Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.03.2011., 09:47   #121
Čitala sam "Orkanske visove" prije puno godina.Tada mi se knjiga sviđala.
Sada bi mi bila naivna i zamarujuća,meni je to knjiga za čitanje u dobi od petnaestak godina.Sve što je Stickers napisala mogu potpisati.Ne bih se više mogla zamarati s knjigama pisanim tako romantičarski...
A zašto je neka knjiga klasik?
Po meni,ako se neka knjiga čita dugi niz godina,nije potonula u zaborav,izdavači je tiskaju,za nju se zna u cijelom svijetu i ljudi recimo i
nakon sto godina o njoj imaju potrebu raspravljati-onda je to klasik.
Sad,dali je ova knjiga baš zaslužila imati nekakav kultni status,dalo bi se puno raspravljati.
Po meni nije,mislim da nije nikakav gubitak ne pročitati je.
Da spomenem recimo Archibalda Cronina(doduše on je pisao u kasnijem razdoblju od sestara Bronte),mislim da tog pisca nitko živ ne čita i ne spominje,a napisao je tako krasna djela,likovi su mu puno razrađeniji i životniji,stil pisanja bolji i zanimljiviji itd.
Zašto on nije stekao kultni status,a sestre Bronte jesu? Ne znam odgovor...
bonaem is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2011., 19:00   #122
Quote:
bonaem kaže: Pogledaj post
Čitala sam "Orkanske visove" prije puno godina.Tada mi se knjiga sviđala.
Sada bi mi bila naivna i zamarujuća,meni je to knjiga za čitanje u dobi od petnaestak godina.Sve što je Stickers napisala mogu potpisati.Ne bih se više mogla zamarati s knjigama pisanim tako romantičarski...
A zašto je neka knjiga klasik?
Po meni,ako se neka knjiga čita dugi niz godina,nije potonula u zaborav,izdavači je tiskaju,za nju se zna u cijelom svijetu i ljudi recimo i
nakon sto godina o njoj imaju potrebu raspravljati-onda je to klasik.
Sad,dali je ova knjiga baš zaslužila imati nekakav kultni status,dalo bi se puno raspravljati.
Po meni nije,mislim da nije nikakav gubitak ne pročitati je.
Da spomenem recimo Archibalda Cronina(doduše on je pisao u kasnijem razdoblju od sestara Bronte),mislim da tog pisca nitko živ ne čita i ne spominje,a napisao je tako krasna djela,likovi su mu puno razrađeniji i životniji,stil pisanja bolji i zanimljiviji itd.
Zašto on nije stekao kultni status,a sestre Bronte jesu? Ne znam odgovor...
dali si citala od Cronina ,Sesirdzijin zamak
odeta is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2011., 20:35   #123
Jesam,čitala sam "Šeširdžijin zamak" i ta knjiga mi je fenomenalna,možda i njegova najbolja.Čitala sam i ostalih sedam -osam knjiga,koliko ih je već bilo u mojoj knjižnici i sve su mi redom dobre...
Ta knjiga je vrhunac književnosti tog doba,a rijetko tko je i čuo za nju.
Ali nema smisla otvarati temu o Croninu,sigurna sam da se nitko ne bi ni javljao...
bonaem is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2011., 19:24   #124
Upravo sam zavrsila sa citanjem Orkanskih visova i moram priznati da mi je vrlo zanimljiva, ali sam mozda ipak nekako vise ocekivala od nje.
I imam jedno pitanje: Zasto se H. isao uopce osvecivati potomcima? Mislim, cemu, stvarno?
A i ona Catherina je bila prilicno razmazeno deriste, a da ne govorim o malom Lintonu. Doduse, koliko me god knjiga na mahove isfrustrirala, isto toliko me i nasmijala, ali i ganula
Arafel is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2012., 21:19   #125
Ja obožavam Orkanske visove ! Prvi put sam ih čitala sa 17, a otada još sigurno 4 puta i svaki put doživim je jače i produbljenije. Heathcliffa mogu potpuno shvatiti , ne znam čemu se čudite ...njegova ljubav prema Cathy je toliko divlja i jaka , tim više njegova nesreća potresnija . U stanju je uništiti sve oko sebe baš zbog siline te tuge i boli koju osjeća ... Pa usporedite njega i Cathinog muža, ovaj drugi mu nije ni sjena , ni karakterom ni snagom osjećaja..
lp svima
sken is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2012., 22:44   #126
Pročitala sam Orkanske Visove dva puta, taj drugi put mi je još bolje sjela. Mislim da će treći put biti na engleskom, jer većina vas hvali original.

Quote:
bktr kaže: Pogledaj post
Nešto drugo sam očekivala jer su svi o njemu pisali "Heathcliff "
pa sam mislila da je lik pozitivno strastven, a ono
U nekim trenucima i jest. Ponekad sam imala i opravdanja za njegove postupke jer je puno propatio u životu, a s druge strane, nekad je bio vođen čistom zlobom. Jedino pozitivno u njemu je ta sveprožimajuća ljubav i strast prema Cathy, kojih se nije mogao osloboditi ni nakon njene smrti.

"'And I pray one prayer--I repeat it till my tongue stiffens--Catherine Earnshaw, may you not rest as long as I am living; you said I killed you--haunt me, then! The murdered DO haunt their murderers, I believe. I know that ghosts HAVE wandered on earth. Be with me always--take any form--drive me mad! only DO not leave me in this abyss, where I cannot find you! Oh, God! it is unutterable! I CANNOT live without my life! I CANNOT live without my soul!'"

Možda je Cathy njega voljela istom snagom kao i on nju, ali za nju ta ljubav ipak nije bila dovoljna. Htjela je ime (dobar ugled), društveni status, bogatstvo...prodala se.
__________________
Život je kratak, a želja beskrajna...
Mireille22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2012., 19:50   #127
Quote:
Fleur Delacour kaže: Pogledaj post
I meni je Fiennes loš odabir za tu ulogu ali nije to najveće zlo tog filma. Najgora stvar u tom filmu je to što je lik Heathcliffa, po meni, potpuno krivo prikazan i nema veze s Bronteinim Heathcliffom. Laurence Olivier je savršen kao Heathcliff
i u tom je filmu lik točno onako izbalansiran po pitanju dobra-zla kako ga je prikazala Bronte. Ali ono što me nervira u sve 3 filmske verzije je ona odvratna patetika koju su ubacili u scenarij. Mislim, gdje su si to u knjizi Cathy i Heathcliff izjavljivali ljubav i izmjenjivali fizičke nježnosti?! Ono, halo. Pa upravo je njihova neostvarena platonska ljubav čar cijele priče.

Emily Bronte se okreće u grobu, majke mi.
jooj, ja tu verziju nikako nisam mogla pogledati
sterilni i kao uvijek u svakom filmu G.Savršeni Fini i Pristojni Ralph Finnes
(prezime mu pristaje, hahah)
da glumi ogorčenog i strastvenog ciganina??7
no way..
a ni originalna verzija mi nije baš sretno ispala, pogotovo M Oberon kao Cathy, Olivier je bio ok, fizički, a i pristojno je odradio to, ipak sve je ispod mojih očekivanja tu
a ni ona bbc-jeva (ima ih više i ne sjećam se točno tko glumi, ali ova najnovija) verzija mi se ne sviđa

ma ništa ne može nadmašiti ovu knjigu

savršena je

ja se rasplačem na I Am Heathcliff speach
svaki put
i onda još mjesec dana plačem
je li moj život ima smisla
bez takve ljubavi

znam da sam idiot
al ne mogu si pomoći

Jane Austen mi nakon Visova dođe kao zabavno štivo, ma sapunice
Quote:
Mireille22 kaže: Pogledaj post

Možda je Cathy njega voljela istom snagom kao i on nju, ali za nju ta ljubav ipak nije bila dovoljna. Htjela je ime (dobar ugled), društveni status, bogatstvo...prodala se.
Vjerujem da ga je voljela jednako
ali prodala se u jednu ruku..iako nije zapravo znala što radi i kako će to ispasti..dobro joj je Nelly rekla nakon što je sve priznala

Cathy je sebe precijenila
bahato je mislila da će on sve napraviti za nju
iako čak nije ni bila sigurna je li on nju voli
ali je bila uvjerena da će biti njen poslušan psić

i bila je premlada
i još je njega podcijenila
mislila da sve može sama
udat se i imat njega zauvijek

nezz, meni ta njena očekivanja nikako nisu u skladu s njegovim karakterom
još kužim da bi Lintona izmuljala
al Heathcliff nikad ne bi pristao na to
jedno je kad joj je otac bio živ
pa čak i kad je umro a Hindley ponižavati
tad su bili mlađi
a ona sama

neznam ali njen najveći problem je bahatost i precijenjivanje
i nevjerojatna glupost
anamonica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2012., 17:51   #128
nije li veza Haretona i mlađe Catherine incest?


- Hindley (catherinin brat) i njegova žena su dobili sina Haretona
(koji je ostao s Heathom nakon što mu je tata umro)
- Catherine i Edgar su dobili Catherine mlađu.

i njih dvoje su na kraju imali svoj happy end, a bratić i sestrična su iz prvog koljena. mama i tata su im bili brat i sestra

*soul*mate* is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2012., 22:27   #129
Quote:
bonaem kaže: Pogledaj post
Sad,dali je ova knjiga baš zaslužila imati nekakav kultni status,dalo bi se puno raspravljati.
Po meni nije,mislim da nije nikakav gubitak ne pročitati je.
Da spomenem recimo Archibalda Cronina(doduše on je pisao u kasnijem razdoblju od sestara Bronte),mislim da tog pisca nitko živ ne čita i ne spominje,a napisao je tako krasna djela,likovi su mu puno razrađeniji i životniji,stil pisanja bolji i zanimljiviji itd.
Zašto on nije stekao kultni status,a sestre Bronte jesu? Ne znam odgovor...
Naravno da je knjiga "Orkanski visovi" zaslužila kultni status, jer je izvanredno delo, sa odličnom pričom, knjiga je puna emocija, život likova je odlično opisan, to je knjiga koju bih čitao više puta i nikada mi ne bi dosadila.
Neko tu knjigu doživljava kao pravo remek delo, a neko je ne doživljava tako, sve je to stvar ukusa.
Što se tiče Arčibalda Kronina, svakako su i njegova dela odlična, i nije tačno da niko ne čita njegova dela, i njegova literatura je jako cenjena u svetu
Danijel89 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:25.