Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.10.2015., 11:38   #1
Koliko vam je minimalno potrebno da preživite mjesec-tips, tricks and support

Izdvojeno sa teme Koliko vam je potrebno za normalan život.

Koliko bi to trebao pusit da potrosim preko 2000kn mjesecno na cigarete (3 kutije dnevno!!)?? Zabrijao je..
Imam i mobitel i trio paket. Ne smatram se bogatim.. moze se bez toga (donekle, zbog posla ne mogu bas bez svega).. al onda treba otvorit temu - koliko vam je minimalno potrebno kako bi prezivjeli mjesec. Tamo treba pisat onakve prijedloge i svoj dozivljaj onog sto se smatra nuznim za prezivjet

Zadnje uređivanje Smart_bitch : 06.10.2015. at 12:00. Reason: Novi topik za izazove u Hrvata :D
genius_one is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2015., 11:44   #2
Slažem se za posebnu temu. Tamo bi se mogli takvi savjeti pisat, onda nitko ne bi imao argumenata za "to nije normalan život" - jer nije.

Pa ako računam kutiju cigareta dnevno + tv pretplatu + maxtv + fiksni + mobitel (pretplata + uređaj) + opijanje po birtijama.... Možda i ispadne oko 2000.

Zato sam rekla da je računao preuključivo jer u prosjeku nitko nema to sve kao trošak.

Druga je stvar što on tih 2000 lako potroši na nešto što on ne smatra traćenjem love.
__________________
“Gossip is the devil's telephone. Best to just hang up!”
HepiHipo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2015., 12:30   #3
E, ovo je vec prikladnija tema za, usudio bi se reci, vecinu postova s one druge teme.
Minimalno (za Zg, samac koji renta stan) je potrebno oko 3000kn. Ok, mozda bi se dalo i s manje, al onda zdravlje opasno dolazi u pitanje.
genius_one is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2015., 12:35   #4
da objasnim od kuda cifra 2000-3000 kuna. Išao sam s pretpostavkom dvoje odraslih da živi u jednom kućanstvu.

Znači trio paket 300 kuna, pretplata 80 kuna,
mobitel svake dvije godine po cijeni od 2400 kuna (mjesečno 100 kuna) + tarifa od 150 kuna , puta 2 člana

To je cca. 900 kuna na digitaliju.
Pušenje - kutija dnevno tj. pola kutije po članu obitelji - cca 700 kuna
Kava svaki dan jedna x2 člana - 500 kuna

To ispada oko 2100 kuna.


Ako trošiš toliku cifru na digitaliju, dim i kavu, onda se pitam koliko trošiš na hranu, stanovanje, kulturu, prijevoz ili obrazovanje koji bi trebali, barem ja tako mislim, na prioritetu više.
Znam i više nego par ljudi koji funkcioniraju po gore navedenom principu, i naravno da nikad nemaju para.
Osim gore navedenog, tu bih još dodao često viđene pozamašne troškove na kozmetiku, frizure, nokte, depilacije, kozmetičarke i slično (više izraženo kod ženskog roda).
_Mystical_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2015., 12:47   #5
Znači 2100kn za dvije osobe.

Tj, 1000kn po osobi za mobitel, pretplatu na njega, fiksni, telefon, Internet, cigarete i kavu.

Meni računica uopće nije loša ako je to nekom gušt

Ako bez toga jedva preživljavaš onda si si valjda tako posložio prioritete.
__________________
“Gossip is the devil's telephone. Best to just hang up!”
HepiHipo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2015., 12:47   #6
ovako neki stvarno i zive, al ne bi bas stavio ruku u vatru da mnogi tako zive. Da, vrlo vjerojatno mnogi zive iznad svojih mogucnosti, al da bas sve navedeno placaju? Ne vjerujem da je puno takvih.
Ja, npr, ne pusim niti pijem (ovo, zapravo, rijetko).
Ovo sto si nabrojao pak ne spada pod minimum nego pod neciji optimum (znaci, za drugu temu).
Al kad vec spominjes, opet si krivo izracunao. Kutija dnevno nije 700kn nego prije 500, 600 (onaj tko nema, pusi jeftinije cigarete ili mota duhan). Nije zanemarivo ako je u pitanju neki minimalni iznos...
No nebitno.. bar za onu drugu temu. Za ovu ne bi trebalo spominjat ni alkohol ni cigarete ni mobitel ni... nista osim minimalnih potreba za prezivjeti
genius_one is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2015., 14:11   #7
Moji mjesečni troškovi izgledaju otprilike ovako

3.000 kuna (stan i režije)
200 kuna (internet i mobitel)
1 000 (auto - gorivo + osiguranja + porez + ostalo)
1.500 (hrana - voće, povrće, maslinovo ulje, sirevi...)
300 (osobna higijena + frizer/kozmetičar)
500 (kave + kino + izložba + knjige + izleti )
250 (odjeća + cipele + đinđe i sl na godišnjoj razini možda 3000 kuna godišnje)
300 (nepredviđeni troškovi - liječnik, slavlja ili sl.)
500 (štednja)

Plaća mi pokriva 75 % troškova. Ostatak financiram iz dodatnog prihoda.
__________________
život je paradižot
zamantana is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2015., 15:13   #8
Quote:
_Mystical_ kaže: Pogledaj post
da objasnim od kuda cifra 2000-3000 kuna. Išao sam s pretpostavkom dvoje odraslih da živi u jednom kućanstvu.

Znači trio paket 300 kuna, pretplata 80 kuna,
mobitel svake dvije godine po cijeni od 2400 kuna (mjesečno 100 kuna) + tarifa od 150 kuna , puta 2 člana

To je cca. 900 kuna na digitaliju.
Pušenje - kutija dnevno tj. pola kutije po članu obitelji - cca 700 kuna
Kava svaki dan jedna x2 člana - 500 kuna

To ispada oko 2100 kuna.


Ako trošiš toliku cifru na digitaliju, dim i kavu, onda se pitam koliko trošiš na hranu, stanovanje, kulturu, prijevoz ili obrazovanje koji bi trebali, barem ja tako mislim, na prioritetu više.
Znam i više nego par ljudi koji funkcioniraju po gore navedenom principu, i naravno da nikad nemaju para.
Osim gore navedenog, tu bih još dodao često viđene pozamašne troškove na kozmetiku, frizure, nokte, depilacije, kozmetičarke i slično (više izraženo kod ženskog roda).
I sve ovo kaj si nabrojio nije neophodno, već je razbacivanje...

Realni mi je popis troškova od zamantane, ali mi bode u oči 3000 kuna za stanovanje i 1000 za auto.
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2015., 15:17   #9
Sto tu bode u oci? To je dista realno (al ne na ovoj temi)
genius_one is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2015., 15:45   #10
Quote:
zamantana kaže: Pogledaj post
Moji mjesečni troškovi izgledaju otprilike ovako

3.000 kuna (stan i režije)
200 kuna (internet i mobitel)
1 000 (auto - gorivo + osiguranja + porez + ostalo)
1.500 (hrana - voće, povrće, maslinovo ulje, sirevi...)
300 (osobna higijena + frizer/kozmetičar)
500 (kave + kino + izložba + knjige + izleti )
250 (odjeća + cipele + đinđe i sl na godišnjoj razini možda 3000 kuna godišnje)
300 (nepredviđeni troškovi - liječnik, slavlja ili sl.)
500 (štednja)

Plaća mi pokriva 75 % troškova. Ostatak financiram iz dodatnog prihoda.
Jako mi se svida tvoj popis, jer ja npr. nemam pojma koliko me sto mjesecno kosta, a da to sve stavim na papir ovako sigurno bi pronasla puno nepotrebnih troskova.

Mislim da je bitno biljeziti mj. troskove, ja sam to prije radila sa hranom, postavim si mjesecni limit, i kad sam blizu znam da nema kupovanja cokoladica itd.
Auto se npr. moze izbaciti i ici biciklom, ako naravno zivis i radis u gradu.
Televizor, maxtv i slicno isto smatram nepotrebnim, imam internet, to mi je dosta.
Ono sto je meni pomoglo da ustedim a to je da novce predvidene za stednju odvojim odmah kad dobijem placu, jer mi onda ne padne na pamet hodanje po ducanima jer znam da je lova koja je ostala predvidena za neophodne zivotne troskove. Ali onda se desi mj. kad mi treba nova jakna itd. i sje.... mi se cijela koncepcija
plavidupin is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2015., 16:37   #11
Quote:
plavidupin kaže: Pogledaj post
Jako mi se svida tvoj popis, jer ja npr. nemam pojma koliko me sto mjesecno kosta, a da to sve stavim na papir ovako sigurno bi pronasla puno nepotrebnih troskova.

Mislim da je bitno biljeziti mj. troskove, ja sam to prije radila sa hranom, postavim si mjesecni limit, i kad sam blizu znam da nema kupovanja cokoladica itd.
Auto se npr. moze izbaciti i ici biciklom, ako naravno zivis i radis u gradu.
Televizor, maxtv i slicno isto smatram nepotrebnim, imam internet, to mi je dosta.
Ono sto je meni pomoglo da ustedim a to je da novce predvidene za stednju odvojim odmah kad dobijem placu, jer mi onda ne padne na pamet hodanje po ducanima jer znam da je lova koja je ostala predvidena za neophodne zivotne troskove. Ali onda se desi mj. kad mi treba nova jakna itd. i sje.... mi se cijela koncepcija
Trenutno mi auto ne treba za putovanje do posla jer do tamo imam 5 minuta hoda. Auto mi treba ako ću na Sljeme, na neki izlet, u šoping ili par puta godišnje doma u Dalmaciju jer se dole ne mogu maknit bez auta.
TV ne gledam. Ako me nešto zanima, skinem to s neta. Suludo mi je plaćati maxtv i bnet ili flat internet kad mi to stvarno ne treba. Otkad sam prešla na ovcu, maksimalno potrošim 100 kuna mjesečno na mobitel od čega 40-tak kuna na parking. Imam nekoliko štednji, ali ovih 500 kuna je namijeneno za stambenu štednju. E da u pravu si, već duže vrijeme nisam potrošila lipe na odjeću i danas sam iskesala za auto 2000 kuna. Zaboravila sam napomenuti da nekad pomogbem mami ili bratu koji je na stručnom osposobljavanju s par stotinjak kuna. Da ne radim dodatno, vjerojatno bih skresala sve troškove za 15 %.
__________________
život je paradižot
zamantana is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2015., 16:44   #12
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
I sve ovo kaj si nabrojio nije neophodno, već je razbacivanje...

Realni mi je popis troškova od zamantane, ali mi bode u oči 3000 kuna za stanovanje i 1000 za auto.
Stan i režije su mi 3000 kuna (2000 kuna stan i cca 800-900 kuna zimskih režija). Što se tiče auta tu sam ubrojila godišnje troškove registracije, servisa, žarulja, poreza, vjetrobranskih tekućina, dijelova, goriva i sl. i podijelila ih s 12.
__________________
život je paradižot
zamantana is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2015., 07:34   #13
Quote:
genius_one kaže: Pogledaj post
Sto tu bode u oci? To je dista realno (al ne na ovoj temi)
Visine iznosa.
Mada, ja to gledam iz kuta osobe koja ima svoju kuću i otplaćeni auto.
Ako postavimo da su ljudi podstanari i da otplaćuju kredit za auto...

Quote:
zamantana kaže: Pogledaj post
Stan i režije su mi 3000 kuna (2000 kuna stan i cca 800-900 kuna zimskih režija). Što se tiče auta tu sam ubrojila godišnje troškove registracije, servisa, žarulja, poreza, vjetrobranskih tekućina, dijelova, goriva i sl. i podijelila ih s 12.
Da, tako sam i mislio. Sad cifre sjedaju na mjesto.

Zadnje uređivanje Smotani2 : 07.10.2015. at 07:45.
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2015., 10:00   #14
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Visine iznosa.
Mada, ja to gledam iz kuta osobe koja ima svoju kuću i otplaćeni auto.
Ako postavimo da su ljudi podstanari i da otplaćuju kredit za auto...



Da, tako sam i mislio. Sad cifre sjedaju na mjesto.
3000 za stanovanje (rezije plus stanarina) je sasvim dovoljno ako nemas kredit, al ako ga imas, onda najvjerojatnije nije dovoljno ni za ratu kredita.
genius_one is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2015., 11:26   #15
Quote:
plavidupin kaže: Pogledaj post

Mislim da je bitno biljeziti mj. troskove, ja sam to prije radila sa hranom, postavim si mjesecni limit, i kad sam blizu znam da nema kupovanja cokoladica itd.
ovo mi radimo zadnjih nekoliko mjeseci u malo drugačijem obliku. recimo, prvi mjesec smo sve prihode (dragi i ja, samo nas je dvoje u kućanstvu) podijelili u četiri hrpice: stan+režije, hrana, džeparac (kave, cigarete, izlasci...) i razno (hobiji, odjeća, potrepštine za kućanstvo, ekstra troškovi). za početak okvirno, čisto da vidimo koliko nam na što odlazi. i prvi mjesec smo selili te novce iz hrpice u hrpicu, jer bi više potrošili na hranu od procijenjenog, a manje, recimo, na razno. tu smo skužili koliko okvirno trošimo. i još smo tim modelom uspjeli uštedjeti, jer ono što ne stavimo u foldere, stavljamo sa strane.

pa prema posljednjim saznanjima, naš budžet se troši ovako (u dvoje, dakle, osobni troškovi podijeli cifru s dva):

2000 kn stan+režije (nismo u ZG)
2000 kn hrana
150 kn mobitel
200 kn kućanske potrepštine (ok, ovo varira od mjeseca do mjeseca)
100 kn hrana za ljubimca
1800 kn pizdarije (cigarete, izlasci, kave, izleti, gušti razni)
300 kn prijevoz (auto nemamo jer nam realno ne treba i jeftinije nam je tu i tamo platiti taksi ili bus)
350 kn odjeća/obuća (ne svaki mjesec, u prosjeku godišnje potrošimo oko 2000 kn po glavi)

nekoć nismo živjeli s tolikim budžetom, pa je jasno stavka "pizdarije" bila mnogo manja, ali sada si je možemo priuštiti, a da pri tom ostane i za "crne dane", pa što da ne. uglavnom, kada je bilo gusto, nas smo se dvoje znali skrpati s 2500 kn po glavi.
makake is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2015., 18:18   #16
Quote:
_Mystical_ kaže: Pogledaj post
mobitel svake dvije godine po cijeni od 2400 kuna (mjesečno 100 kuna) + tarifa od 150 kuna , puta 2 člana
E tu se da uštediti dosta love.

Izbaci se pretplata iz igre, dosta ljudi ima pretplatu 150kn a ne iskoriste ni pola od tarife.

Sad ima puno prepaid opcija s kojima se može proći puno jeftinije - tomato, tele2 i bonbon imaju sasvim ok tarife sa dosta interneta, SMS-anja i poziva. Ako se malo bolje pogleda, čak više ni nema toliko potrebe za pozivima i SMS-anjem uz Viber, Whatsapp i slične servise. Za 50ak kn se može dobiti oko 1000 min poziva i giga/dve/tri podataka, ovisi od mreže do mreže.

Jedini je problem što se onda ne može uzeti najnoviji model ajfona ili galaksija na kredit. No i u prepaid ponudi se da naći sasvim solidnih mid-range mobitela do 1500kn, koji su sasvim dovoljni za... pa sve radnje koje prosječan korisnik radi na mobitelu
Tiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2015., 23:23   #17
Dok sam bio na sezoni prosječno mi je mjesečno na hranu, higijenu i bon odlazilo cca 1500kn


Treba uzeti u obzir da sam s hranom mogao vjerojatno nešto jeftinije proći, ali tako je bilo. Neka sam se normalno hranio i išao uvijek na niži trošak, sumnjam da bih uštedio više od 200-300kn mjesečno. Pa da i postavimo situaciju u neke okvire slavonije gdje su neke stvari jeftinije, zaokružimo to na 1000kn.


I kakve cigare i mobiteli od 2500kn u minimalnim troškovima? Nečije cigare pokriju moje troškove auta za cijeli mjesec, a mobitel za tu lovu i nije baš preživljavanje Ok, na moj trošak bilo bi zgodno dodati 200kn mjesečno na odjeću(mada sam uvjeren da je na godišnjoj razini manje), te nekih 1000kn auto, ne računajući amortizaciju(dva tanka goriva trenutno 600kn, cca 200kn razmjerni dio za regu i AO, te još 200 održavanje i eventualni popravci). Dakle, ako imam auto, trošak života, bez plaćanja stana, uz support u vidu hrane od strane roditelja, bio bi 2500(uračunajmo i 300 kn koje bi pokrile stvari kojih se možda nisam sjetio).


S tim da, ako bih živio u gradu, trošak auta može se minimalno 300kn umanjiti korištenjem npr bicikla ili pješačenjem, a u slučaju ZG, možda i potpuno eliminirati(e sad, ja bih vjerovatno koristio pokaz, ali većina ga ne koristi, a javni prijevoz je odlično riješen, koliko god lokalnim stanovnicima to bilo sporo ili loše).
rocket86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2015., 11:14   #18
Meni je (sama, unajmljen stan) minimalno potrebno 3000kn. Ne pušim, ne birtijam previše, samo se skupi (stanarina i režije barem 1500, 800hrana cca, koji komad robe, koja popijena kava). Tako da ne mogu zamisliti što bih da radim za minimalac i/ili imam dijete.
+ za mob trošim stvarno minimalno (mozda 60kn/mj.), tv ne gledam, wifi kradem

Zadnje uređivanje kulinarka89 : 08.10.2015. at 11:26.
kulinarka89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2015., 12:16   #19
Režije imam oko 1.500 kn
Zatim prijevoz do posla cca.600 kn
Hrana..pff..oko 1.500

Otprilike to je osnovno.Trošim samo na hranu i gorivo.Hodam sa rupom u cipeli.To je bit života kod nas.
__________________
Ni trava se ne povija tako kao ljudi pod voljom svojih gospodara.
Koejev Helkert is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2015., 16:46   #20
Je li može netko opisati prehranjivanje za 1500 kuna mjesečno?
__________________
U ratu s demagozima.
Inox 18/10 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:44.