Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.09.2004., 12:16   #1
Mora li se svjedočiti tj. odati članove familije?

Postoji li u HR odredba u Ustavu (ili negdje drugdje) koja kaže da se ne mora svjedočiti ako bi se time naštetilo sebi ili članovima svoje uže familije? Nešto slično američkom petom amandmanu? I naravno, da u tom slučaju ne možeš biti osuđen zato što ne želiš svjedočiti?
GoodOne is offline  
Old 24.09.2004., 13:17   #2
Zakon o kaznenom postupku :


Članak 244.
(1) Oslobođeni su obveze svjedočenja:
1) bračni ili izvanbračni drug okrivljenika,
2) rođaci okrivljenika u uspravnoj lozi, rođaci u pobočnoj lozi do trećega stupnja zaključno te srodnici po tazbini do drugoga stupnja zaključno,
3) posvojenik i posvojitelj okrivljenika,
4) odvjetnici, javni bilježnici, porezni savjetnici, liječnici, zubari, ljekarnici, primalje i socijalni radnici o onome što su u obavljanju svoga zanimanja saznali od okrivljenika,
5) novinari i njihovi urednici u sredstvima javnog priopćavanja o izvorima obavijesti i podataka za koje su saznali u obavljanju svoga zanimanja i koji su uporabljeni prilikom uređivanja sredstava javnog priopćavanja, osim u kaznenom postupku zbog kaznenih djela protiv časti i ugleda počinjenih putem sredstava javnog priopćavanja.
(2) Osobe navedene u stavku 1. točkama 4. i 5. ovoga članka ne mogu uskratiti iskaz ako postoji zakonska osnova po kojoj su oslobođene dužnosti čuvanja tajne.
(3) Sud koji vodi postupak obvezan je osobe spomenute u stavku 1. ovoga članka, prije njihova ispitivanja ili čim sazna za njihov odnos prema okrivljeniku, upozoriti da ne moraju svjedočiti. Upozorenje i odgovor unose se u zapisnik.
(4) Maloljetnik koji s obzirom na dob i duševnu razvijenost nije sposoban shvatiti značenje prava da ne mora svjedočiti ne može se ispitati kao svjedok, ali se saznanja dobivena od njega putem stručnih osoba, srodnika ili drugih osoba koje su s njim bile u kontaktu mogu koristiti kao dokaz.
(5) Osoba koja ima razloga uskratiti svjedočenje prema jednom od okrivljenika oslobođena je dužnosti svjedočenja i prema ostalim okrivljenicima ako se njezin iskaz prema naravi stvari ne može ograničiti samo na ostale okrivljenike.
(6) Osobe navedene u stavku 1. točki 1. do 5. ovoga članka ne mogu uskratiti iskaz ako se radi o kaznenom djelu kaznenopravne zaštite djece i maloljetnika iz članka 117. Zakona o sudovima za mladež.
Brazil is offline  
Old 24.09.2004., 13:53   #3
Quote:
Brazil kaže:
Zakon o kaznenom postupku :


Članak 244.
(2) Osobe navedene u stavku 1. točkama 4. i 5. ovoga članka ne mogu uskratiti iskaz ako postoji zakonska osnova po kojoj su oslobođene dužnosti čuvanja tajne.
Hvala puno! Znači, nije ugrađeno u Ustav RH?

Može komentar ili nešto "zakonski" ovog članka gore? Koje su to zakonske osnove (osim onog za maloljetnike što si naveo)?

Konkretno, tema je načeta zbog zakona o sigurnosti i prometu na cestama... dio koji kaže da MORAŠ odati tko je vozio tvoje vozilo u datom trenutku (prekršaj) inače te kazne što je po meni u suprotnosti sa ovim zakonom o kaznenom postupku, ne? Koji zakon je tu jači?

Btw, ja kažem da je vozila moja supruga, ona kaže da nije... i što sad?

P.S. Nije se to meni desilo, barem ne još
GoodOne is offline  
Old 24.09.2004., 18:24   #4
Quote:
GoodOne kaže:

Konkretno, tema je načeta zbog zakona o sigurnosti i prometu na cestama... dio koji kaže da MORAŠ odati tko je vozio tvoje vozilo u datom trenutku (prekršaj) inače te kazne što je po meni u suprotnosti sa ovim zakonom o kaznenom postupku, ne? Koji zakon je tu jači?

Btw, ja kažem da je vozila moja supruga, ona kaže da nije... i što sad?
U ovakvoj situaciji, upravo zbog prava okrivljenika i postojanja oslobođenja od dužnosti svjedočenja i uskrate odgovora na pojedina pitanja, u ZOSPC-u postoji odredba po kojoj podliježe prekršajnoj odgovornosti vlasnik vozila ukoliko na zahtjev ovlaštene osobe ne da podatke o identitetu osobe kojoj je vozilo dao na upravljanje. Gleda se opasnost koju vozilo predstavlja, ono je sredstvo kojim se ostvaruju ne samo prekršaji već izazivaju i vrlo teške posljedice i povređuju interesi koji su sigurno važniji od interesa "očuvanja diskrecije" odnosa vlasnika vozila i osobe koja je njime doista upravljala.
A, u ovakvim slučajevima radi se o pokušaju izigravanja i izbjegavanja odgovornosti....pa će onda lijepo vlasnik vozila razmisliti što će i kako će napraviti....prekršaj mu ne gine....
zuba is offline  
Old 24.09.2004., 20:41   #5
Quote:
GoodOne kaže:
Hvala puno! Znači, nije ugrađeno u Ustav RH?

Može komentar ili nešto "zakonski" ovog članka gore? Koje su to zakonske osnove (osim onog za maloljetnike što si naveo)?

Konkretno, tema je načeta zbog zakona o sigurnosti i prometu na cestama... dio koji kaže da MORAŠ odati tko je vozio tvoje vozilo u datom trenutku (prekršaj) inače te kazne što je po meni u suprotnosti sa ovim zakonom o kaznenom postupku, ne? Koji zakon je tu jači?

Btw, ja kažem da je vozila moja supruga, ona kaže da nije... i što sad?

P.S. Nije se to meni desilo, barem ne još




U ovom slučaju radi se o primjeni Zakona o prekršajima koji sadrži gotovo isti članak kao i ZKP.Budući da je Zakon o sigurnosti prometa na cestama specijalniji zakon od Zakona o prekršajima njegove odredbe imaju prednost.Dakle, ne mora se otkriti identitet osobe, ali kazna je onda 2000 kn.
Brazil is offline  
Old 24.09.2004., 22:15   #6
Quote:
zuba kaže:
U ovakvoj situaciji, upravo zbog prava okrivljenika i postojanja oslobođenja od dužnosti svjedočenja i uskrate odgovora na pojedina pitanja, u ZOSPC-u postoji odredba po kojoj podliježe prekršajnoj odgovornosti vlasnik vozila ukoliko na zahtjev ovlaštene osobe ne da podatke o identitetu osobe kojoj je vozilo dao na upravljanje. Gleda se opasnost koju vozilo predstavlja, ono je sredstvo kojim se ostvaruju ne samo prekršaji već izazivaju i vrlo teške posljedice i povređuju interesi koji su sigurno važniji od interesa "očuvanja diskrecije" odnosa vlasnika vozila i osobe koja je njime doista upravljala.
A, u ovakvim slučajevima radi se o pokušaju izigravanja i izbjegavanja odgovornosti....pa će onda lijepo vlasnik vozila razmisliti što će i kako će napraviti....prekršaj mu ne gine....
Ček, ček... nitko ne izigrava nikoga. Ovako, imam dva auta. Zar po zakonu moram voditi evidenciju tko je vozio koji auto (ja, moja supruga, brat ili otac) kako bih mogao pružiti taj podatak nakon 2-3 mjeseca kad dođe zahtjev za otkrivanjem identiteta vozača?

Drugo pitanje: zar samo na osnovi mog svjedočenja (o identitetu) može netko biti osuđen? Ne mora biti samo prekoračenje brzine u pitanju već i npr. izazivanje nesreće pa je valjda i zatvorska kazna u pitanju. Npr. ja "dam" auto ženi, ona mom bratu... tko je izazvao nesreću? To znaju samo ona i on, ja ne. Ili ispada da moja supruga ne smije posuditi "moj" auto mom bratu iako ima važeću vozačku dozvolu?

Mala opaska: u auto klubu (pomoć pravnika) je pravnik izjavio da se okrivljenik može u sudskom postupku braniti na način koji mu najviše odgovora, smije čak i lagati (okrivljenik), šutjeti itd. To nema veze s ovom temom ili ima?
GoodOne is offline  
Old 24.09.2004., 22:41   #7
Quote:
GoodOne kaže:
Zar po zakonu moram voditi evidenciju tko je vozio koji auto (ja, moja supruga, brat ili otac) kako bih mogao pružiti taj podatak nakon 2-3 mjeseca kad dođe zahtjev za otkrivanjem identiteta vozača?

Drugo pitanje: zar samo na osnovi mog svjedočenja (o identitetu) može netko biti osuđen? Ne mora biti samo prekoračenje brzine u pitanju već i npr. izazivanje nesreće pa je valjda i zatvorska kazna u pitanju. Npr. ja "dam" auto ženi, ona mom bratu... tko je izazvao nesreću? To znaju samo ona i on, ja ne. Ili ispada da moja supruga ne smije posuditi "moj" auto mom bratu iako ima važeću vozačku dozvolu?

Mala opaska: u auto klubu (pomoć pravnika) je pravnik izjavio da se okrivljenik može u sudskom postupku braniti na način koji mu najviše odgovora, smije čak i lagati (okrivljenik), šutjeti itd. To nema veze s ovom temom ili ima?
Ma, daj...Ne mora se voditi takva evidencija, nije o tome riječ... U pravilu onaj tko je napravio prekršaj bude odmah i legitimiran i to nije tako čest problem. Eventualno nekakvo parkiranje ili snimak "travima" bi mogao dovesti do ovakvih situacija. a, onda, ako vlasnik neće reći tko je stvarno vozio i vidi se da izvrdava...ide njemu prekršajna za uskratu podataka o identitetu. Moguće i da se stvarno ne sjeća, tada postoji mogućnost i obustave postupka protiv prijavljene osobe za učinjeni prekršaj, ali to je onda već stvar ocjene i procjene onoga tko vodi postupak...

Kod prometnih nezgoda koje će zbog posljedice (ozljede ili smrti) biti kazneno djelo, vozač je, ako nije pobjegao ili napustio mjesto nesreće, uvijek poznat, i on će odgovarati bez obzira tko je vlasnik vozila. Ako je "otišao" ide potraga za njim, i hajde da vidim tko će i iz kakvih to razloga na sebe preuzeti smrt neke osobe....?? I bez obzira na sve pokušaje, kada je kazneno djelo u pitanju, postoje vrlo jednostavni načini da se točno utvrdi da li je Pero ili brat mu Marko vozio...

U sudskom postupku optuženi se može braniti kako hoće, ali do tog trenutka se prikupe i drugi dokazi iz kojih bi sud trebao izvuči zaključak o njegovoj odgovornosti...
Druga je stvar ako je obrada traljavo obavljena...
zuba is offline  
Old 25.09.2004., 15:27   #8
Quote:
zuba kaže:
Ma, daj...Ne mora se voditi takva evidencija, nije o tome riječ... U pravilu onaj tko je napravio prekršaj bude odmah i legitimiran i to nije tako čest problem.
To je valjda svakome jasno, problem je sjetiti se nakon 1-3 mjeseca. Ne znam tko normalan može pamtiti takve stvari ako su u pitanju više vozača i više automobila...

Quote:
zuba kaže:
Eventualno nekakvo parkiranje ili snimak "travima" bi mogao dovesti do ovakvih situacija. a, onda, ako vlasnik neće reći tko je stvarno vozio i vidi se da izvrdava...ide njemu prekršajna za uskratu podataka o identitetu. Moguće i da se stvarno ne sjeća, tada postoji mogućnost i obustave postupka protiv prijavljene osobe za učinjeni prekršaj, ali to je onda već stvar ocjene i procjene onoga tko vodi postupak...
E... to je ono što me zanima još od početka posta... Kako sudac ZNA tko izvrdava (zašto bi čovjek sam sebe optužio??? ), a tko se stvarno ne sjeća? Valjda se sudi prema činjenicama, a ne prema "osjećaju" za istinu. Zato sam i pitao, najčešći slučaj je snimanje sa multanovom i onda tek nakon 1-3 mjeseca dođe vlasniku obavijest da mora odati tko je dotičnog dana u toliko i toliko sati na tom i tom mjestu vozio njegov auto.


Quote:
zuba kaže:
Kod prometnih nezgoda koje će zbog posljedice (ozljede ili smrti) biti kazneno djelo, vozač je, ako nije pobjegao ili napustio mjesto nesreće, uvijek poznat, i on će odgovarati bez obzira tko je vlasnik vozila. Ako je "otišao" ide potraga za njim, i hajde da vidim tko će i iz kakvih to razloga na sebe preuzeti smrt neke osobe....?? I bez obzira na sve pokušaje, kada je kazneno djelo u pitanju, postoje vrlo jednostavni načini da se točno utvrdi da li je Pero ili brat mu Marko vozio...
Jednostavni načini? Hm... lijepo je gledati ekipu za očevid, ali da je baš jednostavno... nije


Quote:
zuba kaže:
U sudskom postupku optuženi se može braniti kako hoće, ali do tog trenutka se prikupe i drugi dokazi iz kojih bi sud trebao izvuči zaključak o njegovoj odgovornosti...
Druga je stvar ako je obrada traljavo obavljena...
Znači stvarno smije optuženi lagati i za to ne smije biti kažnjen?
GoodOne is offline  
Old 25.09.2004., 16:35   #9
Quote:
GoodOne kaže:

E... to je ono što me zanima još od početka posta... Kako sudac ZNA tko izvrdava (zašto bi čovjek sam sebe optužio??? ), a tko se stvarno ne sjeća? Valjda se sudi prema činjenicama, a ne prema "osjećaju" za istinu. Zato sam i pitao, najčešći slučaj je snimanje sa multanovom i onda tek nakon 1-3 mjeseca dođe vlasniku obavijest da mora odati tko je dotičnog dana u toliko i toliko sati na tom i tom mjestu vozio njegov auto.

Jednostavni načini? Hm... lijepo je gledati ekipu za očevid, ali da je baš jednostavno... nije


Znači stvarno smije optuženi lagati i za to ne smije biti kažnjen?
E....pa što nisi odmah rekao, već okolo naokolo....
Evo - snimljeno tvoje vozilo ( vlasnik se utvrdi po tablicama), ide prijava protiv vlasnika, on uloži prigovor, ide rasprava, on kaže ja nisam vozio, taj auto vozi nas više...i sud mora u odnosu na njega završiti postupak...
Sud sam neće i ne može ukoliko se utvrdi tko je stvarno vozio, pokretati postupak protiv te osobe, i koliko znam niti protiv vlasnika za ovaj drugi prekršaj....
Ali, snimak multanovom se "ruši" kao dokaz i ne prolazi, jer se na snimci ne vidi ništa drugo osim tablica i sjena...Jedino da su policajci neposredno nakon snimke zaustavili vozilo i pokazali i objasnili o čemu se radi...Tako da ovakvih situacija i nema ili ih je jako malo...

E, vidiš, može se utvrditi i nismo mi baš tako "jako" zaostali...

Optuženi se može braniti kako hoće, njegova stvar, jedino što ne smije u svojoj obrani teretiti drugoga za to djelo..
Ali, njemu budu predočeni dokazi pa vidi i sam kakva obrana bi mu bila najbolja, jer laganje koje se potvrdi drugim dokazima, bude otegotna okolnost pri odmjeri sankcije...
A niko ne voli lašce...
Priznaj - pola ti se prašta, i ostavi dobar dojam na sud...
zuba is offline  
Old 25.09.2004., 17:13   #10
Quote:
zuba kaže:
E....pa što nisi odmah rekao, već okolo naokolo....
Ja sam mislio da sam jednoznačno formulirao pitanje... ali nisam pravnik, sorry...
[/B][/QUOTE]


Quote:
zuba kaže:
Evo - snimljeno tvoje vozilo ( vlasnik se utvrdi po tablicama), ide prijava protiv vlasnika, on uloži prigovor, ide rasprava, on kaže ja nisam vozio, taj auto vozi nas više...i sud mora u odnosu na njega završiti postupak...
Sud sam neće i ne može ukoliko se utvrdi tko je stvarno vozio, pokretati postupak protiv te osobe, i koliko znam niti protiv vlasnika za ovaj drugi prekršaj....
Ali, snimak multanovom se "ruši" kao dokaz i ne prolazi, jer se na snimci ne vidi ništa drugo osim tablica i sjena...Jedino da su policajci neposredno nakon snimke zaustavili vozilo i pokazali i objasnili o čemu se radi...Tako da ovakvih situacija i nema ili ih je jako malo...

E, vidiš, može se utvrditi i nismo mi baš tako "jako" zaostali...
Stvar je u tome da ljudi masovno plaćaju takve kazne jer ne znaju ovakve stvari, a svih ih plaše da će morati platiti kaznu ako ne kažu tko je vozio... stvarno u ZSPC-u ima taj članak, meni (i još nekima) je taj član apsurdan jer po njemu moraš i voditi knjigu korištenja vozila i odati sebe ili člana svoje familije...


Quote:
zuba kaže:
Optuženi se može braniti kako hoće, njegova stvar, jedino što ne smije u svojoj obrani teretiti drugoga za to djelo..
Ali, njemu budu predočeni dokazi pa vidi i sam kakva obrana bi mu bila najbolja, jer laganje koje se potvrdi drugim dokazima, bude otegotna okolnost pri odmjeri sankcije...
A niko ne voli lašce...
Priznaj - pola ti se prašta, i ostavi dobar dojam na sud...
GoodOne is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:42.