Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.03.2011., 21:56   #21
Quote:
utisana kaže: Pogledaj post
A sta ako stvarno jesam osoba sa posebnim potrebama?
Nemam pravo pitati i informirati se?
Kakve veze ima moja rijecitost sa temom?
I da, jesam osoba sa posebnom potrebom da kontaktiram i druzim se sa dobronamjernim ljudima a ovi kao ti - dvica!
Gore piše da si članak našla, a ne napisala. Dakle, moj komentar se nije odnosio na tebe. Doduše, nakon ove poruke, neka čitateljstvo procijeni može li se odnositi.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2011., 23:23   #22
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
Gore piše da si članak našla, a ne napisala. Dakle, moj komentar se nije odnosio na tebe. Doduše, nakon ove poruke, neka čitateljstvo procijeni može li se odnositi.
Posto si quotao samo mene, mislila sam da za mene govoris da sam os. sa posebnim potrebama.
Mir, mir nitko nije kriv...
Ugl. lijepo je kad se argumentira , pa i ja neznalica, nesto maucim. Sama primjedba bez objasnjenja zbunjuje.
utisana is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2011., 11:29   #23
Quote:
ceha kaže: Pogledaj post
mukotrpak mlijeko (svaki dobar izvor kalcija je ok) nije zbog radioaktivnog joda (kalijev jodid se izima da napuni štitnjaču da nebi mogao uć radioaktivni jod) nego radioaktivnog cezija i on će sigurno doć ali u takvoj minornoj i beznačajnoj koncetraciji da je bolje o tom ne pričat.

btw. janica i blanka nemaju problema s jodom jer nemaju štitnjaču
Krivo. Mlijeko se ne smije piti zbog joda. Gljive se ne jedu zbog teških metala. Pomalo sam upućen u problematiku jer mi je svojevremeno žena radila u labu za radioaktivnost biosfere, baš na radioaktivnom jodu u mlijeku. Uvela metodu par mjeseci prije Černobila.
__________________
Ja imam onu pravu, nepatvorenu školu, školu života(Mica T.)
mukotrpak is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2011., 12:16   #24
o bože mukotrpak pa nisam govorio o mlijeku koje u sebi sadrži radioaktivni jod.
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2011., 14:40   #25
Quote:
ceha kaže: Pogledaj post
o bože mukotrpak pa nisam govorio o mlijeku koje u sebi sadrži radioaktivni jod.
Nego o čemu? Kad stvar rukne najkritičnija namirnica je mlijeko jer sadrži dosta joda a piju ga najosjetljiviji.
__________________
Ja imam onu pravu, nepatvorenu školu, školu života(Mica T.)
mukotrpak is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2011., 14:50   #26
Ma o mlijeku prije proizvodenom (ne friškom) onom dugotrajnom, jogurti i sirevi.
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2011., 15:04   #27
Quote:
ceha kaže: Pogledaj post
Ma o mlijeku prije proizvodenom (ne friškom) onom dugotrajnom, jogurti i sirevi.
U SAD skoro nitko ne pije trajno mlijeko, koriste samo svježe mlijeko. Ne paše im okus.

Quote:
In June 1993, Parmalat introduced its UHT milk to the United States.[10] However in the North American market, consumers have been uneasy about consuming milk which is not delivered under refrigeration, and have been much more reluctant to buy it.
UHT je trajno mlijeko u "tetrapaku" i sl.

http://en.wikipedia.org/wiki/Ultra-h...ure_processing
__________________
Nisam lingvist! • daj Pravu šapuMa sigurno!
Daniel.N is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2011., 15:25   #28
Quote:
Daniel.N kaže: Pogledaj post
U SAD skoro nitko ne pije trajno mlijeko, koriste samo svježe mlijeko. Ne paše im okus.
Hm e sad će navalit.

A da mi je znat kako je to bilo kad su njima TMI riknule?
Kakve su onda bile vijesti.
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2011., 12:53   #29
Radioaktivno oblak u Sloveniji i Hrvatskoj

Može li netko sa stručnog stajališta objasniti stvarnu štetnost radioaktivnog oblaka koji će proći hrvatskom?

Vidim da se pretpostavlja kako će najranije 29. taj oblak biti negdje iznad hrvatske i slovenije. Čak nam i kišu prognoziraju ak se ne varam. Što to točno znači? Pretpostavljam da kiša nije baš dobra?

I ako može onako za nas totalne laike kakav jednostavniji opis.

Unaprijed hvala.
FallenLife is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2011., 12:59   #30
Pa mala je radioaktivnost. Razrijedila se do naših prostora. Ne sjećaš se Černobila. Bila je znatno veća radioaktivnost. I velikih posljedica na našim prostorima nije bilo...
__________________
666+999=zlo i naopako
Lesli Eldridž is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2011., 16:50   #31
Quote:
Lesli Eldridž kaže: Pogledaj post
Pa mala je radioaktivnost. Razrijedila se do naših prostora. Ne sjećaš se Černobila. Bila je znatno veća radioaktivnost. I velikih posljedica na našim prostorima nije bilo...
Ne bih se slozila...
U zadnjih 40 god. broj karcinoma je u stalnom porastu. Kako znas da nije to posljedica Cernobila?
Jucer su Taliani javili da je oblak danas iznad Italie i ide u nasem smjeru. Na TV su rekli da je radijacija minimalna, beznacajna. A sad , tko to prati? Da li se mjeri ili samo nagadja...?
utisana is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2011., 16:56   #32
Quote:
utisana kaže: Pogledaj post
Ne bih se slozila...
U zadnjih 40 god. broj karcinoma je u stalnom porastu. Kako znas da nije to posljedica Cernobila?
Jucer su Taliani javili da je oblak danas iznad Italie i ide u nasem smjeru. Na TV su rekli da je radijacija minimalna, beznacajna. A sad , tko to prati? Da li se mjeri ili samo nagadja...?
Nagađa se. Tko je vidio mjerit radijaciju, kad možeš dobro pogodit.
Nick Fallin is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2011., 17:19   #33
Quote:
utisana kaže: Pogledaj post
Ne bih se slozila...
U zadnjih 40 god. broj karcinoma je u stalnom porastu. Kako znas da nije to posljedica Cernobila?
Jucer su Taliani javili da je oblak danas iznad Italie i ide u nasem smjeru. Na TV su rekli da je radijacija minimalna, beznacajna. A sad , tko to prati? Da li se mjeri ili samo nagadja...?
eh karcinom, zanimljivo da niko ne primjećuje da se u 160 godina životni vijek ljudi (prosječni) produljio za 40 godina.
Ljudi više ne umiru od tuberkuloze, velikih boginja, kuge, dječjih bolesti (ospice, vodene kozice,...), šarlaha. Normalno da se povećao broj oboljelih od raka, srčanih bolesti i drugih bolesti povezanih zapravo s starenjem stanovništva.

U starenju naravno igra ulogu i radioaktivnost ali zapravo veći utjecaj ima stalna prirodna radioaktivnost koju nakupljamo kroz godine.
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2011., 17:31   #34
Nisam ljubitelj ove tematike, pa me vec i citanje deprimira. Pisanje jos vise.

Ali pretrazi ako imas volje radove ovog Sveucilista

Oni su dvije dekade istrazivali i potvrdili radovima, prednost morskih algi kao pomoci uklanjanju radijacija i radioaktivne prasine iz tijela. Japanska narodna medicna je i prije bacanja nesretnih bombi, poznavala takve prednosti.

Ironicno zvuci, da je najvece trziste koje salje iste, bas zemlja koja se nasla (ponovo) u ovakvoj tragediji.
Cat6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2011., 18:13   #35
Quote:
utisana kaže: Pogledaj post
Ne bih se slozila...
U zadnjih 40 god. broj karcinoma je u stalnom porastu. Kako znas da nije to posljedica Cernobila?
Jucer su Taliani javili da je oblak danas iznad Italie i ide u nasem smjeru. Na TV su rekli da je radijacija minimalna, beznacajna. A sad , tko to prati? Da li se mjeri ili samo nagadja...?
Karcinomi su vrlo raznolika družba i iz tog razloga je nemoguće sve ih trpati u istu kategoriju kada se gleda povišenje njihove pojavnosti (a osim toga, to je i razlog zašto ne može postojati "lijek za rak").
Skupno, na pojavnost im jako utječe starenje organizma, zatim genetske predispozicije, onda kancerogene kemikalije (sva sila njih), virusi, ionizirajuće zračenje,... hrpa toga.

Talijani su javili da je oblak iznad Italije, istina, ali ne radi se o malom oblačiću koji "ide uokolo i sije bolesti", već se radi o razrijeđenoj oblačini koja se rasipala nekih 25 tisuća kilometara.

Da, prati se. Tko bi rekao, postoje postaje koje to mjere.
Nema opasnosti za Hrvatsku.


Quote:
Cat6 kaže: Pogledaj post
Nisam ljubitelj ove tematike, pa me vec i citanje deprimira. Pisanje jos vise.

Ali pretrazi ako imas volje radove ovog Sveucilista

Oni su dvije dekade istrazivali i potvrdili radovima, prednost morskih algi kao pomoci uklanjanju radijacija i radioaktivne prasine iz tijela. Japanska narodna medicna je i prije bacanja nesretnih bombi, poznavala takve prednosti.

Ironicno zvuci, da je najvece trziste koje salje iste, bas zemlja koja se nasla (ponovo) u ovakvoj tragediji.
U tijelo ne ulazi nikakva prašina i nema potrebe za vađenjem ikakve. Ulaze ioni radioizotopa.
Morske alge ne izbacuju radijaciju iz tijela. To su gluposti koje lansiraju "makrobiotičari" i ovi što troše novac na "organsku hranu".

Japanci su skupno, zbog načina prehrane koja uključuje hrpu algi, populacija koja je izloženija jodu i time su mrvicu manje šanse da obole od raka štitnjače (kojeg će biti malo, za razliku od Ukrajine).
Međutim to je samo inicijalna prednost.

Alge akumuliraju jod i ne prave razliku između stabilnog i radioaktivnog joda.
Mjesecima i mjesecima nakon završetka emisije joda-131 iz centrale, morat će pripaziti na konzumaciju algi. Vrijeme poluraspada joda je oko 8 dana i sve je jasno - alge će srkati I-131 u sebe i predstavljati opasnost.

Morat će doći i do izvjesnih promjena u jelovniku jer tu je i stroncij-90 koji će ući u morski ciklus jer imitira kalcij. Gomilat će se u vršnim predatorima koji su dio japanskog jelovnika, a vrijeme poluraspada je skoro 30 godina.
__________________
.

Zadnje uređivanje Endimion17 : 24.03.2011. at 18:18.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2011., 18:35   #36
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
U tijelo ne ulazi nikakva prašina i nema potrebe za vađenjem ikakve. Ulaze ioni radioizotopa. Morske alge ne izbacuju radijaciju iz tijela. To su gluposti koje lansiraju "makrobiotičari" i ovi što troše novac na "organsku hranu".
Pretpostavljao sam da me ceka superiorno racionaliziranje inkubatora nauke i repetitivne gradje. Moja poruka takvom rezoniranju je : Nauka je toliko napredovala da su svi bolesni!

Zahvaljujem na zelji, ali spomenuto Sveuciliste ce biti bolja adresa da adresiras svoja stajalista. Lakoca od nekoliko letecih komentara s kojim se zeli umanjiti neciji rad je diletanstvo za koje ne zelim trositi pisanja.

Komentar je bio za forumasa koji je otvorio/la temu i to mu je jedina svrha.
Cat6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2011., 19:54   #37
I to ti je argument?

Oni su istraživali komplekse algina i iona teških metala, kakav je recimo stroncij. No izgleda da ne razumiješ tematiku, jer ti je posve izmaklo to da je kontraproduktivno nažderavati se algama da bi spriječili ulazak I-131 u tijelo, kada te iste alge i taj izotop nagomilavaju u sebi.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2011., 20:24   #38
mene je to isto malo zanimalo pa sam se bacila na citanje, al neke svapske literature

nadasve zanimljivo mi je bilo spoznati kako su neke gljive zderale uredno radioaktivna zracenja nakon cernobila, bujale ko velke, i cak na neku foru transformirale radioaktivnu energiju (zbog melanina, tak nes....)



navedena su bila sljedeca istrazivanja, al mi se to nije bas dalo detaljno proucavat:

Ionizing Radiation Changes the Electronic Properties of Melanin and Enhances the Growth of Melanized Fungi

Proteomics Analysis of Flax Grown in Chernobyl Area Suggests Limited Effect of Contaminated Environment on Seed Proteome

i cisto ovak laicki mi je bome nakon tog poprilicno vjerojatno da su i alge zderaci kojekakvih strahota, i nekak ne vidim prostora za neku neutralizaciju tog sveg pozderanog i poprilicno nezdravog u nekom razumnom periodu
__________________
lucca is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2011., 20:52   #39
evo čitam na teletekstu došlo i do Švedske i izmjerena doza je za 500000 puta manje nego za Černobila.
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2011., 22:29   #40
Mogu vam opisno dočarati jedan podatak s otoka Rave
u Zadarskom arhipelagu. Bijah 2007. god. u Veljači na jedrenju i u razgovoru s starosjediocem s otoka, jer smo tamo našli okrijepu u mandarinama i zelenoj salati, blitvi, mrkvi, krumpiru...prava gozba, sve iz vrta domaćina, napomenuo je da mandarine nisu dale ploda 7 godina uzastopno nakon Černobilske katastrofe.
Sapienti sat
__________________
G
gilgamesh is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:59.