Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.05.2008., 19:04   #1
Dvojno drzavljanstvo

Pozdrav svima!


Kratko pitanje... Jel moguce imat dvojno drzavljanstvo? Trenutno imam hrvatsko, a imam mogucnosti zatrazit americko.

Unaprijed zahvaljujem na odgovorima!
us princess is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2008., 19:08   #2
Neke drzave ne dopustaju dvojno drzavljanstvo(npr Indija), a neke dopustaju.
I Hrvatska i SAD dopustaju dvojno drzavljanstvo, tako da si OK.
__________________
The people who are trying to make this world worse are not taking the day off. Why should I? BOB MARLEY
talia is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2008., 19:19   #3
Quote:
talia kaže: Pogledaj post
Neke drzave ne dopustaju dvojno drzavljanstvo(npr Indija), a neke dopustaju.
I Hrvatska i SAD dopustaju dvojno drzavljanstvo, tako da si OK.


Hvala na odgovoru.
Znala sam da USA dopustaju dvojno drzavljanstvo,al nisam bila sigurna kako stoji Hrvatska s tim.
us princess is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2008., 19:45   #4
Quote:
us princess kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru.
Znala sam da USA dopustaju dvojno drzavljanstvo,al nisam bila sigurna kako stoji Hrvatska s tim.
Na kraju krajeva ne pravi neku razliku, ali USA, po zakonu, ne priznaje(dopusta) dvojno drzavljanstvo. Druga je prica sto se nista ne poduzima da se novopeceni drzavljani formalno odreknu starog drzavljanstva (iako se to prisegom novom podrazumjeva), te je opci dojam da USA dopusta dvojno drzavljanstvo.
ralphina is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2008., 19:51   #5
INA 8 USC § 1448(a)

Of particular relevance to the dual citizenship issue is that, as part of the oath, a new citizen must pledge "to renounce and abjure absolutely and entirely all allegiance and fidelity to any foreign prince, potentate, state, or sovereignty of whom or which the applicant was before a subject or citizen."
ralphina is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2008., 18:50   #6
Quote:
ralphina kaže: Pogledaj post
INA 8 USC § 1448(a)

Of particular relevance to the dual citizenship issue is that, as part of the oath, a new citizen must pledge "to renounce and abjure absolutely and entirely all allegiance and fidelity to any foreign prince, potentate, state, or sovereignty of whom or which the applicant was before a subject or citizen."
Ja ne znam iz kojeg razloga bi ti citirala samo prvi dio teksta, a ne i obrazlozenje?
Evo cijeli tekst:
Quote:
Citizenship by naturalization (INA § 337, 8 USC § 1448)
A description of the US naturalization oath is given in Section 337(a) of the INA [8 USC § 1448(a)]. Of particular relevance to the dual citizenship issue is that, as part of the oath, a new citizen must pledge "to renounce and abjure absolutely and entirely all allegiance and fidelity to any foreign prince, potentate, state, or sovereignty of whom or which the applicant was before a subject or citizen."

In practice, it is unclear what if any true legal significance this statement has any more.The US does not require a new citizen to take any formal steps to renounce his old citizenship before officials of the "old country"; and when the other country continues to claim a naturalized US citizen as one of its own, current US policy recognizes that such a person may have to use a passport from the other country in order to visit there, and such an action does not put the person's US citizenship in jeopardy.

At one time, the US took the position that anyone who wished to renounce his prior citizenship in connection with US naturalization had an inherent, unquestionable right to do so. Well into the 19th century, many countries had no provisions at all for renouncing citizenship and did not even acknowledge that their citizens or subjects had any such right. This is, no doubt, why the renunciatory clause in the US naturalization oath is not linked to any additional requirement to give up one's old citizenship in accordance with another country's laws; as far as the US was concerned, the renunciatory statement in its own naturalization oath was sufficient, and all other countries had an obligation to respect it. In recent years, the State Department has apparently decided to take a more pragmatic and realistic stance on this issue.
__________________
The people who are trying to make this world worse are not taking the day off. Why should I? BOB MARLEY
talia is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2008., 08:16   #7
Quote:
talia kaže: Pogledaj post
Ja ne znam iz kojeg razloga bi ti citirala samo prvi dio teksta, a ne i obrazlozenje?
Evo cijeli tekst:
jer se svodi na ono sto sam prije napisala "...Na kraju krajeva ne pravi neku razliku..."

i informacija je bila dana vise kao kuriozitet...
ralphina is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2008., 17:27   #8
U Francuskoj nema problema za dvojno drzavljanstvo.
__________________
Nema boljeg savjeta od vremena, a nema od neznanja tezeg bremena
bluetango is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2008., 09:39   #9
Quote:
ralphina kaže: Pogledaj post
Na kraju krajeva ne pravi neku razliku, ali USA, po zakonu, ne priznaje(dopusta) dvojno drzavljanstvo. Druga je prica sto se nista ne poduzima da se novopeceni drzavljani formalno odreknu starog drzavljanstva (iako se to prisegom novom podrazumjeva), te je opci dojam da USA dopusta dvojno drzavljanstvo.
Yap.
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2008., 04:48   #10
Italija dozvoljava dvojno.
po svojim frendicama znam da je jedna imala GB i USA.
Švicarka je imala samo Ch, iako je bila rođena u Njem- da je uzela Njem- morala bi se odreći Ch...
Ali za moju frendicu porijeklom Francuskinju- uzela je samo fr iako je rođena u It- njezin brat je napravio obrnuto- Ona sad ima 35 god- mozda je od tada nešto promijenjeno??
Isto tako i Grčko-Eng kombinacija je moguća....
Ali pošto se zakoni stalno mijenjaju
Best Bride is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2008., 04:54   #11
Iako je to diskutabilno- Italija dozvoljava dvojno za one koje imaju njihovo porijeklo ili brakom- ali moj frend koji je dobio državljanstvo na temelju rada i života u It- morao se odreći Hr.
Meni su u konzulatu rekli da ak me talijani budu trazili da se odreknem- da oni to naprave, ali pošto je to dug proces- već slijedeći dan u ambasadi se može zatražiti povrat hrv. drž (kao promijenio si ideju) i tak se zadrže oba.
Best Bride is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2008., 04:58   #12
Ja osobno ne vjerujem u dvojno ili vise Drzavljanstva.
Smatram se prvo Australijan gradjanin i imam samo passos Australijan.
Postujem i ponosan sam odkuda dolazim i imam "kao momento Hrvatsku Domovnicu".

Da radim ili studiram na krace vrijeme ,vjerojatno bi isto imao dva drzavljanstva i dvije putovnice.

Isto tako ako bi se mislio vratiti.

Sa obzirom da sam se iselio davno1969, i znao da se ne vracamo,
lakse mi je bilo prihvatiti da imam samo Australijansko drzavljanstvo.

I sa obzirom da smo sada tri generacije...?i mogucnost uskoro i cetvrte," znaci da smo pustili korijene ovdje".....oni nisu vise u Hrvatskoj, nego gdje je obitelj osobna....a to je Australija.

Ali to je samo moje misljenje, kako se ja osjecam prema dvojnim drzavljanstvom.

vilko

__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2008., 10:10   #13
Moras paziti ako dobijes americko drzavljanstvo da proucis kako ce te oni tretirati za poreze na dohodak.

Americka IRS (Internal Revenue Service - njihov porezni ured) je vrlo gadna i kod njih po pravilima moras placati porez na prihode bilo gdje da to zaradjujes. Znaci, ako si si americki citizen, i radis u hrvatskoj, onda moras svake godine da prijavis koliko si zaradila.

Kakva su iskustva drugih sa dvojnim americkim drzavljanstvom?
ivd269 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2008., 23:12   #14
Kanada dopusta dvojno drzavljanstvo bez ikakvih problema. Pa i trojno
__________________
Znam, hocu, mogu, ali nemam s kim...
facasplaca is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2008., 23:22   #15
Quote:
Vilko kaže: Pogledaj post
Ja osobno ne vjerujem u dvojno ili vise Drzavljanstva.
Smatram se prvo Australijan gradjanin i imam samo passos Australijan.
Postujem i ponosan sam odkuda dolazim i imam "kao momento Hrvatsku Domovnicu".
Vilko, Domovnica i je dokaz Hrvatskog drzavljanstva, prema tome vi imate dvojno drzavljanstvo. Svaki drzavljanin ne mora posjedovat putovnicu.
mirta is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2008., 23:24   #16
Meni je dvojno super- mogu raditi (tj. imati otvorenu firmu) u obe države bez radne dozvole
A i nikad nebi htjela u Hr. ulaziti kao stranac
Best Bride is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2008., 23:28   #17
Nije dvojno već DVA državlj.

Da, u tal. ambasadi vas odmah isprave da dvojno drž NE postoji, već pojam dva državljanstva- jer sam za Hrvatsku uvijek Hrvatica i podliježem našim zakonima- u It sam Talijanka- a za treću zemlju se bira s kojom putovnicom ući
Best Bride is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2008., 23:31   #18
Ja isto imam dvojno državljanstvo i nitko mi nikad nije radio probleme radi toga. Imam naše i australsko.
__________________
De lingua stulta, veniunt incomodia multa.
Piggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2008., 16:53   #19
- ja imam trojno drzavljanstvo...

bok
master driller is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2008., 02:33   #20
Quote:
Best Bride kaže: Pogledaj post
A i nikad nebi htjela u Hr. ulaziti kao stranac
Meni se ne bi dalo zafrkavati s hrvatskim konzulatom za novu putovnicu samo da bi jednom godisnje usao u Hrvatsku kao njen drzavljanin.
Evil Kanevil is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:36.