Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.06.2008., 20:03   #21
Pa... roditelji jednog mog prosječnog đaka su jutros telefonski probudili njegovu razrednicu jer sam ja malome zaključila četiri, a oni žele da klinac ima pet... Žena je bila u šoku cijeli dan ne mogavši pojmiti što si ti ljudi sve dozvoljavaju. I ne, ako je netko sumnjao, ocjena mu nije promjenjena.
SamoMaloSebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2008., 20:44   #22
pa kad je vjeronauk u skoli shvacen ko predmet za bildanje prosjeka
tjeskobna pastrva is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2008., 20:46   #23
dovoljno si aktivan da si i sam nadjes primjere kvalitetnog drzavnog i loseg privatnog skolstva, tu ti ja ne trebam.

Zadnje uređivanje Tashi : 21.12.2011. at 17:36.
tjeskobna pastrva is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2008., 21:08   #24
Quote:
SamoMaloSebe kaže: Pogledaj post
Pa... roditelji jednog mog prosječnog đaka su jutros telefonski probudili njegovu razrednicu jer sam ja malome zaključila četiri, a oni žele da klinac ima pet... Žena je bila u šoku cijeli dan ne mogavši pojmiti što si ti ljudi sve dozvoljavaju. I ne, ako je netko sumnjao, ocjena mu nije promjenjena.
Roditeljima se dozvolila apsolutno prevelika sloboda uplitanja u rad nastavnika i mislim da je time učinjena velika pogreška. Većina roditelja je za tu vrstu nadzora i provjera potpuno nekompetentna, a više-manje svi roditelji koji pokušaju utjecati na nastavnike značajno precjenjuju sposobnosti i znanja vlastite djece, što je i logično s obzirom na to da se ljudi uvijek na neki način poistovjećuju sa svojim djetetom. Osim toga, mnogi od njih ne razumiju da vršeći pritisak na nastavnika da djetetu da veću ocjenu stavljaju ostalu djecu u razredu u razredu u neravnopravan položaj.

Mislim da bi trebalo donijeti zaseban pravilnik koji će regulirati prava i obveze roditelja po kojemu bi ovakvi i slični ispadi bili novčano kažnjivi.
__________________
If liberty means anything at all, it means the right to tell people what they do not want to hear.
George Orwell
Godiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2008., 23:41   #25
Quote:
tjeskobna pastrva kaže: Pogledaj post
dovoljno si aktivan da si i sam nadjes primjere kvalitetnog drzavnog i loseg privatnog skolstva, tu ti ja ne trebam.
Ni jedno ni drugo ne postoji u statistički relevantnim omjerima.
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2008., 07:26   #26
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Usprkos tome,zadnja dva tjedna nastave pisano 15 testova,iako po Pravilniku o ocjenjivanju u osnovnim školama zadnja dva tjedna se ne smiju vršiti pismene provjere znanja.
postoji samo jedan pravilnik o nacinu pracenja i ocjenjivanja ucenika u osnovnoj i srednjoj skoli:

http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/1995/1506.htm

a ja se nikako ne sjecam da u njemu pise da se zadnja dva tjedna ne pisu pisane provjere. da ga procitam jos jednom?
valnea is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2008., 09:45   #27
Ocjenjivanje je uvijek bilo subjektivno; oduvijek sam imala 5.0 isključivo zato jer sam skužila svakog učitelja/profesora i što mu točno moram ponuditi a da me ne gnjavi. Ista stvar na faksu; uvijek sam dizala ocjenu na usmenom, bez problema, i opet si "nabila" prosjek (jest da ti to niš ne treba, al ajde de). I tako sam si tijekom školovanja razvila socijalnu inteligenciju (i to dobro dođe, ako radiš s ljudima), al neko zavidno znanje bome nisam stekla u školi, već izvan nje i ponešto na faksu.

Moja stara je prosvjetni radnik već 35 godina. Tvrdi da su klinci stalno manje-više isti, jednako dobri-loši, al da su roditelji sve bedastiji i agresivniji .
Precjenjuju klince, rade s njima non-stop zadaće od prvog osnovne, petljaju se previše učiteljima i najgore od svega, grebu za ocjene.

Na svom poslu nerijetko rješavam zadatke iz matematike/fizike/kemije paničnim kolegicama za njihove klince - mislim, WTF?? Ako dijete ne zna riješit zadatak, a bome prije obraćanja stručnom konziliju mama-tata-baba-djed neka to kaže svom učitelju/profesoru. Nismo svi jednako navudreni za sve; al današnji roditelji (over-protective prema svojo indigo dječici) odbijaju shvatiti da čine puno puno više štete konstantnim šlepanjem klinaca.

Onda znam za 2 slučaja di mame koje natucaju engleski pomažu svojoj djeci u učenju engleskoh i njemačkog. Opet, WTF?? I čuda velikog kad dijete dobije 2 ili 3 - onda je učiteljica kriva.

Prijemni za gimnazije riješio bi puno problema (ja ga polagala za matematičku svojedobno, pa za faks, i vrlo crno-bijelo se vidjelo čija je petica bila fejk); ili ujednačen sustav završnih testiranja (državne mature).

Ima puno kukolja u prosvjeti, naravno, i još više u shebanom sustavu i školstva i vrijednosti društvenih; al ne mogu ni roditelji tvrdit da nemaju putra na glavi, definitivno.
NikaZg is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2008., 13:28   #28
Ocjene nikad nisu bile kriterij znanja!!!!
lara_23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2008., 21:00   #29
Quote:
lara_23 kaže: Pogledaj post
Ocjene nikad nisu bile kriterij znanja!!!!
ali su nažalost isključivi kriterij za upis u srednju školu... a ta ti prilično utječe i na daljnji razvoj školovanja pa i života nakon toga općenito...
Atmice is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2008., 21:07   #30
i to svi znaju, pa mogu malo više zagrijat stolicu u sedmom i osmom, ionako ocjene u hrvatskim osnovnim školama često precjenjuju znanje učenika
__________________
štrumf dok ga daviš pocrveni, pozeleni, poljubičasti,
a kad umre opet je plav ali bljeđe :D
by mishamu
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2008., 20:16   #31
Quote:
alexxx kaže: Pogledaj post
i to svi znaju, pa mogu malo više zagrijat stolicu u sedmom i osmom..
nije mi jasna ta fraza o zagrijavanju stolice. shvaćam da je djeci ponavljaju neuki roditelji koji nemaju pojma o metodama učenja, ali stvarno je odvratna kad izlazi iz usta prosvjetnih radnika koji bi nekog vraga trebali znati.
spomenuta sintagma implicira da učenje predstavlja muku i napor. što je točno kad se svede na mehaničko ponavljanje podataka.
međutim, postoje i drugi načini, oni koji koriste imaginaciju i za razliku od mehaničkog ponavljanja, nisu frustrirajući i odbojni, a daju daleko bolje rezultate:
http://medicinar.mef.hr/pdf/ucenje.pdf
međutim, problem je u tome što djecu u školi nitko ne nauči kako učiti, a zahtijevaju se rezultati i kažnjavaju greške.
staviti pred djecu gomile podataka, a ne opskrbiti ih menomotehničkim alatima je jako loš i traljav posao.
to je kao kad bi gostima u restoranu donijelu hranu, ali ne i jedaći pribor, pa nek se ljudi snalaze kako mogu.
s obzirom na rečeno, nije čudno da su i učenici i roditelji nezadovoljni.
car_je_gol is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2008., 03:33   #32
lapsus calami. mnemotehničkim i donijeli.
car_je_gol is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2008., 03:50   #33
Quote:
car_je_gol kaže: Pogledaj post
lapsus calami. mnemotehničkim i donijeli.
eh, kod nas i je jedino bitno da ti što više vremena izgubiš, a ne što više naučiš... pola nastavnika je još ljuto kad vide da ti nešto prirodno zaključuješ "jer nisi ti to učio po knjizi"
__________________
Wanna be your lover, lover
wanna be your lover, lover
loverboy
teniska loptica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2008., 19:07   #34
Quote:
teniska loptica kaže: Pogledaj post
eh, kod nas i je jedino bitno da ti što više vremena izgubiš, a ne što više naučiš... pola nastavnika je još ljuto kad vide da ti nešto prirodno zaključuješ "jer nisi ti to učio po knjizi"
informatizacija školstva riješila bi probleme gubljenja vremena i subjektivnosti u ocjenjivanju. u srednjem i visokom školovanju donijela bi revolucionarni obrat na bolje, no s obzirom da djeca u osnovnoj školi još trebaju vodstvo, programi za učenje funcionirali bi kao alternativno pomagalo. a ispitni programi služili bi kao sredstvo revalorizacije kad učenik smatra da nije objektivno ocijenjen. inače, komisijsko ispitivanje nije objektivno, s obzirom da u komisiji sjede kolege nastavnika kojeg učenik smatra lošim ispitivačem.
car_je_gol is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2008., 19:24   #35
Quote:
car_je_gol kaže: Pogledaj post
nije mi jasna ta fraza o zagrijavanju stolice. shvaćam da je djeci ponavljaju neuki roditelji koji nemaju pojma o metodama učenja, ali stvarno je odvratna kad izlazi iz usta prosvjetnih radnika koji bi nekog vraga trebali znati.
spomenuta sintagma implicira da učenje predstavlja muku i napor. što je točno kad se svede na mehaničko ponavljanje podataka.
štajaznam, meni nijedna kognitivna strategija ne koristi dok ne sjednem i ne počnem učit. ponavljat se već da hodajući po sobi il nešto.

spomenuta sintagma implicira da dok ne posvetiš neko vrijeme učenju, baš i nećeš imat bogznakakve rezultate. normalno da treba težit tome da to vrijeme bude što efikasnije iskorišteno, a ne da provodiš sate neefikasno učeći neki sadržaj na takav način da ga zaboraviš tri dana poslije.

osim ako se tebi stolica pod guzicom ne zagrijava samo kad se mučiš. meni bome i kad čitam sebi za gušt.
__________________
štrumf dok ga daviš pocrveni, pozeleni, poljubičasti,
a kad umre opet je plav ali bljeđe :D
by mishamu
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2008., 19:26   #36
Quote:
car_je_gol kaže: Pogledaj post
informatizacija školstva riješila bi probleme gubljenja vremena i subjektivnosti u ocjenjivanju.
problem subjektivnosti u ocjenjivanju bi se dao velikim dijelom riješit i bez kompjutera, samo da je volje.
__________________
štrumf dok ga daviš pocrveni, pozeleni, poljubičasti,
a kad umre opet je plav ali bljeđe :D
by mishamu
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2008., 19:42   #37
Quote:
alexxx kaže: Pogledaj post
štajaznam, meni nijedna kognitivna strategija ne koristi dok ne sjednem i ne počnem učit. ponavljat se već da hodajući po sobi il nešto.
e bravo, tako je, s obzirom na strategije učenja i upamćivanja razlikuju se tri tipa - vizualni, auditivni i kinetički. školska nastava ne respektira različitosti, dok se učenje kod kuće može obaviti po želji. međutim, ako malim klincima kažeš da moraju mirno sjediti i grijati stolac dok uče, oni te shvate ozbiljno.

Quote:
alexxx kaže: Pogledaj post
spomenuta sintagma implicira da dok ne posvetiš neko vrijeme učenju, baš i nećeš imat bogznakakve rezultate. normalno da treba težit tome da to vrijeme bude što efikasnije iskorišteno, a ne da provodiš sate neefikasno učeći neki sadržaj na takav način da ga zaboraviš tri dana poslije.
osim ako se tebi stolica pod guzicom ne zagrijava samo kad se mučiš. meni bome i kad čitam sebi za gušt.
da, stolica se zagrijava, naročito ljeti, međutim reci ti meni koja je škola omogućila djeci tečaj mnemotehnike? koliko znam, takvi se tečajevi mogu upisati na pučkim učilištima i nisu baš jeftini.
kakvog ima smisla predavati djeci gradivo, ako nisu upoznala i uvježbala metode učinkovitog učenja? to je kao kad bi se učenje plivanja svelo na to da polaznike jednostavno pobacaš u vodu, a onda se svatko snalazi kako umije i razvija svoj osebujni stil održavanja na površini.
puno izgubljenog vremena, a rezultati su jadni.
car_je_gol is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2008., 19:45   #38
Quote:
alexxx kaže: Pogledaj post
problem subjektivnosti u ocjenjivanju bi se dao velikim dijelom riješit i bez kompjutera, samo da je volje.
informatizacija je jeftinije rješenje.
car_je_gol is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2008., 19:59   #39
Quote:
car_je_gol kaže: Pogledaj post
e bravo, tako je, s obzirom na strategije učenja i upamćivanja razlikuju se tri tipa - vizualni, auditivni i kinetički.
to o čemu pričaš baš i nisu strategije učenja i upamćivanja.
Quote:
školska nastava ne respektira različitosti,
prerijetko, slažem se.
Quote:
ako malim klincima kažeš da moraju mirno sjediti i grijati stolac dok uče, oni te shvate ozbiljno.
ovo se pretpostavljam odnosi na sedmaše i osmaše koje sam ja spominjala?
Quote:
da, stolica se zagrijava, naročito ljeti,
naročito uvijek.
meni je tjelesna temperatura ista i ljeti i zimi
Quote:
međutim reci ti meni koja je škola omogućila djeci tečaj mnemotehnike?
mnemotehnike su samo jedna kognitivna strategija, k tome se koriste uglavnom za jednostavnije sadržaje, zašto si zapeo baš za njih?
Quote:
koliko znam, takvi se tečajevi mogu upisati na pučkim sveučilištima i nisu baš jeftini.
koliko pak ja znam, članarina u knjižnici svugdje iznosi manje od 1oo kuna godišnje, pa se za sitnu lovu može pročitati podosta knjiga o strategijama koje olakšavaju učenje. tako da roditeljima omogućuju da nauče kako svoju djecu naučiti da bolje i lakše uče, a i malo starijim učenicima .

naravno, bilo bi više nego lijepo kad bi se to učilo u školi, bit ću jako sretna ako se to jednom dogodi, ali može se čovjek snaći i bez toga. ako želi.[QUOTE]
Quote:
kakvog ima smisla predavati djeci gradivo, ako nisu upoznala i uvježbala metode učinkovitog učenja? to je kao kad bi se učenje plivanja svelo na to da polaznike jednostavno pobacaš u vodu, a onda se svatko snalazi kako umije i razvija svoj osebujni stil održavanja na površini.
puno izgubljenog vremena, a rezultati su jadni.
slažem se.
__________________
štrumf dok ga daviš pocrveni, pozeleni, poljubičasti,
a kad umre opet je plav ali bljeđe :D
by mishamu
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2008., 20:08   #40
Quote:
car_je_gol kaže: Pogledaj post
informatizacija je jeftinije rješenje.
jer, srećom, postoje kompjuteri dovoljno inteligentni da sami kreiraju testove

meni nikad neće bit jasno zaš ljudima nije jasno da upotreba suvremene tehnologije sama po sebi ne znači da je nastava na višem nivou. mogu se u nastavi koristiti i kompjuteri i kamere i može u svakoj učionici u svakoj školi bit plazma ekran, a da se obrazovanje u školama sastoji od "nauči šta sam ti ja rekao jer sam ti ja rekao da je to važno i nemoj slučajno razmišljat svojom glavom il reć nešto što ne piše u knjizi i odgovori točno onim riječima kojim piše u knjizi".
__________________
štrumf dok ga daviš pocrveni, pozeleni, poljubičasti,
a kad umre opet je plav ali bljeđe :D
by mishamu
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:28.