Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.06.2017., 15:55   #1
Otežan početak gutanja hrane

Pozdrav ljudi

Postavljam ovu temu zato što još nikoga nisam upoznala sa sličnim problemom, možda se nađe bar jedna osoba. Ako se nađe, neka mi se javi da razmijenimo iskustva.

Imam više dijagnoza (astma, alergija, gerb/lpr), ali najviše problema imam s gutanjem. To traje već 10 godina, išla sam na dosta pretraga uključujući gastroskopiju i organski je sve oke. Nemam ahalaziju ili tako neku bolest jer hrana mi tu i tamo zapnje u jednjaku. Nisam išla na daljnje pretrage, vjerojatno su neki mišići ili živci. Zasad pauziram od doktora.

Dakle, jedem uz tonu vode, jedem jako malo, moram sažvakati dok nije vodenasto, a ni onda nekad ne mogu početi gutati. Samo me zanima dal postoji još neka osoba sa sličnim problemom. Upoznala sam osobe kojima hrana zapinje i slično, ali s ovim nikada. U nadi da će se netko javiti, pozdrav svima
zaljubljena-cura is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2017., 21:38   #2
Problemi s gutanjem su svakako povezani s GERB-om, pa bi bilo dobro da moderatori tamo premjeste pitanje.

Poveznica sa GERB-om može biti u vidu posljedice ili u vidu uzroka.

Ja imam GERB i ponekad imam osjećaj kao da mi je jednjak slijepljen, najčešće mi se to dogodi ujutro/po noći ili tijekom dana ako dulje vrijeme ne pijem. Kad popijem prvi gutalj, imam neugodan osjećaj u jednjaku, gotovo pa bol, i nakon toga je sve u redu. Također, ako su mi suha usta teže gutam.

Problem je kad se stalno javlja problem jer može biti uzrokovan suženjem jednjaka (to bi se vidjelo na gastroskopiji). Danas se to obično rješava neinvazivnim putem, pri gastroskopiji u lokalnoj anesteziji se napuše balon u jednjaku koji proširi kritičnu točku.

Drugi smjer uzročno posljedične veze može biti u problemima sa slinovnicama. Manja sline otežava žvakanje i gutanje hrane, ali može i uzrokovati GERB - slina ispire jednjak i neutralizira kiselinu u njemu.

Imaš li često osjećaj suhoće u ustima? Zadah (kad su suha usta, bakterije se lakše množe)? Što je sa očima? Ako općenito imaš problema sa suhim sluznicama, moguće da imaš Sjögrenov sindrom. To je autoimuna bolest kod koje imunološki sustav napada stanice u žlijezdama koje proizvode slinu i suze.
MrBlc is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2017., 22:05   #3
imam i ja problem s gutanjem, imam dojam kao da mi je jezik kratak pa mi hrana odmah dospije do grla.
kocelot is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2017., 22:22   #4
Zaljubljena, prema opisanome meni jako zvoni disfagija, pogotovo zbog teskoca zapocinjanja gutanja a i ostataka u jednjaku.
Jesi radila rtg gutanja mozda? On bi trebao pokazat na kojoj razini (oralnoj, faringealnoj ili ezofagealnoj) je tocno problem i zasto.

Kocelot, u kojem smislu kratak? Bjezi ti hrana, ne mozes ju kontrolirat jezikom? Mozda je problem zivca koji (ne)inervira misice jezika dovoljno.

Zadnje uređivanje verdena : 10.06.2017. at 22:45.
verdena is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2017., 14:02   #5
Imam sličan problem, i bš se pitam ima li zaljubljena cura jezik poput mene- on stvarno jest "kratak" (spojen onom opnicom s donjom čeljusti) tako da mi hrana često nekako ulazi u poluotvoreno grlo, trebam progutat 2-3 puta da je "sperem" do želuca, i to mi za posljedicu stvara strah od gušenja i tako se sve vrti u začaranom krugu. Uskoro idem kirurški otklonit taj problem pa se nadam poboljšanju.
__________________
A fine line separates the weary recluse from the fearful hermit.
Finer still is the line between hermit and bitter misanthrope.
Eta-Carinae is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2017., 20:54   #6
Ja znam povremeno imati takav problem, i to samo u jednom trenutku, Naprimjer počinjem jesti sendvić i nakon par zagriza počinjem osječati otežano gutanje kao da ču se ugušiti. Tada polako pokušavam probaviti hranu i ide dalje bez problema cijeli sendvić.
To mi se ne dešava toliko često reko bi da zna biti tjedan dana da to ni ne osjetim.

Što bi moglo biti kod mene ??? Neda mi se ići doktoru radi toga a sigurno bi morao ići na hrpa pretraga koje nečeju nači ništa jer mi se rijetko dešava.
Freyr is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2017., 10:31   #7
Quote:
verdena kaže: Pogledaj post
Zaljubljena, prema opisanome meni jako zvoni disfagija, pogotovo zbog teskoca zapocinjanja gutanja a i ostataka u jednjaku.
Jesi radila rtg gutanja mozda? On bi trebao pokazat na kojoj razini (oralnoj, faringealnoj ili ezofagealnoj) je tocno problem i zasto.
Nisam radila rtg, ali planiram privatno jer me doktori baš ne doživljavaju ozbiljno budući da je gastroskopija bila ok, a phmetrija pokazala blagi gerb. Disfagija je simptom koji može biti povezan s više bolesti, a obzirom da se odnosi na taj početak gutanja, pretpostavljam da je nešto neurološki. 10 godina živim s tim pa se ne žurim nigdje , na forum sam došla samo da vidim postoji li netko sa sličnim problemom da popričamo. Hvala vam svima
zaljubljena-cura is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2024., 12:01   #8
Thumbs down Osjećaj boli u jednjaku kod gutanja suhe hrane ujutro

Pozdrav svima. Evo dižem temu malo jer sam baš guglala ovaj "problem" koji mi se povremeno javljam, uglavnom u situacijama opisanom u naslovu moje objave. Znači nemam problem stalno nego uglavnom ako sam tek krenula nešto jesti tipa ujutro. Ne znam jel ima kakve veze ako nisam dobro sazvakala ili je samo problem u suhoj hrani.. Kad proguta kao da se nekako sporo kreće kroz jednjak i to onda boli i moram se koncentrat da to nekako ode dalje pomalo, a pomogne ako popijem tekućine.. To mi tako odavno, iako sam u međuvremenu radila i gastro. Dijagnoze su mi od prije LPR, nakon jedne gastro bilijarni gastritis jer sam tad imala dosta žuči u želucu.. Al uglavnom imam kronični gastritis i tabletići baš ne pomažu. 24h ph metrija pokazala kiseli refluks. A manometrija neke probleme sa motilitetom jednjaka, piše u nalazu pod broj 1. Hipo nešto donji jednjačni sfinkter i pod broj 2. Nespecificni poremećaj peristalike tijela jednjaka. Pa ma možda i od toga taj osjecaj??
__________________
I'll make your heart smile...
0merta is offline  
Odgovori s citatom
Old Jučer, 15:09   #9
Evo danas mi se to ne opet desilo iako nije bio prvi obrok u danu. I to od napolitanki.. Valjda sam premalo zvakala i brzo gutala. Jedva da je i voda pomogla, baš je bolilo dok se nije spustilo dalje. Baš mi muka od pomisli na kontrolnu gastroskopiju, ali morat ću nekako pregrmiti da se vidi šta je sa jednjakom. Jedino što pronalazim na guglu je ezofagitis, upala jednjaka uzrokovana vraćanjem kiseline.. Ako uz gastro ponovim i manometriju i 24h ph metriju onda bi se trebalo vidjeti pravo stanje. Baš me trta.
__________________
I'll make your heart smile...
0merta is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:05.