Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fotografija > Fotoaparati i oprema

Fotoaparati i oprema Tvornica fotografija

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.03.2006., 11:31   #1
Objektivi

Dakle.. di u Zagrebu mogu kupit Sigma objektive?

Hvala.
__________________
Oprosti mi tata.. za sve grube riči..

Ignore lista: McAucliffe
Kruška is offline  
Old 03.03.2006., 13:07   #2
..

http://www.prizma-foto.hr/
mislavf is offline  
Old 17.11.2006., 15:05   #3
Objektivi

Ozbiljno razmišljam o kupovini ovog objektiva:



Quote:
Mr. Morio Ono, President of Tamron Co., Ltd. announced the launching of a newly redesigned AF28-300mm F/3.5-6.3 XR Di Aspherical (IF) MACRO (model A061) , a high power zoom lens now featuring "Di" (Digitally Integrated)design.

Tamron's Di lenses featuring optical systems for use with both digital and film cameras have been highly evaluated by many users the world over since the introduction of the first Di lens, SP AF28-75mm F/2.8 (Model A09), in 2003. All Di-series lenses introduced by Tamron so far are SP lenses featuring superior specifications. However, many users strongly suggested that Tamron make the existing non-SP high power and compact lenses available in the Di design in order to realize the same convenience and quality images with digital cameras. Tamron has redesigned the conventional AF28-300mm zoom (A06) to feature the Di design in order to meet the demand of those photographers.
Cijena mu je vani oko 2300kn, zanima me vaše mišljenje.
thunderstorm is offline  
Old 17.11.2006., 15:47   #4
bolje je kad je f/ fixan i sto manji...
recimo da je 2.8 to je jako dobro...
no to znaci da je i cijen circa 2.8 puta veca i jos u drugoj valuti...

kazu i da je kvalitetniji ako nije tele nego fixan radi svih tih leca u njemu...
no to je za bogatase, a ne za nas proletere...

meni (amateru) se cini ok za tu lovu...
28-300 je super raspon, a ni 3.5 nije previse

Jel Tamron kompatibilan sa EF-S?
Ima li stabilizator slike?
Trebat ce ti na 300mm
__________________

Walking in the street, Breath the only friend
Strangers pass me by, I'm moving, moving with the wind...
MisterNo is offline  
Old 17.11.2006., 16:11   #5
Naravno da bih i ja htio objektiv (ili više objektiva) sa što većim F otvorom
ili L klasu objektiva ali ovo je jedino što si sada mogu priuštiti.

Osim možda neki fix od 50mm sa manjim f-om za portrete.

Ovaj tamron je kompatibilan sa EF-S, naravno.
Ono što sam o njemu čitao po netu je da najbolju oštrinu daje
na području od 28-200 (u rangu canona), a da je na 200-300 nešto slabiji.
Nema IS što je i logično za tu lovu, stativ će poslužiti svrsi.
Unatoč svemu po meni je best buy.
thunderstorm is offline  
Old 17.11.2006., 16:17   #6
hvala na infu da je best buy...

aj kupi pa cemo u akciju fotkanja po VG pa da si ga i ja uzmem ak je ok...

a gdje to vani toliko kosta??
__________________

Walking in the street, Breath the only friend
Strangers pass me by, I'm moving, moving with the wind...
MisterNo is offline  
Old 17.11.2006., 16:26   #7
Bum ti poslao linkove kad dođem doma
thunderstorm is offline  
Old 24.11.2006., 22:19   #8
pitanje!!!

zanima me koja je razlika izmedu asferičnih i sferičnih leča? molim za odgovor. unaprijed vam zahvaljujem
jooker is offline  
Old 24.11.2006., 22:35   #9
Kut loma svjetlosne zrake ovisi o njezinom kutu upada na površinu leće. Površina leće je gotovo uvijek sferična jer je takvu površinu najlakše napraviti.
Ako snop paralelnih svjetlosnih zraka dođe do površine leće one zatvaraju različite upadne kutove na različitim dijelovima, tako da leća sferične površine ne lomi sve zrake u istu žarišnu točku.
Zrake koje su bliže centru leće lome se u točku koja je udaljenija, a zrake koje su došle na rub leće lome se u točku koja je bliže leći.
Posljedica toga je da se beskonačno udaljeni točkasti izvor ne reproducira kao točka nego kao kružić.
Takva greška leće naziva se sferna aberacija.
Zatvaranjem otvora zaslona na manju veličinu (veći f broj) smanjuje se sferična aberacija jer smo zrakama s ruba leće onemogućili prolaz.



Kod objektiva koji imaju samo jednu žarišnu duljinu sferna aberacija otklanja se kombinacijom pozitivne i negativne leće koje imaju iste ali suprotne vrijednosti sferne aberacije.
Takvi objektivi omogućuju velike otvore zaslona no poprilično su skuplji od ostalih jer imaju više leća i kompliciraniju konstrukciju u kojoj onda treba voditi računa i o ostalim greškama leće.
Kod zum objektiva velikih raspona žarišnih duljina već je u osnovnoj konstrukciji objektiva veliki broj leća pa je dodavanje novih kako bi se eliminirala sferna aberacija teško, a ponekad i nemoguće.
Zato su jeftini zumovi poprilično neoštri i ograničeni na male otvore zaslona. Kod kvalitetnih zum objektiva stoga se koriste leće koje imaju asferičnu površinu, to znači da površina takve leće više nije izvedena kao da je dio kugle.
Asferične su leće višestruko skuplje od sferičnih i tek su nedavno postale šire dostupne.
Proizvodnja je započela oko 1970. godine no tada su još uvijek bile u ograničenoj upotrebi.



By www.fot-o-grafiti.hr
thunderstorm is offline  
Old 26.11.2006., 23:32   #10
Quote:
thunderstorm kaže:
Ozbiljno razmišljam o kupovini ovog objektiva:
...
Cijena mu je vani oko 2300kn, zanima me vaše mišljenje.
Nemam iskustva s tim objektivom no moje mišljenje je slijedeće...

Prvo je pitanje što je bitnije, buđet ili kvaliteta slike. Ako je problem u buđetu onda se za prvu ruku isplati kupiti jedan takav iako će ti kvaliteta slike patiti Naime, poznato je da takvi objektivi širokog raspona često znaju imati dosta problema sa vinjetiranjem, kromatskim aberacijama i izobličavanjem slike.

Po meni bi se više isplatilo taj čitav raspon razlomiiti na 2-3 zoom objektiva mnjeg raspona (npr. umjesto jednog 28-300 uzeti npr. jedan 28-100 i jedan 100-300), upravo zbog gore navedenog razloga (kvaliteta slike)...

Još je stvar i to što nisi nigdje napisao koji točno aparat imaš....
Toco1980 is offline  
Old 26.11.2006., 23:37   #11
EOS 350D kit 18-55mm

A kaj misliš o Canon ZOOM EF 75-300mm f/4.0-5.6 IS USM?
Jest da onda nemam pokrivenost područja od 55-75 ali to bi mogao preživjeti.
thunderstorm is offline  
Old 27.11.2006., 01:30   #12
Quote:
thunderstorm kaže:
EOS 350D kit 18-55mm

A kaj misliš o Canon ZOOM EF 75-300mm f/4.0-5.6 IS USM?
Jest da onda nemam pokrivenost područja od 55-75 ali to bi mogao preživjeti.
Imam isti aparat, s istim objektivom...

Inače rja osobno razmišljam prvo kao zamjenu za kit objektiv nabavaiti Sigmin f2.8-4.5/17-70mm macro (cca 3,5k kuna), a za tele-kutove kasnije možda još i canonov f4-5.6/70-300mm IS (cca 5k kuna).

Svakako bi trebao nastojati izbjeći to da ti niti jedan objektiv u arsenalu ne pokriva određenu žarišnu duljinu (u tvom slučaju bi to bilo 55-75mm).

Inače, evo ti stranice na kojima imaš recenzije raznih objektiva....
http://www.photozone.de/8Reviews/index.html
http://www.slrgear.com
...pa možda i to malo pomogne.

Inače kod takvih stvari je dost teško biti pametan, jer ipak su tu veliki novci u pitanju...
Toco1980 is offline  
Old 27.11.2006., 01:49   #13
Quote:
Toco1980 kaže:
Imam isti aparat, s istim objektivom...

Inače rja osobno razmišljam prvo kao zamjenu za kit objektiv nabavaiti Sigmin f2.8-4.5/17-70mm macro (cca 3,5k kuna), a za tele-kutove kasnije možda još i canonov f4-5.6/70-300mm IS (cca 5k kuna).
Čuo sam da je sigma jako loša i da je svaki treći objektiv neispravan,
70-300 IS je 3932 kn link, što je samo 400 kn razlike od ovog kojeg sam predložio, sad si mi dao za razmišljati

Quote:
Svakako bi trebao nastojati izbjeći to da ti niti jedan objektiv u arsenalu ne pokriva određenu žarišnu duljinu (u tvom slučaju bi to bilo 55-75mm).

Inače, evo ti stranice na kojima imaš recenzije raznih objektiva....
http://www.photozone.de/8Reviews/index.html
http://www.slrgear.com
...pa možda i to malo pomogne.
Znam za photozone, ovaj drugi bum pogledao, tnx

Quote:
Inače kod takvih stvari je dost teško biti pametan, jer ipak su tu veliki novci u pitanju...
Zato sam i otvorio ovaj topic, da razmjenimo mišljenja i iskustva
thunderstorm is offline  
Old 17.02.2007., 17:17   #14
Objektiv za slikanje na koncertima...

Zanima me za Cannon modele, već navedene 350/400, 40, ili čak 5D...

Znači bitno je da ne trebam koristiti flash i da slike ispadaju kvalitetno, da hvataju sve boje od lighta i tome slično.

Preporuke? Pretpostavljam da je najbolje origig Cannon, ili možda čak Sigmu?

Tnx
Catalyst Group is offline  
Old 18.02.2007., 03:03   #15
E da, gdje uopće ima za kupiti Sigmi kod nas?

Ovo mi je zapelo za oko -
Sigma 70-200mm F/2,8 EX APO IF HSM (nisam uspio naći kolko košta)

ili ekvivalent

EF 70-200mm F/2.8 L USM - oko 10k kuna, ima i neki IS model, ali taj je preko 16k kuna.

Koje su prednosti i nedostaci ili da idem na blendu od 4 za nizu cijenu? Sto mislite
Catalyst Group is offline  
Old 18.02.2007., 21:22   #16
ovako... dobio sam eosa 400d nedavno sa kit objektivom... mislim ok mi je objektiv... ali slikao sam par fotki i sa drugim objektivima... pa sam zapeo na odabiru buduceg objektiva...

definitivno me interesiraju sigma... i to prvenstveno dva modela... kao i obicno, kontradiktorne informacije na netu...

sigma 24-70mm f2,8 ex dg macro... ili sigma 17-70 f2,8-4,5 dc macro... (razlika je nekih 700-800kn... pa ne znam na sto da idem... koji ima vecu kvalitetu)

u velikoj sam dilemi... svejedno ih mislim probati prije nego sto kupim... ali ne znam na sto bih isao...

takodjer bih si kupio i canona 50mm f1,8 II... probao sam ga i fenomenalan je objektiv, ali je tezak za radit... puno trckaranja....
frenky666 is offline  
Old 21.02.2007., 00:03   #17
Quote:
frenky666 kaže: Pogledaj post
sigma 24-70mm f2,8 ex dg macro
Definitivno, blenda 2.8 je bledna 2.8.
Croatico is offline  
Old 01.03.2007., 16:51   #18
Quote:
frenky666 kaže: Pogledaj post
takodjer bih si kupio i canona 50mm f1,8 II... probao sam ga i fenomenalan je objektiv, ali je tezak za radit... puno trckaranja....
Primeovi su uvjek bolji od zoomova. Iako danas ima jako dobrih zoomova, moderni dobri primeovi su daleko ostriji i brzi, i jeftiniji, od zoomova. Ne znam canon lece, tak da nemrem rec za neki specificni. Kad su pitali Ernst Haasa koja je najbolja sirokokutna leca, odgovorio je "Dva koraka nazad". Da parafraziram za zoom, najbolji zoom je par dobrih cipela.

Jos mi je super citat, kad su ga pitali o leicama, "Leica, schmeica. The camera doesn't make a bit of difference. All of them can record what you are seeing. But you have to see."
UmpaUmpa is offline  
Old 02.03.2007., 04:09   #19
Quote:
frenky666 kaže: Pogledaj post
takodjer bih si kupio i canona 50mm f1,8 II... probao sam ga i fenomenalan je objektiv, ali je tezak za radit... puno trckaranja....
eh sad, puno trckaranja
moras odabrati ili svestranost (puno baba kilavo dijete) ili pravi objektiv koji ce ti dati lijepe slike

ako si zaljubljenik u fotografiju, onda ces prednost dati fiksnim objektivima jer su oni mnogo bolji od zoomova...

naravno da postoje i fini, brzi, skupi i teski zoomovi kao 70-200 f/2.8 IS L
koji imaju skoro 2 kg, pa ih ti onda nosi to je ok ako ih imas na stalku ali nositi ih stalno, zaboli

zato je bolje kupiti 5-6 fiksnih objektiva
1) jedan za siroki kut (Sigma 15 f/2.8 npr)
2) jedan klasicni portretni (Canon 50 f/1.8, 50 f/1.4 ili 85 f/1.8)
3) jedan za dalje portrete i za dvoranski sport (Canon 85 f/1.8, 100 f/2 ili 135 f/2L)
4) jedan telefoto objektiv (Canon 200 f/2.8 L)
5) jedan makro objektiv (Sigma 150 f/2.8 L)

S 5 objektiva si pokrio vecinu situacija, i ako ti slucajno maznu jedan objektiv, preostaju ti jos 4 druga. A ako ti maznu 70-200 f/2.8 IS L e onda si nadrapao...

Svaki objektiv ima svoju namjenu. Ti moras vidjeti sto zelis slikati i sukladno tome kupiti objektiv. Svestrani objektivi kao Sigma 18-200 su dosta losi.

Za Canon je L(uksuzni objektiv) garancija kvalitete. Odlicni su, a posebno ako su fiksni (L primes). Npr. 200 f/2.8 L i 135 f/2 L su odlicni portretni i sportski objektivi, odlicni i za uvjete slabe rasvjete.
17-40 f/4 L je odlican za pejzaze sa stativa, a 70-200 f/4 L je dobar za vanjski sport (no nazalost zbog spore blende skoro neupotrebljiv navecer i po noci)...
camundongo is offline  
Old 21.02.2007., 00:01   #20
Ovo mi je zapelo za oko -
Sigma 70-200mm F/2,8 EX APO IF HSM (nisam uspio naći kolko košta)


oko 7000,00 kn + PDV
imas ga u Prizma Foto, http://www.prizma-foto.com/
Croatico is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:10.