Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.07.2008., 21:26   #201
Iz svega što si napisala, zaručnik je dobro i debelo kršio propise iz radnih odnosa. Nije registriran da bi pružao usluge obučavanja i osposobljavanja. Zašto s djevojkama nije zasnovao radni odnos pa im onda omogućio obuku. Je, ali bi ih onda morao platiti. Ovako je imao besplatnu radnu snagu.

Pročitaj članke iz Zakona o radu.

Članak 32.

(1) Poslodavac je dužan omogućiti radniku, u skladu s mogućnostima i potrebama rada školovanje, obrazovanje, osposobljavanje i usavršavanje.

(2) Radnik je dužan, u skladu sa svojim sposobnostima i po­tre­bama rada, školovati se, obrazovati, osposobljavati i usa­vr­ša­vati se za rad.

(3) Prilikom promjene ili uvođenja novog načina ili organizacije rada, poslodavac je dužan, u skladu s potrebama i mo­guć­no­stima rada, omogućiti radniku osposobljavanje ili usavršavanje za rad.

Pojam pripravnika i vrijeme na koje se može s njim sklopiti ugovor o radu

Članak 33.

(1) Osobu koja se prvi put zapošljava u zanimanju za koje se školovala, poslodavac može zaposliti kao pripravnika.

(2) Pripravnik iz stavka 1. ovoga članka osposobljava se za samostalni rad u zanimanju za koje se školovao.

(3) Ugovor o radu može se s pripravnikom sklopiti na određeno vrijeme.

Način osposobljavanja pripravnika

Članak 34.

(1) Način osposobljavanja pripravnika za samostalni rad mora biti uređen pravilnikom o radu ili ugovorom o radu.

(2) Radi osposobljavanja za samostalni rad, pripravnika se može privremeno uputiti na rad kod drugoga poslodavca.

Trajanje pripravničkoga staža

Članak 35.

Osposobljavanje pripravnika (pripravnički staž) traje najduže godinu dana, ako zakonom nije drukčije određeno.

Drugo, nažalost sve što si napisala dovoljno govori o tvojem zaručniku kao poslodavcu a ne o curi. Zašto misliš da je nečija bolest "vrhunac svega". Na vrijeme ga je telefonski obavijestila da je bolesna. Uzgred, potvrdu ne izdaje hitna služba ili liječnik specijalist već liječnik primarne zdravstvene zaštite. Rok u kojem je tu potvrdu trebala dostaviti iznosi 3 dana, a u slučaju opravdane spriječenosti najkasnije po povratku na posao. Uz to, pozivaš ju na red što je isključila svoj privatni mobitel. S kojim pravom, njezino vlasništvo i njezino pravo kome će se i kada javiti.

Neznam kakvi je otkaz dobila, možda vam i zbog toga stigne kakva "tužbica".

Kazne za prekršaje pročitaj članke 246-248 Zakona o radu.
__________________
samo da nešto piše :)
Goričanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2008., 21:44   #202
Ja ne vidim zbog cega je radnici bio problem donijeti potvrdu lijecnika o bolesti. Meni npr. nije normalno da netko na taj zahtjev spusta slusalicu i iskljucuje mobitel.
Netko tko radi u dobroj vjeri ne ponasa se na taj nacin.
__________________
Stephen Colbert: "Beauty isn't in the eye of the beholder; I've checked. There's nothing in there but veins and goo."
colbert is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2008., 21:49   #203
čekaj a zašto vas je točno prijavila inspektoratu...
rekla si da je prijavljena, al da vas je prijavila za rad na crno...
nekaj mi tu ne štima....
exAzriel is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2008., 22:34   #204
Quote:
exAzriel kaže: Pogledaj post
čekaj a zašto vas je točno prijavila inspektoratu...
rekla si da je prijavljena, al da vas je prijavila za rad na crno...
nekaj mi tu ne štima....
to i mene zanima , nekaj tu opasno ne štima , izgleda da on njoj nije ni dao otkaz jer ako je neko na bolovanju ne može mu se uručiti otkaz a i kakav da da tehnološki višak , ili izvanredni ali gdje je dostava otkaza , otkazni rok ......hm
katty is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2008., 22:49   #205
Sat vremena na obuku? Kaj imate prijavljenu ustanovu za obrazovanje?

Platite curi pošteno, pa vas neće tužit....
crni puž is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 09.07.2008., 11:50   #206
jesu joj uruceni obracuni placa?

je li dobila otkaz u pisanom obliku i je li joj isti dostavljen? jeste li obrazlozili otkaz?

jeste li joj dali primjerke odjave za zdravstvenog i mirovinskog i vratili joj sve isprave?

jeste li je uopce prijavili? rekli ste da ste joj samo isplatili placu, gdje su odjave s hzzo i hzmo? jer ako je niste prijavili i uplacivali doprinose, to je rad na crno, siva ekonomija, il kako vec hocete

i nema nikakve obuke prije sklapanja ugovora o radu...radnik se obucava nakon sto se zaposli.
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2008., 14:10   #207
cura je bila uredno pirjavljena, napravili smo joj sanitarnu knjizicu, ave sve sve. ali je prije nego je pocela radit par dana dolazila sam o da joj pokaze kako i sta se pravi i pece. nije nuklearna fizika napraviti sendvic i ispeci hamburger i cevape? ne da nekoga sad podcjenjujem. pocela je dolaziti neuredna na posao, bila je drska prema musterijama i prema nama u krajnoj liniji. imala je radni dan od 8 sati, nitko ju nije iskoristavao, kad god je ostajala dize raditi dobila je nesto vise na placi. uglavnom, dosao je taj dan kada je samo poslala poruku da nece doc radit jer joj nije dobro. kad ju je zarucnik nazvao rekla je da je bila na hitnoj i da joj nije dobro i neka ju zamijeni druga radnica. koja je bila u zagrebu i nije mogla doci. kada ju je zarucnik ponovno nazvao rekla je da nece doci i da ni sutra ujutro isto nece doci. kad joj je rekao da mu donese onda potvrdu da je bila na hitnoj i da je bolesna spustila je slusalicu i ugasila mobitel. ni na kakvom bolovanju nije bila jer ga nije niti trazila a otkaz je dobila zbog zanemarivanja radne obveze. sve njene papire smo joj dali, ukljucujuci sanitarnu knjizicu koju je dobila na nas teret. i sve je procitala i potpisala. a prijavila nas je jer je kao radila na crno tih par dana dok je dolazila da joj se pokaze sta i kako se radi. ako je to normalno onda stvarno... nemamo mi milijunsku tvrtku nego malo fast food i zaposlili smo ju da joj pomognemo jer smo ju poznavali i znali da ima samo osnovnu skolu i da ima obiteljskih problema. da bi tako vratila na nasu pomoc.
elliq is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2008., 14:35   #208
Quote:
elliq kaže: Pogledaj post
ni na kakvom bolovanju nije bila jer ga nije niti trazila a otkaz je dobila zbog zanemarivanja radne obveze.
Cura se javila s hitne.

Što je još, po vašem, trebala napraviti za bolovanje?

Kako je iz hitne mogla ne-zanemariti radne obaveze?
__________________

Japan mi je tek na trećem mjestu . . .
štemajzl is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2008., 14:43   #209
meni isto tu par stvari nije jasno. Drugi dan je odjavljena? Kad je stigla onda potpisati papire? I kakav je otkaz ugovora - razlog? Koliko dugo u biti je ona radila kod vas?
__________________
Moj pas nije Haski, moji pas je Aljaški malamut :)
Hoya is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2008., 15:19   #210
nije se ona javila iz hitne, negi je sat vremena prije nego sto je popodne u 5 trebala doci raditi nazvala i rekla da je ujutro bila na hitnoj. jel vi ne znate citati ili sta? radila je 2 mjeseca. javili smo joj da dode po svoje papire iduci dan kada je zarucnik otisao da ju odjavi i sve i onda smo ju jos 3 dana cekali da dode po svoju placu i da sve potpise da mozemo traziti drugu djelatnicu. poanta je ta sto uopce nije bila bolesna i nije dobila otkaz zbog toga nego je to bilo i izmedu ostalog. varala je na obracunu, uzimala novac iz kase, dolazila neuredna na posao, odbijala nositi kapu i tako dalje da ne nabrajam ez veze jer nema smisla. poanta toga svega je da je rekla da je radila na crno a nije. sve pise crno na bijelo u ugovorima i sve. nego jednostavno laze. i saznali smo u ostalom da je i na zadnja 2 mjesta gdje je radila dobila otkaz i isto tako prijavljivala ljude za koje kakve gluposti. bas bi vidila da vama tako netko krade i pravi vam stetu i u konacnici odbija doci na posao kako bi vi reagirali. ima i drugih ljudi kojima treba posao do kojeg njoj ocito nije stalo. prema tome, vidim koliko su ovdje svi sve izvlace iz konteksta i donose neke svoje krive zakljucke. pitanje je bilo jednostavno- a u meduvremenu sam dobila odgovor od strucne osobe pa eto zahvaljujem vama na vasim komenterima.
elliq is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2008., 15:24   #211
a odgovor stručne osobe glasi?
__________________
Dead and Gone!
jahorinka is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2008., 15:26   #212
nju nitko nije ni za sta zakinu niti ista. jednostavno to radi iz pakosti. pa mi smo isli po njeno dijete u vrtic i vozili joj kod tete sto ju je cuvala dok ona radi, dobila je uvijek nesto novaca unaprijed jer smo znali da joj treba. sta smo jos trebali, ja ne znam.. procitajte uostalom cijeli post i ako vam sta nije jasno pitajte a ne da odmah pocnete pljuvati po nekome. nije ni malo fora.
elliq is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2008., 15:28   #213
odgovor glasi da je njena rijec protiv nase i da mi imamo sve papire gdje se tocno vidi tko je i kada radio i u kakvim uvjetima, a ona je samo rekla da je radila na crno, i niti ima dokaza za to niti ista. i to je to.. dalje je sad na drugima hoce li vjerovati njoj na rijec (a uz njen kredibilitet to malo vjerojatno) ili ugovorima i svemu napismeno sto mi imamo.
elliq is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2008., 15:57   #214
Nadajte se da vas tuži samo za rad na crno, a da nije zaista bila na hitnoj ili izvadila papire za bolovanje pa da ste je najurili s bolovanja.
__________________

Japan mi je tek na trećem mjestu . . .
štemajzl is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2008., 16:42   #215
ne, nije bila na hitnoj nego je isla na izlet i nije joj se dalo doci raditi. i u ostalom je nosila sa sobom sanitarnu knjizicu i isla radit na crno u slasticarnu. eto kakva je to osoba. i samo je prijavila inspektoratu da je radila na crno. a nema niti dokaze niti nista. a ona ce biti sretna ako sada mi ne tuzimo nju.
elliq is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2008., 17:14   #216
Procitaj zakon o radu!

Radnik dok je nabolovanju ne moze dobiti otkaz , jedino ako mu je istekao ugovor o radu tada mu prestaje radni odnos sa zadnjim danom do kada je bio ugovor o radu ukoliko mu poslodavac nije produzio ugovor.

Radnik kada je bolestan mora poslodavcu dostavipotvrdu kojom dokazuje od kada je nesposoban za odavljenje posla , a to ce uciniti kada moze , a radnica sa uredno javila na telefon da je bolesna i da je bila na hitnoj.

procitaj u zakonu i kaznene odredbe . Ako vas tuzi ovsi sto ce sud presuditi. Moguca prasuda je vracanje na radno mjesto , placanje svh davanja radniku za vrijeme od dobivanja otkaza do povratka na posao sa zateznim kamatama i sudski troskovi. Kako je pravosudje sporo postupak se moze oduziti godinama , a cifra raste.

ugovor o radu je ugovor kojim se definiraju obaveze obadviju ugovornih strana i regulirani su vazecim zakonom , a mogu biti dodatno regulirane i pozivanjem na pojedine kolektive ugovore
__________________
george
georgehrri is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2008., 17:20   #217
Quote:
elliq kaže: Pogledaj post
nije se ona javila iz hitne, negi je sat vremena prije nego sto je popodne u 5 trebala doci raditi nazvala i rekla da je ujutro bila na hitnoj. jel vi ne znate citati ili sta? radila je 2 mjeseca. javili smo joj da dode po svoje papire iduci dan kada je zarucnik otisao da ju odjavi i sve i onda smo ju jos 3 dana cekali da dode po svoju placu i da sve potpise da mozemo traziti drugu djelatnicu. poanta je ta sto uopce nije bila bolesna i nije dobila otkaz zbog toga nego je to bilo i izmedu ostalog. varala je na obracunu, uzimala novac iz kase, dolazila neuredna na posao, odbijala nositi kapu i tako dalje da ne nabrajam ez veze jer nema smisla. poanta toga svega je da je rekla da je radila na crno a nije. sve pise crno na bijelo u ugovorima i sve. nego jednostavno laze. i saznali smo u ostalom da je i na zadnja 2 mjesta gdje je radila dobila otkaz i isto tako prijavljivala ljude za koje kakve gluposti. bas bi vidila da vama tako netko krade i pravi vam stetu i u konacnici odbija doci na posao kako bi vi reagirali. ima i drugih ljudi kojima treba posao do kojeg njoj ocito nije stalo. prema tome, vidim koliko su ovdje svi sve izvlace iz konteksta i donose neke svoje krive zakljucke. pitanje je bilo jednostavno- a u meduvremenu sam dobila odgovor od strucne osobe pa eto zahvaljujem vama na vasim komenterima.
U pisanom obliku trebali ste dostaviti djelatnici opomenu pred raskid ugovora o radu zbog ne postivanja gore navedenog.
Ponovljeni slucaj raskid uovora i navsti razloge. Raskid ukovora mora imati odredjene rokove.
Raskid ugovora ne moze se napaviti djeltniku na bolovanju.

nije navedeno da li je bila zaposlena na neodredjeno vrijeme , da li je bila n aprobnom radu , ako da , onda se mogao raskinutiuovor sa obazlozenjem da djelatnik nije zadovoljio na probnom radu , treba biti otkaznoi rok , i ne moze se dati radniku na bolovanju.
__________________
george
georgehrri is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2008., 19:32   #218
elliq, nisam pravnica i nemam pojma o ovome s pravne strane, samo sam čitajući ovo primijetila da ti velikim dijelom razmišljaš srcem.
Uopće nije bitno u kakvim ste vi ne/prijateljskim odnosima bili s njom kada je počela kod vas raditi.
Ako ste joj pomogli time što ste ju zaposlili i još joj pomagali oko djece, jako je od nje bezobrazno što se tako ponijela.

Međutim, to uopće nije bitno što se tiče njezine tužbe.
Najvažnije je da vi niste prekršili zakon, jer vas u protivnome nikakve dobre namjere i prijateljski odnosi neće opravdati.

Nadam se da ste i naučili da ne valja miješati prijateljstvo i posao - to je najgora moguća kombinacija.
Nažalost, i ja sam se tako opekla i gadno me je zaribala "frendica", kojoj sam isto tako debelo izišla u susret kada nije imala nigdje ničega, niti ikoga.
Hobby is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2008., 20:23   #219
pa ljudi. to vam pokusavam reci- nije ona nas tuzila na sudu. nema nas na osnovu cega tuziti, jer nismo nista nezakonito postupili. jos smo ju morali moliti da dode po tu svoju placu da vise imamo mira od nje. ona je nas prijavila inspektoratu da je radila na crno, puno radno vrijeme mjesec i pol dana, sto nije slucaj.. laze na sve strane eto iz puke pakosti. a vi to ili ne shvacate ili ne znam sta.. NIJE BILA NA BOLOVANJU; NIJE BILA JADNA BOLESNA NA HITNOJ; NE TUZI NAS NA SUDU..NISMO MI NISTA KRIVO NAPRAVILI OSIM STO SMO ZAPOSLILI KRIVU OSOBU.. pa ja studiram i zivim evo godinu dana u stanu i nisam prijavljena.. i sad moram selit, sta bi ja sad tog covjeka trebala prijaviti? ja vas ljude na shvacam...
elliq is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 09.07.2008., 20:31   #220
još napiši koji post i ispast će da je zapravo pripadnik Al Qaide....
Gledaj, isto sam neki poduzetnik, doduše sa malo kompliciranijim opisom poslova...
Ne pada mi na pamet nekoga zvati na nekakve kvazi obuke, nego ga prijavim odmah prvi dan na puno radno vrijeme normalno na mjesec dana.
dogovorimo plaću i to je to.
Ak mi nepaše nakon mjesec dana knjižica u ruke....
Samo razni mutikaše, obučavaju ljude, moš si misliti za slaganje sendvića...
uostalom drugi put uzmite kvalificiranu osobu, i platite ga kak je situacija na tržištu, a ne da zapošljavate po principu, ovog ću lako preveslati...
exAzriel is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:14.