Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.06.2015., 04:26   #1
Tolstojev pogled na vjeru, Boga, kršćanstvo, Isusa

Jedan od najvećih književnika čovječanstva, i jedan od najvećih duhovnika XIX i XX stoljeća, ruski pisac Lav Nikolajevič Tolstoj (1828-1910), izopćen je iz Ruske crkve. Crkva je na njega bacila anatemu zbog njegovih stavova o Bogu, o kršćanstvu, o kršćanskoj crkvi i njenom ponašanju, često i licemjerju, o Isusu, itd... Otvaram ovu temu da bismo raspravljali o njegovimpogledima. Da biste sudjelovali u ovoj temi, potrebno je da najpre pročitate:
Odgovor Tolstoja na odluku SINODA Ruske Crkve o njegovoj Ekskomunikaciji (klik)
Molim da se jave samo oni koji su pročitali linkani tekst (nije dug, potrebno je par minuta za pročitati). Ukoliko se ne slažete sa Tolstojem u nečemu, citirajte taj dio i objasnite zašto se ne slažete sa tim. Budući da ja smatram da su njegovi stavovi uglavnom ispavni, pokušat ću da odbranim njegove poglede.

Sve diskutante molim, ne skrećimo na već prežvakane teme, tipa: "islam vs kršćanstvo", "islamski terorizam", "crkvena pedofilija", "ima/nema Boga"... i da ne chatamo. Tema su isključivo Tolstojevi pogledi i naša mišljenja o istima. Molim i moderatore da obrate pozornost na temu. Hvala!
_______

Evo sada nekih izvoda iz ovog pisma o kojima možemo razovarati.


"Odluka Sinoda (o mom izopćenju) ima mnogo nedostataka. Ona je nezakonita ili namjerno dvosmislena; proizvoljna je, neosnovana, nepravična i, osim toga, sadrži klevetu i podstrekava na ružna osjećanja i postupke." (ovo pojašnjava u nastavku)

"To da sam se ja odrekao crkve koja sebe naziva pravoslavnom, potpuno je tačno. Ali ja se nje nisam odrekao zato što sam ustao protiv Gospoda, već, naprotiv, samo zato što sam svom svojom dušom želio da mu služim".

"Ja sam se uvjerio da je učenje crkve teorijski lukava i štetna laž, a praktično je skup najgrubljeg praznovjerja i vradžbina koje potpuno prikrivaju sav smisao hrišćanskog učenja."

" To da ja odbacujem neshvatljivu trojicu i "basnu o padu prvog čovjeka", koja u naše vrijeme nema nikakvog smisla, bogohulnu istoriju o Bogu koga je rodila djevica da bi iskupio rod ljudski, to je potpuno tačno. "

"Rečeno je takođe da ja odbacujem sve svete tajne. To je potpuno tačno.! Sve svete tajne smatram niskim, grubim vradžbinama koje nisu u skladu s pojmom Boga"

"Isto tako u sveštanju masla, kao i u miropomazanju, vidim metode prostih vradžbina, kao i u poštovanju ikona i mošti, kao i u svim onim obredima, molitvama, zakletvama kakvih je pun trebnik. U pričešćivanju vidim obogotvorenje ploti i izopačenje hrišćanskog učenja. "

"Ja stvarno ne vjerujem u ono u šta oni govore da vjeruju. Ali ja vjerujem u mnogo šta u šta oni hoće da ubijede ljude da ja ne vjerujem. Vjerujem u sljedeće: vjerujem u Boga, koga shvatam kao duh, kao ljubav, kao početak svega."

"Vjerujem da je božja volja jasnije i razumljivije od ičega izražena u učenju Hrista čovjeka – i smatram da je najveće huljenje shvatiti njega (Isusa) kao boga i moliti mu se kao bogu. Vjerujem da je istinsko blago čovjeka u izvršavanju Božje volje, njegova je pak volja da ljudi vole jedan drugog i da stoga postupaju jedan s drugim tako kako bi željeli da s njima postupaju, kao što je i rečeno u Jevanđelju – da su u tome zakon i proroci."

"Vratiti se onome od čega tek što sam s toliko patnji otišao, ja nikako ne mogu, kao što se ptica ne može ponovo vratiti u ljusku jajeta iz koga je izašla. „Onaj koji počne s tim što zavoli hrišćanstvo više nego istinu, uskoro će zavoljeti svoju crkvu ili sektu više nego hrišćanstvo, i završiće time što će voljeti sebe (svoje spokojstvo) više nego sve na svijetu“ – rekao je Kolridž. Ja sam išao obrnutim putem. Počeo sam s tim što sam zavolio svoju pravoslavnu vjeru više od svoga spokojstva, zatim sam zavolio hrišćanstvo više od svoje crkve, a sad volim istinu više od svega na svijetu".
Harf is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2015., 13:20   #2
Quote:
Harf kaže: Pogledaj post
Jedan od najvećih književnika čovječanstva, i jedan od najvećih duhovnika XIX i XX stoljeća, ruski pisac Lav Nikolajevič Tolstoj (1828-1910), izopćen je iz Ruske crkve. Crkva je na njega bacila anatemu zbog njegovih stavova o Bogu, o kršćanstvu, o kršćanskoj crkvi i njenom ponašanju, često i licemjerju, o Isusu, itd... Otvaram ovu temu da bismo raspravljali o njegovimpogledima. Da biste sudjelovali u ovoj temi, potrebno je da najpre pročitate:
Odgovor Tolstoja na odluku SINODA Ruske Crkve o njegovoj Ekskomunikaciji (klik)
Molim da se jave samo oni koji su pročitali linkani tekst (nije dug, potrebno je par minuta za pročitati). Ukoliko se ne slažete sa Tolstojem u nečemu, citirajte taj dio i objasnite zašto se ne slažete sa tim. Budući da ja smatram da su njegovi stavovi uglavnom ispavni, pokušat ću da odbranim njegove poglede.

Sve diskutante molim, ne skrećimo na već prežvakane teme, tipa: "islam vs kršćanstvo", "islamski terorizam", "crkvena pedofilija", "ima/nema Boga"... i da ne chatamo. Tema su isključivo Tolstojevi pogledi i naša mišljenja o istima. Molim i moderatore da obrate pozornost na temu. Hvala!
_______

Evo sada nekih izvoda iz ovog pisma o kojima možemo razovarati.


"Odluka Sinoda (o mom izopćenju) ima mnogo nedostataka. Ona je nezakonita ili namjerno dvosmislena; proizvoljna je, neosnovana, nepravična i, osim toga, sadrži klevetu i podstrekava na ružna osjećanja i postupke." (ovo pojašnjava u nastavku)

"To da sam se ja odrekao crkve koja sebe naziva pravoslavnom, potpuno je tačno. Ali ja se nje nisam odrekao zato što sam ustao protiv Gospoda, već, naprotiv, samo zato što sam svom svojom dušom želio da mu služim".

"Ja sam se uvjerio da je učenje crkve teorijski lukava i štetna laž, a praktično je skup najgrubljeg praznovjerja i vradžbina koje potpuno prikrivaju sav smisao hrišćanskog učenja."

" To da ja odbacujem neshvatljivu trojicu i "basnu o padu prvog čovjeka", koja u naše vrijeme nema nikakvog smisla, bogohulnu istoriju o Bogu koga je rodila djevica da bi iskupio rod ljudski, to je potpuno tačno. "

"Rečeno je takođe da ja odbacujem sve svete tajne. To je potpuno tačno.! Sve svete tajne smatram niskim, grubim vradžbinama koje nisu u skladu s pojmom Boga"

"Isto tako u sveštanju masla, kao i u miropomazanju, vidim metode prostih vradžbina, kao i u poštovanju ikona i mošti, kao i u svim onim obredima, molitvama, zakletvama kakvih je pun trebnik. U pričešćivanju vidim obogotvorenje ploti i izopačenje hrišćanskog učenja. "

"Ja stvarno ne vjerujem u ono u šta oni govore da vjeruju. Ali ja vjerujem u mnogo šta u šta oni hoće da ubijede ljude da ja ne vjerujem. Vjerujem u sljedeće: vjerujem u Boga, koga shvatam kao duh, kao ljubav, kao početak svega."

"Vjerujem da je božja volja jasnije i razumljivije od ičega izražena u učenju Hrista čovjeka – i smatram da je najveće huljenje shvatiti njega (Isusa) kao boga i moliti mu se kao bogu. Vjerujem da je istinsko blago čovjeka u izvršavanju Božje volje, njegova je pak volja da ljudi vole jedan drugog i da stoga postupaju jedan s drugim tako kako bi željeli da s njima postupaju, kao što je i rečeno u Jevanđelju – da su u tome zakon i proroci."

"Vratiti se onome od čega tek što sam s toliko patnji otišao, ja nikako ne mogu, kao što se ptica ne može ponovo vratiti u ljusku jajeta iz koga je izašla. „Onaj koji počne s tim što zavoli hrišćanstvo više nego istinu, uskoro će zavoljeti svoju crkvu ili sektu više nego hrišćanstvo, i završiće time što će voljeti sebe (svoje spokojstvo) više nego sve na svijetu“ – rekao je Kolridž. Ja sam išao obrnutim putem. Počeo sam s tim što sam zavolio svoju pravoslavnu vjeru više od svoga spokojstva, zatim sam zavolio hrišćanstvo više od svoje crkve, a sad volim istinu više od svega na svijetu".
Čitajući ovaj Tolstojev tekst,mogu samo reći da sam iz sličnih razloga prestao ići u crkvu,te da u svojoj vjerskoj praksi bogoštovlja sve više prakticiram molitve jedino Bogu Stvoritelju,u svojoj sobi,dok hodam na ulici, u bilo kojoj prilici,u sebi,bez ikakvih posrednika,kad god osjetim potrebu.Jer Bog je onaj koji sluša i koji uslišava onako kako on misli da je potrebno i najbolje za mene.
micantorban is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2015., 23:29   #3
Quote:
micantorban kaže: Pogledaj post
Čitajući ovaj Tolstojev tekst, mogu samo reći da sam iz sličnih razloga prestao ići u crkvu, te da u svojoj vjerskoj praksi bogoštovlja sve više prakticiram molitve jedino Bogu Stvoritelju, u svojoj sobi, dok hodam na ulici, u bilo kojoj prilici, u sebi, bez posrednika, kad god osjetim potrebu. Jer Bog je onaj koji sluša i koji uslišava onako kako on misli da je potrebno i najbolje za mene.
Dijelim isti stav! Stojeći, sedeći, ležeći - u svakon trenutku se treba moliti samo Stvoritelju, a ne posrednicima, ljudima, gvozdenim kipovima. On je najveća istina, pa samo Njemu i dolikuje da bude štovan i obožavan kao Bog. Bog svih ljudi, svih stvorenja, svih vremena, svih prostora... Njemu hvala na svim blagodatima koja, kada bismo ih pokušali izbrojiti, ne bi u tome uspjeli. Tostoj je to dokučio!
Harf is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2015., 23:53   #4
Tolstoj je u stvari jedan od preteča suvremenih ateista. Samo što je on ipak zadržao neke humane smjernice kršćanske religije. Ali nedovoljno da ne bude izbačen iz crkve.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2015., 23:59   #5
Zašto si skratio citat tj. izbacio ovaj znakoviti zaključak, na kraju teksta, tako ključan za razumijevanje "Tolstojeve religije"?

Quote:
Harf kaže: Pogledaj post
Počeo sam s tim što sam zavolio svoju pravoslavnu vjeru više od svoga spokojstva, zatim sam zavolio hrišćanstvo više od svoje crkve, a sad volim istinu više od svega na svijetu".
Počeo sam s tim što sam zavolio svoju pravoslavnu vjeru više od svoga spokojstva, zatim sam zavolio hrišćanstvo više od svoje crkve, sad volim istinu više od svega na svijetu. I danas se za mene istina podudara s hrišćanstvom kako ga ja shvatam. I ja ispovijedam to hrišćanstvo i radosno živim i spokojno i radosno približavam se smrti.
(Moskva, 4. april 1901.)

P.S. I ne. Tolstoj nije prigrlio Islam i postao musliman na kraju života, kako kolaju izmišljene priče po islamističkom svijetu (posebno u Turskoj preko one lažne knjige Tolstoja, gdje se hvali Muhamed na sav glas).
__________________
Muhamed ženomrzac: "Vi žene ste većina u paklu, jer psujete, nezahvalne ste muževima, glupe ste i falične vjere!"
“Mnogi među muškarcima su postigli savršenstvo, ali među ženama nijedna, osim Marije i Asije!"
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2015., 00:30   #6
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Zašto si skratio citat...
Nisam ništa bitno skratio. Linkao sam cijeli njegov tekst.
Nisam mogao ovdje prepisati cijeli taj tekst da mi ti nebi rekao da nešto skraćujem.

Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Tolstoj nije prigrlio Islam i postao musliman na kraju života...
Možda i jeste, ali ne bih o tome, kao što sam i zamolio u uvodnom postu. Hvala! Pozdrav

Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Tolstoj je u stvari jedan od preteča suvremenih ateista. Samo što je on ipak zadržao neke humane smjernice kršćanske religije. Ali nedovoljno da ne bude izbačen iz crkve.
Zahvaljujem na ovom komentaru. Sve se slažem sa tobom, osim ovog da je Tolstoj preteča suvremenog ateiste, jer njegovo pisanje (barem u tekstu kojeg sam linkao u uvodu) odaje dubokog vjernika. Samo ne vjernika po mjeri crkve (njihovo mišljenje ni nije model za reći ko je vjernik a ko ne).

btw, imaš li neki izvor iz koga mogu vidjeti da je preteča modernog ateista? Unaprijed, hvala! Pozdrav
Harf is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2015., 00:49   #7
Quote:
Harf kaže: Pogledaj post
btw, imaš li neki izvor iz koga mogu vidjeti da je preteča modernog ateista? Unaprijed, hvala! Pozdrav
Nisam našao direkti link , ali sam našao sličnosti sa nekim njegovim slično-misliocima toga doba: http://www.wish.hr/2012/01/budistick...i-izvan-azije/

Tek u devetnaestom stoljeću načela budizma polagano su počela dopirati do masa zahvaljujući radu mislilaca i učenjaka. Tako se misao slavnog njemačkog filozofa Arthura Schopenhauera u mnogo čemu poklapa s temeljnim idejama budizma, dok je Nietzsche hvalio budizam opisujući ga kao ˝sto puta realističnijim od kršćanstva˝.

Sva trojica imalu sličan pogled na svijet: ateisti usmjereni prema duhovnosti !!

Ja recimo ovdje vidim jako velike sličnosti:

Antihrist, Prokleto hrišćanstvo (Der Antichrist. Fluch auf das Christentum), je knjiga koju je napisao nemački filozof Fridrih Niče objavljena 1895. godine.
Sadržaj djela je kritika kršćanstva i zapadne filozofije. Za Ničea, hrišćanstvo je "oblik smrtnog neprijateljstva prema realnosti koji do sada nije prevaziđen", te "pobuna svih puzavaca protiv uspravnosti".[1] Prema Ničeu, vladajući hrišćanski moral onemogućuje napredak čovečanstva jer je zasnovan na mržnji i fanatizmu; njegov temelj je osećaj krivice i samosažaljenje koji procenjuje život sa pesimističkog stanovišta. Niče kršćanskom moralu suprostavlja moral čija je najveća vrijednost volja za moć.
Bog ne postoji, On je izmišljotina svećenika, koji su ga izmislili da bi povećali svoju moć. Prema tome Božja je volja ono što svećenik hoće imati. Iz toga razloga je svećenik najgora vrsta čovjeka - hipokrit.


Razlika je jedino što Tolstoj bira riječi , a Nietsche ne šljivi nikog živog.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2015., 02:07   #8
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Nisam našao direkti link, ali sam našao sličnosti sa nekim njegovim slično-misliocima toga doba
Ok, no ovdje me prevashodno zanima da saznam na koji način je Tostoj preteča modernog ateiste, kako si rekao. Jako je bitno i za ovu temu. Ako i naknadno nađeš neki link u tom smislu, slobodno postiraj ovdje. Još jednom hvala!

Quote:
krena kaže: Pogledaj post
"Antihrist, Prokleto hrišćanstvo" (Der Antichrist. Fluch auf das Christentum), je knjiga koju je napisao nemački filozof Fridrih Niče objavljena 1895. godine. Sadržaj djela je kritika kršćanstva i zapadne filozofije. Za Ničea, hrišćanstvo je "oblik smrtnog neprijateljstva prema realnosti koji do sada nije prevaziđen"
Da, ovdje postoji velika sličnost sa nekim Tolstojevim pogledima. Jedina razlika, po meni je, u tome što Tolstoj ne napada ideju Boga, nego samo kršćanku ideju Boga, u formi kako to propovjeda RPC (a smio bih reći i sve ostale kršćanske denominacije, osim ev. Jehovinih Svjedoka). Evo primjera te razlike; po Ničeu: ""Bog ne postoji, On je izmišljotina svećenika, koji su ga izmislili da bi povećali svoju moć". Niče ovdje svoju kritiku ipak usmjerava na kršćanskog Boga a ne Boga uopćeno. Bar tako ga ja shvatam. No, svakako je u ostalome sličan Tolstoju, a za mene osobno - i nije bio tako loš! Ali bih se u ovoj temi radije bih se vratio Tolstoju...
Harf is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2015., 02:21   #9
za tolstoja je svakako značajniji schopenhauer nego nietzsche.
__________________
zlo goveđe dovijeka june
mimma7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2015., 09:46   #10
Evo jednog zanimljivog članka: http://www.danas.rs/dodaci/nedelja/k...news_id=297973

Div iz Jasne Poljane jednom je nehrišćanin , onda prahrišćanin , pa panteist , zatim judaistički monist , pa kvazibudista , docnije protestant , pa racionalist , pa mističar , malo docnije nihilista , da bi postao maksimalista , pa idealista , realista , genije i slobodan duh , mračni asket , prosvetitelj ... U ovom galimatijasu Tolstojevih antiteičnih prideva, teško je naći jasan profil i tektoniku misli, već pre amorfnu predstavu kompleksnog i ambivalentnog traženja sopstvene vere, bolje reći sinkretističkog bogosikateljstva, koje nije moglo ni onda, a ni danas postati paradigmom pravoslavnog bogoslovlja. Možda je ova knjiga pre prilog istoriji ideja u 20. veku i supstancijalni prilog proširenom prijemu Tolstojevog književnog oeuvre , njegove poetike i religioznog Weltanschauunga , no što je pokušaj prevazilaženja predrasuda ili nesporazuma u pravoslavnoj teologiji.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2015., 09:54   #11
Quote:
micantorban kaže: Pogledaj post
Čitajući ovaj Tolstojev tekst,mogu samo reći da sam iz sličnih razloga prestao ići u crkvu,te da u svojoj vjerskoj praksi bogoštovlja sve više prakticiram molitve jedino Bogu Stvoritelju,u svojoj sobi,dok hodam na ulici, u bilo kojoj prilici,u sebi,bez ikakvih posrednika,kad god osjetim potrebu.Jer Bog je onaj koji sluša i koji uslišava onako kako on misli da je potrebno i najbolje za mene.

Također!
I ne znajući za ovo Tolstojevo mišljenje,došla sam skoro do identičnih zaključaka.
__________________
Vjeruj u se i u svoje kljuse
amary is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2015., 10:47   #12
Quote:
Harf kaže: Pogledaj post
Bar tako ga ja shvatam. No, svakako je u ostalome sličan Tolstoju, a za mene osobno - i nije bio tako loš!
Zato što naginje negaciji kršćanskog Boga, a ova tema naginje tome da su osnovni postulati kršćanstva lažni, pa eto, ljudi ugledajte se na religiju koja je to već sve izbacila.
Lukavo, samo preprozirno.

Quote:
Ali bih se u ovoj temi radije bih se vratio Tolstoju...
A čemu bi se ti točno vratio oko Tolstoja?
On je imao toliko širine i duhovne snage da ospori religijske autoritete te savjesti da prizna sebi i drugima ono što smatra lažnim i licemjernim u svojoj religji. Do ekskomunikacije.

Vodeći se tim primjerom izvanrednog čovjeka, koje točno dijelove islama smatraš čisto ljudskom manipulativnom tvorevinom, koje bi odbacio kao suprotne božjem nauku i zašto?
__________________
Agni Parthene Despina I believe. Heroji žive vječno. .
Uranija is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2015., 14:17   #13
Quote:
Uranija kaže: Pogledaj post
Zato što naginje negaciji kršćanskog Boga, a ova tema naginje tome da su osnovni postulati kršćanstva lažni, pa eto, ljudi ugledajte se na religiju koja je to već sve izbacila. Lukavo, samo preprozirno.
Pa da, to se kaže. Ne znam šta je tu lukavo, da bi bilo prozirno?

Quote:
Uranija kaže: Pogledaj post
A čemu bi se ti točno vratio oko Tolstoja? On je imao toliko širine i duhovne snage da ospori religijske autoritete te savjesti da prizna sebi i drugima ono što smatra lažnim i licemjernim u svojoj religji. Do ekskomunikacije.
Da. Svaka mu čast na tome! A koliko ti imaš širine i duhovne snage za isto? Na primjer, nešto ovako:
"Vjerujem da je Božja volja jasnije i razumljivije od ičega izražena u učenju Hrista čovjeka – i smatram da je najveće huljenje shvatiti Isusa kao boga i moliti mu se kao bogu. Vjerujem da je istinsko blago čovjeka u izvršavanju Božje volje..." (Tolstoj)
Ja u ovome ne vidim problem, mislim je je pogodio ravno u centar. A ti?

Quote:
Uranija kaže: Pogledaj post
Vodeći se tim primjerom izvanrednog čovjeka, koje točno dijelove islama smatraš čisto ljudskom manipulativnom tvorevinom, koje bi odbacio kao suprotne Božjem nauku i zašto?
Ne bih ovdje o tome, zamolih u uvodu da se ovo pretvori u "islam vs hrišćanstvo" raspravu.
Harf is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2015., 16:27   #14
Quote:
Harf kaže: Pogledaj post
Pa da, to se kaže. Ne znam šta je tu lukavo, da bi bilo prozirno?
Sam sebe muljaš:

Quote:
Ne bih ovdje o tome, zamolih u uvodu da se ovo pretvori u "islam vs hrišćanstvo" raspravu.
Ne bi da se pretvori o islamu, ali suptilno guraš islam.
Što bi Tolstoj rekao na to manipuliranje njegovim riječima samo da se misionari.

On je dilemama i unutarnjom kontemplacijom došao do nekih osobnih zaključaka o kršćanstvu, ne univerzalnih istina. A posebno ne materijala za presudu što su istine što ne ili tko je bolji, tko ne.

Quote:
Da. Svaka mu čast na tome! A koliko ti imaš širine i duhovne snage za isto?
Pa ti si otvorio temu koju ne slijediš.
O mojem imaš pretragu, pa pretražuj.
Sigurno se neću kriti iza nekih kritičara sunni islama da bih poduprla, recimo, šiju.
To je nečasno.
__________________
Agni Parthene Despina I believe. Heroji žive vječno. .
Uranija is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2015., 18:22   #15
Uranija, čime ja to guram islam? Ne guram islam, čak sam naglasio da ne želim u tom smjeru. Upravo da ne bih bio tako shvaćen, ja sam i naglasio da ne želim o tome. Ali drugi, znajući da sam musliman, polaze od toga da ja zloupotrebljavam Tolstojeve poglede u tu svrhu, zato što su njegovi pogledi bliski muslimanskim pogledima, ali ja tu ne mogu ništa kad je to tako.
Harf is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2015., 21:50   #16
Quote:
amary kaže: Pogledaj post
Također! I ne znajući za ovo Tolstojevo mišljenje, došla sam skoro do identičnih zaključaka.
Nadam se da nećeš doživjeti od crkve i nekih njenih štovalaca, ono što je doživio on.
brw, ima li nečeg u njegovim stavovima sa čim se ti ne bi složila? Pozdrav
Harf is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2015., 00:44   #17
Quote:
Harf kaže: Pogledaj post
Nadam se da nećeš doživjeti od crkve i nekih njenih štovalaca, ono što je doživio on.
brw, ima li nečeg u njegovim stavovima sa čim se ti ne bi složila? Pozdrav
Možda bi to doživjela u Rusiji ako Putin bude još radikalniji.

U RH su puno veće tolerancije, pa te u najgorem slučaju može neka budala zaliti fekalijama: http://www.jutarnji.hr/ante-tomic--n...telom-/1171993

Ako pišeš ovako nešto: http://www.jutarnji.hr/pise-ante-tom...ucaj-/1129128/
ANTE TOMIĆ Zaključio sam da Gospa, ako se zbilja ukazuje, mora biti malo glupasta

Srećom da Tolostoj ne živu u Iranu ili pak S. Arabiji. Onda bi ga ovo dočekalo:
http://www.jutarnji.hr/bloger-primio...islam/1271694/

Badawi je osuđen prošlog svibnja na 10 godina zatvora i 1000 udaraca bičem jer je kritizirao moćne klerike Saudijske Arabije na liberalnom blogu čiji je osnivač. Blog je tada ugašen, a Badawiju je naređeno da, uz sve, plati i kaznu u protuvrijednosti od oko 266 tisuća dolara.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2015., 00:27   #18
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Možda bi to doživjela u Rusiji ako Putin bude još radikalniji.

U RH su puno veće tolerancije, pa te u najgorem slučaju može neka budala zaliti fekalijama: http://www.jutarnji.hr/ante-tomic--n...telom-/1171993

Ako pišeš ovako nešto: http://www.jutarnji.hr/pise-ante-tom...ucaj-/1129128/
ANTE TOMIĆ Zaključio sam da Gospa, ako se zbilja ukazuje, mora biti malo glupasta

Srećom da Tolostoj ne živu u Iranu ili pak S. Arabiji. Onda bi ga ovo dočekalo:
http://www.jutarnji.hr/bloger-primio...islam/1271694/

Badawi je osuđen prošlog svibnja na 10 godina zatvora i 1000 udaraca bičem jer je kritizirao moćne klerike Saudijske Arabije na liberalnom blogu čiji je osnivač. Blog je tada ugašen, a Badawiju je naređeno da, uz sve, plati i kaznu u protuvrijednosti od oko 266 tisuća dolara.
Nitko ne voli one koji razmišljaju svojom glavom i tragaju za istinom u bilo kojoj sferi,a u politici i vjeri pogotovo.Jer iskaču iz opće prihvaćenih šema.
micantorban is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2015., 01:43   #19
Quote:
micantorban kaže: Pogledaj post
Nitko ne voli one koji razmišljaju svojom glavom i tragaju za istinom u bilo kojoj sferi,a u politici i vjeri pogotovo.Jer iskaču iz opće prihvaćenih šema.
To je istina! Ujedno da napomenem, svaki je poslanik bio tako revolucionaran... Noe, Abraham, Isus, Muhammed.. svi su oni imali najviše problema sa onima koji su bili "teolozi"... zbog toga je u Novom Zavjetu rečeno da je Svaki poslanik prognan u svom zavičaju. Prognan uprtavo od onih koji bi trebali najviše da znaju (npr., farizeji u vrijeme Isusa) ali im ohonost nije dozvolila da poslušaju svog poslanika. Da nas dragi Bog sačuva takve oholosti, amin.
Harf is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2015., 04:40   #20
Quote:
micantorban kaže: Pogledaj post
Nitko ne voli one koji razmišljaju svojom glavom i tragaju za istinom u bilo kojoj sferi,a u politici i vjeri pogotovo.Jer iskaču iz opće prihvaćenih šema.
Pogotovo ako netko kaže da Isus ja kao Mesija pao na ispitu,taj ne razmišlja svojom glavom.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:14.