Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Audio i video tehnika

Audio i video tehnika HiFi, TV, HD, satelitska, kamere i ostala potrošačka elektronika
Podforum: Sam svoj elektroničar

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.03.2006., 10:24   #21
Jedna od bitnih stvari (iako nije uvjet) za prijem DVB-T signala je da se vidi odašiljač, tj. da nema prepreka kao zgrade, brdo i sl.! Inače je za prijem dovoljna obična logaritamska antena, a ako je signal slab (daleko od odašiljača ili dugačak kabel od antene do prijemnika) može i sa pojačalom.
martyn is offline  
Old 08.03.2006., 12:57   #22
ma da, cuo sam da je line of sight jako pozeljan za dvb-t i sad me bas to muci jer mi je dnevni boravak na suprotnoj strani zgrade a ne bih kupio stvar pa da otkrijem da ne radi jer nema signala.. morat cu razmislit dobro..
inace sa pc karticom se snima direkt mpeg2 stream?? a ako je usb, neophodno je da to bude 2.0??
aspirin is offline  
Old 09.03.2006., 17:36   #23
Quote:
martyn kaže:
Jedna od bitnih stvari (iako nije uvjet) za prijem DVB-T signala je da se vidi odašiljač, tj. da nema prepreka kao zgrade, brdo i sl.! Inače je za prijem dovoljna obična logaritamska antena, a ako je signal slab (daleko od odašiljača ili dugačak kabel od antene do prijemnika) može i sa pojačalom.
potriban line of sight, a di ste to culi bas me zanima
leo is offline  
Old 09.03.2006., 18:26   #24
e, a ono što mene zanima je ovo: lovim dosta programa preko logaritamske kojih nema na digitalnoj pa me zanima kako mogu istovremeno njih zadržati i gledati dvbt. tv ima samo jedan ulaz za antenu. kako to uopće funkcionira? da li s dvbt nužno gubim sve analogne programe?
poirot is offline  
Old 09.03.2006., 18:27   #25
Quote:
aspirin kaže:
a kakva je situacija sa antenom i kabelom? imam riblju kost za analognu, jeli mogu to iskoristit? i hoce li podnijet 15tak metara kabela od tunera do antene?
Ja imam samo logaritamsku antenu i vise od 15 m kabela i sve radi ok.Jacina signala je kostatntno 92%.Moram ti napomenut da je antena uperena tocno u Labinsticu.Reciver je DigitalWord kupljen u Robota za 700 kn.
stipest is offline  
Old 09.03.2006., 18:42   #26
Quote:
stipest kaže:
Ja imam samo logaritamsku antenu i vise od 15 m kabela i sve radi ok.Jacina signala je kostatntno 92%.Moram ti napomenut da je antena uperena tocno u Labinsticu.Reciver je DigitalWord kupljen u Robota za 700 kn.
ajd još odgovori na moj upit.
poirot is offline  
Old 10.03.2006., 08:29   #27
Quote:
martyn kaže:
Jedna od bitnih stvari (iako nije uvjet) za prijem DVB-T signala je da se vidi odašiljač, tj. da nema prepreka kao zgrade, brdo i sl.! Inače je za prijem dovoljna obična logaritamska antena, a ako je signal slab (daleko od odašiljača ili dugačak kabel od antene do prijemnika) može i sa pojačalom.

Nemoj se ljutit, ali to je cista deizinformacija. Dakle jedna od osnovnih prednosti DVB-T je upravo ta sto nije nuzno imati line of sight zbog slozenijeg modulacijskog postupka, zaštite signala. To je posebice tocno u slucaju SFN rezima rada mreze gdje se signali konstruktivno zbrajaju.

Sto se tice prijama digitalnog signala, za sada je kod nas u testnom emitiranju sa relativno malim snagama i programima nacionalki. Po direktivi EK cijela Europa ce prijeci na digitalu najkasnije do 2012. Struka za HRV preporuča prijelaz do 2010 godine, vidicemo sto politicari kazu ...


Osnovne informacije o test emitiranju:

Odašiljač: Sljeme (1,2 kW) Zagrebačka županija UHF: 27
Odašiljač: HRT Dom (250 W) Grad Zagreb UHF: 56
Odašiljač: Učka Istra i Primorje UHF: 28
Odašiljač: Osijek Slavonija HRT-1 UHF: 33
Odašiljač: Srđ Dubrovnik HRT-1 UHF: 59
Odašiljač: Labinščica (1 kW) Split UHF: 36
Odašiljač: Sv.Mihovil Zadar UHF: 51
Pokućarac is offline  
Old 10.03.2006., 11:03   #28
Quote:
stipest kaže:
Ja imam samo logaritamsku antenu i vise od 15 m kabela i sve radi ok.Jacina signala je kostatntno 92%.Moram ti napomenut da je antena uperena tocno u Labinsticu.Reciver je DigitalWord kupljen u Robota za 700 kn.

reci mi da li postoji na marjanu neki odasiljac?? meni je log antena sa juzne strane kineskog usmjerena otprilike prema marjanu (malo sjevernije) slika na starom tvu je dobra, pa sad ne znam jeli hvatam neki odbijanac od labisnice (jer je antena usmjerena u biti prema nekim zgradama), i ako hvatam odbijanac, koliko jacine signala mi treba za nesmetan prijem digitalije???

inace konto sam uzet neki receiver za pc, a neznam kakve su im karakteristike sta se tice signala...
aspirin is offline  
Old 15.03.2006., 21:24   #29
Quote:
aspirin kaže:
reci mi da li postoji na marjanu neki odasiljac?? meni je log antena sa juzne strane kineskog usmjerena otprilike prema marjanu (malo sjevernije) slika na starom tvu je dobra, pa sad ne znam jeli hvatam neki odbijanac od labisnice (jer je antena usmjerena u biti prema nekim zgradama), i ako hvatam odbijanac, koliko jacine signala mi treba za nesmetan prijem digitalije???

inace konto sam uzet neki receiver za pc, a neznam kakve su im karakteristike sta se tice signala...
Ne...
Samo Trogir

http://www.inet.hr/~anskende/DTv/dtv.html
MEP is offline  
Old 16.03.2006., 10:52   #30
jeli trogir=labisnica????
u dilemi sam teskoj... osjeco bi se glup ko konj da kupim pa da nakon instalacije saznam da ne primam signal
a nisma siguran u to da je i ovaj signal koji s analog. primam dovoljno jak za dig. jer je tv star 20god , prijem nije neki a ja ne znam jeli to do tv-a ili do signala
a nemam pojma... morat cu jos razmislit...
ako netko ima neke informacije u vezi mog problema neka se ne stidi...

i btw sori ako sam preuzeo thread
aspirin is offline  
Old 16.03.2006., 11:03   #31
Thumbs up

Quote:
markosan kaže:
Ja gledam preko DVB-T receviera integriranog u TV, i poboljsanje u odnosu na analogiju je znatno, ali (izgleda kao i svugdje), sve jako ovisi o kvaliteti snimljenog materijala. Primjerice, dnevnik (na bilo kojem programu) dok je iz studija slika je fenomenalna, kao da sam tamo, ali kad pocne neki prilog koji je snimljen u losijoj kvaliteti, razlika je nekako puno vise primjetna nego na analognoj.
Kad smo vec kod toga, zanima me vase misljenje o razvoju te tehnologije kod nas. Meni bi recimo bilo divno kad bi OIV (ili netko drugi, ali oni mi se cine najizgledniji kandidat) za koju godinu preko DVB-T poceo prenositi pakete satelitskih programa i naplacivati putem CI kartica, buduci da sam na sjevernoj strani nebodera i dosta mi je komplicirano koristiti SAT komplet. Sta vi mislite o toj mogucnosti?
strpi se još malo, na jesen kreče IPTV pa ćeš preko kompa moč gledat i sateljit i sve rvatske tv postaje, uključujući i lokalne po gradovima
Resident evil is offline  
Old 16.03.2006., 11:06   #32
Nazovi Odasiljace i veze na 01/618-6000 i pitaj sve sto te zanima.
Juraj2 is offline  
Old 16.03.2006., 11:07   #33
Quote:
aspirin kaže:
jeli trogir=labisnica????
u dilemi sam teskoj... osjeco bi se glup ko konj da kupim pa da nakon instalacije saznam da ne primam signal
a nisma siguran u to da je i ovaj signal koji s analog. primam dovoljno jak za dig. jer je tv star 20god , prijem nije neki a ja ne znam jeli to do tv-a ili do signala
a nemam pojma... morat cu jos razmislit...
ako netko ima neke informacije u vezi mog problema neka se ne stidi...

i btw sori ako sam preuzeo thread
dogovori se s trgovinom da ak ne radi možeš zamijeniti za nešto, tipa skystar karticu za satelit ili nešto. većina će ti dati
poirot is offline  
Old 16.03.2006., 11:57   #34
Quote:
poirot kaže:
dogovori se s trgovinom da ak ne radi možeš zamijeniti za nešto, tipa skystar karticu za satelit ili nešto. većina će ti dati
Mislis da bi to islo??
Uglavnom, dobra ideja mislim da cu probat...
aspirin is offline  
Old 16.03.2006., 11:59   #35
tvoje je pravo da proizvod zamijeniš ak nisi zadovoljan, to je u zakonu.
poirot is offline  
Old 16.03.2006., 12:12   #36
eh da, zakon...
nisam ti bas siguran u prakticnu primjenu toga... mislim da je od butige do butige.. a ako si naletio na debila trgovca nece ti ni Bozji zakon pomoc..
znam sta hoces rec, ali isto tako znam gdje zivim...
aspirin is offline  
Old 16.03.2006., 12:34   #37
kužim, prošao sve to, al ak se dogovoriš ne bi trebalo bii problema
poirot is offline  
Old 16.03.2006., 13:10   #38
a objasnit cu situaciju i ako je pravi trgovac trebao bi udovoljiti mojim zahtjevima...
na kraju krajeva i nije neki skroz nerazuman zahtjev, a ipak ce mi prodat nesto..
vidit cemo.. hvala na pomoci..
aspirin is offline  
Old 17.03.2006., 19:27   #39
Robot

Quote:
aspirin kaže:
a objasnit cu situaciju i ako je pravi trgovac trebao bi udovoljiti mojim zahtjevima...
na kraju krajeva i nije neki skroz nerazuman zahtjev, a ipak ce mi prodat nesto..
vidit cemo.. hvala na pomoci..
Kada sam ja kupovao reciver na news grupi soc.grad split su me uvjeravali da u Robota daju reciver da probas je li ti hvata DVB-T.Ja to nisam ni pokusavao,jer imam direktan pogled na Labinsticu,ali ti probaj.Jos nesto,na Marjanu sigurno nema DVB-T odasiljac,a ti vjerovatno hvatas signal sa Vdove Gore sa Braca koji emitira sva cetiri nasa program.To je samo moja pretpostavka.Svakako probaj reciver prije nego ga kupis.
Pozdrav
stipest is offline  
Old 17.03.2006., 20:16   #40
Quote:
Pokućarac kaže:
Nemoj se ljutit, ali to je cista deizinformacija. Dakle jedna od osnovnih prednosti DVB-T je upravo ta sto nije nuzno imati line of sight zbog slozenijeg modulacijskog postupka, zaštite signala. To je posebice tocno u slucaju SFN rezima rada mreze gdje se signali konstruktivno zbrajaju.

Sto se tice prijama digitalnog signala, za sada je kod nas u testnom emitiranju sa relativno malim snagama i programima nacionalki. Po direktivi EK cijela Europa ce prijeci na digitalu najkasnije do 2012. Struka za HRV preporuča prijelaz do 2010 godine, vidicemo sto politicari kazu ...


Osnovne informacije o test emitiranju:

Odašiljač: Sljeme (1,2 kW) Zagrebačka županija UHF: 27
Odašiljač: HRT Dom (250 W) Grad Zagreb UHF: 56
Odašiljač: Učka Istra i Primorje UHF: 28
Odašiljač: Osijek Slavonija HRT-1 UHF: 33
Odašiljač: Srđ Dubrovnik HRT-1 UHF: 59
Odašiljač: Labinščica (1 kW) Split UHF: 36
Odašiljač: Sv.Mihovil Zadar UHF: 51
jel to znaci da ja u zadru mogu bez problema hvatati dvb-t signal?
znači kupim dvb-t karticu za komp i to je to?
marconi is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:04.