Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.01.2011., 21:24   #41
Quote:
El Mariachi kaže: Pogledaj post
Ma nema ekipica na podforumu automobili je tako nafurana da prozivaju sve redom, tko god kaze nesto pametno. De mi molim te objasni kako je bolje platit u kesu nego kreditom? Pa sve firme imaju gomile kesa pa rijetko placaju u kesu, vecinom koriste kredite za bilo kakve investicije pa tako i za obnovu voznog parka. Isti princim se primjenjuje i na domacinstvo. Shvati da ti ostajes bez 15 000 eura, nemas ih vishe. Kada uzmes kredit ti zadrzavas sve pare na racunu da auto otplacujes mjesecno,namjestis ratu koja nece previshe uticat na tvoju platu. Prva lekcija ekonomije je da ti novac danas vishe vrijedi nego novac sutra, a svakako ti se i iznos kamate na stednji smanjuje ako vishe nemas 15 000 na racunu. Iskrsne ti hitna investicija, vanredni troskovi ili ne daj boze bolest, ti nemas dovoljno novca na racunu? Sta onda... Gore sam fino objasnio kako mozes kupit novi auto, zadrzat stednju i dalje nastavit pristojni zivit, i to je jedini i pravi nacin. Osim ako naravno 20 profesora sa mog fakulteta nema pojma , pozivam forumasa koji zna da nam odrzi predavanje u sljedecem semestru
Nikako ne možeš uspoređivati leasing/kredit kod poduzeća sa leasingom/kreditom kod privatne osobe jer matematika nikako nije ista. Prvo što mi pada na pamet je djelovanje financijske poluge i poreznog štita, što znači da problematika zaduživanja poduzeća nema baš nikakve veze sa zaduživanjem pojedinca.

Posuđivati novac za kupnju nečega po kamatnoj stopi koja je veća od kamatne stope koju dobivaš na vlastiti novac je besmislica koju mogu propagirati samo ekonomske neznalice.

Što se boldanog dijela tiče - ako imaš 15.000 u cashu, ne moraš sve potrošiti na auto, nego kupiš neki auto za dio tog iznosa i onda će ti ostati za nepredviđene slučajeve i umjesto da plaćaš banci ratu, lijepo podebljavaš svoju ušteđevinu.
terza is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2011., 21:25   #42
ne dam keš nikom, želim biti likvidan za "nedaj bože"
eventulano dio keša ako si želim umanjiti ratu kredita.

ukratko, od kredita ne treba bježati, treba ga samo znati pametno i racionalno koristiti.
pa cijeli svijet živi od kredita
fat_boy_slim is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2011., 21:45   #43
Quote:
El Mariachi kaže: Pogledaj post
Ako nije tajna kolika ti je plata i koliko imash na racunu pa cu ti rec sta je opcija?
budem ti na PM reko.
Sretan Božić is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2011., 00:16   #44
Sretan Božić, bojim se da nećeš dobit odgovor. Zašto? Po meni premalo informacija, a preširoko postavljeno pitanje.
Almyssano is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2011., 00:55   #45
vidim ovdje sve veliki ekonomisti i bankari o da i financijeri i sto vec ne.
cast iznimkama koji su rekli koju pametnu.pa cak i jedan neekonomist je rekao puno toga bez previse pametovanja i jednostavnim rjecnikom sto mi se izuzetno svidjelo za razliku od laprdanja ovdje velikih ekonomista

pa da krenem zanima me zasto ovdje nitko koliko sam ja primijetio nije rekao razliku izmedju operativnog i financijskog lizinga jer je i tu velika razlika isplativosti al ovisi o ambicijama covjeka moze imati znacajnu ustedu i jedan i drugi.to nitko ne spominje a svi pametujete o nekom lizinigu i kamatama a covjeku ne objasnite i najosnovnije.

zatim gore jos jedan veliki ekonomista govori kako nije bitno jel auto na njegovo ime ili nije tijekom otplate lizinga jer ionako nakon pet-sedam godina nakon isteka lizinga on dobije vlasnistvo nad vozilom bez troskova

i ta teorija me izuzetno zanima, ne znam onaj pdv je ostao negdje u zraku namirit ce ga suker vjerojatno ili ova nova

a sto me najvise fascinira od velikih ekonomista koji govore da je dobro uzeti auto na kredit od npr 15 000 eura a s ustedjeivnom okrenuti jos toliko pa imati i neku dobit.sve je to divno i krasno al eto ti-vi doticni ekonomisti recite mi u sto da covjek ulozi 15 000 eura i da zaradi 30 000 nema problema ja cu odmah uloziti.pa to su notorne gluposti.to vas uce u teorije praksa je sasvim neka druga stvar. i mene tako uce tj jos malo me uce pa kad ih pitam tako neke stvari govore mi sto je rekao samuelson prije 300 god i kako funkcionira trzisna ekonomija.ili da ne pricam o domacim autorima ekonomije al ima i njih jako dobrih.no nebitno.

poanta je jednostavna covjek ako ima kes neka kupi novi auto za pet godina neka 1500-2000 kn koliko bi bila neka rata i koliko bi trajao kredit stavlja mjesecno sa strane nakon 5 god imat ce opet kes imat ce relativno nov i dobar auto a pri tome banci nije dao tih 15 000 eura i jos 6-7 000 eura kamata ovako u grubo. i onda mi vi pricate o nekoj ekonomiji.

slazem se ja da imam osigurani biznis odmah ulozim te novce u posao vrtim posao prlacam kredit tj lizing nakon pet sedam god imama auto i dobro uhodan posao ,odlicno super

drugi scenarij dignem kerdit za auto ulozim novce ustedjevinu u posao nakon pol goddine propadne biznis sta onda nemam posla nemam ustedjevine i nemam auto

toliko o ekonomiji i velikim ekonomistima

hvala lijepa
roki_2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2011., 01:12   #46
Quote:
frANZi50 kaže: Pogledaj post
@spirou: onda digni kredit od 15 tisuća eura pa s time na štednji zaradi 30. To što bi ti ulaganjem u biznis zaradio 30 tisuća eura, nema apsolutno nikakve veze. Digni lijepo kredit, stavi na štednju, s tim otplati kredit i zaradi. E oćeš klinac...
ko je govorio o štednji?
poanta je bila da keš ne mora biti njjeftiniji (što se propagiralo), pogotovo ako imaš neki posao ili šriliku za investiranje


ali,evo..ako baš inzistiraš

radije bi kupio dionice HT-a koje mi donose 10% dividende godišnje
i plaćao 10% kamata na kredit za auto

za 7 godina bismo vidjeli jesam li bio pametan ili nisam
spirou is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2011., 01:14   #47
Quote:
roki_2 kaže: Pogledaj post
drugi scenarij dignem kerdit za auto ulozim novce ustedjevinu u posao nakon pol goddine propadne biznis sta onda nemam posla nemam ustedjevine i nemam auto

toliko o ekonomiji i velikim ekonomistima

hvala lijepa
ok,jasno je da ti nikad nećeš pokrnuti svoj biznis...svakom društvu trebaju i takvi ljudi
spirou is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2011., 01:20   #48
Quote:
Bono_ kaže: Pogledaj post
Ako hocu kupiti auto na firmu gledat cu da ga uzmem na leasing i da dam sto vise ucesca da sto manje ostavim leasing kuci/banci.

Kako sam rekao za banke, buducnost u Hrvatskoj im je svjetla, kad svi za svaku glupost dizu kredite.
ajmo ovako....prijatelj mi je dizao kredit za stan
želio je uzeti što kraći period, da mu rata bude do iznemoglosti velika i da šta manje novaca "pokloni banci"

rekao su mo ovo:
radije uzmi kredit na 30 godina
neka ti rata bude 3000, a ne 6000 kuna
onu razliku svaki mjesec stavljaj sa strane (štednja,dionice, fondovi...ovisi o osobnim preferencijama)

ako uprihodiš 4% godišnje, nakon 15 (ili 20,ne sjećam se točno) godina...imat ćeš dovoljno novaca za zatvaranje kredita (ukoliko to budeš želio), a još će ti i ostati

znači, proći ćeš otprilike jednako (čak i nešto bolje) kao i da si digao kredit na 15 (20) godina

a,velika ti je prednost...što imaš ušteđevinu sa strane

ako ostaneš bez posla ili se ne daj Bože šta dogodi...možeš mjesecima i mjesecima otplaćivat stan prije nego popušiš

a,ako si uzeo kratak rok...izgubio posao i letiš na ulicu

dobro...prika je razmišljao kao većina na ovom forumu i uzeo je najkraći mogući rok da što manje "pokloni banci"
spirou is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2011., 01:21   #49
čisto da se zna....auto ne smatram baš pretjerano pametnom investicijom za podizanje kredita...osobno,teško da bi takvo nešto uradio
spirou is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2011., 10:06   #50
Quote:
spirou kaže: Pogledaj post
ok,jasno je da ti nikad nećeš pokrnuti svoj biznis...svakom društvu trebaju i takvi ljudi
Pa naravno da trebaju. Takvi su i vecina. Ove price 'kes ulozis pa dizes par desetaka posto godisnje' su price za malu djecu. Za to treba imati i sposobnosti, i vremena. Ogromnoj vecini je stednja jedini oblik cuvanja love.
A ako si sposoban odvajati na stranu ono sto bi inace placao kao ratu kredita, uvijek ce ti se vise isplatiti taj scenarij, nego imat lovu na racunu a dignut kredit.
__________________
Oscar Wilde: Patriotism is the virtue of the vicious.
F10EXX is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2011., 10:07   #51
Quote:
spirou kaže: Pogledaj post
ko je govorio o štednji?
poanta je bila da keš ne mora biti njjeftiniji (što se propagiralo), pogotovo ako imaš neki posao ili šriliku za investiranje


ali,evo..ako baš inzistiraš

radije bi kupio dionice HT-a koje mi donose 10% dividende godišnje
i plaćao 10% kamata na kredit za auto

za 7 godina bismo vidjeli jesam li bio pametan ili nisam
Jel? A ako izgubis na dionicama? Osim toga, nece ni HT dugo jos s 10 postotnim dividendama. Vec ove godine bit ce manja. A pogotovo ako se nesto promijeni s DTKom.

Vecina ljudi ne riskira na taj nacin.
__________________
Oscar Wilde: Patriotism is the virtue of the vicious.
F10EXX is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2011., 10:11   #52
Quote:
El Mariachi kaže: Pogledaj post
Ma nema ekipica na podforumu automobili je tako nafurana da prozivaju sve redom, tko god kaze nesto pametno. De mi molim te objasni kako je bolje platit u kesu nego kreditom? Pa sve firme imaju gomile kesa pa rijetko placaju u kesu, vecinom koriste kredite za bilo kakve investicije pa tako i za obnovu voznog parka. Isti princim se primjenjuje i na domacinstvo. Shvati da ti ostajes bez 15 000 eura, nemas ih vishe. Kada uzmes kredit ti zadrzavas sve pare na racunu da auto otplacujes mjesecno,namjestis ratu koja nece previshe uticat na tvoju platu. Prva lekcija ekonomije je da ti novac danas vishe vrijedi nego novac sutra, a svakako ti se i iznos kamate na stednji smanjuje ako vishe nemas 15 000 na racunu. Iskrsne ti hitna investicija, vanredni troskovi ili ne daj boze bolest, ti nemas dovoljno novca na racunu? Sta onda... Gore sam fino objasnio kako mozes kupit novi auto, zadrzat stednju i dalje nastavit pristojni zivit, i to je jedini i pravi nacin. Osim ako naravno 20 profesora sa mog fakulteta nema pojma , pozivam forumasa koji zna da nam odrzi predavanje u sljedecem semestru
Firme i gradjani nikako nisu usporedivi. Gradjanin koji radi za placu i nema investicijskih sposobnosti, i nije spreman riskirati, stedi u banci. Tvoj jedini i pravi nacin na kraju rezultira time da imam manje love nego sto bi imao svojim nacinom. Ok, netko zeli imati sigurnost love na racunu, ali onda je ta lova koju vise da kreditom cijena te sigurnosti. Ja ne zelim. Osim toga, ne dajem zadnje pare za auto.
__________________
Oscar Wilde: Patriotism is the virtue of the vicious.
F10EXX is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2011., 10:17   #53
Mene samo jedna stvar ovdje zanima. Što konkretno znači, svakome od vas koji zagovarate kupnju u gotovini, ono: "Ako imaš keša, plati u kešu." ???
Mislim, ako auto košta 15.000 €, a on ima recimo baš toliko ušteđevine ili par tisuća eura više, da li da digne svu ili gotovo svu lovu i plati u kešu ili bi ipak trebao imati X puta više na računu, da bi bilo pametno uzeti za gotovinu?

Znači, koliko bi bilo dovoljno imati sredstava na računu, da bi se uzeo auto od 15.000 € za gotovinu?

Da vas čujem!?!?
__________________
Vratite nam krvopiju!!!
palj is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2011., 10:18   #54
Quote:
terza kaže: Pogledaj post
Nikako ne možeš uspoređivati leasing/kredit kod poduzeća sa leasingom/kreditom kod privatne osobe jer matematika nikako nije ista. Prvo što mi pada na pamet je djelovanje financijske poluge i poreznog štita, što znači da problematika zaduživanja poduzeća nema baš nikakve veze sa zaduživanjem pojedinca.

Posuđivati novac za kupnju nečega po kamatnoj stopi koja je veća od kamatne stope koju dobivaš na vlastiti novac je besmislica koju mogu propagirati samo ekonomske neznalice.

Što se boldanog dijela tiče - ako imaš 15.000 u cashu, ne moraš sve potrošiti na auto, nego kupiš neki auto za dio tog iznosa i onda će ti ostati za nepredviđene slučajeve i umjesto da plaćaš banci ratu, lijepo podebljavaš svoju ušteđevinu.
Ne vidim sta nije logicno? Normalno da je kamatna stopa na posudjeni novac veca od kamatne stope koji dobijes za novc na racunu. Inace bi banka propala za 6 mjeseci. Poenta je da kupis novi auto,zadrzis stednju u punom iznosu i bitno ne poremetis svoj standard zivota.
To ucinis tako sto uzmes kredit i namjestis ratu koja tebi odgovara. Znaci mjesecno ces moc placat ratu za novi auto i nastavit zivit normalno, ali neces moc ustedit kao prije. Medjutim nisi nista potrosio s racuna,stoga te cinjenica da neces mnogo ustedit u narednih 5 godina ne brine previshe jer ti u osnovi radis tih 5 godina da otplatis autu, plus naravno placas i troksove zivota. Tako da si dobio sve,normalan zivot, novo auto i zadrzao stednju na svom racunu. Naravno platices kamatu na kredit , u BiH najniza kamata se nudi od 8,25% i to ce biti tvoj trosak sigurnosti u zivotu. Ti platis 8,25% od 15 000 eura da osiguras kupnju novog auta,i zadrzavanje stednje na koju takodjer dobijas kamatu,pa kada sve izracunas,i kamata na auto ti bude niza, jer si zaradio nesto na stednji na kojoj ne bi zaradio da si je potrosio. Cijeli svijet funkcionise tako i firme i domacistva. Jedino treba znat tacno koliko si u mogucnosti da se kreditno opteretis,kriza je nastala zbog prevelikog zaduzenja koji nije moglo biti isplaceno ali to nema veze s ovom temom jer mislim da Sretan Bozic nema ostalih kreditni zaduzenja.
El Mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2011., 10:22   #55
Quote:
palj kaže: Pogledaj post
Mene samo jedna stvar ovdje zanima. Što konkretno znači, svakome od vas koji zagovarate kupnju u gotovini, ono: "Ako imaš keša, plati u kešu." ???
Mislim, ako auto košta 15.000 €, a on ima recimo baš toliko ušteđevine ili par tisuća eura više, da li da digne svu ili gotovo svu lovu i plati u kešu ili bi ipak trebao imati X puta više na računu, da bi bilo pametno uzeti za gotovinu?

Znači, koliko bi bilo dovoljno imati sredstava na računu, da bi se uzeo auto od 15.000 € za gotovinu?

Da vas čujem!?!?
Sto imas vishe kesa na racunu, ja bih jos radije uzeo na kredit, jer
1) cim imam dosta kesa sansa je da je tako zbog visokih primanja pa ratu necu ni osjetit
2) kamata koju prikupis na stednju pod uslovom da imash dosta novca, moze cak i pokrit kamatu na kredit za auto, tako da u osnovi dobijes nov auto za neku minimalnu kamatu, a zadrzao si sav kes na racunu koji ce nakon otplate auta, opet punim kapacitetom da ubire kamatut, sto inace ne bi radio da si uzeo dio kesa za auato.
El Mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2011., 10:26   #56
Quote:
El Mariachi kaže: Pogledaj post
Ti platis 8,25% od 15 000 eura
8.25 % godišnje. Ako uzimaš na 5 godina kredit, oko 40 i nešto posto platiš će ga oko 22000-23000€. Ukratko, 7000-8000 eura si poklonio banci. A banka kaže: Hvala, dođite nam opet!
mukas is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2011., 10:26   #57
Quote:
spirou kaže: Pogledaj post
ajmo ovako....prijatelj mi je dizao kredit za stan
želio je uzeti što kraći period, da mu rata bude do iznemoglosti velika i da šta manje novaca "pokloni banci"

rekao su mo ovo:
radije uzmi kredit na 30 godina
neka ti rata bude 3000, a ne 6000 kuna
onu razliku svaki mjesec stavljaj sa strane (štednja,dionice, fondovi...ovisi o osobnim preferencijama)

ako uprihodiš 4% godišnje, nakon 15 (ili 20,ne sjećam se točno) godina...imat ćeš dovoljno novaca za zatvaranje kredita (ukoliko to budeš želio), a još će ti i ostati

znači, proći ćeš otprilike jednako (čak i nešto bolje) kao i da si digao kredit na 15 (20) godina

a,velika ti je prednost...što imaš ušteđevinu sa strane

ako ostaneš bez posla ili se ne daj Bože šta dogodi...možeš mjesecima i mjesecima otplaćivat stan prije nego popušiš

a,ako si uzeo kratak rok...izgubio posao i letiš na ulicu

dobro...prika je razmišljao kao većina na ovom forumu i uzeo je najkraći mogući rok da što manje "pokloni banci"
Ovo ti ne stima matematicki. Kao prvo, recimo od kredita od mislim 47,000 eura, nakon 10 godina ostaje ti jos 38,000 glavnice, a nakon 15 godina 32,000. Dakle, nakon sto si se isplacao glavninu 30 godisnje kamate, i taman poceo znacajnije smanjivati glavnicu, ti ju sad oces prijevremeno otplatiti.
Nema jednostavno matematicke mogucnosti da ti stavljajuci novac na stranu dobijas 4% kamate u banci, a istovremeno si angazirao kredit od banke po 6 ili 7% kamata, na kraju profitiras.
Jedini faktor je ta neka sigurnost. I upravo je to sto si vise platio drzeci stednju i dizuci (veci) kredit je cijena te sigurnosti. Koju neki nisu spremni platiti, a mnogima i ne treba.
__________________
Oscar Wilde: Patriotism is the virtue of the vicious.
F10EXX is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2011., 10:39   #58
Quote:
mukas kaže: Pogledaj post
8.25 % godišnje. Ako uzimaš na 5 godina kredit, oko 40 i nešto posto platiš će ga oko 22000-23000€. Ukratko, 7000-8000 eura si poklonio banci. A banka kaže: Hvala, dođite nam opet!
Otkud ti ovaj izračun, majke ti!?!?
__________________
Vratite nam krvopiju!!!
palj is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2011., 10:42   #59
Quote:
palj kaže: Pogledaj post
Mene samo jedna stvar ovdje zanima. Što konkretno znači, svakome od vas koji zagovarate kupnju u gotovini, ono: "Ako imaš keša, plati u kešu." ???
Mislim, ako auto košta 15.000 €, a on ima recimo baš toliko ušteđevine ili par tisuća eura više, da li da digne svu ili gotovo svu lovu i plati u kešu ili bi ipak trebao imati X puta više na računu, da bi bilo pametno uzeti za gotovinu?

Znači, koliko bi bilo dovoljno imati sredstava na računu, da bi se uzeo auto od 15.000 € za gotovinu?

Da vas čujem!?!?
Sve ovisi o tome koliko si siguran u svoje stalne prihode u buducnosti, kakvu imovinu posjedujes, koliko si discipliniran da mozes odvojit lovu koja ti mjesecno ostaje viska itd.
Nekome tko je u zadnjih 15 godina skupljao 15 tisuca eura gotovine sigurno nije pametno dat 15000 eura za auto. Ali isto tak i na kredit.

Evo i racunice:

15,000 eura kredita u PBZu kosta 315 eura mjesecno na 5 godina. Plus jos cca 3500 kn troskova i naknada, dakle dobijem 14500 eura za kupnju auta.

U tih 5 godina, 60 mjeseci, platim 60x315 eura, odnosno 18900 eura.

Recimo da imam 14500 eura na stednji. Ista banka na taj iznos i orocenje od 60 mjeseci daje 3.55% kamate. Nakon 60 mjeseci i mjesecnog pripisa kamate imat cu 17360 eura na stednom racunu.

Dakle, dao sam 4500 eura za kamatu na kredit, a uprihodio 2860 eura od kamata na stednju. Dakle, u minusu sam.

Slucaj drugi. Imam 14500 eura na stednji. Kupim auto za gotovinu, a 315 eura stavljam na stranu 60 mjeseci. Nakon 5 godina imam 20680 eura.

Dakle, nakon cijele price imam, za razliku od prvog slucaja, plus. I to veliki.
__________________
Oscar Wilde: Patriotism is the virtue of the vicious.
F10EXX is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2011., 10:44   #60
Quote:
palj kaže: Pogledaj post
Otkud ti ovaj izračun, majke ti!?!?
Pa evo, PBZ kredit, 5 godina, 14500 eura dobijes kad poplacas troskove, a vratis 18900 eura. To je trecina.
__________________
Oscar Wilde: Patriotism is the virtue of the vicious.
F10EXX is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:18.