Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.06.2004., 21:42   #1
Tko piše zakone?

Tko piše raznorazne zakone?
Političari?
Sveučilišni profesori?
"Drugi istaknuti pravni stručnjaci"?

Ima se negdje na internetu pronaći evidencija o tome tko sastavlja zakone po kojima hrvatski građanin živi?

p.s.ne pitam o tome tko ih donosi već tko piše tekst zakona koji se šalje saboru?
lakisaki is offline  
Old 16.06.2004., 22:24   #2
Re: Tko piše zakone?

Quote:
lakisaki kaže:
Tko piše raznorazne zakone?
Uglavnom - državni službenici u rangu savjetnika ili višeg savjetnika po okvirnoj uputi nekog pomoćnika ministra, a ako je nešto važnije i vezano za pravo EU - koji put i uz ponekog stranog konzultanta.

Oko nekih tema postoje i radne grupe u koje ulaze i vanjski stručnjaci (ali sve manje jer vanjski stručnjaci ne vole radit za djabe).

Zadnjih par godina - uglavnom piše tko stigne jer kvalitetnih pravnika i ljudi iz struke (npr. građevinara ako se radi Zakon o gradnji) ima sve manje i manje u državnoj upravi. Više im se isplati npr. vozit tramvaj.
Vojky is offline  
Old 16.06.2004., 22:25   #3
Političke stranke predlazu zakone. One svoje ideje predocuju kroz prijedloge zakona o cemu se raspravlja u Saboru.
Unutar politickih stranaka vjerojatno postoje osobe koje se razumiju u nomotehniku, pravnici, ali i drugi posto to i nije neka filozofija.
pantomima is offline  
Old 16.06.2004., 22:32   #4
Re: Re: Tko piše zakone?

Quote:
Vojky kaže:
Uglavnom - državni službenici u rangu savjetnika ili višeg savjetnika po okvirnoj uputi nekog pomoćnika ministra, a ako je nešto važnije i vezano za pravo EU - koji put i uz ponekog stranog konzultanta.

Oko nekih tema postoje i radne grupe u koje ulaze i vanjski stručnjaci (ali sve manje jer vanjski stručnjaci ne vole radit za djabe).

Zadnjih par godina - uglavnom piše tko stigne jer kvalitetnih pravnika i ljudi iz struke (npr. građevinara ako se radi Zakon o gradnji) ima sve manje i manje u državnoj upravi. Više im se isplati npr. vozit tramvaj.
jos bi dodala, u strankama takodjer postoje odredjeni timovi.

za ovo zadnje bih se slozila, ali i nadovezala na ovo sa strankama - cesto oporbene stranke (i bivse i sadasnje) nabrzinu sprckaju neki svoj prijedlog samo da bi konkurirale vladi. obicno to bude nesto sto je u kontradikciji s ustavom, drugim zakonima, ali i s mozgom.
dolazim u kontakt s dosta tih prijedloga zakona i mogu rec da su poprilicno koma.
Pink Lemon is offline  
Old 16.06.2004., 22:35   #5
evo - samo kao primjer - Vlada vec neko vrijeme najavljuje osnivanje Drzavnog Fonda za alimentaciju, pa su se i neke 3 stranke "potrudile" da i one stave svoj prijedlog, da se zna da se i oni angaziraju oko toga.
a jedan od njih je takva sramota, da ga student na 1.godini ne bi tako lose napisao!
Pink Lemon is offline  
Old 16.06.2004., 22:38   #6
Quote:
pantomima kaže:
Političke stranke predlazu zakone. One svoje ideje predocuju kroz prijedloge zakona o cemu se raspravlja u Saboru.
Unutar politickih stranaka vjerojatno postoje osobe koje se razumiju u nomotehniku, pravnici, ali i drugi posto to i nije neka filozofija.
Političke stranke NE predlažu zakone, tj. oporbene stranke znaju predlagati zakone, ali ti obično ne budu usvojeni, a i nomotehnički su dosta loše kvaltete (možeš vidjeti prijedloge na www.sabor.hr).

Vladajuće stranke samo daju ideju, koja onda zna biti vodilja nekog zakona - ali to je obično samo nekoliko postotaka nekog zakona, koji put bitno, ali češće zna biti i usputno. To ti na sastanku izrecitira nadležni pomoćnik. Koji put nađeš da je to što bi želio u suprotnosti s nekim drugim propisom, pa ušuti.

A velik dio toga oko važnijih zakona ti je ionako primjena prava EU, pa i nemaš što više izmišljat, niti sam niti vladajuća stranka - jer je stvar određena. Možeš jedino krivo prevest (obično, kako nema profesionalnih prevoditelja prevodiš s engleskog, koji nije baš dobar međujezik je mnogi pravni termini nemaju isto značenje u anglosaksonskom i kontinentalnom pravnom sustavu).

Dobrih nomotehničara baš i nemamo, nažalost nomotehnika se jako malo cijeni kod nas, što se u praksi i vidi.

Inače, pisao ja i prijedloge zakona dok sam bio u državnoj službi. Ali, kada ni s magistarskim dodatkom nisam dosegao plaću od 4100 kuna, ja otišao, kao i mnogi drugi.
Vojky is offline  
Old 16.06.2004., 22:43   #7
prepisivači

Mi ne pišemo zakone, al smo zato dobri u prepisivanju Anto Đapić navodno pretipkava prijedloge zakona
 
Old 16.06.2004., 22:47   #8
Slazem se da dobrih nomotehnicara ima jako malo, i da se uglavnom ne pita one koji nesto znaju. O tome nam dovoljno govore cesti slucaji padanja zakona zbog njihove neustavnosti. što je po meni nesto sto dokazuje kolika je i kakva sposobnosti i kompetentnost onih koji zakone stvaraju jer je zalost da se danas zakoni ukidaju zbog neustavnosti (npr. slucaj oko rada trgovina nedjeljom).
Nikad mi nije bilo jasno zasto se za neke stvari ne pitaju strucnjaci, ljudi koji cijeli svoj zivot posvete odredjenim stvarima i koje su im u malom prstu.
Valjda to mora tako biti!
pantomima is offline  
Old 16.06.2004., 22:50   #9
Quote:
pantomima kaže:
Nikad mi nije bilo jasno zasto se za neke stvari ne pitaju strucnjaci, ljudi koji cijeli svoj zivot posvete odredjenim stvarima i koje su im u malom prstu.
Valjda to mora tako biti!
1. Stručni savjeti koštaju. I to dosta. A država na tome želi uštedit.
2. Ako nekog nešto pitaš - priznaješ da ne znaš. A kod nas svi sve znaju.
Vojky is offline  
Old 16.06.2004., 22:51   #10
Re: prepisivači

Quote:
NAJNAJGENIJE kaže:
Mi ne pišemo zakone, al smo zato dobri u prepisivanju Anto Đapić navodno pretipkava prijedloge zakona
Oko Đapićevog prepisivanja je već puno toga rečeno - no valja priznati kako bi Sabor radio puno kvalitetnije da su sve stranke agilne kao HSP po pitanju zakonskih prijedloga i analize istih.
Vojky is offline  
Old 16.06.2004., 22:56   #11
Quote:
pantomima kaže:
Nikad mi nije bilo jasno zasto se za neke stvari ne pitaju strucnjaci, ljudi koji cijeli svoj zivot posvete odredjenim stvarima i koje su im u malom prstu.
Valjda to mora tako biti!
ma kod nas se nazalost radi sve na-vrat-na-nos, tako da se nerijetko ne stigne nikoga nista ni pitati. glavno da se nesto sto brze uvali Saboru, nabolje po hitnoj proceduri i dok se ne snadjes vec se donose izmjene jer nesto naravno ne valja.
Pink Lemon is offline  
Old 17.06.2004., 07:41   #12
Kod Vladinih prijedloga zakoni se pišu u Uredu za zakonodavstvo, s tim da se često pri Ministarstvima osnovaju ad hoc komisije sastavljene od pravnih i inih stručnjaka koje onda izrađuju prijedlog
__________________
Neki ljudi ne zaslužuju da ih nazovete pičkama. Nemaju tu dubinu, a ni toplinu. IVO ANDRIĆ
baobab is offline  
Old 18.06.2004., 00:19   #13
Quote:
baobab kaže:
Kod Vladinih prijedloga zakoni se pišu u Uredu za zakonodavstvo, s tim da se često pri Ministarstvima osnovaju ad hoc komisije sastavljene od pravnih i inih stručnjaka koje onda izrađuju prijedlog
Malo ti se toga piše u Uredu za zakondavstvo - prijedloge uglavnom rade ministarstva, a Ured samo pregleda, uskladi nedorečenosti (koliko stigne) i izvrši lekturu.

Vladini uredi inače uvijek imaju problem s brojem zaposlenih - dosta se radi, zna biti i prilično prekovremenih, a dodaci koje su imali na plaće su ukinuti 2001.
Vojky is offline  
Old 18.06.2004., 22:41   #14
Quote:
pantomima kaže:
Nikad mi nije bilo jasno zasto se za neke stvari ne pitaju strucnjaci, ljudi koji cijeli svoj zivot posvete odredjenim stvarima i koje su im u malom prstu.
Ovdje bih htio dodati još jedan komentar - kada ljudi doma mijenjaju pločice u kupatilu, sređuju vodoinstalcije ili plin - pozovu majstora i plate ga neku prilično veliku sumu.

No, kada treba napraviti neki visokostručan i vrlo odgovoran posao - kao što je pisanje zakona koji će u nekim stvarima regulirati život 4.000.000 ljudi - svi bi htjeli da se prijedlog napiše ili zabadava, ili za neku sitnu lovu. I ako stručnjak pita neki normalan honorar za svoj rad - onda jednostavno nema love. Ili svi blijedo gledaju.

Dakle, ako jedno postavljanje instalacija u kupatilu u ovo doba godine u Baškoj košta 1000 €, koliko bi trebao koštati jedan kvalitetan prijedlog zakona napisan od strane grupe kvalitetnih stručnjaka? To je jedan od većih problema današnje Hrvatske. Navikli smo plaćati maneualni rad, ali intelektualni se još uvijek na mnogo mjesta smatra nečim lakim za postići i manje vrijednim.
Vojky is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:45.