamed ženomrzac: "Vi žene ste većina u paklu, jer psujete, nezahvalne ste muževima, glupe ste i falične vjere!"
“Mnogi među muškarcima su postigli savršenstvo, ali među ženama nijedna, osim Marije i Asije!"
Nepoznati is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:39.