Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.01.2011., 12:56   #81
Quote:
palj kaže: Pogledaj post
Moj naglasak je bi na tome da, u trenutku odluke o kupnji auta, imam zdravih, ušteđenih 15.000 eura. Lova je tu, moja je, nikad ne znaš, može zatrebati.

U trenu realizacije kupnje za gotovinu, na računu je 0 kuna.

Po meni, glupo i nepromišljeno zbog auta ostati bez ikakve ušteđevine.
Naravno. To samo znači da kupuješ nešto što je iznad tvojih mogućnosti.

Ako svake godine zaradiš 15t€, onda si to možeš priuštiti.

Inače, i za pravnu osobu vrijedi ista matematika u slučaju da se zadužuje za potrošnju.
frANZi50 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2011., 15:18   #82
I? šta ste zaključili?
Sretan Božić is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2011., 15:33   #83
dilema je potpuno besmislena.razlike su nikakve,jedima istina da je zaduživanje ropstvo sa kojim neko dobro plaćate debelo više od njegove vrijednosti a na kraju dobijete nešto bezvrijedno,genijalan sustav za vlasnike kapitala al zajeban za naivce
smrdljivi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2011., 16:06   #84
Quote:
El Mariachi kaže: Pogledaj post
Kako si molim te dosao do 7500 eura na auto vrijednosti 15 000 eura?

Mi smo platili auto u BiH 20 000KM. Uzeli smo kredit i kada se obracuna kamata na stednju ,umanji se vrijednost kredita i ukupno nakon 5 godina mi cemo platit 2921 KM kamate. Meni 2921KM na 5 godina, da sacuvam sigurnost moje stednje nije puno i ne bi nikom trebalo biti. Uostalom ne da mi se raspravljat vishe, kupujte kako god zelite a greske cete shvatit kasnije. Ako neko ima pitanja neka posalje pm.
Ja sam ti dao racunicu.

Idemo opet.

Slucaj prvi, imam 14500 eura stednje, ali kupim auto na kredit. Moram dignuti 15000 jer moram platiti jos cca 3500-4000 kn troskova, pa mi isplate 14500. Vracam 315 eura 60 mjeseci. Vratim nakon 60 mjeseci 18900 eura.
U istoj banci orocio sam na 60 mjeseci svojih 14500 eura i nakon tih 60 mjeseci imam 17360 eura. Dakle, u minusu sam 1500 eura. Jel pratis?

Slucaj drugi, imam 14500 eura stednje, kupim auto za 14500 eura. Otvorim stedni racun, trajnim nalogom, i uplacujem svaki mjesec 60 mjeseci 315 eura. Nakon 60 mjeseci, s pripadajucim kamatama, imam 20680 eura. Dakle, zaradio sam 6180 eura. Jel pratis?

Dakle, prvi i drugi slucaj razlikuju se za tocno 7680 eura. I upravo tih 7680 eura kosta moja sigurnost posjedovanja 14500 eura na racunu tih 5 godina. Fala, al ne fala.
__________________
Oscar Wilde: Patriotism is the virtue of the vicious.
F10EXX is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2011., 16:07   #85
Quote:
El Mariachi kaže: Pogledaj post
Gdje nadje takve troskove. Jedino ako nisam upoznat s enormno visokim troskovima u HR, u BiH je to sica neka, ustvari ne sjecam se da samo imali bilo kakve dodatne troskove koji su vrijedni spmena.
Naknada za obradu kredita, 1-3%
Osiguranje kredita, 2-3%
Javni biljeznik, na prosjecan auto nekih 700-800 kn.
__________________
Oscar Wilde: Patriotism is the virtue of the vicious.
F10EXX is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2011., 16:08   #86
Quote:
palj kaže: Pogledaj post
Evo, stavio sam tvoju mjesečnu ratu i efektivnu kamatu skoro 10%

http://www.erstebank.hr/alati/alat_kr_calc_izracun.asp

Gdje ti je iscurilo još 3600 € ?
To je koliko ces vratiti vise nego sto si posudio. To nije ukupni trosak. Vidi post gore.
__________________
Oscar Wilde: Patriotism is the virtue of the vicious.
F10EXX is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2011., 16:09   #87
Quote:
MMachéte kaže: Pogledaj post
Nije stvar da je fizicki izvedivo - izvedivo je - stvar je u psihi.
Ja mislim da sam ja prilicno financijski discipliniran , pa mi se zna desit i po dva mjeseca zaredom da ne uspijem stavit sa strane 10 posto svojih primanja.Jednostavno , "uleti" nesto drugo , ovo na snizenju, pa se ode nekud , i eto ti na.
Trajni nalog cini cuda
__________________
Oscar Wilde: Patriotism is the virtue of the vicious.
F10EXX is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2011., 16:13   #88
Quote:
El Mariachi kaže: Pogledaj post
Ne vidim kako je idotizam to sto cu na auto od 20 000 za 5 god platit jos 2900 kamate. po meni i vishe nego dobro. Ocito u HR imate neke visoke dodatne troskove koji prema vama iznose vishe od iznosa kamate...
Efektivna kamatna stopa u Hr za auto, nakon svih svih troskova, od biljeznika, obrade, osiguranja itd ti je preko 10%. Da je i 10%, to ti je na 5 godina 4400 eura koje das za kamate na kreditu od 14500 eura.
__________________
Oscar Wilde: Patriotism is the virtue of the vicious.
F10EXX is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2011., 16:14   #89
Quote:
El Mariachi kaže: Pogledaj post
I jos nesto, ostavljanje na stranu koliko bi placali ratu, radi samo prije kupovine auta. Kaa ga kupite poslije 2-3 mjeseca ostavljanje na stranu nece funkcionisat jer ce se pare trosit u raznim smjerovima, to moze potvrdit svako tko je pokusao ''prevarit'' ekonomju na takav nacin. Novi mobitel,TV, pokvaredni frizider ili zenina nova bunda ce brzo da obeshrabre ostavljanje novca na stranu u visini rate. Socioloski i psiholoski dokazano- neizvodljivo na duze staze.
To jednostavno nije tocno. Mozda vecina ne moze, ali to ne znaci da se ne moze. Dovoljno je otvoriti trajni nalog, pa ce trebati puno vise da odes nesto potrositi.
__________________
Oscar Wilde: Patriotism is the virtue of the vicious.
F10EXX is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2011., 16:49   #90
Quote:
F10EXX kaže: Pogledaj post
Ovo ti ne stima matematicki. Kao prvo, recimo od kredita od mislim 47,000 eura, nakon 10 godina ostaje ti jos 38,000 glavnice, a nakon 15 godina 32,000. Dakle, nakon sto si se isplacao glavninu 30 godisnje kamate, i taman poceo znacajnije smanjivati glavnicu, ti ju sad oces prijevremeno otplatiti.
Nema jednostavno matematicke mogucnosti da ti stavljajuci novac na stranu dobijas 4% kamate u banci, a istovremeno si angazirao kredit od banke po 6 ili 7% kamata, na kraju profitiras.
Jedini faktor je ta neka sigurnost. I upravo je to sto si vise platio drzeci stednju i dizuci (veci) kredit je cijena te sigurnosti. Koju neki nisu spremni platiti, a mnogima i ne treba.
možda su sada krediti po 6 i 7%, ali ubrzo će opet biti po 5
stambeni kredit je najjeftiniij kredit (ako baš moraš nekg uzimat)


recimo, ulaži u stambenu štednju ili dobrovoljnu mirovinu...trebao bi imati više od tih 5%

ali,dobro..idemo na izračun

100 000 EUR na 30 godina iznosi 600 EUR mjesečno po 6%
nakon 15 godina, duguješ još 70 000

na 15 godina rata iznosi 843

ako stavljaš 243 EUR sa strane, bez ikakvog ukamaćivanja nakon 15 godina imaš 44 000 EUR

ako svaku od tih uplata od po 243 EUR ukamaćuješ po 4%, imat ćeš otprilike 60 000 EUR

naravno, tu si 10 000 EUR kratak

ali,računaj da za duže rokove oročenja i za veće iznose možeš postići veću kamatu od 4%

računaj i da se može desit da ti nekad u životu zatreba cash za neku super priliku

računaj da možeš poželit kupit npr. auto na kredit, pa možeš kreditirat sam sebe,umjesto da te banka kreditira...itd...itd...

i naravno, tu je faktor sigurnosti o kojem sam govorio...ako se slučajno dogodi da se razboliš, izgubiš posao...ili nešto slično
spirou is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2011., 17:17   #91
Quote:
F10EXX kaže: Pogledaj post
Ja sam ti dao racunicu.

Idemo opet.

Slucaj prvi, imam 14500 eura stednje, ali kupim auto na kredit. Moram dignuti 15000 jer moram platiti jos cca 3500-4000 kn troskova, pa mi isplate 14500. Vracam 315 eura 60 mjeseci. Vratim nakon 60 mjeseci 18900 eura.
U istoj banci orocio sam na 60 mjeseci svojih 14500 eura i nakon tih 60 mjeseci imam 17360 eura. Dakle, u minusu sam 1500 eura. Jel pratis?

Slucaj drugi, imam 14500 eura stednje, kupim auto za 14500 eura. Otvorim stedni racun, trajnim nalogom, i uplacujem svaki mjesec 60 mjeseci 315 eura. Nakon 60 mjeseci, s pripadajucim kamatama, imam 20680 eura. Dakle, zaradio sam 6180 eura. Jel pratis?

Dakle, prvi i drugi slucaj razlikuju se za tocno 7680 eura. I upravo tih 7680 eura kosta moja sigurnost posjedovanja 14500 eura na racunu tih 5 godina. Fala, al ne fala.
Oprosti, ali ovaj izračun u drugom slučaju ti jednostavno ne stoji. Po meni ti se potkrao lapsus tipkovnicae i umjesto 2860 si dodao jednu nulu pa dobio 20860.

Jer jednostavno je besmisleno da sa glavnicom koja je svih 5 godina 14500€ dobiješ samo 2860€ (prvi slučaj) a da sa glavnicom koja je inicijalno 315€ nakon 5 godina dobiješ više od 7 puta više

Naravno, moguće je da sam ja tebe krivo protumačio
__________________
vozi tangentom po točki infleksije
Bilobrkster is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2011., 17:24   #92
Quote:
Bilobrkster kaže: Pogledaj post
Oprosti, ali ovaj izračun u drugom slučaju ti jednostavno ne stoji. Po meni ti se potkrao lapsus tipkovnicae i umjesto 2860 si dodao jednu nulu pa dobio 20860.

Jer jednostavno je besmisleno da sa glavnicom koja je svih 5 godina 14500€ dobiješ samo 2860€ (prvi slučaj) a da sa glavnicom koja je inicijalno 315€ nakon 5 godina dobiješ više od 7 puta više

Naravno, moguće je da sam ja tebe krivo protumačio
Nema lapsusa, sve je dobro.

Da sljedećih 60 mjeseci u čarapu spremaš po 315 Eur, skupio bi 18.900 Eur. Još na to malo kamate i lako pređeš 20.000 eura.
terza is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2011., 17:31   #93
Quote:
roki_2 kaže: Pogledaj post

zatim gore jos jedan veliki ekonomista govori kako nije bitno jel auto na njegovo ime ili nije tijekom otplate lizinga jer ionako nakon pet-sedam godina nakon isteka lizinga on dobije vlasnistvo nad vozilom bez troskova

i ta teorija me izuzetno zanima, ne znam onaj pdv je ostao negdje u zraku namirit ce ga suker vjerojatno ili ova nova
Ne, PDV nije ostao u zraku jer ako nisi znao, financijski leasing = cijena sa PDV-om a povoljniji je u odnosu na bankarski kredit zbog malo manje kamate i manjeg troška realizacije leasing-a.
__________________
Listen carefully, I shall say this only once!
Layer is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2011., 18:00   #94
Quote:
spirou kaže: Pogledaj post
možda su sada krediti po 6 i 7%, ali ubrzo će opet biti po 5
stambeni kredit je najjeftiniij kredit (ako baš moraš nekg uzimat)


recimo, ulaži u stambenu štednju ili dobrovoljnu mirovinu...trebao bi imati više od tih 5%

ali,dobro..idemo na izračun

100 000 EUR na 30 godina iznosi 600 EUR mjesečno po 6%
nakon 15 godina, duguješ još 70 000

na 15 godina rata iznosi 843

ako stavljaš 243 EUR sa strane, bez ikakvog ukamaćivanja nakon 15 godina imaš 44 000 EUR

ako svaku od tih uplata od po 243 EUR ukamaćuješ po 4%, imat ćeš otprilike 60 000 EUR

naravno, tu si 10 000 EUR kratak

ali,računaj da za duže rokove oročenja i za veće iznose možeš postići veću kamatu od 4%

računaj i da se može desit da ti nekad u životu zatreba cash za neku super priliku

računaj da možeš poželit kupit npr. auto na kredit, pa možeš kreditirat sam sebe,umjesto da te banka kreditira...itd...itd...

i naravno, tu je faktor sigurnosti o kojem sam govorio...ako se slučajno dogodi da se razboliš, izgubiš posao...ili nešto slično
Pa to sam i ja napisao. Novcano si sigurno na gubitku. Nadalje, imas par stvari koje si previdio. Kad kreces, kamata ti je mala jer se radi o malom iznosu. Nadalje, ako ce padati kamate na kredite padat ce i na stednju.
I na kraju je stvar samo u tome koliko si spreman platiti neku sigurnost. neki jesu, neki nisu.
__________________
Oscar Wilde: Patriotism is the virtue of the vicious.
F10EXX is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2011., 18:18   #95
Quote:
roki_2 kaže: Pogledaj post


a sto me najvise fascinira od velikih ekonomista koji govore da je dobro uzeti auto na kredit od npr 15 000 eura a s ustedjeivnom okrenuti jos toliko pa imati i neku dobit.sve je to divno i krasno al eto ti-vi doticni ekonomisti recite mi u sto da covjek ulozi 15 000 eura i da zaradi 30 000 nema problema ja cu odmah uloziti.pa to su notorne gluposti.to vas uce u teorije praksa je sasvim neka druga stvar. i mene tako uce tj jos malo me uce pa kad ih pitam tako neke stvari govore mi sto je rekao samuelson prije 300 god i kako funkcionira trzisna ekonomija.ili da ne pricam o domacim autorima ekonomije al ima i njih jako dobrih.no nebitno.
to sto ti neznas ne znaci da je nemoguce !!! Hvala bogu nisu svi ljudi isti, netko moze od 15000 eur u kratkom roku napraviti 30000, naravno uz prisutan rizik, a neki kao i ti, sto si sam priznao, lopatu u ruke i udri !!
!!MEDO!! is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2011., 18:47   #96
Quote:
terza kaže: Pogledaj post
Nema lapsusa, sve je dobro.

Da sljedećih 60 mjeseci u čarapu spremaš po 315 Eur, skupio bi 18.900 Eur. Još na to malo kamate i lako pređeš 20.000 eura.
Isprika Nisam dovoljno pažljivo čitao...
__________________
vozi tangentom po točki infleksije
Bilobrkster is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2011., 18:48   #97
Quote:
!!MEDO!! kaže: Pogledaj post
to sto ti neznas ne znaci da je nemoguce !!! Hvala bogu nisu svi ljudi isti, netko moze od 15000 eur u kratkom roku napraviti 30000, naravno uz prisutan rizik, a neki kao i ti, sto si sam priznao, lopatu u ruke i udri !!
Da netko dobije drugi mora izgubiti. A rizik u poslovima s takvim povratom je ne prisutan, nego prevladavajuci.
__________________
Oscar Wilde: Patriotism is the virtue of the vicious.
F10EXX is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2011., 19:05   #98
Svaki kredit je pušiona, ja sam uzeo krajem 2006. uzeo auto kredit na 4 g. sa kamatom od 4.99% u CHF, kamatu su digli 3 puta u godini dana zbog padanja švicarca, a kad je počeo rasti nisu kamutu smanjivali, tako da sam na kraju plaćao 800 kn. više mjesečno nego kad sam uzimal kredit, tako da sam u tih 4 g. banci isplatil cca. 30 000 kn. samo kamate, po meni skroz neisplativo.
__________________
Za ono što žene čine za svoj izgled, svaki trgovac rabljenim automobilima bi dospio u zatvor.
Josip4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2011., 19:45   #99
Quote:
F10EXX kaže: Pogledaj post
Da netko dobije drugi mora izgubiti. A rizik u poslovima s takvim povratom je ne prisutan, nego prevladavajuci.
Samo u forexu koji je zero-sum game, inače je sasvim moguće da svi dobivaju isto kao što je moguće i da svi gube.

Ali svejedno su mi ove priče sa 'Imaš 15.000, na brzinu ih okreneš i imaš 30.000' smiješne... Ne kažem da nije moguće, ali nije baš svakodnevnica za prosječnog Hrvata koji mora godinama štediti da bi skupio i tih 15.000 eur.
terza is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2011., 20:37   #100
Quote:
Layer kaže: Pogledaj post
Ne, PDV nije ostao u zraku jer ako nisi znao, financijski leasing = cijena sa PDV-om a povoljniji je u odnosu na bankarski kredit zbog malo manje kamate i manjeg troška realizacije leasing-a.
znam da al ovdje svi pricaju o operativnom lizingu razumijes tj to ni oni ne znaju jer je najbitnije da je rata sto manja, a nakon 5 god ne znatm tko ce otkupiti vozilo..jer ih ispadne jeftinije tj samo na pocetku jeftinije.

sve ja to razumijem.al ti si po pitanju nekih drugih stvari otisao u krivom smjeru
roki_2 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:34.