Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Magija i mistika

Magija i mistika Od parapsihologije do metafizike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.06.2010., 22:06   #21
Quote:
Frater HPK kaže: Pogledaj post
Samo jedna mala korekcija. Dikša inicijacija u TM-u, ako ja dobro razumem stvari, nije ona prva kad se dobije mantra. Tek bi se sidi program mogao tretirati kao dikša inicijacija. Ostalo što si rekao bi u velikoj meri moglo da stoji, mada bi se i o tome, kao i o svemu, moglo diskutovati.
ja bih rekao da je. Doneses voce, radi se obred pred guruovom fotografijom i sapne mantra na uho. Tipicna diksha. Kolko znam (nisam bio) sidhi program se svodi na ponavljanje odredjenih sutri iz Patanyalijeve yoga sutre, prevedeno na lokalni jezik?
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2010., 00:44   #22
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
ja bih rekao da je. Doneses voce, radi se obred pred guruovom fotografijom i sapne mantra na uho. Tipicna diksha. Kolko znam (nisam bio) sidhi program se svodi na ponavljanje odredjenih sutri iz Patanyalijeve yoga sutre, prevedeno na lokalni jezik?
Meni je objašnjeno jednom kada smo pričali o TM, tamo gde učim da bi ta prva inicijacija bila recimo analogna šišja mantri, a da tek sidi inicijacija može biti analogna dikša mantri i inicijaciji. Dakle ja samo ponavljam šta je meni rekao neko kome verujem, jer se Učitelju i treba verovati. Ako se slažešđ sa mnom? Samo da napomenem da ovde nije toliko reč o formi, već o suštini. Instruktori su jedno, valjda su analogni šišjama, a panditi koji su na sidi programu su verovatno kvalifikovaniji za dikša mantru. Verovatno je to objašnjenje toga zašto sam ja ovako naučen?
Frater HPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2010., 13:42   #23
Quote:
Frater HPK kaže: Pogledaj post
Meni je objašnjeno jednom kada smo pričali o TM, tamo gde učim da bi ta prva inicijacija bila recimo analogna šišja mantri, a da tek sidi inicijacija može biti analogna dikša mantri i inicijaciji. Dakle ja samo ponavljam šta je meni rekao neko kome verujem, jer se Učitelju i treba verovati. Ako se slažešđ sa mnom? Samo da napomenem da ovde nije toliko reč o formi, već o suštini. Instruktori su jedno, valjda su analogni šišjama, a panditi koji su na sidi programu su verovatno kvalifikovaniji za dikša mantru. Verovatno je to objašnjenje toga zašto sam ja ovako naučen?
sto bi to bila sisja mantra? Shisja je ucenik, ne znam sto bi to bila shisja mantra. Shishya je ucenik, Guru je ucitelj, diksha je inicijacija, mantra je mantra. Kada se mantra dobiva kroz inicijaciju, cesto u formalnom obredu, i u okviru toga prihvaca ucenicko nasljeje naziva se mantra dikshom - mantra incicijacijom. Dakle kad postoji incicijacijski obred gdje se daje mantra - to je mantra diksha i to se obavlja kod prve inicijacije. Nije mi bas jasno sto bi to bila shishya mantra
Al opet TMovci se jako trude sa jedne strane izmuljat terminologiju da ne bi djelovali sektaski, a sa druge strane istovremeno sve to prikriveno zadrzat i bit sekta pa je svakakva akrobacija objasnjavanja moguca

osim toga svatko sebi svakako moze odredjivat sto ce mu i kako vrijedit. Krishnijevci recimo imaju dvije dikshe, od kojih je prva tipicna tek za njih, odnosno za saraswata liniju (Prabhupadinog ucitelja), tradicionalni gaudye od kojih su potekli to ne smatraju dikshom i nije formalno tolko vec tek ono sto krisnici smatraju drugom inicijacijom itd... ocu rec sasvim moguce da TM ima eku svoju pricu, no forma te prve incicijacije je cista mantra diksha i to je bilo dovoljno da svojevremeno na sudu nije prosla tvrdnja da nisu religija
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2010., 01:48   #24
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
sto bi to bila sisja mantra? Shisja je ucenik, ne znam sto bi to bila shisja mantra. Shishya je ucenik, Guru je ucitelj, diksha je inicijacija, mantra je mantra. Kada se mantra dobiva kroz inicijaciju, cesto u formalnom obredu, i u okviru toga prihvaca ucenicko nasljeje naziva se mantra dikshom - mantra incicijacijom. Dakle kad postoji incicijacijski obred gdje se daje mantra - to je mantra diksha i to se obavlja kod prve inicijacije. Nije mi bas jasno sto bi to bila shishya mantra
Al opet TMovci se jako trude sa jedne strane izmuljat terminologiju da ne bi djelovali sektaski, a sa druge strane istovremeno sve to prikriveno zadrzat i bit sekta pa je svakakva akrobacija objasnjavanja moguca

osim toga svatko sebi svakako moze odredjivat sto ce mu i kako vrijedit. Krishnijevci recimo imaju dvije dikshe, od kojih je prva tipicna tek za njih, odnosno za saraswata liniju (Prabhupadinog ucitelja), tradicionalni gaudye od kojih su potekli to ne smatraju dikshom i nije formalno tolko vec tek ono sto krisnici smatraju drugom inicijacijom itd... ocu rec sasvim moguce da TM ima eku svoju pricu, no forma te prve incicijacije je cista mantra diksha i to je bilo dovoljno da svojevremeno na sudu nije prosla tvrdnja da nisu religija
Ja ti rekoh kako je meni rečeno. Kod Mantri stvar je u tome da one imajusmisla ako ih daje onaj ko ima sidi te mantre. Isto važi i za pratjahare i sve ostalo što se daje. U TM-u instruktori, kad daju mantru, to nema istu težinu kao kad daju Panditi na sidi tečaju.To je samo moja pretpostavka, improvizujem sada. Moje je mišljenje da nije bitno kakva je forma nečega, već suština. A to znači ko daje i šta se dešava prilikom tog davanja. Ali je isto tako moguće da si i ti u pravu.
Frater HPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2010., 09:28   #25
Ja vjerujem da bi TM bio ok kad bi ga podučavali učitelji dostojni svoje titule, tj koji se pridržavaju u životu onog što propovijedaju da je Maharši rekao. Al čini se da nema ni jedan takav u Hr.
Uostalom nije Maharši pokrenuo to naplaćivanje, nego ovi koji su ga udomili na zapadu. Tak da vjerujem da je on kao osoba ok, al sve nakon toga je običan lopovluk.
Inače nikad neću razumijet ono ljubljenje nogu guruima i slične gluposti...
Quar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2010., 14:01   #26
Quote:
Quar kaže: Pogledaj post
Ja vjerujem da bi TM bio ok kad bi ga podučavali učitelji dostojni svoje titule, tj koji se pridržavaju u životu onog što propovijedaju da je Maharši rekao. Al čini se da nema ni jedan takav u Hr.
Uostalom nije Maharši pokrenuo to naplaćivanje, nego ovi koji su ga udomili na zapadu. Tak da vjerujem da je on kao osoba ok, al sve nakon toga je običan lopovluk.
Inače nikad neću razumijet ono ljubljenje nogu guruima i slične gluposti...
Neko stavlja glavu pod Guruove noge jer se Guruove koge nalaze u saharsari. Guru stoji iznad nas, kad dostignemo saharsaru onda nas Guruova stopala upute ka jednoh drugoj čakri gde se nalazi Bog. U tom smislu Guru nas samo usmerava i poštovanje prema Guruovim nogama je poštovanje prema putu ka Bogu na koji nas Guru uputi.
Frater HPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2010., 14:16   #27
sori, al meni je to glupost
Quar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2010., 17:08   #28
Quote:
Quar kaže: Pogledaj post
Ja vjerujem da bi TM bio ok kad bi ga podučavali učitelji dostojni svoje titule, tj koji se pridržavaju u životu onog što propovijedaju da je Maharši rekao. Al čini se da nema ni jedan takav u Hr.
Uostalom nije Maharši pokrenuo to naplaćivanje, nego ovi koji su ga udomili na zapadu. Tak da vjerujem da je on kao osoba ok, al sve nakon toga je običan lopovluk.
Inače nikad neću razumijet ono ljubljenje nogu guruima i slične gluposti...
Maharishi je pokrenuo naplacivanje, stari muljator, kao i gomila drugih indijaca koji prodaju prepakirani hinduizam zapadnim naivcima
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2010., 19:36   #29
aha onda super, sad mi je još veća glupost kad mu netko ode poljubit noge
Quar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2010., 19:48   #30
Quote:
Quar kaže: Pogledaj post
aha onda super, sad mi je još veća glupost kad mu netko ode poljubit noge
a "ljubljenje nogu" odnosno padnamaskar je kulturoloska stvar, nema ju potrebe selit na zapad i ocito djeluje sektaski kad ju vidi drugi zapadnjak. U indiji je uobicajen nacin odavanja postovanja i nije nuzno rezerviran za gurue iako kako se moderniziraju i tamo je vjerojatno sve rjedje da se tako odaje postovanje recimo roditeljima S druge strane vidio sam i u tajlandu neke ceremoniju gdje ucenici padaju nicice pred uciteljima (skolskim, ne nekim guruima ).... tako da treba i te kulturoloske razlike uzet u obzir. I u crkvu kad idemo mi cemo pokleknut, u ekstremnoj verziji past na jedno koljeno, indijac u hramu ce se poklonit celom do poda, u ekstremnoj verziji rasprostrut kolko je dug.. i tako...
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2010., 19:57   #31
pa da, ja sam maharišija uvijek doživljavala poput običnog učitelja, slično ko u školi, samo što on bar zna o čem govori, tak da mi je taj običaj bio totalno blesav bez obzira kakvo on znanje prenosi; pa normalno je da znanje treba prenosit i normalno da on mora od nečeg živjet, al sve ostalo mi je nebulozno
Quar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2010., 20:27   #32
Ja rekoh da noge Gurua stoje u Saharsari, skupa sa Rišijima, da kad dospemo do tamo pokažu nama put do čakre gde je Išta Devata. To je objašnjenje što se noge Gurua stavljaju na glavu...komese to svidja ok, kome ne ok. Ali to je to.
Frater HPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2010., 20:44   #33
Quote:
Frater HPK kaže: Pogledaj post
.komese to svidja ok, kome ne ok. Ali to je to.
pa guruima se svakako svidja a objasnjenje se uvijek nadje
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2010., 21:08   #34
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
pa guruima se svakako svidja a objasnjenje se uvijek nadje
Ja ovde govorim o Bogu. Govorim o Išta Devati. U čemu je tu problem?
Frater HPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2010., 21:11   #35
Quote:
Frater HPK kaže: Pogledaj post
Ja rekoh da noge Gurua stoje u Saharsari, skupa sa Rišijima, da kad dospemo do tamo pokažu nama put do čakre gde je Išta Devata.
pa daj nama neukima prevedi te sve pojmove na zdravoseljački
Quar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2010., 22:15   #36
Quote:
Quar kaže: Pogledaj post
pa daj nama neukima prevedi te sve pojmove na zdravoseljački
Ako ne znaš o čemu govorim, a imaš mišljenje o tome na šta se to odnosi, koliko misliš da je to pristojno? Jer misliti o nečemu nešto, a ne znati dovoljno o tome je u redu. Ali nije u redu i iznositi drugima šta o tome nečemu mislimo.
Frater HPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2010., 22:45   #37
pa ja sam iznijela mišljenje o samom fizičkom činu koji se vidi izvana
Quar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2010., 23:25   #38
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
5) lazno prestavljanje nereligijskom tehnikom. Kako covjek nastavlja i napreduje (tm, napredni, siddhi, yotish, yoga, vastu, ayurveda i ostali programi...) sve se vise srece sa Maharishijevim moderniziranim (posebno terminoloski) verzijama vedante i de fakto polako prihvaca taj sklop vrijednosti, naravno uvjeren (kao i svaki vjernik) da su to univerzalne istine, a ne tamo neka vjera...
A kojoj religiji, po tebi, pripadaju jyotish,ayurveda,vastu itd ?
Rany is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2010., 23:27   #39
Quote:
Quar kaže: Pogledaj post
pa ja sam iznijela mišljenje o samom fizičkom činu koji se vidi izvana
Joga, tantra i sve ostalo nisu fizički činovi. To su neki drugi procesi koji sunevidljivi. Ako to počnemo da svodimo na vizuelni doživljaj onda hajde da lepo idemo u pozorište i da tamo čulima priuštimo uživanje, zar ne? Sa drugestrane, simbolični činovi u jogi imaju svoja višeslojna značenja i tako bi im trebalo i pristupati.
Frater HPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2010., 23:50   #40
ali to znači da se onda mogu izraziti i drugačije na fizičkoj razini, a ne prema istočnoj tradiciji, nego su to mogli prilagodit zapadnoj
Quar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:17.