Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.09.2010., 00:02   #1
Zračnici (odzračnici) na krovu sa crijepom

Staviti ih ili ne?
Razni majstori tvrde različito, pa me zanima koji su argumenti da se stave, a koji da se izbjegnu. Koliko je točno da se krov dovoljno zrači kroz sljemenjake, ako nisu zazidani i postavljene kontraletve i letve?
Hvala svima na odgovorma.
zinjac is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2010., 00:54   #2
Quote:
zinjac kaže: Pogledaj post
Staviti ih ili ne?
Razni majstori tvrde različito, pa me zanima koji su argumenti da se stave, a koji da se izbjegnu. Koliko je točno da se krov dovoljno zrači kroz sljemenjake, ako nisu zazidani i postavljene kontraletve i letve?
Hvala svima na odgovorma.
Ništa bez kontra letvi. ako nema njih , nema ispravnog stujanja zraka .
Majstor is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2010., 00:25   #3
Quote:
majstor52 kaže: Pogledaj post
Ništa bez kontra letvi. ako nema njih , nema ispravnog stujanja zraka .
To definitivno, no sad je pitanje da li prozračivanje samo kroz sljeme bude dostatno? Pričao sam sa par ljudi koji rade krovove pa jedan kaže da odzračnike stavljaju vrlo rijetko pošto se zrači kroz sljeme, drugi je rekao da ih stavlja samo ako su rogovi dulji od 6 metara, treći ih stavlja uvijek, i tako to.
Koji su vaši argumenti za i protiv?
zinjac is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2010., 07:53   #4
Da se krovište može odzraćivati i na taj način « održavati prihvatljivu « temperaturu zimi i ljeti, treba zadovoljiti nekoliko uvjeta.
Po rogovima treba zabiti daske ili neku drugu oplatu, na koju se zatim nanose izolatori itd. Nakon toga se moraju postaviti kontra letve i na njih idu poprečne letve i dobivamo takozvani roštilj.
Na taj smo način omogućili strujanje zraka cijelom dužinom krovišta od žljebova prema sljemenu. U takovom slučaju treba postaviti odzraćnike da kroz njih struji zagrijani zrak .
Sada smo omogućili stalno strujanje zraka od početka krovne konstrukcije prema vrhu i na taj se način ,ljeti krov « hladi» a zimi se «grije» jer se ispod podaskane konstrukcije zadržava manje-više stalna temperatura.
Imam takovu krovnu konstrukciju na kući ,sve pokriveno sa šindrom i od '90 godine do danas nema nikakvih promjena . Ispod krova je ljeti osjetno hladnije nego na dijelu kuće gdje nije tako riješeno krovište, a zimi nije toliko hladno.
Ako se ne stavljaju konta letve nije moguće strujanje zraka jer letve nisu u zraku i tu sve završava.

Evo malo pogledaj o krovnim pokrovima i pripremi za pokrivanje: http://www.gradri.hr/adminmax/files/...%20POKROVI.pdf
Majstor is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2010., 10:10   #5
Hvala na odgovoru!
Kod mene se upravo radi krovište, stavili smo daske, foliju, kontraletve i letve. Sljeme će biti ventilirano (kao što piše u priloženoj skripti).
Pošto su rogovi do 5.5 m, ima dosta uvala i sl, sad je pitanje staviti zračnike ili ne. (definitivno neće škoditi, ali po nekoj logici mi se čini da će se dovoljno zračiti kroz sljeme, a i cijena odzračnika je dosta paprena)
zinjac is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2010., 14:06   #6
Quote:
zinjac kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru!
Kod mene se upravo radi krovište, stavili smo daske, foliju, kontraletve i letve. Sljeme će biti ventilirano (kao što piše u priloženoj skripti).
Pošto su rogovi do 5.5 m, ima dosta uvala i sl, sad je pitanje staviti zračnike ili ne. (definitivno neće škoditi, ali po nekoj logici mi se čini da će se dovoljno zračiti kroz sljeme, a i cijena odzračnika je dosta paprena)
Velika preporuka je da staviš odzračnjake!
Humana dolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2010., 15:49   #7
s cime je najbolje rezati Crijep (Tondach) .....?
bonaca55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2010., 23:19   #8
Quote:
Dolina mahuna kaže: Pogledaj post
Velika preporuka je da staviš odzračnjake!
Koje su posljedice kod nedostatno ventiliranog krova? Ako je na oplati folija,
znači letve i kontraletve mogu početi trunuti. Ima još drugih posljedica? tnx!
zinjac is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2010., 06:19   #9
Quote:
zinjac kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru!
(definitivno neće škoditi, ali po nekoj logici mi se čini da će se dovoljno zračiti kroz sljeme, a i cijena odzračnika je dosta paprena)
Ja razumijem da bi ti najviše volio da ti svi odgovore da su odzračnici nepotrebni,no,pusti ti svoju krivu logiku i kupi te elemente jer je netko to definirao kao potrebno na temelju iskustva a ne pogrešnog razmišljanja zbog cijene istih.
__________________
bez potpisa.
zh1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2010., 07:08   #10
Quote:
zinjac kaže: Pogledaj post
Koje su posljedice kod nedostatno ventiliranog krova? Ako je na oplati folija,
znači letve i kontraletve mogu početi trunuti. Ima još drugih posljedica? tnx!
Ako nemaš dobro ventilirano krovište, izolacija koju si stavio ispod krova će preko ljeta poprimati vrućinu i isijavati ju unutra...itd.
Humana dolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2010., 10:25   #11
Quote:
zh1 kaže: Pogledaj post
Ja razumijem da bi ti najviše volio da ti svi odgovore da su odzračnici nepotrebni,no,pusti ti svoju krivu logiku i kupi te elemente jer je netko to definirao kao potrebno na temelju iskustva a ne pogrešnog razmišljanja zbog cijene istih.
Istina, klimava je logika nekoga tko se u crijep kuži u mjeri kao i ja, ali na samu ideju neugrađivanja odzračnika navodila me, mogu reći, većina majstora koji rade godinama na krovu i čak neki prodavači (no, tu su drugi interesi).
Zato sam i pokrenuo ovu diskusiju da netko iskusniji da svoje argumente za i protiv, pošto su očito stajališta podijeljena i kod takvih.
zinjac is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2010., 11:15   #12
Quote:
zinjac kaže: Pogledaj post
Istina, klimava je logika nekoga tko se u crijep kuži u mjeri kao i ja, ali na samu ideju neugrađivanja odzračnika navodila me, mogu reći, većina majstora koji rade godinama na krovu i čak neki prodavači (no, tu su drugi interesi).
Zato sam i pokrenuo ovu diskusiju da netko iskusniji da svoje argumente za i protiv, pošto su očito stajališta podijeljena i kod takvih.


dobro ti kaže @dolina mahuna mora biti ventilacija odnosno izmjena zraka da se ostvari temperaturna zaštita.

O ovome mi možemo mudrovati koliko hočeš , ali savjeti stručnjaka se moraju poštivati. Ne mislim na sebe ili ne nkog drugog forumaše, mislim na savjete stručnjaka sa onih stranica koje sam ti poslao.
Lijepo proćitaj sve u vezi sa time.
A majstori.............. svi oni vole imati svoja mišljenja i ja također ali treba slušati one koji su to davno isprobali i provjerili.
Majstor koji ti slaže krovište ima svoju preporuku,ali sve isprobava na tvome krovu. Javi mi kad ti ponovno dođe na krov pogledati u kakovom je stanju ono kaj ti je napravil. Kako se je uvjerio da je stvar dobro napravio, a recimo postupio si po njegovom savjetu i nisi ugradio odzračnike.
Majstor is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2010., 20:31   #13
Quote:
zinjac kaže: Pogledaj post
Staviti ih ili ne?
Razni majstori tvrde različito, pa me zanima koji su argumenti da se stave, a koji da se izbjegnu. Koliko je točno da se krov dovoljno zrači kroz sljemenjake, ako nisu zazidani i postavljene kontraletve i letve?
Hvala svima na odgovorma.

1. U pravilu bi trebalo kod svake konstrukcije, neovisno o nagibu krova, osigurati dovod zraka ispod pokrova, ovisno o načinu izvedbe krovnog prostora. To je moguće preko otvora na strehi krova i na sljemenjacima. Prema suvremenoj građevinskoj tehnici, na svim stranama strehe treba predvidjeti prorez za zrak. Protok zraka međuprostorima koji je nužan za funkcioniranje krova, uzrokovan je s jedne strane različitim tlakom zbog vjetra, a s druge strane termičkim uzgonom. Svrha prozračivanja je ukloniti vlagu koja se javlja zavisno od načina korištenja potkrovlja, kao i izbjeći toplinske napone u nosivoj konstrukciji. Dimenzioniranje provjetravanja krovnog prostora ovisno je o lokalnim i građevinskim uvjetima, prodoru vlage, količini padalina, klimi, položaju, smjera vjetra, krovnoj konstrukciji itd. Odvodi za dovod zraka na strehi, odnosno odvodi za odvod zraka u područiju sljemenjaka određuje se sukladno dužini greda i nagibu krova...

2. 100% točno, ako nemaš odgovarajuće sljemenjake
__________________
dečko s motorkom traži djevojku sa šumom!
ravnalo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:36.